SIERPIEŃ Z LAUREATAMI O!PLA NA ZAMKU W SZCZECINIE I NA STARYM RYNKU W ŁODZI!

Lipcowe projekcje na Starym Rynku w Łodzi oraz na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dobitnie pokazały, że nie tylko formuła kina plenerowego nie straciła nic na swej atrakcyjności, ale co więcej – animacje z Festiwalu O!PLA poprzedzające główną projekcję, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem ze strony publiczności, przypominając im zapoznaną tradycję „dodatków”. Nic więc dziwnego, że także w sierpniu laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA wprowadzą widzów do pełnych metraży prezentowanych na Starym Rynku w Łodzi (od 4.07) oraz na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (od 8.07). Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny!

pajakimuchy2PAJĄK I MUCHY (2013, 3’30”), Tessa Moult-Milewska

LKRLetni Kinematograf Rozrywkowy, którego głównym organizatorem jest Muzeum Kinematografii, odbędzie się w Łodzi po raz szósty. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem NOWE KINO POLSKIE. Filmy będą wyświetlane na jednym z największych w Polsce ekranów plenerowych o powierzchni niemal 100 m kw., z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu projekcyjnego i nagłośnieniowego. O!PLA jest współorganizatorem LKR 2014.

W PROGRAMIE:

1.08., g. 21:00: PAJĄK I MUCHY (2013, 3’30”), Tessa Moult-Milewska + KANAŁ (1956, 91′), Andrzej Wajda
8.08., g. 21:00: GLISTA LUCKA (2014, 7’29”), Tomasz Pawlak + DZIEŃ KOBIET (2012, 90′), Maria Sadowska
15.08., g. 20:30: O RZĄDACH MIŁOŚCI (2013, 13’15”), Adela Kaczmarek, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” + CHCE SIĘ ŻYĆ (2013, 107′), Maciej Pieprzyca
22.08., g. 20:30: DRUCIAK (2013, 11’29”), Anna Rękas, ZSMC WA UMCS LUBLIN + DZIEWCZYNA Z SZAFY (2012, 90′), Bodo Kox
29.08., g. 20:00: ORAWUS (2013, 09’15”), Wojciech M. Sławuski / Wojciech Kilar + W CIEMNOŚCI (2011. 145′), Agnieszka Holland

***

Z kolei w każdy wtorek i czwartek na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie filmy animowane z Festiwalu O!PLA stanowić będą introdukcje do pełnometrażowych produkcji, które w sierpniu prezentowane będą pod hasłami: LEGENDY MUZYKI oraz MIŁOŚCI OBLICZA RÓŻNE. O!PLA jest Partnerem Zamkowych Nocy Filmowych w Szczecinie.

W PROGRAMIE:

05.08., g. 22:00: ODROBINA TEJ RADOŚCI (2013, 4’16”), Łukasz Rusinek / Vavamuffin + MARLEY (USA, Wielka Brytania 2012), Kevin Macdonald
07.08., g. 22:00: NIEPRZYSIADALNOŚĆ (2013, 5’11”), Katarzyna Pereta, ZSMC WA UMCS LUBLIN / ŚWIETLIKI + THE DOORS. HISTORIA NIEOPOWIEDZIANA (USA 2009), Tom Dicillo
12.08., g. 22:00: THE TRICK (2013, 03’13”), Kamil Wójcik / Acid Drinkers + ROLLING STONES. W BLASKU ŚWIATEŁ (USA 2008), Martin Scorsese
14.08., g. 22:00: LOVE LAYS LOW (2013, 03’14”), Izabela Szumen / Daniel Kahn & The Painted Bird + BERLIN. LOU REED (USA 2007), Julian Schnabel
19.08., g. 22:00: JESZCZE TEN JEDEN RAZ (2013, 4’02”), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała, Studio BM / Ania Dąbrowska + NICZEGO NIE ŻAŁUJĘ – EDITH PIAF (Francja 2007), Olivier Dahan
21.08., g. 22:00: HISTORIA O MIŁOŚCI (2012, 1’09”), Karolina Specht, PWSFTviT w Łodzi + NA ZAWSZE LAURENCE (Francja, Kanada 2012), Xavier Dolan
26.08., g. 22:00: DRUCIAK (2013, 11’29”), Anna Rękas, ZSMC WA UMCS LUBLIN + HELLO! HOW ARE YOU? (Rumunia 2010), Alexandru Maftei

Love Lays Low, fotos 1LOVE LAYS LOW (2013, 03’14”), Izabela Szumen / Daniel Kahn & The Painted Bird

 

O!PLA NA DWORCU PÓŁNOCNYM W BUKARESZCIE!

