LAUREACI O!PLA’16 W ATENACH I LIZBONIE!

W mijającym miesiącu O!PLA dotarła z programem laureatów IV Festiwalu Polskiej Animacji m.in. na 12. ATHENS ANIMFEST (16-22.03.2017) w Atenach oraz 16. Festiwal Animacji MONSTRA (16-26.03.2017) w Lizbonie. Były to kolejne odsłony projektu FOCUS ON POLAND: O!PLA ACROSS THE BORDERS #4.

RZEŹBA DNIA_2RZEŹBA DNIA (2015, 3’31”), Monika Kuczyniecka | Renata Przemyk

W PROGRAMIE:
MAGICZNY LAS
(2016, 3’45”), Artur Marcol (Panoptiqm Studio)
SIEDEM
(2015, 06’23”), Kamila i Mirek Sosnowscy | Same Suki
DRUMLA
(2015, 12’29”), Tomasz Pawlak
JA JESTEM ZŁODZIEJ
(2015, 5’22”), Maciej Przemysław Bednarek | Elektronikt
MOZAIKA, WALC ŚLEDZIONY
(2015, 4’25”), Andrea Guizar (PWSFTviT ŁÓDŹ)
WHADDUP FISH!
(2015, 1’14), Tomasz Pilarski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
TA CHOLERNA NIEDZIELA
(2014, 16’09”), Przemek Kotyński (Studio Produkcyjne ORKA)
SZTUKA LATANIA
(2014, 0’48”), Anna Nowicka (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie)
KOLEKCJONER
(2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy
CUKIERKI
(2014, 3’26”), Mai Tran | ROBODROM
ZAPIS Z WCZORAJ
(2015, 5’00”), Michał Soja (ASP KRAKÓW)
HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA
(2015, 1’09”), Maciej Żuk / Kamil Wójcik
GLI.TCH
(2014, 3’34”), Mikołaj Sęczawa (ASP ŁÓDŹ)
PRZETRWAĆ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
(2015, 2’29”), Michał Rychławski (STREFA 57)
RZEŹBA DNIA
(2015, 3’31”), Monika Kuczyniecka | Renata Przemyk
NIE TRAĆ GŁOWY
(2015, 4’), Karolina Specht (PWSFTviT ŁÓDŹ)
ŻYCIE
(2015, 1’34”), Michał Rychławski (STREFA 57)
DRUCIANE OPRAWKI
(2014, 14’), Bartosz Kędzierski(Studio KINESKOP)
I AM
(2014, 00’05”), Magdalena Pilecka

Program otworzy SPOT O!PLA 2016 autorstwa Anny Nowickiej (popularne.nazwisko@gmail.com) i Piotra Szkałuby (urumbumburu@gmail.com): https://www.youtube.com/watch?v=cuHJBLioLBM , zaś zamknie tradycyjnie outro O!PLA LUCKA autorstwa Tomasza Pawlaka (tomasz.pawlak2@wp.pl).

***

AAB - KopiaO!PLA ACROSS THE BORDERS to niezależny, międzynarodowy projekt nonprofit obejmujący serię specjalnych zagranicznych projekcji laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Pierwsza edycja O!PLA ACROSS THE BORDERS (2013/2014) odbyła się w 31 miastach na 4 kontynentach. Edycja druga (2014/2015) odwiedziła 36 miast na 5 kontynentach. Trzecia edycja (2015/2016) dotarła do ponad 55 miast na 5 kontynentach. Obecnie trwa edycja czwarta, która do tej pory odwiedziła Ateny (Grecja), Bogocie (Kolumbia), Bratysławę (Słowacja), Budapeszt (Węgry), Bukareszt (Rumunia), dwukrotnie Buenos Aires (Argentyna), Cimahi (Indonezja), Conversano (Włochy), Dhakę (Bangladesz), Edynburg (Szkocja), Halifax (Anglia), Izmir (Turcja), Kaliningrad (Rosja), Kijów (Ukraina), Limę (Peru), Lizbonę (Portugalia), Londyn (Anglia), Lublanę (Słowenia), Manchester (Anglia), Mexico City (Meksyk), Mińsk (Białoruś), Mohylew (Białoruś), Moskwę (Rosja), Ołomuniec (Czechy), Ottawę (Kanada), Portland (USA), Rotterdam (Holandia), Rzym (Włochy), Târgu Mureș (Rumunia), Trutnov (Czechy), Yogyakarta (Indonezja) oraz Belgrad (Serbia), Cottbus (Niemcy) i Rouen (Francja) – program 5 LAT W POLSKIM WIDEOKLIPIE ANIMOWANYM. Twórcą i koordynatorem projektu jest PIOTR KARDAS (AAB/O!PLA).

Reklamy

5 LAT POLSKIEGO ANIMOWANEGO WIDEOKLIPU NA KORFU (5 χρόνια πολωνικά μουσικά βίντεο – O!PLA Πέρα από τα σύνορα) I W NORMANDII!

