Światowe tournée O!PLA rozpocznie się tym razem w Pensylwanii!

Już 15. lipca 2018 w ramach 3. edycji Open World Animation Fest w Allentown, Pensylwania (USA) zaprezentowany zostanie premierowo program O!PLA FOCUS ON POLAND obejmujący laureatów Konkursu Głównego 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. O!PLA FOCUS ON POLAND jest kontynuacją realizowanego od 2013 roku cyklu O!PLA ACROSS THE BORDERS, który dotarł z polską animacją do 177. miast na 6. kontynentach. 

Open World Animation Fest powstał w 2016 roku jako cykl projekcji organizowanych wg zasad DIY, których celem była popularyzacja w Pensylwanii sztuki animacji. Koncepcja imprezy powstała z powodu braku kin i ogólnego dostępu do filmu i animacji w Dolinie Lehigh. Od kolejnego roku festiwal rozrósł się do 4-dniowej imprezy z międzynarodowym konkursem. To, co wyróżnia OWAF na tle większości amerykańskich festiwali, to brak opłat przy zgłaszaniu filmu do preselekcji.

W PROGRAMIE:
MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’), Kacper Zamarło (Studio Filmowe Xanf)
BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, ​0​4’26”), Karolina Gołębiowska (Akademia Sztuki w Szczecinie)
KAMIEŃ (2018, ​0​4’49”), Marcin Ożóg | Paśko & Zespół Co To
DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARTYSTY (2016, 10’10”), Piotr Bosacki
ZABAWKA (2017, 0​0​’55​”​), Fabian Kowalczuk (UMCS LUBLIN)
DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30), Zbigniew Czapla (Warsztat Filmowy)
FAIL (2017, 05’05”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
LITTLE GIANT (2017, 03’08”), Maciej Dydyński + LASY
IF YOU CAN… (2017, ​0​1​’​14​”​), Hanna Rybak (UMCS LUBLIN)
O MATKO! (2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska (FUMI Studio/PWSFTviT w Łodzi)
NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, ​0​6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo (PJATK WARSZAWA)
OHOHO (2017, ​0​2’34”), Łukasz Rusinek | Gooral
GWIEZDNY PYŁ (2018, 02’05”), Elena Volozneva (UMK TORUŃ)
DLACZEGO PRZENIGDY NIE DOKARMIAĆ GOŁĘBI (2017, ​0​1’20”), Agnieszka Świętek

Oficjalny plakat OWAF 2018

Reklamy

Zmarł Paweł Dębski, twórca filmu „Drwal”…

09. lipca 2018 roku w Warszawie zmarł niespodziewanie Paweł Dębski, autor wielokrotnie nagradzanej – w tym Brązowym Tobołkiem Koziołka Matołka na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2013 – animacji DRWAL. Miał 33 lata.

Paweł Dębski urodził się 01. sierpnia 1985 roku w Warszawie. W 2010 ukończył Film Animowany i Efekty Specjalne na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Od początku swojej kariery zawodowej związany z warszawskim Studiem FUMI, gdzie pełnił funkcją dyrektora kreatywnego, a także animatora i montażysty. Był współtwórcą filmu HIPOPOTAMY Piotra Dumały (animacja i montaż) oraz pełnometrażowej, polsko-norwesko-litewskiej animacji THE MAN WHO KNEW 75 LANGUAGES (2016). Za swój szkolny filmy pt. ZUPEŁNIE INNA HISTORIA (2008) otrzymał Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: najlepsza animacja oraz Wyróżnienie w kategorii filmu studenckiego na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Za debiutanckiego DRWALA zdobył m.in. Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Główną w kategorii filmu studenckiego na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.

Paweł Dębski (z lewej), autor filmu DRWAL, odbiera Brązowy Tobołek Koziołka Matołka za zajęcie III miejsca w kategorii Studyjnej na O!PLA 2013 (Muzeum Kinematografii, Łódź, czerwiec 2013).

PUNKT DLA O!PLA!

01. lipca 2018 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi wręczono po raz dziewiąty PUNKTY DLA ŁODZI. Wśród laureatów znalazł się Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA (Kategoria: Wydarzenie) – „Festiwal, który pokazuje różnorodność polskiej animacji nie tylko w kraju ale na całym świecie” (uzasadnienie Jury).

PUNKT DLA ŁODZI to odbywający się od 2009 roku niezależny plebiscyt wyróżniający inicjatywy będące przykładami pozytywnych działań na obszarze miasta i „wyrywające Łódź z objęć brzydoty”. Plebiscyt „Punkt dla Łodzi” objęty jest patronatem sieci CommunityPlanning.net. „Community Planning” jest siecią o zasięgu ogólnoświatowym, której celem jest wymiana dobrych praktyk związanych z udziałem mieszkańców w tworzeniu własnego środowiska życia.

W Jury PUNKTÓW DLA ŁODZI zasiadają: Małgorzata Hanzl – Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, Maria Morzuch – Muzeum Sztuki w Łodzi, Andrzej Chętko – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Jerzy Grzegorski – Galeria Wschodnia, Krzysztof Candrowicz – dyrektor artystyczny Triennale Fotografii w Hamburgu, Piotr Biliński – architekt, były architekt miasta, Marek Jurkiewicz, Marcin Polak – organizatorzy plebiscytu.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się też m.in. Przyjaciele O!PLA: Profesor Józef Robakowski oraz Kino BODO.

Warto przy okazji przypomnieć, że jest to już druga nagroda dla Festiwalu O!PLA. W roku 2014 otrzymała ona PLASTER KULTURY w Kategorii Wydarzenie Filmowe Roku 2013.

O!PLA NAD RZEKĄ 2018

Autor grafiki: Wiktor Gorazdowski
***

Już drugi rok z rzędu O!PLA została partnerem programowym wyjątkowego projektu KINO NAD RZEKĄ, odbywającego się w ramach LABORATORIUM REJS, który od 19. czerwca do 21. lipca zawita do pięciu miejscowości położonych nad Notecią, Odrą i Wartą. O!PLA odpowiedzialna była za program ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW oraz spotkań z ich twórcami.

LABORATORIUM REJS to cykliczny projekt edukacyjno – artystyczny realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA na statkach rzecznych. W trakcie rejsów po polskich rzekach organizowane są warsztaty, pokazy i prelekcje poświęcone kinu dokumentalnemu. Warsztaty są doskonałą okazją – zarówno dla uczestników jak i odbiorców – do odkrywania historii i tajemnic wsi i miasteczek położonych nad rzeką. Od 2017 roku Festiwal O!PLA jest partnerem programowym projektu (ZOBACZ).