Czy istnieje lepsza przestrzeń na inaugurację drugiego sezonu projektu O!PLA ACROSS THE BORDERS aniżeli dworzec kolejowy? NIE! Już w najbliższą sobotę, 26 lipca 2014, na specjalnym ekranie rozstawionym w poczekalni głównego dworca kolejowego w Bukareszcie – Gara de Nord (Dworzec Północny), zaprezentowani zostaną wszyscy laureaci Tobołków Koziołka Matołka O!PLA 2014. Projekcja odbędzie się w ramach projektu TRAIN DELIVERY #2. Dla O!PLA będzie to już 3. reprezentacja polskiej animacji w Bukareszcie, a jednocześnie 5. w Rumunii (zobacz zeszłoroczne odsłony O!PLA ACROSS THE BORDERS).

Bez tytułu Organizowane po raz drugi TRAIN DELIVERY jest częścią większego przedsięwzięcia, jakim jest Festiwal Street Delivery, którego głównym założeniem jest przekształcenie przestrzeni publicznej miasta, aby była ona bardziej przyjazna jego mieszkańcom. Poza projekcjami filmowymi, w ramach TRAIN DELIVERY odbywają się także koncerty (na specjalnie zbudowanej scenie), spotkaniami i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, malowanie graffiti na specjalnie podstawionych wagonach, wystawy, warsztaty i zabawy artystyczne, zajęcia dla dzieci. Tematyka większości z tych akcji związana jest z pociągami lub podróżowaniem, ale także z szeroko pojętą sztuką miejską i promowaniem zaangażowania społecznego. TRAIN DELIVERY jest koordynowane przez organizatorów festiwalu ulicznego Street Delivery, we współpracy z władzami miasta i zarządzającymi dworcem, ale w samym wydarzeniu biorą udział różnorodne stowarzyszenia i organizacje, wybrane na podstawie wcześniej zgłoszonych projektów. Projekcja laureatów O!PLA 2014 możliwa jest dzięki stałej współpracy Festiwalu O!PLA z Instytutem Polskim w Bukareszcie.

W PROGRAMIE:

STEFAN I ŻUCZEK (2012, 12’20”), Piotr Loc Hoang Ngoc, PWSFTviT ŁÓDŹ
ORAWUS (2013, 09’15”), Wojciech M. Sławuski / Wojciech Kilar
GLISTA LUCKA (2014, 7’29”), Tomasz Pawlak
ZMYSŁY PRYSŁY (2013, 6’05”), Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego
CZARNE NA BIAŁYM (2013, 01’10”), Mateusz Gudel, UA POZNAŃ
DRUCIAK (2013, 11’29”), Anna Rękas, ZSMC WA UMCS LUBLIN
IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY (2012, 4’15”), Łukasz Rusinek / R.U.T.A.
ON / OFF (2013, 06’27”), Piotr Ludwik, Fundacja Filmowa Se-ma-for
PAJĄK I MUCHY (2013, 3’30”), Tessa Moult-Milewska
SÓL I PIEPRZ (2012, 02’02”), Alicja Adamkiewicz, UMK TORUŃ
A GDYBY… (2013, 04’57”), Kamil Wójcik
O RZĄDACH MIŁOŚCI (2013, 13’15”), Adela Kaczmarek, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
TRZEJ KRÓLOWIE – PASTORAŁKA (2014, 03’20”), Anna Błaszczyk / Jan Duszyński, WJTeam
ARS MORIENDI (2013, 7’22”), Miłosz Margański, UA POZNAŃ
PAC! (2012, 01’19”), Alicja Błaszczyńska, PWSFTviT ŁÓDŹ

Projekcję O!PLA ACROSS THE BORDERS poprzedzi animowany zwiastun O!PLA stworzony przez  łódzkie Studio BUM!

