O!PLA W KIJOWIE!

W dn. 11 – 13 października 2013, mini-replika Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA zawita do stolicy Ukrainy! Wszystko za sprawą Międzynarodowego Mini-festiwalu Filmowego Europejski Ekspres, którego tzw. background jest wyjątkowo bliski (i znajomy) organizatorowi Festiwalu O!PLA… Projekcje w Kijowie będą kolejną odsłoną projektu O!PLA ACROSS THE BORDERS 2013/2014.

EE2013

Międzynarodowy Mini-festiwal Filmowy „Europejski Ekspres” to inicjatywa trójki przyjaciół – Ukrainki, Polaka i Ukraińca – którzy w 2010 roku w pewnym uroczym kijowskim lokalu wpadli na pomysł, że stworzą w klubie filmowych działającym przy Centrum Łesia Kurbasa 3-dniowy przegląd nowych filmów z Polski i Ukrainy uzupełniany o produkcje z dwóch innych krajów (2010: Czech i Słowacji, 2011: Litwy i Rumunii, 2012: Gruzji i Bułgarii, 2013: Białorusi i Francji). Impreza organizowana jest niemal bezkosztowo (jeśli nie liczyć przelotu wspomnianego Polaka i kilku druków), pchana/ciągnięta siłą woli organizatorów i dobrą wolą producentów filmów. Oczywiście wstęp na projekcje jest wolny. Europejski Ekspres co roku zabiera z sobą setki widzów spragnionych kontaktu z europejskim kinem, o co w stolicy Ukrainy nie jest tak łatwo. W tym roku wyruszy po raz czwarty. (Maciej Gil, organizator MMF ze strony polskiej)

BIUROFFBIUROFF (2006), real. Mariusz Szulc (DFP)

Program O!PLA ACROSS THE BORDERS w Kijowie jest przede wszystkim szeroką prezentację polskiej animacji z nurtu „off” (realizowanej przez niezależnych twórców poza systemem studyjnym), wzbogaconą o dwa tytuły zrealizowane w tzw. warunkach studyjnych. Widzowie Międzynarodowego Mini-festiwalu Filmowego Europejski Ekspres będą mieć okazję zobaczyć następujące filmy: BAJKA O JASIU I MAŁGOSI (2012) Daniela Zagórskiego (I Miejsce “Złoty Tobołek” na O!PLA 2013), TANCERKA (2012) Anny Olech (III Miejsce “Brązowy Tobołek” na O!PLA 2013), POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA (2012) Tomasza Pawlaka (II Miejsce “Srebrny Tobołek” na O!PLA 2013), CHWILA MUZYKI (2012) Jacka Gonciarza, RESURRECTION (2011) Wojciecha Sankiewicza (Ferajna Filmowa KaPok), POLOWANIE (2012) Agnieszki Konarskiej, ZDROWIE I TRZEŹWOŚĆ (2011) Zofii Gramz, BIUROFF (2006) Mariusza Szulca (DFP) oraz TRAMWAJ (2007) Moniki Kuczynieckiej. Ponadto w trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną dwa filmy, które zajęły ex aequo III Miejsce “Srebrny Tobołek” w kategorii „studyjnej”: THE GAME (2011) Marcina Jańca i DRWAL (2011) Pawła Dębskiego.

***

O!PLA ACROSS THE BORDERS 2013/2014 to międzynarodowy projekt nonprofit obejmujący serię replik Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

Lumberjack_01DRWAL (2011), reż. Paweł Dębski

One thought on “O!PLA W KIJOWIE!

  1. Pingback: UKRAIŃSKA O!PLA / УКРАЇНСЬКИЙ O!PLA | O!PLA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s