Program ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW Z FESTIWALU O!PLA:
AJDE! (Wielka Brytania 2015, 5’34”), Zuzanna Szyszak, University of Arts London
BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (Polska 2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska, Akademia Sztuki w Szczecinie
CARGO (Polska 2016, 11’08”), Sławomir Shuty i Tomasz Bohniak, Korporacja ha!art.
KOLEKCJONER (Polska 2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy
OŻYWIĆ WSPOMNIENIA: MAM TUTAJ PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ (Polska 2017, 6′), Magdalena Bryll i Natalia Spychała + uczestniczki warsztatów animacji dla seniorów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ZUBROFFKA w Białymstoku.
RETROGRESJA (Polska 2015, 6’04”), Aurelia Pachołek, ASP KRAKÓW
SPRAWA MOCZARSKIEGO (Polska 2015, 5’09”), Tomasz Siwiński (FUMI Studio/Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich)
ŚWIADOMOŚĆ KOTA (Polska 2017, 14’25”), Andrea Guizar, PWSFTviT ŁÓDŹ
UMOWA (Wielka Brytania 2015, 4’29”), Ewa Smyk, Central Saint Martins Londyn
ZAPIS Z WCZORAJ (Polska 2015, 5’00”), Michał Soja, ASP KRAKÓW

Ponadto we wszystkich lokacjach zaprezentowany zostanie wyróżniony na O!PLA 2018 dokument z elementami animacji pt. SKĄD I DOKĄD oraz KOLEKCJA FILMOWA OPOWIEŚCI POGRANICZA. PAMIĄTKI. zrealizowana w Ośrodku Pogranicze w Sejnach. SPRAWDŹ PROGRAM.

Harmonogram projekcji i spotkań z twórcami:
20.06. Cigacice > SKĄD I DOKĄD
21.06. Cigacice > ANIMOWANE DOKUMENTY Z FESTIWALU O!PLA
22.06. Cigacice > KOLEKCJA FILMOWA OPOWIEŚCI POGRANICZA. PAMIĄTKI.
27.06. Krosno Odrzańskie > SKĄD I DOKĄD
28.06. Krosno Odrzańskie > ANIMOWANE DOKUMENTY Z FESTIWALU O!PLA
29.06. Krosno Odrzańskie > KOLEKCJA FILMOWA OPOWIEŚCI POGRANICZA. PAMIĄTKI.
04.07. Kostrzyn nad Odrą > SKĄD I DOKĄD
5.07. Kostrzyn nad Odrą > ANIMOWANE DOKUMENTY Z FESTIWALU O!PLA + Q&A LIVE: Tomasz Siwiński (SPRAWA MOCZARSKIEGO)
06.07. Kostrzyn nad Odrą > KOLEKCJA FILMOWA OPOWIEŚCI POGRANICZA. PAMIĄTKI.
11.07. Santok > SKĄD I DOKĄD
12.07. Santok > ANIMOWANE DOKUMENTY Z FESTIWALU O!PLA + Q&A LIVE: Magdalena Bryll i Natalia Spychała (OŻYWIĆ WSPOMNIENIA: MAM TUTAJ PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ).
13.07. Santok > KOLEKCJA FILMOWA OPOWIEŚCI POGRANICZA. PAMIĄTKI.
18.07. Poznań > SKĄD I DOKĄD + Q&A LIVE: Marcin Wołkowicz i Iwona Wołkowicz (SKĄD I DOKĄD)
19.07. Poznań > Q&A LIVE: Piotr Kardas (O!PLA)
20.07. Poznań >KOLEKCJA FILMOWA OPOWIEŚCI POGRANICZA. PAMIĄTKI. + Q&A LIVE: Joanna Polak

Spotkania będą relacjonowane na żywo na FB LABORATORIUM REJS. Każdy będzie mógł zadawać pytania!

Autor grafiki: Wiktor Gorazdowski

LAUREACI O!PLA 2018!

19. maja 2018 w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie zakończył się 6. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA. W tym roku dotarł on do rekordowej liczby 84. miejscowości mobilizując równie rekordową ilość 21.807 widzów-Jurorów w każdym wieku do oceny polskiej i nie tylko polskiej animacji. Poniżej lista wszystkich nagród przyznanych podczas Wielkiego Finału O!PLA 2018.

^^^

TYTUŁ HONOROWEGO OBYWATELA ANIMACJI

„KRAINY NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI”

DLA YACHA PASZKIEWICZA (pośmiertnie)

^^^

DYPLOM UZNANIA DLA PANA JULIANA ZAWISZY i LEGNICKIEJ AKADEMII FILMOWEJ
ZA 25. LAT WARSZTATÓW FILMU ANIMOWANEGO

^^^

DYPLOM UZNANIA DLA PRACOWNI FILMU ANIMOWANEGO NA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE ZA 40. LAT ISTNIENIA AUTONOMICZNEGO KIERUNKU STUDIÓW
ORAZ 60. LAT PRACY DYDAKTYCZNEJ

***

LAUREACI KONKURSU GŁÓWNEGO

Wzięło udział 4817 widzów-Jurorów!

Konkurs Główny prezentowany był w 45. miejscowościach.

***

PIERWSZE MIEJSCA

„ZŁOTE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego

O MATKO! (2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska (FUMI Studio/PWSFTviT w Łodzi)

NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO NAGRODY POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY (EDYCJA 2019).

***

KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego

NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, 6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo (PJATK WARSZAWA)

NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO NAGRODY POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY (EDYCJA 2019).

NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU GŁÓWNEGO 16. FESTIWALU FILMOWEGO „OPOLSKIE LAMY” (Opole 2018).

NAGRODA SPECJALNA: WYRÓŻNIENIE UCZNIÓW LICEÓW PLASTYCZNYCH DLA NAJLEPSZEJ ANIMACJI W KATEGORII SZKOLNEJ NA O!PLA 2018.

***

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza

OHOHO (2017, 2’34”), Łukasz Rusinek | Gooral

***

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej

GWIEZDNY PYŁ(2018, 02’05”), Elena Volozneva (UMK TORUŃ)

NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU 27. EUROPEJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO EUROSHORTS (2018).