***

O!PLA ACROSS THE BORDERS to międzynarodowy projekt non-profit obejmujący serię replik Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Program O!PLA ACROSS THE BORDERS 2013/2014, obejmujący laureatów i filmy z pierwszej edycji Festiwalu O!PLA, prezentowany był (w różnych konfiguracjach) w Aleksandrii (Egipt), Aradzie (Rumunia), Bratysławie (Słowacja), Belgradzie (Serbia), Budapeszcie (Węgry), 2 razy w Bukareszcie (Rumunia), Córdobie (Argentyna), Dubnie (Rosja), Edynburgu (Wielka Brytania), Florianópolis (Brazylia), Glasgow (Wielka Brytania), Grodnie (Białoruś), Iżewsku (Rosja), Kijowie (Ukraina), Kiszyniowie (Mołdawia), Kostromie (Rosja), Limie (Peru), Mariborze (Słowenia), Moskwie (Rosja), Niżnym Nowogrodzie (Rosja), Norymberdze (Niemcy), Orenburgu (Rosja), Rumie (Serbia), Rzymie (Włochy), Skopje (Macedonia), Stambule (Turcja), Tel-Awiwie (Izrael), Timiszoarze (Rumunia), Toronto (Kanada) i Walencji (Hiszpania).

AAB - Kopia

O!PLA Z LAMAMI, RELANKĄ I THE WASHING MACHINE W OŁAWIE!

W dniach 18 – 19 lipca na terenie zielonym Ośrodka Kultury w Oławie odbędzie się plenerowy Weekend z kinem OFF-owym. Drugie dnia o 21:00 zaprezentowani zostaną wszyscy laureaci Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka na O!PLA 2014.

Podczas tych dwóch lipcowych wieczorów O!PLA będzie mieć przyjemność dzielić ekran i scenę z trzema zaprzyjaźnionymi projektami: Festiwalem Filmów Antydepresyjnych RELANIUM, Festiwalem Filmowym OPOLSKIE LAMY oraz zespołem The Washing Machine, który zagra na żywo do klasycznego „Lokatora” Alfreda Hitchcocka!

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

ok_olawa_off_2014_elektroniczny_600

W PROGRAMIE LAUREATÓW O!PLA 2014 ZAPREZENTOWANI ZOSTANĄ:

STEFAN I ŻUCZEK (2012, 12’20”), Piotr Loc Hoang Ngoc, PWSFTviT ŁÓDŹ
ORAWUS (2013, 09’15”), Wojciech M. Sławuski / Wojciech Kilar
GLISTA LUCKA (2014, 7’29”), Tomasz Pawlak
ZMYSŁY PRYSŁY (2013, 6’05”), Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego
CZARNE NA BIAŁYM (2013, 01’10”), Mateusz Gudel, UA POZNAŃ
DRUCIAK (2013, 11’29”), Anna Rękas, ZSMC WA UMCS LUBLIN
IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY (2012, 4’15”), Łukasz Rusinek / R.U.T.A.
ON / OFF (2013, 06’27”), Piotr Ludwik, Fundacja Filmowa Se-ma-for
PAJĄK I MUCHY (2013, 3’30”), Tessa Moult-Milewska
SÓL I PIEPRZ (2012, 02’02”), Alicja Adamkiewicz, UMK TORUŃ
O RZĄDACH MIŁOŚCI (2013, 13’15”), Adela Kaczmarek, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
A GDYBY… (2013, 04’57”), Kamil Wójcik
TRZEJ KRÓLOWIE – PASTORAŁKA (2014, 03’20”), Anna Błaszczyk / Jan Duszyński, WJTeam
ARS MORIENDI (2013, 7’22”), Miłosz Margański, UA POZNAŃ
PAC! (2012, 01’19”), Alicja Błaszczyńska, PWSFTviT ŁÓDŹ

a_gdyby_02 A GDYBY… (2013, 04’57”), Kamil Wójcik

LETNI KINEMATOGRAF ROZRYWKOWY (ŁÓDŹ) ORAZ ZAMKOWE NOCE FILMOWE (SZCZECIN) Z LAUREATAMI O!PLA 2014!

Formuła kina plenerowego weszła już na stałe do wakacyjnego kalendarza imprez kulturalnych. W tym roku laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA wprowadzą widzów do pełnych metraży prezentowanych na Starym Rynku w Łodzi (od 4.07) oraz na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (od 8.07). Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny!