FRANCJASpecjalny, retrospektywny program pt. 5 LAT W POLSKIM WIDEOKLIPIE ANIMOWANYM (2011 – 2015) zostanie zaprezentowany na Be there! Corfu Animation Festival na greckiej wyspie Korfu (29.03 – 02.04.2017). Na początku marca ten sam program gościł również na XII Festiwalu Filmów Europy Centralnej i Wschodniej A l’Est du Nouveau we francuskim Rouen (03 – 12.03.3017). Projekcje odbywają się w ramach projektu FOCUS ON POLAND: O!PLA ACROSS THE BORDERS #4.

Animowany wideoklip to od kilku lat jedna z najprężniej rozwijających się i najbardziej zdumiewających dziedzin w polskiej animacji; dziedzina, w której obok już uznanych twórców o bardzo wyrazistym stylu (Tomek Ducki, Monika Kuczyniecka, Łukasz Rusinek) pojawiają się nowi artyści, co i rusz zaskakujący pomysłowością i jakością wykonania swoich prac. Animowany wideoklip to także obszar, w którym klasyczne techniki (Kamila & Mirek Sosnowscy) spotykają się z prawdziwie pionierskimi eksperymentami (Kijek/Adamski).

Program 5 LAT W POLSKIM WIDEOKLIPIE ANIMOWANYM prezentowany był dotychczas w Belgradzie, Białymstoku (Festiwal Żubroffka), Bratysławie, Cottbus (Festiwal Filmowy), Łodzi (cykl ZANIMOWANI), Opolu (Festiwal Opolskie Lamy), Mexico City i Mińsku (projekt KINOPORT).

ETUDEPEN_3ETUDEPEN (2015, 4’06”), Tessa Moult-Milewska | Black Finit

W PROGRAMIE:
BEST FRIEND (2014, 2’20”), Kijek/Adamski | We Cut Corners
BYŁAŚ SERCA BICIEM (2014, 3’10”), Urszula Morga & Bartosz Mikołajczyk (ESY-FLORESY Pracownia Animacji) | Cała Góra Barwinków
CUKIERKI (2014, 3’26”), Mai Tran | ROBODROM
DRYF (2014, 4’19”), Marcin Ożóg | Zespół Kariera
ETUDEPEN (2015, 4’06”), Tessa Moult-Milewska | Black Finit
I WANT U (2014, 5’00”), Dawid Krępski | PLASTIC
ILE JESZCZE W TOBIE JEST SIŁ? (2015, 5’07”), Bogna Warszawa | Junior Stress
IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY (2012, 4’15”), Łukasz Rusinek | R.U.T.A.
KATACHI (2013, 3’05”), Kijek/Adamski | Shugo Tokumaru
KOŁYSANKA KONOPNA (2013, 2’12”), Sylwia Kubus | Kapela Ze Wsi Warszawa
NIE MA TO JAK W KINIE (2011, 4’26”), Urszula Palusińska | David Kingfire
PARADISE AWAITS (2014, 3’26”), Tomek Ducki | ZHU
PIBLOKTOQ (2014, 4’21”), Ania Pytlik | Maria Peszek
POŻEGNANIE MAŁEGO WOJOWNIKA (2011, 4’21”), Zuzanna Szyszak | Czesław Śpiewa
RZEŹBA DNIA (2015, 3’31”), Monika Kuczyniecka | Renata Przemyk
SIEDEM (2015, 06’23”), Kamila & Mirek Sosnowscy | Same Suki
SPOOK (2015, 4’30”), Karolina Głusiec | JAAA!
SWITCH (2014, 3’11”), Wojciech Hoffmann | Skalpel
THE TRICK (2013, 03’13”), Kamil Wójcik | Acid Drinkers
UNTIL THERE IS NO END (2013, 02’54”), Bartosz Wojda | LORN
WOOLF IS JUST A DRUNK (2014, 4’03”), Agata Włodarczyk | Neal Cassady & The Fabulous Ensemble
ORAWUS (2013, 09’15”), Wojciech M. Sławuski | Wojciech Kilar

Kuratorem programu jest Piotr Kardas (O!PLA / AAB).

KORFU

OD SUPRAŚLA PO WROCŁAW CZYLI II TYDZIEŃ O!PLA V

baner-1

Rozpoczynamy II tydzień V Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Pośród licznych stacji na trasie „najbardziej objazdowego festiwalu” warto zwrócić uwagę na RACIBÓRZ i TRZCIANKĘ, gdzie w nadchodzącym tygodniu zostanie pokazana cała O!PLA – wszystkie kategorie Konkursu Głównego oraz Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos!