***

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota

DLACZEGO PRZENIGDY NIE DOKARMIAĆ GOŁĘBI (2017, 1’20”), Agnieszka Świętek

NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU FESTIWALU FILMÓW ANTYDEPRESYJNYCH „RELANIUM” (Łódź 2019) DLA NAJBARDZIEJ ANTYDEPRESYJNEJ ANIMOWANEJ FRASZKI NA O!PLA 2018.

^^^

DRUGIE MIEJSCA

„SREBRNE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego

DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30), Zbigniew Czapla (Warsztat Filmowy)

***

KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego

NIE MASZ DYSTANSU (2017, 3’52”), Karina Paciorkowska (PWSFTviT ŁÓDŹ)

NAGRODA SPECJALNA: WYRÓŻNIENIE UCZNIÓW PRACOWNI FILMOTEK SZKOLNYCH DLA NAJLEPSZEJ ANIMACJI W KATEGORII SZKOLNEJ NA O!PLA 2018.

***

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza

FAIL (2017, 05’05”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered

***

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej

LITTLE GIANT (2017, 03’08”), Maciej Dydyński + LASY

***

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota

IF YOU CAN… (2017, 1:14), Hanna Rybak (UMCS LUBLIN)

^^^

TRZECIE MIEJSCA

„BRĄZOWE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego

MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’), Kacper Zamarło (Studio Filmowe Xanf)

***

KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego

BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska (Akademia Sztuki w Szczecinie)

NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU GŁÓWNEGO 8. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO STOPTRIK (Maribor/Łódź 2018) DLA ANIMACJI STOP MOTION Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ GŁOSÓW NA O!PLA 2018.

***

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza

KAMIEŃ (2018, 4’49”), Marcin Ożóg | Paśko & Zespół Co To

***

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej

DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARTYSTY (2016, 10’10”), Piotr Bosacki

***

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota

ZABAWKA (2017, 0:55), Fabian Kowalczuk (UMCS LUBLIN)

^^^

WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA

KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego

MVP (2018, 03’50”), Artur Marcol (FUMI Studio)

***

KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego

NA JĘZYKACH (2017, 3’49”), Karolina Borgiasz (PWSFTviT ŁÓDŹ)

***

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza

DREAM ON (2017, 4’42”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered

***

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej

JUSTI FITNESS (2017, 07’43”), Justyna Pazdan (PWSFTviT ŁÓDŹ)

***

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota

DUCH (2017, 0’19”), Alicja Łyszkowicz (UAP)

^^^

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA

GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (2017, 01’35”), Kamil Wójcik

***

FLUOKSETYNA (2017, 4’), Paweł Czarnecki | Latające Pięści

***

GOŚĆ (2017, 2’20”), Aleksander Józefczyk (ASP KRAKÓW)

***

MAK (2017, 4’33”), Ala nunu Leszyńska | T/Aboret

***

MOST (2017, 02’23”), Łukasz Jedynasty | Kazik & Kwartet ProForma

***

OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA (2017, 05’53”), Marcin Podolec, Kacper Zamarło | Pablopavo i Ludziki

***

ZJAZD (2017, 03’41”), Jerzy Tabor (PWSFTviT ŁÓDŹ)

***

NAGRODA SPECJALNA DAWIDA GRYZY – DYREKTORA FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” – DLA „NAJDZIWNIEJSZEJ ANIMACJI NA O!PLA 2018” > ZAPROSZENIE DO KONKURSU 7. FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” (Pabianice 2018)

WCIELENIE (2017, 5’), Barbara Rupik, PWSFTviT ŁÓDŹ

^^^

KONKURS TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!
im. Leszka Gałysza

Wzięło udział 16.299 młodych widzów-Jurorów!

Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! prezentowany był w 66. miejscowościach.

***

PIERWSZE MIEJSCA

„ZŁOTE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA

WIERCIMISIE: GDZIE JEST BUBI? (2016, 11’), Marzena Nehrebecka (Badi Badi, Warszawa)

NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU 9. FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH „ANIMOCJE” (Bydgoszcz 2019)

***

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: MAŁPA W KĄPIELI (2017, 13’), Andrzej Gosieniecki (TvSFA Poznań)

NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU 9. FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMOCJE (Bydgoszcz 2019)

^^^

DRUGIE MIEJSCA

„SREBRNE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA

AGI BAGI: URODZINOWY POMNIK WODZA (2016, 11’), Waldemar Mordarski (Badi Badi, Warszawa)

***

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: O PSACH I KOTACH (2017, 13’), Joanna Jasińska-Koronkiewicz (TvSFA Poznań)

^^^

TRZECIE MIEJSCA

„BRĄZOWE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA

PAMIĘTNIK FLORKI III: PREZENT (2016, 11’), Janusz Martyn (ANIMA-POL, Łódź)

***

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

OSIEDLE (2018, 10’12”), Magdalena Bryll (Serafiński Studio, Warszawa)

^^^

WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA

PAN TOTI I RYCERZE (2016, 08’03”), Grzegorz Handzlik, ORANGE Studio Animacji (Bielsko-Biała)

***

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

MIŁEK Z CZARNEGO LASU (2017, 13’), Ewelina Stefańska (TvSFA Poznań)

^^^

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA

PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2017, 3’42”), Michał Rychławski (Strefa 57, Sicienko)

***

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

SPODNIE I ŻELAZKO (2018, 1’20”), Julia Orlik (PWSTviT ŁÓDŹ)

***

STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE (2017, 8’43”), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski + dzieci w wieku 7-12 lat / Animator Jutra – 10 Animator (Poznań)

***

DYPLOM UZNANIA DLA TWÓRCÓW FILMU „SKĄD I DOKĄD” (Reżyseria: Marcin Wołkowicz, Producent: Tutto Arts & Media) za zabranie widzów w fascynującą i inspirującą podróż z nurtem największej polskiej rzeki – Wisły.

^^^

KONKURS „Oh! People Love Animation!”

Wzięło udział 691. widzów-Jurorów!

Konkurs „Oh! People Love Animation” prezentowany był w 31. miejscowościach.

