DRUGIE URODZINY ANIMATION ACROSS BORDERS!

Animation Across Borders (AAB), pomysłodawca i Główny Organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, kończy dziś (15.02.2014) 2 lata.

AAB - Kopia

Animation Across Borders jest autorskim i całkowicie niezależnym projektem kulturalnym skupionym na promocji i dystrybucji głównie polskich filmów animowanych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Animation Across Borders jest także inicjatorem i głównym organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA oraz projektów O!PLA ACROSS THE BORDERS, INWOKACJA O!PLA, M.A.P.A. O!PLA oraz Niezależnego Międzynarodowego Dnia Animacji.

Animation Across Borders zostało powołane do życia 15 lutego 2012 r. przez Piotra Kardasa, byłego kierownika programowego Kino-Galerii Charlie (2008-2010, Łódź) i dyrektora programowego Se-Ma-For Film Festival (2010-2011) oraz „prezydencyjnego” Se-Ma-For European/Asian Express_Pekin/Madryt/Tokio/Paryż (2011).

FOCUS NA POLSKĄ ANIMACJĘ

AAB prezentowało polską animację w Argentynie, Brazylii, Chorwacji, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Macedonii, Niemczech, Iranie, Japonii, Kanadzie, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.

Ponadto, stale współpracując z krajowymi ośrodkami kultury, galeriami, kinami, festiwalami, Animation Across Borders zapewnia widzom w każdym wieku kontakt z klasyczną i najnowszą polską animacją, stwarzając przez cały rok alternatywę dla amerykańskich produkcji prezentowanych w multipleksach. Warto także wspomnieć, że w 2013 AAB nawiązało współpracę z IPLEX.PL, dzięki czemu widzowie mogę mieć kontakt z najnowszą polską animacją kiedy tylko tego zapragną.

Animation Across Borders to jednak przede wszystkim liczne projekty promujące polski film animowany w kraju i na świecie, stworzone samodzielnie przez AAB, bądź we współpracy z festiwalami/organizacjami. W latach 2012-2013 były to m.in. prezentacje w ramach O!PLA ACROSS THE BORDERS 2013/2014, przegląd polskiej animacji stop motion i warsztaty Moniki Kuczynieckiej na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym BRASIL STOP MOTION w Recife (Brazylia 2012), wystawa prac Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej, Jana Lenicy, Józefa Wilkonia w Japonii (2012/2013), LITERATURA W ANIMOWANYCH RAMACH podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Teherenie (Iran 2013), przegląd współczesnej polskiej animacji dla dzieci na 10. Tabor Film Festival w Zabok (Chorwacja 2012), przegląd „Polskie.Stop.Triki” w ramach „Słowiańskiej Panoramy Stop Motion” na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Stoptrik w Mariborze (Słowenia 2012) i Niepołomicach (2012), projekcje polskiej animacji na Polish Festival 2012 w Tokio (Japonia 2012),  przegląd klasycznej polskiej animacji dla dzieci w Alès (Francja 2013), Lille (Francja 2012), Paryżu (Francja 2012-2013) Tuluzie (Francja 2013), przegląd animacji lalkowych na XXV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej (2012), cykl „Wakacje z Polską Animacją” zorganizowany w 9. polskich miastach (2012), POLSKIE DOKUMENTY ANIMOWANE na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu (2013), SPOTKANIA W ANIMOWANYM TEATRZE WYOBRAŹNI podczas ósmej edycji „Akcji Animacji”, imprezie towarzyszącej XX MIĘDZYNARODOWEMU FESTIWALOWI TEATRÓW LALEK „SPOTKANIA” w Toruniu (2013), W LABIRYNCIE POLSKIEJ ANIMACJI na 8. Tygodniu Kina Polskiego w Norymberdze (Niemcy 2013),  i wiele, wiele innych… W marcu, kwietni i maju 2013, AAB było z kolei kuratorem pokazów klasycznych polskich animacji dla dzieci w Budapeszcie (Węgry).

NIE TYLKO POLSKA ANIMACJA

W 2012, z inicjatywy AAB, Międzynarodowy Festiwal Filmowy ARS INDEPENDENT w Katowicach poszerzył się o sekcję animacji i konkurs animowanych debiutów i drugich filmów.

AAB odpowiada także za przeglądy współczesnej japońskiej animacji z GEIDAI w Łodzi (2012/2013), a także pierwszy w historii przegląd animacji palestyńskiej – PALIMATION (2012/2013).

W 2013 – od pierwszego w Polsce przeglądu filmów ERICA LEISERA – AAB zainicjował Niezależny Międzynarodowy Dzień Animacji.

Pod auspicjami AAB kontynuowany i rozwijany jest także wyjątkowy program lalkowych horrorów i filmów erotycznych „SCARY PUPPETS & SEXY DOLLS” (dotychczas prezentowany na Se-Ma-For Film Festival (2010-2011), 7. Festiwalu ŻUBROFFKA w Białystoku (2012), 5. Festiwalu SHORT WAVES w Poznaniu (2013) oraz 11. Festiwalu OPOLSKIE LAMY w Opolu (2013)).

***

Animation Across Borders to permanentna „konstrukcja w procesie” za którą od samego początku stoi pasja, czysta energia i wielka miłość do animacji.

ROK NO. 3 CZAS ZACZĄĆ!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s