O!PLA DZIECIOM: FILMOWA KOLEKCJA BAJEK „OPOWIEŚCI I PIEŚNI POGRANICZA…”

POGRANICZE_instytucja_kulturyTakże podczas WIELKIEGO FINAŁU O!PLA nie zapomina o najmłodszych! Tym razem zapraszamy do Sejn – miasteczka niedaleko granicy polsko-litewskiej, gdzie polskie, litewskie i rosyjskie opowieści, mieszają się z echami żydowskich, cygańskich, białoruskich, niemieckich i tatarskich pieśni…

Partnerem wydarzenia jest Fundacja i Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.

TERMIN: 30.05.2015 || 14:00
MIEJSCE: KINO KINEMATOGRAF (pl. Zwycięstwa 1, Łódź)

Projekt Filmowa Kolekcja Bajek realizowany jest w „Ośrodku Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach od roku 2010, będąc kolejnym etapem dużego przedsięwzięcia jakim są „Kroniki sejneńskie”. W ramach kolejnych warsztatów, których uczestnikami była sejneńska młodzież – wspierana przez znakomitych artystów i twórców filmu animowanego – powstały wyjątkowe filmy oparte na litewskich, cygańskich, żydowskich, rosyjskich i polskich bajkach, bajędach, legendach i opowieściach najstarszych mieszkańców regionu.

O CUDACH W NOC KUPAŁYO cudach w noc kupały

Pomysłodawczynią i koordynatorką FKB jest Bożena Szroeder – współtwórczyni i założycielka Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, kierowniczka Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, animatorka kultury, autorka projektów dot. wielokulturowości, m.in.: „Kroniki sejneńskie”, „Sejneńskie karty historyczne”.

Do dziś Filmowa Kolekcja Bajek doczekała się czterech kolekcji, których poszczególne filmy były obecne i nagradzane na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Dzięki uprzejmości Fundacji i Ośrodka Pogranicze, oraz Pani Bożeny Szroeder, na WIELKIM FINALE O!PLA będziemy mieć możliwość zobaczenia ich wszystkich.

Wspaniałym dopełnieniem wydarzenia na WIELKIM FINALE O!PLA będą WARSZTATY ANIMACJI poprowadzone przez DARIĘ WIKTORIĘ KOPIEC (31.05.2015, g. 12:00, Muzeum Kinematografii), oraz łódzka premiera filmu GUCIO ZACZAROWANY (28.05.2015, g. 18:00, Muzeum Kinematografii).

W PROGRAMIE:

Filmowa Kolekcja Bajek „Opowieści Pogranicza” – Kolekcja pierwsza (2010)

legenda-o-sc582oc584cu-ksic499c5bcycu-i-ziemiWarsztaty prowadzili oraz opiekę artystyczną nad poszczególnymi filmami sprawowali: Joanna Polak, Liza Skvorcova,  Leon Tarasewicz, Marcin Pawlukiewicz   Anna Samojlovic,  Wiesław Szumiński.

FILMY: Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi, Legenda o trzech starcach, Legenda o pięknej Egle i Żaltisie, Legenda o sprowadzeniu do Sejn dominikanów, Opowieść o tym jak dominikanie żydów do Sejn sprowadzili, Opowieść o cudzie w rodzinie Massalskich, Opowieść o tym dlaczego starowiercy herbaty i tytoniu nie używają , Bajka o Cyganie i czerwonym wężu.

***

Filmowa Kolekcja Bajek „Pieśni Pogranicza” – Kolekcja druga (2011)

20120207192702_vlcsnap_2012_01_08_12h11m30s244Warsztaty prowadzili oraz opiekę artystyczną nad poszczególnymi filmami sprawowali: Aleksandra Kotarska, Joanna Polak, Liza Skvorcova, Bożena Szroeder, Wiesław Szumiński, Dominika Turowicz

FILMY: O sierocie, O rebe, O chlebie, O poduszeczce, O ślicznej dzieweczce, O wędrowaniu, O lipeńce, O tym, co najważniejsze.

***

Filmowa Kolekcja Bajek „Opowieści Pogranicza” – Kolekcja trzecia (2012)

krawiecWarsztaty prowadzili oraz opiekę artystyczną nad poszczególnymi filmami sprawowali: Joanna Polak, Daria Kopiec, Bożena Szroeder, Wiesław Szumiński, Raphael Rogiński, Dominika Turowicz, Aleksandra Kotarska, Urszula Wasilewska

FILMY: Huśtawka, Kino, Ogień, Fortepian, Szedyk, Strachy, Krawiec, Hamaki.

***

Filmowa Kolekcja Bajek „Opowieści Krasnogrudzkie” – Kolekcja czwarta (2013)

O ROSNĄCYCH KAMIENIACHWarsztaty prowadzili oraz opiekę artystyczną nad poszczególnymi filmami sprawowali: Joanna Polak, Daria Kopiec, Bożena Szroeder,  Raphael Rogiński, Dominika Turowicz, Aleksandra Kotarska, Katarzyna Kubicka.

FILMY: O rosnących kamieniach, O człowieku i jego diabelskim wspólniku, O powstaniu Ziemi, O cudach w noc kupały, O sąsiedzkiej przyjaźni, O mapach dzieciństwa Tomasza, O początkach jeziora Gaładuś, O dębach z dzieciństwa Miłosza.

***

Głównym Organizatorem O!PLA jest Animation Across Borders.

AAB - Kopia

Patronami Medialnymi O!PLA 2015 są: ANIMOWANY.PL, Film&Tv Kamera, KINO AMATORSKIE.PL, KLATKA PO KLATCE.PL, Magazyn Filmowy SFP, MAŁE KINO.PL, PLASTER ŁÓDZKI, STUDENCKIE RADIO ŻAK POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ, TV WULKAN

Partnerami WIELKIEGO FINAŁU O!PLA 2015 są: TISSOTOYS, MUZEUM KINEMATOGRAFII, PRACOWNIA CERAMICZNA WYLĘGARNIA POMYSŁÓWJUSTYNA BANASIAK ARTDOLLS&SCENOGRAPHY, OŚRODEK „POGRANICZE – SZTUK, KULTUR, NARODÓW”, PWSFTviT W ŁODZI, SPECTATORANIMA-POL, STUDIO MINIATUR FILMOWYCH W WARSZAWIE, TV STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH W POZNANIU, FILMOWE WYDAWNICTWO WOJCIECH MARZEC, WSPIERAM KULTURĘ.PL, WYSPA SZTUKI, DOM LITERATURY W ŁODZI, KINO BODO, KLUB 6. DZIELNICA, KLUB DOM, KOŁO KRYTYKÓW FILMOWYCH UŁ, SKLEP GUTEK FILM, oraz zaprzyjaźnione Festiwale: ANIMOCJE, EUROSHORTSFESTIWAL KOMIKSU I GIER, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, STOPTRIK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s