***

PIERWSZE MIEJSCE

„ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”

HAPPY END, Jan Saska / True Lovers, FAMU, Czechy 2016, 6′

***

DRUGIE MIEJSCA

„SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”

KATARZYNA [org.: Catherine], Britt Raes / Creative Conspiracy, Belgia 2016, 11’51’’

***

TRZECIE MIEJSCA

„BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”

ex aequo

DWA TRAMWAJE [eng.: Two Trams], Svetlana Andrianova / SOYUZMULTFILM FILM STUDIO, Rosja 2016, 10’

DZIADEK MORS [org.: Pépé le morse/ eng.: Grandpa Walrus], Lucrèce Andreae / Caïmans Productions, Francja 2017, 14’ 53”

***

WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA

YIN, Nicolas Fong / Zorobabel, Belgia 2017, 10’30″

***

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA

PUSTE MIEJSCE [eng.: Negative Space], Max Porter, Ru Kuwahata / Tiny Inventions, Francja 2017, 5’30”

^^^

STATUETKI SIEDZĄCYCH KOZIOŁKÓW MATOŁKÓW ZA 5 LAT Z O!PLA OTRZYMALI:

Grzegorz KrzywonosKino „Muza” we Włoszczowie

Katarzyna LubasMuzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

Andrzej CieszyńskiGaleria Sztuki Współczesnej w Przemyślu

^^^

O!PLA GRATULUJE WSZYSTKIM LAUREATKOM/LAUREATOM I JUŻ TERAZ ZAPRASZA NA SIÓDMĄ EDYCJĘ FESTIWALU W 2019 ROKU!

O!PLA festiwalem kwalifikującym do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego!

Z radością informujemy, że Stowarzyszenie FILMFORUM przyznało Ogólnopolskiemu Festiwalowi Polskiej Animacji O!PLA status festiwalu kwalifikującego do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Pięć lat konsekwentnego podążania za intuicją i pasją oraz ciągłego rozwijania idei festiwalu zostało tym samym wymownie docenione. Dziękujemy!

Po rozmowie z organizatorami Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego ustaliliśmy, że w tym roku – ze względu na zawieszenie na rok kategorii OFF&GO! – nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego dotyczyć będą jedynie laureatów Złotych Tobołków Koziołka Matołka w kategorii STUDYJNEJ i SZKOLNEJ.

***

Odbywający się od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) postawił sobie za cel (od)budowanie relacji pomiędzy widzem w każdym wieku, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocję, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Od samego początku O!PLA dociera ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju, zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje i Lekcje Animacji, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, ma znaczący charakter edukacyjny. To, co charakteryzuje O!PLA w sposób szczególny, to Jurorzy, którymi są wszyscy widzowie biorący udział w projekcjach, a także skala przedsięwzięcia. Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21. miejscowościach (20. miastach i Pacanowie). Druga edycja (2014) w 44. miejscowościach (39. miastach i 5. wsiach). Trzecia edycja (2015) w 51. miejscowościach (47. miastach i 4. wsiach). Edycja czwarta w 69. miejscowościach (62 miastach i 7 wsiach). Edycja piąta w 65. miejscowościach. Edycja szósta dotrze do rekordowej liczby 80. miejscowości w kraju – ZOBACZ MAPĘ.

Bardzo ważnym elementem O!PLA jest całoroczny projekt O!PLA ACROSS THE BORDERS promujący polska animację za granicą. W ciągu dotychczasowych pięciu edycji projektu laureaci O!PLA prezentowani byli w niemal 200 miastach na 6. kontynentach – ZOBACZ MAPĘ.

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” jest całkowicie niezależną inicjatywą realizowaną wg zasad DIY, w ścisłej współpracy z lokalnymi organizatorami. Pomysłodawcą koncepcji i spiritus movens O!PLA jest Piotr Kardas.

„SKĄD I DOKĄD” czyli O!PLA spływa Wisłą…

O!PLA to nie tylko projekcje konkursowe, ale także pokazy towarzyszące. W tym roku zapraszamy na półgodzinny dokument z elementami animacji, który zabierze widzów w bardzo ciekawą podróż śladami Królowej Polskich Rzek. Film zaprezentowany zostanie w kilkunastu miejscach na MAPIE O!PLA.

Filmowa podróż zaczyna się u źródeł Wisły i prowadzi widza przez kolejne krainy geograficzne współczesnej Pol ski. Unikatowy dziki charakter rzeki jest pretekstem do ciągłego zadawania pytania o specyfikę relacji między człowiekiem a przyrodą. Na ile mieszkańcy Ziemi mogą ingerować w naturę, aby ułatwić sobie życie, a kiedy powinni pozostawić przyrodę w spokoju, aby zachować ją taką jaką jest? Na każdym odcinku rywalizacja człowieka i natury odcisnęła swoje piętno. Czasem górą jest człowiek, ale częściej, w przypadku Wisły wygrywa rzeka. Film łączy technikę filmu dokumentalnego oraz filmu animowanego. Choć skierowany jest do dzieci w wieku 8-14 lat, to z pewnością zainteresuje widza w każdym wieku. O!PLA jest nim oczarowana! 🙂

Twórcy filmu:
reżyser, zdjęcia: Marcin Wołkowicz
animacja, montaż: Iwona Wołkowicz
ilustracje: Justyna Kadłubicka
lektor: Jakub Urlich
muzyka: Miłosz Pawski
producent: Tutto Arts & Media (606665019 / biuro@tuttoarts.pl)

Informacje o reżyserze:
Marcin Wołkowicz (ur. 17 kwietnia 1976 roku w Warszawie), absolwent Wydziału Produkcji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej (PWSFTviT) w Łodzi. Ukończył również Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował dla różnych stacji telewizyjnych (m.in. TVP, TVN, For Fun TV, BBC) oraz firm fonograficznych (m.in. Universal Music Polska, Magic Records, EMI Music Classic, Outsider Music). Obecnie współtworzy firmę producencką Tutto Arts & Media oraz jest właścicielem wydawnictwa Multieducatio.pl. Zrealizował kilkadziesiąt filmów popularnonaukowych oraz dokumentalnych.

Film w ramach O!PLA „przepłynie” przez:
GÓRZNO > Gminny Ośrodek Kultury w Górznie
KWILCZ > Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji
LUBLIN > Pracownia Sztuczka_Centrum Kultury w Lublinie
ŁÓDŹ > Kino Bodo
MYSŁOWICE > Mysłowicki Ośrodek Kultury
OLSZYNY > Kino za Rogiem w Olszynach
ORNETA > Miejski Dom Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie
PIONKI > Kino za Rogiem CAL w Pionkach
PŁOCK > Kino za Rogiem w Płocku
STARE JUCHY > Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy
WARSZAWA > Kanadyjska Szkoła Podstawowa
WLEŃ > Kino za Rogiem „Jutrzenka”
WŁOSZCZOWA > Kino Muza
ŻEGOCINA > Kino za Rogiem „Żegotka”

TERMINÓW PROJEKCJI SZUKAJCIE NA STRONACH LOKALNYCH ORGANIZATORÓW.

6. O!PLA W PONAD 77. MIEJSCOWOŚCIACH!

Nadeszła Wiosna (przynajmniej teoretycznie) – Nadchodzi O!PLA (bardzo empirycznie!). Choć wciąż czekamy na decyzję kilku miejsc, to jedno jest już pewne – 6. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA odbędzie się w dniach 21.03 – 13.05 w rekordowej ilości ponad 77. miejscowości na terenie całego kraju!  Widzowie w każdym wieku – JEDYNE JURY NA O!PLA – obejrzą i ocenią 66. filmów w Konkursie Głównym, 24. w Konkursie Teraz Dzieci Mają Głos! oraz 15. w nowym Konkursie „Oh! People Love Animation”. Zwycięzców – laureatów Tobołków Koziołka Matołka O!PLA 2018 – poznamy 19. maja 2018 w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

***

***

OTO LISTA MIEJSC POTWIERDZONYCH NA DZIEŃ 21.03.2018.

Podane terminy mogą ulec zmianie, dlatego prosimy o sprawdzanie stron lokalnych organizatorów.

Znaczenie skrótów:
KG – Konkurs Główny
TDMG! – Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos!

1. BARLINEK > Barlinecki Ośrodek KulturyKG: KATEGORIA STUDYJNA – TERMIN WKRÓTCE + TDMG! > 05.04 / 09.04 / 17.04 / 19.04.
2. BARTOSZYCE > Bartoszycki Dom Kultury > TDMG! + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP > 11 – 12.04.
3. BEŁCHATÓW > Kino Kultura > TDMG! > 14 – 15.04 / 28 – 29.04.
4. BIAŁE BŁOTA > Pracownia Filmoteki Szkolnej – Szkoła Podstawowa im. J. Verne’a > KG + TDMG! > 26 – 28.03.
5. BIAŁYSTOK > Camera Cafe / Kino Pokój > KG > 03 – 06.04.
6. BYDGOSZCZ > Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy – „Projektor – filmy na strychu” > KG > 23 – 27.04.
7. CHODZIEŻ > Kino Noteć > TDMG! + KG > 04.04 / 11.04 / 18.04 / 25.04 /
8. CIESZANÓW > Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
9. CISNA > Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
10. CZĘSTOCHOWA > Pub Szuflada > KG > 03.04 / 10.04 / 17.04 / 24.04 / 08.05 | Kino OKF Iluzja > TDMG! > MAJ
11. DĄBROWA GÓRNICZA > Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora > KG > 21.03 / 27.03 / 10.04 / 17.04 / 09.05 – FB
12. DZIERŻONIÓW > Kino Zbyszek_Dzierżoniowski Ośrodek Kultury > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
13. ELBLĄG > Klub Mjazzga > KG > 28.03 / 04.04 / 11.04 / 18.04 / 25.04
14. GDAŃSK > Pracownia Filmoteki Szkolnej – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika > KG + TDMG! > 04 – 06.04.
15. GLIWICE > Kino Amok > TDMG! > 25.03 / 8.04 / 15.04 / 29.04 + KG > TERMINY WKRÓTCE!
16. GOSTYŃ > Kino Pod Kopułą_Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” > KG > 05.04 / 12.04 / 19.04 / 26.04.
17. GÓRA > Pracownia Filmoteki Szkolnej – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza > KG > 26.03
18. GÓRZNO > Gminny Ośrodek Kultury w Górznie > TDMG! + KG: KATEGORIA STUDYJNA > 22 – 23.03.
19. GRONOWO GÓRNE > Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym > KG > 12 – 13.04.
20. KAMIONNA > Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamionnie (pod opieką KCKiE)> TDMG! > 11.04 / 18.04.
21. KATOWICE > Regionalny Instytut Kultury > KG + TDMG! > 07 – 11.05.
22. KIELCE > Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach > KG + TDMG! > 09 – 13.04.
23. KLUCZBORK > Pracownia Filmoteki Szkolnej – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza > od 09 kwietnia > KG
24. KONIN > Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard w Koninie > KG > 04 – 06.04.
25. KOŹMIN WLKP. > Kino Mieszko > TDMG! > 08.04.
26. KRAKÓW > Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie > KG > 22 – 23 – 24.03 | Kino KIKA > TDMG! > 08.04 / 15.04 / 22.04 / 29.04.
27. KURZELÓW > Dom Kultury (pod opieką DK Włoszczowa) > TDMG! > 10.04 / 17.04 / 19.04 / 28.04.
28. KWIDZYN > Piwnica Kulturalna Spichlerz > KG > 27.03 / 10.04 / 17.04 / 24.04 / 8.05.
29. KWILCZ > Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji > TDMG! > 26.03 / 28.03 / 23.04 / 25.04.
30. LUBLIN > Kinoteatr Projekt_Centrum Kultury w Lublinie > KG: KATEGORIA STUDYJNA > 09.04 + KG: KATEGORIA SZKOLNA > 13.04 | Pracownia Sztuczka_Centrum Kultury w Lublinie > TDMG! > 16 – 22.04.
31. LUBOSZ > Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Luboszu (pod opieką KCKiE) > TDMG! > 07.05 / 10.05.
32. ŁOMŻA > Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka > KG > 03.04 / 11.04 / 18.04 / 24.04 / 07.05 + TDMG! > 07.05.
33. ŁÓDŹ > Kino Bodo > KG > 27.03 / 03.04 / 10.04 / 17.04 / 24.04 + TDMG! > 07.04 / 14.04 / 21.04 / 28.04 | 6. dzielnica > KG – POWTÓRKI > 05.04 / 12.04 / 19.04 / 26.04.
34. MYSŁOWICE > Mysłowicki Ośrodek Kultury > TDMG! > 22.03 / 28.03 / 06.04 / 11.04 / 18.04 / 19.04 / 24.04 / 26.04 + KG: KATEGORIA STUDYJNA > 07.04 / 17.04.
35. NAŁĘCZÓW > Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie > KG > 11.04 / 16.04 / 18.04 / 19.04 / 26.04.
36. OGRODNICZKI > Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej w Ogrodniczkach (filia CKiR w Supraślu) > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
37. OLSZTYN > Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie > KG > 16.04 / 23.04.
38. OLSZYNY > Kino za Rogiem w Olszynach > KG + TDMG! > 27.03 / 05.04 / 07.04 / 14.04 / 19.04.
39. OPOLE > Kino Meduza > KG > 07.04 / 08.04 / 11.04* / 14.04 / 15.04 | POWTÓRKI: 16 – 19.04 | TDMG! > 21.03 – 13.05. *KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP > Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
40. ORNETA > Miejski Dom Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
41. PACANÓW > WIELKI FINAŁ O!PLA W MAJU!
42. PIONKI > Kino za Rogiem CAL w Pionkach > TDMG! > 07 – 13.05.
43. PŁOCK > Kino za Rogiem w Płocku > KG + TDMG! > 07.04 / 14.04 / 28.04 / 05.05 /12.05.
44. POŁCZYN ZDRÓJ > Pracownia Filmoteki Szkolnej – Zespół Szkół im. St.Staszica > KG > 06.04 / 07.04 / 09.04 / 10.04.
45. POZNAŃ > Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu_Atrium > KG > 12 – 13.05. | Kino Rialto > TDMG! > 12 – 13.05.
46. PRZEMYŚL > Pracownia Filmoteki Szkolnej – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego > KG > 22.03 / 28.03 / 06.04 / 10.04 / 26.04 | Galeria Sztuki Współczesnej > TDMG! – TYLKO WCZESNOSZKOLNA! > TERMINY WKRÓTCE!
47. PSZCZYNA > Pszczyński Klub Filmowy_Pszczyńskie Centrum Kultury > KG + TDMG! > 18.04 / 19.04 / 25.04 / 26.04.
48. RADOM > Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta > KG > 21.03 / 28.03.
49. RADOMSKO > Kino za Rogiem „Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska” > KG + TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
50. RUMIA > Miejska Biblioteka Publiczna – Stacja Kultura > TDMG! + KG: STUDYJNA > 10 – 12.04.
51. RZESZÓW > Muzeum Dobranocek > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE! | Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego > KG > 08.03 / 15.03 / 22.03 / 05.04 / 12.04 | Zespól Szkół Energetycznych w Rzeszowie > KG > 23.03 / 06.04 / 13.04 / 20.04 / 27.04.
52. SANDOMIERZ > Sandomierskie Centrum Kultury – Kino Starówka > TDMG! + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP > TERMINY WKRÓTCE!
53. SANOK > BWA Galeria Sanocka. Pracownia Edukacji Artystycznej > TDMG! > 25 – 26.04.
54. SEJNY > Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE.
55. SICIENKO > Gminny Ośrodek Kultury > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE.
56. SIERAKÓW > Przedszkole Przyjaciół Książki w Sierakowie (pod opieką KCKiE) > TDMG! > 10.04 / 17.04 / 12.04 / 19.04.
57. SKIERNIEWICE > Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach > TDMG! – TYLKO PRZEDSZKOLNA > 15.04
58. SŁUPSK > Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku > KG > 10.04 / 12.04 / 17.04.
59. SOBOLEWO > Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej w Sobolewie (filia CKiR) > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE.
60. SOBÓTKA > Restauracja Pod Jeleniem i Restauracja Baszta (pod opieką Fundacji Inicjatywa B) > KG: STUDYJNY i SZKOLNY > 13 – 14.04
61. SOSNOWIEC > Muza – Sala Widowisko-Koncertowa (Miejski Klub im. Jana Kiepury) > KG > 22.03 / 29.03 / 12.04 / 19.04 / 26.04 + TDMG! > Przedszkolny II > 08.04.
62. STARE JUCHY > Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy > TDMG! > 23.03 / 27.03 / 30.03 / 04.04 / 06.04 / 10.04 / 11.04.
63. STRZELEWO > filia GOK Sicienko > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE
64. SUPRAŚL > Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE! | Pracownia Filmoteki Szkolnej – Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera > KG > TERMINY WKRÓTCE!
65. SZCZECIN > Akademia Sztuki w Szczecinie > KG > 12 – 13.04.
66. SZYDŁOWIEC > Herbaciarnia Faktoria > KG + TDMG! > 21.03 / 28.03 / 04.04 / 11.04 / 18.04.
67. TORUŃ > Kino Centrum_Centrum Sztuki Współczesnej > TDMG! > 08.04.
68. TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > TDMG! > 09 – 13.04.
69. WARSZAWA > Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych > KG > 20 – 22.04. | Kanadyjska Szkoła Podstawowa > TDMG! > 15.03.
70. WIELUŃ > Kino-Teatr Syrena WDK > TDMG! > 14 – 15.04 / 28 – 29.04.
71. WLEŃ > Kino za Rogiem „Jutrzenka” > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
72. WŁOSZCZOWA > Kino Muza > TDMG! > 04.04 – 22.04.
73. WOJNOWO > filia GOK Sicienko > TDMG! > TERMINY WKRÓTCE!
74. ZGIERZ > Centrum Kultury Dziecka > TDMG! > 27.03 / 10.04 / 17.04 / 08.05.
75. ZIELONA GÓRA > Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze > KG > 05.04 / 06.04 / 12.04 / 13.04.
76. ŻARÓW > Sala widowiskowa Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie (pod opieką Fundacji Inicjatywa B) > TDMG! + KG: STUDYJNY i SZKOLNY >  21 – 23.03.
77. ŻEGOCINA > Kino za Rogiem „Żegotka” > TDMG! > 31.03 / 14.04 / 28.04 / 05.05.

O!PLA 2018: 66 FILMÓW W KONKURSIE GŁÓWNYM + 24 FILMY W KONKURSIE TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!

Z niemal 200. zgłoszeń jakie napłynęły na 6. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, po uważnym i wielokrotnym obejrzeniu każdego filmu, do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 66 filmów, zaś do Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! – 24. Filmy w obu konkursach pochodzą z lat 2016 – 2018. W tym roku wyjątkowo zabraknie kategorii OFF&GO! oraz kategorii POZA POLSKĄ. Pojawi się natomiast zupełnie nowy Konkurs w ramach O!PLA – „Oh! People Love Animation” obejmujący laureatów Nagród Publiczności na zagranicznych festiwalach animacji w roku 2017 (szczegóły wkrótce). Ponadto, pragnąc upamiętnić wspaniałych artystów i przyjaciół polskiej animacji, od tego roku każda z kategorii na O!PLA posiadać będzie swojego patrona. O!PLA 2018 odbędzie się w dn. 21 marca – 13 maja 2018 w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce (ogłoszenie Mapy O!PLA już wkrótce). Wielkie Otwarcie O!PLA będzie mieć miejsce w Łodzi (21.03, Kino Bodo), zaś Wielki Finał w Pacanowie (19.05, Centrum Bajki im. Koziołka Matołka). 

Oto lista filmów, które powalczą o Wasze uznanie, a co za tym idzie – Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka oraz Nagrody Specjalne przyznawane przez zaprzyjaźnione festiwale.

KONKURS GŁÓWNY O!PLA 2018

KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego | filmy zrealizowane w studiach/wytwórniach filmowych i dofinansowane z państwowych źródeł (PISF, MKiDN).
ARKA NOEGO (2017, 7’), Adam Zienowicz, Studio Munka/Stowarzyszenie Filmowców Polskich/LUNAPARK motion arts collective
DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30), Zbigniew Czapla, Warsztat Filmowy
HORYZONT ZDARZEŃ (2017, 12’28”), Michał Orzechowski, FUMI
MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’), Kacper Zamarło, Studio Filmowe Xanf
MVP (2018, 03’50”), Artur Marcol, FUMI
O MATKO! (2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska, FUMI
UCIECZKA (2017, 15’), Jarosław Konopka, ANIMA-POL
XOXO – POCAŁUNKI I UŚCISKI (2016, 13’53”), Wiola Sowa, Sowa Film
8 FILMÓW = 95’

KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego | filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych (w tym studentów zagranicznych), a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji.
BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska, AS SZCZECIN
CHWAST (2017, 04’10”), Adrianna Matwiejczuk, PWSFTviT ŁÓDŹ
C.O.Ś (CZŁOWIEK OBRASTAJĄCY ŚMIERCIĄ) (2017, 06’03”), Katarzyna Piróg, ASP WARSZAWA
GOŚĆ (2017, 2’20”), Aleksander Józefczyk, ASP KRAKÓW
KLUB SENIORA (2016, 06’11”), Agata Mianowska, PWSFTviT ŁÓDŹ
NA JĘZYKACH (2017, 3’49”), Karolina Borgiasz, PWSFTviT ŁÓDŹ
NIE MASZ DYSTANSU (2017, 3’52”), Karina Paciorkowska, PWSFTviT ŁÓDŹ
NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, 6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo, PJATK WARSZAWA
OBŁAWA (2017, 4’), Krzysztof Raczkowski, UAP POZNAŃ
OJEZU (2017, 03’48”), Betina Bożek, ASP KRAKÓW
OSTATNI POKÓJ (2017, 5’47”), Marta Chyła-Janicka, PWSFTviT ŁÓDŹ
SAMURAJ (2016, 7’08”), Tomasz Kucharczyk, PJATK WARSZAWA
SKLEP Z RYBAMI (2017, 3’), Maria Kulpa, UAP POZNAŃ
WCIELENIE (2017, 5’), Barbara Rupik, PWSFTviT ŁÓDŹ
WYBORY MISS KURNIKA (2016, 3’26”), Aleksandra Pietruk, UMCS LUBLIN
ZAMIENIAMY SIĘ W PRZYRODĘ (2017, 4’), Justyna Pazdan, PWSFTviT ŁÓDŹ
ZDROWAŚ? (2017, 04’10”), Ilona Dybka, PWSFTviT ŁÓDŹ
ZJAZD (2017, 03’41”), Jerzy Tabor, PWSFTviT ŁÓDŹ
18 FILMÓW = 82’

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza | oficjalne animowane teledyski zrealizowane na zamówienie, w tym wideoklipy nieoficjalne, ale posiadające zgodę na wykorzystanie muzyki.
ALIEN SCARS ( PL/Kanada 2017, 5’), Martyna Koleniec | Brainwashed Proper Citizens
DOM DOBRY (2017, 05’22”), Łukasz Rusinek | Pablopavo i Ludziki
DREAM ON (2017, 4’42”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
DR WHITE (2017, 03’02”), Maciej Bednarek | Elektronikt
FAIL (2017, 05’05”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
FLUOKSETYNA (2017, 4’), Paweł Czarnecki | Latające Pięści
HATOR (2017, 02’27”), Maciej Sarna |LiN
KAMIEŃ (2018, 4’49”), Marcin Ożóg | Paśko & Zespół Co To
MAK (2017, 4’33”), Ala nunu Leszyńska | T/Aboret
MOST (2017, 02’23”), Łukasz Jedynasty & Zuzanna Staszewska | Kazik & Kwartet ProForma
NEBULA (2017, 3’34”), Marcin Nowrotek (ASP Katowice) | Maciej Obara
ODESSA (2017, 03’12”), Karolina Głusiec | Ariel Ariel
OHOHO (2017, 2’34”), Łukasz Rusinek | Gooral
OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA (2017, 05’53”), Marcin Podolec, Kacper Zamarło | Pablopavo i Ludziki
PUSTE SAMOLOTY (2017, 04’32”), Joanna Kucharska | Hańba!
SATIN (2017, 5’44”), Łukasz Rusinek | Aleksander Nowak
WARSZAWA (2017, 02’45”), Anita Kwiatkowska-Naqvi | Kapela Kożuch
WIOSNA (2017, 04’06”), Zuzanna Waś | Kaman / Konikiewicz
18 FILMÓW = 75’

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej | animacje abstrakcyjne i animacje eksperymentalne.
CREATION. FIRST DAY, (2018, 2’52”), Mariusz Wirski
DIALOGI (2016, 6’), Monika Kuczyniecka | Rafał Ryterski, NInA
DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARTYSTY (2016, 10’10”), Piotr Bosacki
GWIEZDNY PYŁ (2018, 2’05”), Elena Volozneva, UMK TORUŃ
JUSTI FITNESS (2017, 7’43”), Justyna Pazdan, PWSFTviT ŁÓDŹ
KAJTEK (2017, 03’33”), kinoMANUAL (Aga Jarząb + Pin Park)
LITTLE GIANT (2017, 3’08”), Maciej Dydyński + LASY
SLAWUSGEDONUS (2018, 5’), Maciek Sławuski
UPADEK (2017, 0’44”), Emil Bucki, Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie
ZOETROP (2017, 02’08”), Martyna Karpowicz
10 FILMÓW = 43’

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota | filmy, których akcja trwa od 1 do 90 sekund.
CHMURY (2017, 0’51”), Karolina Specht, Goethe Institut
DLACZEGO PRZENIGDY NIE DOKARMIAĆ GOŁĘBI (2017, 1’20”), Agnieszka Świętek
DUCH (2017, 0’19”), Alicja Łyszkowicz, UAP
GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (2017, 01’35”), Kamil Wójcik
HIT THE BUTTON! (2017, 0’45”), Kamil Wójcik
IF YOU CAN… (2017, 1:14), Hanna Rybak, UMCS LUBLIN
LUDZIK SPADŁ MI Z NIEBA (2017, 01’02”), Magdalena Pilecka
MARS 2032 (2017, 1’), Karol Szczepankiewicz, UMK TORUŃ
SEKCJA (2017, 01’15”), Aleksandra Drewniak, UAP POZNAŃ
SPODNIE I ŻELAZKO (2018, 1’20”), Julia Orlik, PWSTviT ŁÓDŹ
ZABAWKA (2017, 0:55), Fabian Kowalczuk (Gocholudek), UMCS LUBLIN
ŻABA I MUCHA (2017, 00:38) Aleksandra Machoń, UMCS LUBLIN
12 FILMÓW = 12 MINUT

KONKURS TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! im. Leszka Gałysza

TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! – PRZEDSZKOLAKI | filmy skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym (do 5. roku życia)
Program I – 37’ (4 filmy)
AGI BAGI: URODZINOWY POMNIK WODZA (2016, 11’), Waldemar Mordarski, Badi Badi WARSZAWA
MARZENIA MISIA WALENTEGO (2017, 11’), Aleksandra Chrapowicka
PAMIĘTNIK FLORKI III: PREZENT (2016, 11’), Janusz Martyn, ANIMA-POL ŁÓDŹ
PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2017, 3’42”), Michał Rychławski, Strefa 57
Program II – 40’ (5 filmów)
PAN TOTI I RYCERZE (2016, 08’03”), Grzegorz Handzlik, ORANGE Studio Animacji BIELSKO-BIAŁA
PRZYTUL MNIE: TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ (2017, 6’), Mateusz Jarmulski, Animoon WARSZAWA
RODZINA TREFLIKÓW II: SERCE ROBOBOTA (2017, 08’30”), Marek Skrobecki, Studio Trefl GDYNIA
WIERCIMISIE: GDZIE JEST BUBI? (2016, 11’), Marzena Nehrebecka, Badi Badi WARSZAWA
ŻUBR POMPIK: MESZKA (2017, 7’), Aleksandra „Alex” Vetter, EgoFilm WARSZAWA

TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! – DZIECI WCZESNOSZKOLNE | filmy skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (+6 lat)
Program I – 60’ (7 filmów)
BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: KOPCIUCH (2017, 13’), Paweł Czarzasty, TvSFA POZNAŃ
PUŁAPKA NA MYSZ (2016, 4’20”), Alicja Kraft, PJATK WARSZAWA
KUBA I ŚRUBA: CZARNOKSIĘŻNIK (2016, 12’30”), Bronisław Zeman i Andrzej Orzechowski, SFR BIELSKO-BIAŁA
SPODNIE I ŻELAZKO (2018, 1’20”), Julia Orlik, PWSTviT ŁÓDŹ
MIŁEK Z CZARNEGO LASU (2017, 13’), Ewelina Stefańska, TvSFA POZNAŃ
BARDOU – DWA WILKI (2017, 3’), Anna Chrzanowska, UA POZNAŃ
BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: MAŁPA W KĄPIELI (2017, 13’), Andrzej Gosieniecki, TvSFA POZNAŃ
Program II – 62’ (8 filmów)
BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: O PSACH I KOTACH (2017, 13’), Joanna Jasińska-Koronkiewicz, TvSFA POZNAŃ
HITCHHIKERS (2018, 03’20”), Rafał Blecharz i Katarzyna Klas, Studio Pigeon WARSZAWA
KACPERIADA: WSPÓLNY FRONT (2016, 7’), Kamil Polak, Human Ark WARSZAWA
STRACH (2018, 1’45”), Olga Kłyszewicz, PWSTviT ŁÓDŹ
STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE (2017, 8’43”), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski + dzieci / Animator Jutra – 10 Animator POZNAŃ
OSIEDLE (2018, 10’12”), Magdalena Bryll, Serafiński Studio WARSZAWA
POTWORNY DENTYSTA (2017, 03’23”), Ilona Rybak, PJATK WARSZAWA
BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: O WĘŻOWEJ WDZIĘCZNOŚCI (2017, 13’), Robert Turło, TvSFA POZNAŃ


 

OFICJALNY PLAKAT O!PLA 2018!

Nawiązując do tytułu filmu Magdaleny Pileckiej – zdobywczyni Złotego Tobołka Koziołka Matołka na O!PLA 2017 – należałoby powiedzieć: „DINO lub oficjalny plakat 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA”. Bo to właśnie autorka rewelacyjnej internetowej serii o przygodach „dinka” imieniem DINO stworzyła tegoroczną oprawę graficzną „największego na świecie festiwalu polskiej animacji”, za co O!PLA jest jej niezmiernie wdzięczna!

Magdalena Pilecka – swoją przygodę z animacją zaczęła w pracowni prof. Daniela Szczechury, gdzie zrealizowała swój film dyplomowy „Chwast” (2012). W 2016 debiutowała w Studio Munka filmem „Piórnikt”(producent: Marek Serafiński). Jej filmy są pełne groteski, absurdu, czarnego humoru i postaci, które nazywa swoimi zmyślonymi przyjaciółmi. Jest autorką serialu „DINO or something”, dostępnego do oglądania na youtube. Podobno zawsze ma przy sobie kredki i aparat. Wierzy, że jeżeli bardzo się czegoś chce… to można to sobie narysować.

Magdalena Pilecka jest laureatką ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2017 ZA FILM „DINO or something” (KATEGORIA: OFF&GO!), BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „PIESYDENT” (KATEGORIA: OFF&GO!) ORAZ WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2016 ZA JEDNOSEKUNDOWĄ ANIMOWANĄ FRASZKĘ „I AM”.

Autorami plakatów O!PLA byli do tej pory: Monika Kuczyniecka (2013), Alek Wasilewski (2014), Maciej Sławuski (2015), Anna Szkałuba (Nowicka) & Piotr Szkałuba (2016), Tomasz Pawlak (2017). Tradycją O!PLA jest zwracanie się z prośbą o stworzenie oprawy graficznej festiwalu tylko do laureatów Tobołków Koziołka Matołka.

O!PLA 2018 odbędzie się w dn. 21 marca – 13 maja 2018 w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce. Lista miejsc wraz z terminami zostanie ogłoszona wkrótce. Wcześniej, bo 15. lutego 2018, poznamy tytuły filmów przyjętych do konkursów tegorocznej O!PLA.