ZACZNIE SIĘ WIOSNA – ZACZNIE SIĘ O!PLA! ZAPRASZAMY NA WIELKIE OTWARCIE O!PLA 2014!

6 premier, 2 projekcje specjalne oraz niezwykła podróż z zeszłorocznymi laureatami Tobołków Koziołka Matołka, podczas której NIE ZOBACZYMY filmów nagrodzonych na O!PLA 2013! To wszystko czeka na widzów podczas Wielkiego Otwarcia II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2014!

CIALO_Paulina_Majda.mov_snapshot_01.31_[2014.03.08_18.25.55] - Kopiakadr pochodzi z filmu/instalacji “CIAŁO” (2014), real. Paulina Majda

***

Niewątpliwym wydarzeniem będzie premiera projektu „POEZJA W OBRAZACH”, czyli 3 krótkich filmów animowanych w 3-ech różnych technikach zrealizowanych przez 3-ech różnych artystów (Daria Wiktoria Kopiec, Paulina Majda, Jakub Wroński) , a mimo to ze sobą połączonych. Połączonych osobą Czesława Miłosza, którego wiersze zainspirowały twórców do wyjątkowych realizacji. Tak powstała kolekcja filmów, które stały się częścią wystawy w krasnogrudzkim dworze, poświęconej życiu i twórczości Czesława Miłosza: “Szukanie ojczyzny – świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza”. Inicjatorami i organizatorami projektu jest Fundacja Pogranicze oraz Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, dzięki uprzejmości których „POEZJA W OBRAZACH” otworzy Festiwal O!PLA 2014.

Kolejną premierą będzie „T.” – niezwykły projekt Zbigniewa Czapli, jednej z najważniejszych postaci we współczesnej polskiej animacji (“Rytuał”, “Papierowe pudełko”, “Toto”), który postanowił podjąć autotematyczny dialog o animacji z 11-letnim artystą (rysownikiem i ilustratorem), Tadkiem Łabędzkim. Co z tej animowanej rozmowy wynikło dowiecie się już 21 marca podczas WIELKIEGO OTWARCIA O!PLA 2014!

W ramach Wielkiego Otwarcia swą premierę będzie mieć także „INDYWIDUUM”, najnowszy film Marka Serafińkiego, twórcy znakomitego WYŚCIGU (1989) – groteskowa opowieścią o totalitarnym mieście, w którym obowiązuje… zakaz śmiechu.

Ostatnią polską premierą będzie belgijska „ZUPA TRUSKAWKOWA” Sylwii Szkiłądź – utrzymana w klimacie realizmu magicznego animowana opowieść o powrocie do domu z lat dzieciństwa, do wspomnień z życia mieszkańców Supraśla na Podlasiu.

Podczas Wielkiego Otwarcia zaprezentujemy także „MOONSHINE” Michała Poniedzielskiego, uznane za najlepszą animację na 44. Tampere Film Festival, oraz animowany dokument autorstwa Justyny Apolinarzak i Marty Ostajewskiej, z muzyką Suavasa Lewego, inspirowaną dźwiękami Łodzi – „KSIĘŻY MŁYN”.

Atrakcją dla pamiętających zeszłorocznych laureatów Tobołków Koziołka Matołka będzie ANIMOWANY KALEJDOSKOP – unikatowy program prezentujący wcześniejsze i najnowsze, a także PRZYSZŁE dokonania twórców, których filmy podbiły serca publiczności na O!PLA 2013.

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA odbędzie się w dn. 21.03 – 31.05 w 44 miejscowościach (39 miastach i 5 wsiach), z Wielkim Finałem w dn. 5 – 8 czerwca w Łodzi > ZOBACZ MAPĘ O!PLA

Głównym Organizatorem OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” jest niezależny promotor animacji – ANIMATION ACROSS BORDERS.

w szetejniach_3_003254 - Kopia“W SZETEJNIACH” (2014), real. Jakub Wroński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s