LKR

Letni Kinematograf Rozrywkowy, którego głównym organizatorem jest Muzeum Kinematografii, odbędzie się w Łodzi po raz szósty. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem NOWE KINO POLSKIE. Filmy będą wyświetlane na jednym z największych w Polsce ekranów plenerowych o powierzchni niemal 100 m kw., z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu projekcyjnego i nagłośnieniowego. O!PLA jest współorganizatorem LKR 2014.

W PROGRAMIE:

4.07., g. 21:30: ARS MORIENDI (2013, 7’22”), Miłosz Margański, UA POZNAŃ + IDA (2013, 80′), Paweł Pawlikowski
11.07., g. 21:30: ZMYSŁY PRYSŁY (2013, 6’05”), Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego + IMAGINE (2012, 105′), Andrzej Jakimowski
18.07., g. 21:30: A GDYBY… (2013, 04’57”), Kamil Wójcik + BILET NA KSIĘŻYC (2013, 118′), Jacek Bromski
25.07., g. 21:00: IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY (2012, 4’15”), Łukasz Rusinek / R.U.T.A. + GENERACJA C.K.O.D. (2004, 57′), Piotr Szczepański + C.K.O.D. 2 – PLAN EWAKUACJI (2014, 60′), Piotr Szczepański
1.08., g. 21:00: PAJĄK I MUCHY (2013, 3’30”), Tessa Moult-Milewska + KANAŁ (1956, 91′), Andrzej Wajda
8.08., g. 21:00: GLISTA LUCKA (2014, 7’29”), Tomasz Pawlak + DZIEŃ KOBIET (2012, 90′), Maria Sadowska
15.08., g. 20:30: O RZĄDACH MIŁOŚCI (2013, 13’15”), Adela Kaczmarek, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” + CHCE SIĘ ŻYĆ (2013, 107′), Maciej Pieprzyca
22.08., g. 20:30: DRUCIAK (2013, 11’29”), Anna Rękas, ZSMC WA UMCS LUBLIN + DZIEWCZYNA Z SZAFY (2012, 90′), Bodo Kox
29.08., g. 20:00: ORAWUS (2013, 09’15”), Wojciech M. Sławuski / Wojciech Kilar + W CIEMNOŚCI (2011. 145′), Agnieszka Holland

***

Z kolei w każdy wtorek i czwartek na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie filmy animowane z Festiwalu O!PLA stanowić będą introdukcje do pełnometrażowych produkcji, które w tym roku prezentowane będą pod hasłem FILMOWE WAKACJE DOOKOŁA ŚWIATA.

W PROGRAMIE:

8.07., g. 22:00: SÓL I PIEPRZ (2012, 02’02”), Alicja Adamkiewicz, UMK TORUŃ + BALZAC I MAŁA CHINKA (Chiny/Francja 2002, 126′), Dai Sijie
10.07., g. 22:00: STEFAN I ŻUCZEK (2012, 12’20”), Piotr Loc Hoang Ngoc, PWSFTviT ŁÓDŹ + BOMBON. HISTORIA PEWNEJ PRZYJAŹNI (Argentyna/Hiszpania 2004, 97′), Carlos Sorin
15.07., g. 22:00: KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ (2013, 03’21”), Agnieszka Waszczeniuk, UA POZNAŃ + DOKĄD TERAZ? (Francja/Włochy/Liban/Egipt, 2011, 110′), Nadine Labaki
22.07., g. 22:00: TY ALBO ŻADNA (2013, 03’30”), Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk (ESY-FLORESY Pracownia Animacji) / Makabunda + RZYMSKA OPOWIEŚĆ (Wielka Brytania/Włochy, 1998, 93′), Bernardo Bertolucci
24.07., g. 22:00: KIGO (2013, 6’33”), Izumi Yoshida, PWSFTviT w Łodzi + ULZHAN. ZAPOMNIANE ŚWIATŁO (Francja/Niemcy/Kazachstan, 2007, 105′), Volker Schlöndorff
31.07., g. 22:00: SILNY KAC (2012, 3’54”), Jacek Łuczyński / MC-Makler + WHISKY DLA ANIOŁÓW (Belgia/Francja/Wielka Brytania/Włochy 2011, 101′), Ken Loach

Makbunda_screen3

TY ALBO ŻADNA (2013, 03’30”), Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk