„KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI” NA WIELKIM FINALE O!PLA!

Historia Jana Karskiego – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański „Newsweek” uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku – zrealizowana w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, przez wybitnego dokumentalistę, laureata prestiżowej nagrody EMMY, Sławomira Grünberga, otworzy WIELKI FINAŁ O!PLA 2015!

TERMIN: 28.05.2015 || 20:00
MIEJSCE: KINO KINEMATOGRAF (pl. Zwycięstwa 1, Łódź)
BILETY: 10 PLN || KARNET NA CAŁY WIELKI FINAŁ O!PLA: 30 PLN*

KARSKI-plakat

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć” – donosił w tzw. „Raporcie Karskiego”, który oparty był głównie na wiedzy zdobytej przez Jana Karskiego jako naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie „New York Timesa”. Kilka lat temu amerykański „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

KarskiIWladcyLudzkosci_10

Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są zrealizowane przez Studio BadiBadi, we współpracy z Grupą Smacznego, animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazane są nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. W filmie, oprócz archiwalnych nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.

KarskiIWladcyLudzkosci_09

„Dla mnie Jan Karski był niezwykle odważnym i oddanym sprawie walki o równość, prawdę i sprawiedliwość młodym człowiekiem. Trzeba pamiętać, że gdy wybuchła wojna miał zaledwie 25 lat. Dostał propozycję, którą ogromny procent ludzi na jego miejscu by odrzucił. Jan Karski był człowiekiem, który w imię humanizmu skłonny był poświęcić swoje życie.

Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia na całym świecie. Młodzi ludzie z natury rzeczy poszukują sensu życia i właściwych wzorców moralnych, a ‘Karski i władcy ludzkości’, pokazuje, że warto sobie czasem stawiać banalnie może brzmiące pytanie: „Czy jako jednostka jestem w stanie zmienić świat?”.” Sławomir Grünberg , reżyser

KarskiIWladcyLudzkosci_11Reżyserem filmu KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI jest Sławomir Grünberg, wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Sławomir Grünberg jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film School Prayer: A Community at War oraz laureatem nagrody Fundacji Guggenheim. Wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się ‚odwagą moralną’ oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Festiwal Docboat 2009 nagrodził go prestiżową nagrodą dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: Portrety emocji, Santa Rosa, Coming out po polsku, Płonący facet czy Trans-Akcja. Wśród filmów poruszających tematykę polsko-żydowską znajdują się: Powroty Szymona, Wyrzutki, Perecowicze, oraz Uratowani przez deportację. Dwa filmy ze zdjęciami jego autorstwa uzyskały nominację do Oscara: Legacy i Sister Rose’s Passion.

***

*KARNET obejmuje jedynie wydarzenia w Muzeum Kinematografii.

***

Głównym Organizatorem O!PLA jest Animation Across Borders.

AAB - Kopia

Patronami Medialnymi O!PLA 2015 są: ANIMOWANY.PL, Film&Tv Kamera, KINO AMATORSKIE.PL, KLATKA PO KLATCE.PL, Magazyn Filmowy SFP, MAŁE KINO.PL, TV WULKAN

Partnerami WIELKIEGO FINAŁU O!PLA 2015 są: TISSOTOYS, MUZEUM KINEMATOGRAFII, ANIMA-POL, KINO BODO, KLUB 6. DZIELNICA, KLUB DOM, KOŁO KRYTYKÓW FILMOWYCH UŁ, OŚRODEK „POGRANICZE – SZTUK, KULTUR, NARODÓW”, PWSFTviT W ŁODZI, SPECTATOR, STUDIO MINIATUR FILMOWYCH W WARSZAWIE, TV STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH W POZNANIU, WSPIERAM KULTURĘ.PL, WYSPA SZTUKI, oraz zaprzyjaźnione Festiwale: ANIMOCJE, EUROSHORTS, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, STOPTRIK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s