ZIELONA GÓRAUczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Zielonej Górze oglądają i oceniają filmy z kategorii SZKOLNEJ. Ciekawe ilu z nich obierze drogę animacji… /// Na ekranie ŚLADY ULOTNE (2016, 7’49”), Agnieszka Waszczeniuk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

***

ANIMOWANY ROZKŁAD JAZDY: 27.03 – 02.04

27.03: SUPRAŚL > Dom Ludowy – Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
27.03: TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
27.03: ŻORY > Antykwariat i Winiarnia Pod Wodną Panną / OPIEKUN: Miejski Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
28.03: KWIDZYN > Piwnica Kulturalna SPICHLERZ > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
28.03: ŁÓDŹ > Kino BODO > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
28.03: MYSŁOWICE > Mysłowicki Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
28.03: RUMIA > Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
28.03: SUPRAŚL > Dom Ludowy – Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA OFF&GO!
28.03: TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
28.03: ŻORY > Antykwariat i Winiarnia Pod Wodną Panną / OPIEKUN: Miejski Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
29.03: CHODZIEŻ > Kino NOTEĆ > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
29.03: ŁOMŻA > Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” / OPIEKUN: Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA OFF&GO!
29.03: TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA OFF&GO!
30.03: BYDGOSZCZ > Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (Katedra Sztuk Wizualnych) > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
30.03: CHORZÓW > Kino za Rogiem „Grajfka” (Chorzowskie Centrum Kultury) > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
30.03: GOSTYŃ > Kino „Pod Kopułą” > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
30.03: KRAKÓW > BAL > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
30.03: MIASTKO > Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
30.0302.04: RACIBÓRZ > Przystanek Kulturalny KONIEC ŚWIATA > CAŁY KONKURS GŁÓWNY + TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!
30.03: STARE JUCHY > Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP
30.03: SZYDŁOWIEC > Herbaciarnia FAKTORIA > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
30.03: TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP
31.03: CHORZÓW > Kino za Rogiem „Grajfka” (Chorzowskie Centrum Kultury) > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
31.03: TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIE: FORMANIMY + ANIMOWANE FRASZKI
01.04: PŁOCK > Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki – Kino za Rogiem > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
01.04: TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA POZA POLSKĄ
02.04: KROSNO > Klubokawiarnia FERMENT > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
02.04: WARSZAWA > Klubokawiarnia Kicia Kocia > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
02.04: WROCŁAW > Klubokawiarnia MLECZARNIA > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA

Ponadto kolejne projekcje Konkursu Głównego odbędą się w Pracowni Filmoteki Szkolnej przy Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, Pracowni Filmoteki Szkolnej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu oraz Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze.

Terminy projekcji Konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! (TDMG!): KATEGORII PRZEDSZKOLNEJ i KATEGORII WCZESNOSZKOLNEJ dostępne są na stronach lokalnych organizatorów.

***

Partnerami Strategicznymi O!PLA 2017 są: TISSOTOYS, Kino BODO oraz FESTIWALE: ANIMOCJE, DETOUR ON THE ROAD, EUROSHORTS (FUNDACJA MŁODEGO KINA), FESTIWAL KOMIKSU I GIER, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, RELANIUM, STOPTRIK.

Ogólnopolscy Patroni Medialni O!PLA 2017: CO JEST GRANE.PL, Film&TV Kamera”, KINO AMATORSKIE.PL, „Magazyn Filmowy” (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

Autor oprawy graficznej i spotu: Tomasz Pawlak

SPOT O!PLA 2017: https://www.youtube.com/watch?v=pS4GrR-IzBA

Spiritus Movens O!PLA: Piotr Kardas (Animation Across Borders)

LAUREACI O!PLA’16 W USA!

Jak co roku program O!PLA ACROSS THE BORDERS pojawia się w PORTLAND na zaproszenie ASIFA PORTLAND i CASCADE ACM SIGGRAPH. Tym razem na widzów czekać będą laureaci IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA (2016). Będzie to kolejna odsłona projektu FOCUS ON POLAND: O!PLA ACROSS THE BORDERS #4.

17156077_813080445507685_6781822052679264649_n

W PROGRAMIE:
MAGICZNY LAS
(2016, 3’45”), Artur Marcol (Panoptiqm Studio)
SIEDEM
(2015, 06’23”), Kamila i Mirek Sosnowscy | Same Suki
DRUMLA
(2015, 12’29”), Tomasz Pawlak
JA JESTEM ZŁODZIEJ
(2015, 5’22”), Maciej Przemysław Bednarek | Elektronikt
MOZAIKA, WALC ŚLEDZIONY
(2015, 4’25”), Andrea Guizar (PWSFTviT ŁÓDŹ)
WHADDUP FISH!
(2015, 1’14), Tomasz Pilarski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
TA CHOLERNA NIEDZIELA
(2014, 16’09”), Przemek Kotyński (Studio Produkcyjne ORKA)
SZTUKA LATANIA
(2014, 0’48”), Anna Nowicka (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie)
KOLEKCJONER
(2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy
CUKIERKI
(2014, 3’26”), Mai Tran | ROBODROM
ZAPIS Z WCZORAJ
(2015, 5’00”), Michał Soja (ASP KRAKÓW)
HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA
(2015, 1’09”), Maciej Żuk / Kamil Wójcik
GLI.TCH
(2014, 3’34”), Mikołaj Sęczawa (ASP ŁÓDŹ)
PRZETRWAĆ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
(2015, 2’29”), Michał Rychławski (STREFA 57)
RZEŹBA DNIA
(2015, 3’31”), Monika Kuczyniecka | Renata Przemyk
NIE TRAĆ GŁOWY
(2015, 4’), Karolina Specht (PWSFTviT ŁÓDŹ)
ŻYCIE
(2015, 1’34”), Michał Rychławski (STREFA 57)
DRUCIANE OPRAWKI
(2014, 14’), Bartosz Kędzierski(Studio KINESKOP)
I AM
(2014, 00’05”), Magdalena Pilecka

Program otworzy SPOT O!PLA 2016 autorstwa Anny Nowickiej (popularne.nazwisko@gmail.com) i Piotra Szkałuby (urumbumburu@gmail.com): https://www.youtube.com/watch?v=cuHJBLioLBM , zaś zamknie tradycyjnie outro O!PLA LUCKA autorstwa Tomasza Pawlaka (tomasz.pawlak2@wp.pl).

***

AAB - KopiaO!PLA ACROSS THE BORDERS to niezależny, międzynarodowy projekt nonprofit obejmujący serię specjalnych zagranicznych projekcji laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Pierwsza edycja O!PLA ACROSS THE BORDERS (2013/2014) odbyła się w 31 miastach na 4 kontynentach. Edycja druga (2014/2015) odwiedziła 36 miast na 5 kontynentach. Trzecia edycja (2015/2016) dotarła do ponad 55 miast na 5 kontynentach. Obecnie trwa edycja czwarta, która do tej pory odwiedziła Ateny (Grecja), Bogocie (Kolumbia), Bratysławę (Słowacja), Budapeszt (Węgry), Bukareszt (Rumunia), dwukrotnie Buenos Aires (Argentyna), Cimahi (Indonezja), Conversano (Włochy), Dhakę (Bangladesz), Edynburg (Szkocja), Halifax (Anglia), Izmir (Turcja), Kaliningrad (Rosja), Kijów (Ukraina), Limę (Peru), Lizbonę (Portugalia), Londyn (Anglia), Lublanę (Słowenia), Manchester (Anglia), Mexico City (Meksyk), Mińsk (Białoruś), Mohylew (Białoruś), Moskwę (Rosja), Ołomuniec (Czechy), Ottawę (Kanada), Rotterdam (Holandia), Rzym (Włochy), Târgu Mureș (Rumunia), Trutnov (Czechy), Yogyakarta (Indonezja) oraz Belgrad (Serbia), Cottbus (Niemcy) i Rouen (Francja) – program 5 LAT W POLSKIM WIDEOKLIPIE ANIMOWANYM. Twórcą i koordynatorem projektu jest PIOTR KARDAS (AAB/O!PLA).

„JAK URATOWAĆ MAMĘ” NA O!PLA 2017!

Nieczęsto mamy możliwość oglądać w kinach nową polską pełnometrażową animację. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że  w połowie 2016 taka właśnie produkcja – po znaczących sukcesach na międzynarodowych festiwalach (Indie, USA) – doczekała się polskiej premiery. JAK URATOWAĆ MAMĘ (wcześniejszy tytuł: ZŁOTE KROPLE) Daniela Zduńczyka i Macieja Męczkowskiego nie mogło więc zabraknąć na Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA! Film zostanie pokazany na specjalnych seansach w kilkunastu miejscach na mapie O!PLA 2017.

TRASA „JAK URATOWAĆ MAMĘ” NA O!PLA 2017:
25.03: PIONKI > Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach – Kino za Rogiem
07.04: STARE JUCHY > Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury
09.04: MYSŁOWICE > Mysłowicki Ośrodek Kultury
21.04: SUPRAŚL > Dom Ludowy – Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu
22.04: TARCZYN > Gminny Ośrodek Kultury – Kino za Rogiem
23.04: KOŹMIN WIELKOPOLSKI > Kino MIESZKO

23.04: LUBLIN > Pracownia Sztuczka / Kinoteatr Projekt

29.04: WLEŃ > Kino za Rogiem „Jutrzenka”
30.04: KROSNO > Klubokawiarnia FERMENT

07.05: OLSZYNY > Kino za Rogiem

07.05: ZGIERZ > Centrum Kultury Dziecka
11 lub 12.05: RUMIA > Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumii
13.05: KWILCZ > Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji
13.05: ŁÓDŹ > Kino BODO

Godziny seansów prosimy sprawdzać na stronach internetowych organizatorów.

jak-u

JAK URATOWAĆ MAMĘ to pełnometrażowa animacja dla całej rodziny opowiadająca uniwersalną historię o dziecięcych marzeniach i potędze wyobraźni. Rozmachu dodaje jej oryginalna technika wykonania łącząca klasyczną animację rysunkową polskich animatorów wywodzących się ze szkoły Hanna Barbera, z bajecznie kolorową i trójwymiarową scenografią komputerową autorstwa Polaków z wrocławskiego studia Virtual Magic wykorzystującego najnowsze technologie firmy AMD. W filmie usłyszymy też plejadę polskich aktorów, w tym: Macieja Stuhra, Cezarego Pazurę, Andrzeja Grabowskiego, Roberta Gonerę, Marzenę Kipiel-Sztukę, Dariusza Gnatowskiego, Jarosława Boberka, Tomasza Kota i Jerzego Kryszaka. Fabuła filmu „Jak uratować mamę” skupia się na z pozoru zwykłym rodzeństwie, 10-letnim Adasiu i 16-letniej Anecie (głosy: Benjamin Lewandowski, Aleksandra Kowalicka), które w obliczu niespodziewanej choroby ich mamy postanawiają poszukać pomocy tam, gdzie nikt poza dziećmi nie byłby w stanie jej znaleźć. Producentem filmu jest ATM GRUPA S.A.

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego na Dada Saheb Phalke Film Festival w Noida (Indie) oraz nagroda dla najlepszego filmu animowanego na New Media Film Festival w Los Angeles (USA).

JAK URATOWAĆ MAMĘ

O!PLA NA PIĄTKĘ Z PLUSEM!

baner-1

Jak co roku w pierwszy dzień wiosny startuje „największy na świecie festiwal polskiej animacji” – O!PLA. 120 krótkometrażowych filmów animowanych podzielonych na 7 kategorii KONKURSU GŁÓWNEGO oraz 2 kategorie KONKURSU TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! W ciągu 55 dni jubileuszowa, piąta edycja „najbardziej objazdowego festiwalu animacji” dotrze do ponad 55 miejscowości. Które filmy tym razem podbiją serca „największego Jury na świecie” – ogólnopolskiej publiczności – i do kogo powędrują upragnione Tobołki Koziołka Matołka dowiemy się podczas Wielkiego Finału O!PLA (19-21 maja 2017). Tymczasem ruszamy w trasę!

O!PLA 2017 będzie inna pod wieloma względami, ale też pod wieloma będzie taka sama, jak na wiosnę 2013, kiedy po raz pierwszy ruszyła w trasę… Pierwszą z zasadniczych zmian jest otwartość MAPY O!PLA. Oznacza to, że w trakcie trwania festiwalu mogą niespodziewanie pojawić się nowe miejsca, które choćby częściowo wezmą udział w festiwalu. Dlatego też do potwierdzonej i pewnej liczby miejsc (55) dodaliśmy słynne w naszym kraju, bo stawiane wszędzie „+”. Nowością będzie także kategoria POZA POLSKĄ obejmująca zagraniczne realizacje artystów o polskich korzeniach.

Wśród przestrzeni, które od 21 marca do 14 maja gościć będą najnowszą polską animację, znajdziemy biblioteki, centra/domy/ośrodki kultury, galerie sztuki, kina studyjne, Kina za Rogiem, kluby, klubokawiarnie, licea plastyczne, muzea, Pracownie Filmoteki Szkolnej, ale też ośrodki uniwersyteckie i przedszkola. O!PLA jak zawsze dotrze zarówno do miasta, jak i na wieś.

Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka MAtołka - Statuetki O!PLA (zdj. Anna Michalska)Pierwsze Tobołki Koziołka Matołka z 2013 roku.

***

ANIMOWANY ROZKŁAD JAZDY: 21.03 – 26.03

21.03: ŁÓDŹ > Kino BODO > WIELKIE OTWARCIE O!PLA 2017 + KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA POZA POLSKĄ
21.03: KWIDZYN > Piwnica Kulturalna SPICHLERZ > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
21.03: ŁOMŻA > Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” / OPIEKUN: Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
21.03: MYSŁOWICE > Mysłowicki Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
21.03: NOWY DWÓR GDAŃSKI > Kino za Rogiem (Żuławski Ośrodek Kultury) > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
22.03: ŁOMŻA > Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” / OPIEKUN: Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA SZKOLNA
22.03: NAŁĘCZÓW > Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
22.03: PRZEMYŚL > Pracownia Filmoteki Szkolnej przy I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
22.03: SUPRAŚL > Dom Ludowy > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
22.03: ZIELONA GÓRA > Zespół Szkół Plastycznych > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
23.03: JANÓW LUBELSKI > Pracownia Filmoteki Szkolnej przy Zespole Szkół Technicznych > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
23.03: MIASTKO > Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
23.03: SZYDŁOWIEC > Herbaciarnia FAKTORIA > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
25.03: PŁOCK > Kino za Rogiem (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki) > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
26.03: PIONKI > Kino za Rogiem (Centrum Aktywności Lokalnej) > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA
26.03: WARSZAWA > Klubokawiarnia Kicia Kocia > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA

+ 22.03: CHODZIEŻ > Kino NOTEĆ > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA

+ 23.03: KRAKÓW > BAL > KONKURS GŁÓWNY: KATEGORIA STUDYJNA

Terminy projekcji Konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! (TDMG!): KATEGORII PRZEDSZKOLNEJ i KATEGORII WCZESNOSZKOLNEJ dostępne są na stronach lokalnych organizatorów.

***

Partnerami Strategicznymi O!PLA 2017 są: TISSOTOYS, Kino BODO oraz FESTIWALE: ANIMOCJE, DETOUR ON THE ROAD, EUROSHORTS (FUNDACJA MŁODEGO KINA), FESTIWAL KOMIKSU I GIER, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, RELANIUM, STOPTRIK.

Ogólnopolscy Patroni Medialni O!PLA 2017: CO JEST GRANE.PL, Film&TV Kamera”, KINO AMATORSKIE.PL, „Magazyn Filmowy” (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

Autor oprawy graficznej i spotu: Tomasz Pawlak

SPOT O!PLA 2017: https://www.youtube.com/watch?v=pS4GrR-IzBA

Spiritus Movens O!PLA: Piotr Kardas (Animation Across Borders)

PLAKAT O!PLA 2017_INTERNET

ANIMOWANY KALEJDOSKOP O!PLA W PRZEDDZIEŃ WIELKIEGO OTWARCIA!

Tradycją każdej kolejnej edycji Festiwalu O!PLA jest program prezentujący wcześniejsze/inne dokonania laureatów Tobołków Koziołka Matołka. ANIMOWANY KALEJDOSKOP to niepowtarzalna okazja do szerszego zapoznania się z pracą twórców, których publiczność doceniła na ostatnim festiwalu. Jak co roku będzie można zobaczyć zarówno pierwsze próby, najnowsze realizacje, jak również prawdziwe perełki wyciągane z szuflad artystów specjalnie na tę okazję. 

TERMIN: 20.03.2017 || 20:00
MIEJSCE: Kino BODO (ul. Rewolucji 1905r 78/80, Łódź)
WSTĘP WOLNY

naglowekv05Autor grafiki: Kamil Wójcik / Komary w czekoladzie: http://komarywczekoladzie.blogspot.com/

W PROGRAMIE:
◘ Artur Marcol (Panoptiqm Studio): RISKY LIFE! (2016, 1’47”)
◘ Renata Gąsiorowska (PWSFTviT ŁÓDŹ): PUŁAPKI (2011, 5’)
◘ Tomasz Pawlak: OSTATNIA PODRÓŻ PROFESORA IGREKA (2008, 5’29”) + HISTORIA PEWNEJ PROMOCJI (2008, 7’57”)
◘ Maciej Przemysław Bednarek | Elektronikt: ATAK (2013, 2’05”) + TRAMWAJ RELACJI BANKOWY-PRAGA (2014, 3’27”) + STOPKLATKA (2014/2015, 4’32”) dla SG&RB
◘ Andrea Guizar (PWSFTviT ŁÓDŹ): KONSTRUKCJA (2013, 6’30”)
◘ Tomasz Pilarski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu): ESC (2013, 2’28”)
◘ Artur Hanaj (PWSFTviT ŁÓDŹ): KTO TAM? (2015, 3’45”)
◘ Kamila i Mirek Sosnowscy: TAK POWINNO BYĆ! (2012, 0’30”) + CORAZ CISZEJ (2011, 8’30”)
◘ Mai Tran | ROBODROM: LE SZAMPAN (2015, 3’35”)
◘ Maciej Żuk / Kamil Wójcik: TŁOK (2015, 5’55”) Maciej Żuk (ASP Wrocław) + DZIURA (2013, 4’06”) Kamil Wójcik / Maciej Żuk + 6 LAT PÓŹNIEJ (2015, 5’03”), Kamil Wójcik (ASP Wrocław)
◘ Marta Wiktorowicz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu): KOLEJKA (2016, 00’53”) + DYSTOPIA (wspólnie z Agatą Graczyk, 2011, 02’29”) + NEONY (2014, 00’46”)
◘ Michał Rychławski (STREFA 57): DIABEŁ ZWIAŁ Z UWIĘZI (2016, 4’41”)
◘ Monika Kuczyniecka: TRAMWAJ (2007, 8’38”)
◘ Karolina Specht (PWSFTviT ŁÓDŹ): NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK (2013, 4’53”)
◘ Michał Rychławski (STREFA 57): STEREOTYP (2016, 1’05”)
◘ Bartosz Kędzierski (Studio KINESKOP): NIENIEPOTRZEBNI 2 (2014, 5’12”)

CZAS CAŁKOWITY: 1:40′

SONY DSCCORAZ CISZEJ (2011, 8’30”), Kamila Grzybowska

O!PLA 5 W 55+… MIEJSCOWOŚCIACH!

baner-1

Idy Marcowe… Jeszcze nigdy O!PLA nie odsłaniała swojej MAPY tak późno! Jubileuszowa, piąta edycja „największego na świecie festiwalu polskiej animacji”, zwanego także „najbardziej objazdowym festiwalem animacji” będzie inna pod wieloma względami, ale też pod wieloma będzie taka sama, jak na wiosnę 2013, kiedy to O!PLA po raz pierwszy ruszyła w trasę… Pierwszą z zasadniczych zmian jest otwartość MAPY O!PLA. Oznacza to, że w trakcie trwania festiwalu mogą niespodziewanie pojawić się nowe miejsca, które choćby częściowo wezmą udział w festiwalu. Dlatego też do potwierdzonej i pewnej liczby miejsc (55) dodaliśmy słynne w naszym kraju, bo stawiane wszędzie „+”. 

Wśród przestrzeni, które od 21 marca do 14 maja gościć będą najnowszą polską animację, znajdziemy biblioteki, centra/domy/ośrodki kultury, galerie sztuki, kina studyjne, Kina za Rogiem, kluby, klubokawiarnie, licea plastyczne, muzea, Pracownie Filmoteki Szkolnej, ale też ośrodki uniwersyteckie. O!PLA jak zawsze dotrze zarówno do miasta, jak i na wieś.

Wszędzie tam, gdzie Konkurs Główny (KG) będzie prezentowany w całości, przyjmie on następującą kolejność: KATEGORIA STUDYJNA, KATEGORIA SZKOLNA, KATEGORIA OFF&GO!, KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP, KATEGORIA FORMANIMY+KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI (podczas jednej projekcji!), KATEGORIA POZA POLSKĄ (NOWOŚĆ!). Wyjątek stanowi Łódź, gdzie POZA POLSKĄ otworzy 21.03 cały festiwal.

Terminy projekcji Konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! (TDMG!): KATEGORII PRZEDSZKOLNEJ i KATEGORII WCZESNOSZKOLNEJ dostępne będą na stronach lokalnych organizatorów.

O!PLA jak co roku tworzą wszystkie miejsca biorące udział w festiwalu. O!PLA żyje dzięki zaangażowaniu pracujących tam ludzi i widzów – jedynych Jurorów na tym festiwalu.

***

Kino MEDUZA w Opolu, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, oraz Kino BODO w Łodzi biorą udział w O!PLA po raz piąty! BRAWO! 🙂

***

Partnerami Strategicznymi O!PLA 2017 są: TISSOTOYS, Kino BODO oraz FESTIWALE: ANIMOCJE, DETOUR ON THE ROAD, EUROSHORTS (FUNDACJA MŁODEGO KINA), FESTIWAL KOMIKSU I GIER, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, RELANIUM, STOPTRIK.

Ogólnopolscy Patroni Medialni O!PLA 2017: CO JEST GRANE.PL, Film&TV Kamera”, KINO AMATORSKIE.PL, „Magazyn Filmowy” (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

Autor oprawy graficznej: Tomasz Pawlak

SPOT O!PLA 2017: https://www.youtube.com/watch?v=pS4GrR-IzBA

Spiritus Movens O!PLA: Piotr Kardas (Animation Across Borders)

***

OTO POTWIERDZONA NA DZIEŃ 15.03.2017 TRASA O!PLA 2017!

KWIDZYN > Piwnica Kulturalna SPICHLERZ > KONKURS GŁÓWNY: 21.03 / 28.03 / 11.04 / 18.04 / 25.04 / 09.05
ŁOMŻA > Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” / OPIEKUN: Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka > KONKURS GŁÓWNY: 21.03 / 22.03 / 29.03 / 06.04 / 11.04 / 20.04
ŁÓDŹ > Kino BODO > KONKURS GŁÓWNY: 21.03 / 28.03 / 04.04 / 11.04 / 18.04 / 25.04 + KONKURS TDMG!
MYSŁOWICE > Mysłowicki Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: 21.03 / 28.03 / 08.04 (KATEGORIA POZA POLSKĄ – Mysłowice-Brzezinka) / 11.04 / 19.04 / 09.05 + KONKURS TDMG!
NOWY DWÓR GDAŃSKI > Kino za Rogiem (Żuławski Ośrodek Kultury) > KONKURS GŁÓWNY: 21.03 / 03.04 / 05.04 / 26.04 / 08.05 / 10.05 + KONKURS TDMG!
NAŁĘCZÓW > Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego > KONKURS GŁÓWNY: 22.03 / 27.03 / 28.03 / 29.03 / 03.04 / 04.04
PRZEMYŚL > Pracownia Filmoteki Szkolnej przy I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego > KONKURS GŁÓWNY: 22.03 / 24.03 / 4.04 / 10.04 / 19.04 / 21.04 | Galeria Sztuki Współczesnej > KG: POZA POLSKĄ + KONKURS TDMG!
SUPRAŚL > Dom Ludowy > KONKURS GŁÓWNY: 22.03 / 27.03 / 28.03 / 06.04 / 07.04 + KONKURS TDMG!
ZIELONA GÓRA > Zespół Szkół Plastycznych > KONKURS GŁÓWNY: 22.03 / 29.03 / 12.04 / 19.04
JANÓW LUBELSKI > Pracownia Filmoteki Szkolnej przy Zespole Szkół Technicznych > KONKURS GŁÓWNY: 23.03 / 30.03 / 6.04 / 20.04 / 27.04
MIASTKO > Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury > KONKURS GŁÓWNY: 23.03 / 30.03 / 06.04 / 13.04 / 27.04 / 04.05 + KONKURS TDMG!
SZYDŁOWIEC > Herbaciarnia FAKTORIA > KONKURS GŁÓWNY: 23.03 / 30.03 / 06.04 / 13.04 / 20.04 / 27.04 + KONKURS TDMG!
WARSZAWA > Klubokawiarnia Kicia Kocia > KONKURS GŁÓWNY: 26.03 / 02.04 / 09.04 / 23.04 / 07.05 / 14.05 + KONKURS TDMG!
PŁOCK > Kino za Rogiem (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki) > KONKURS GŁÓWNY: 25.03 / 01.04 / 08.04 / 22.04 / 29.04 / 06.05 + KONKURS TDMG!
PIONKI > Kino za Rogiem (Centrum Aktywności Lokalnej) > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA STUDYJNA: 26.03
TRZCIANKA > Trzcianecki Dom Kultury > KONKURS GŁÓWNY: 27.03 – 01.04 + KONKURS TDMG!
ŻORY > Miejski Ośrodek Kultury / Antykwariat Winiarnia pod Wodną Panną / Kino na Starówce > KONKURS GŁÓWNY: 27.03 / 28.03 / 25.04 / 26.04 / 27.04 / 10.05 + KONKURS TDMG!
RUMIA > Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA STUDYJNA: 28.03
BYDGOSZCZ > Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (Katedra Sztuk Wizualnych) > KONKURS GŁÓWNY: 30.03 / 06.04 / 20.04 / 27.04 / 04.05 / 11.05
CHORZÓW > Kino za Rogiem „Grajfka” (Chorzowskie Centrum Kultury) > KONKURS GŁÓWNY: 30.03 / 31.03 /
GOSTYŃ > Kino „Pod Kopułą” > KONKURS GŁÓWNY: 30.03 / 6.04 / 13.04 / 20.04 / 27.04 / 4.05
KRAKÓW > BAL > KONKURS GŁÓWNY: 30.03 / 06.04 / 13.04 / 20.04 / 27.04 / 11.05
RACIBÓRZ > Przystanek Kulturalny KONIEC ŚWIATA > KONKURS GŁÓWNY: 30.03 – 02.04 + KONKURS TDMG!
STARE JUCHY > Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury > KONKURS TDMG! + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP: 30.03
KROSNO > Klubokawiarnia FERMENT > KONKURS GŁÓWNY: 02.04 / 03.04 / 09.04 / 10.04 / 23.04 / 24.04
WROCŁAW > Klubokawiarnia MLECZARNIA > KONKURS GŁÓWNY: 02.04 / 09.04 / 23.04 / 07.05 / 09.05 / 14.05
RADOMSKO > Kino za Rogiem > KONKURS TDMG!  + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP: 04.04
GDYNIA > Zespół Szkół Plastycznych > KG: KATEGORIA SZKOLNA: 05.04
OPOLE > Kino MEDUZA / OPIEKUN: Stowarzyszenie OPOLSKIE LAMY > KONKURS GŁÓWNY: 05 – 09.04 + KONKURS TDMG!
SŁUPSK > Liceum Plastyczne / Zespół Szkół Informatycznych > KONKURS GŁÓWNY: 26.04 / 27.04 / 28.04 / 05.05 / 06.05 / 07.05
BIAŁOŚLIWIE > Gminny Ośrodek Kultury > KG: KATEGORIA STUDYJNA: 06.04 + ANIMOWANY WIDEOKLIP: 07.04 + KONKURS TDMG!
CZĘSTOCHOWA > Klubokawiarnia IRONIA > KONKURS GŁÓWNY: 06.04 / 13.04 / 23.04 / 30.04 / 07.05 / 14.05
GLIWICE > Kino AMOK > KONKURS GŁÓWNY: 6.04 / 13.04 / 20.04 / 27.04 / 04.05 / 11.05 + KONKURS TDMG!
PSZCZYNA > Pszczyński Klub Filmowy > KONKURS GŁÓWNY: 06.04 / 12.04 / 19.04 / 20.04 / 26.04 / 27.04
KRZESZÓW > Kino za Rogiem (Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra w Krzeszowie) > KONKURS GŁÓWNY: 06.04 / 07.04 / 20.04 / 21.04 / 27.04 / 28.04 + KONKURS TDMG!
BARLINEK > Barlinecki Ośrodek Kultury > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA STUDYJNA: 07.04
ŻARÓW > Sala widowiskowa Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie / OPIEKUN: Fundacja Inicjatywa B > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA STUDYJNA: 13.04
ŚWIDNICA > Multi-Pub „Biała Dama” / OPIEKUN: Fundacja Inicjatywa B > KG: POZA POLSKĄ: 14.04
KWILCZ > Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji > KONKURS TDMG! + KG: FORMANIMY / ANIMOWANE FRASZKI: 19.04
OLSZYNY > Kino za Rogiem > KONKURS GŁÓWNY: 20.04 / 25.04 / 27.04 / 05.05 / 09.05 / 12.05 + KONKURS TDMG!
WLEŃ > Kino za Rogiem „Jutrzenka” > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA OFF & GO!: 22.04
KROTOSZYN > Kino PRZEDWIOŚNIE (Krotoszyński Ośrodek Kultury) > KONKURS GŁÓWNY: 28.04- 03.05
TARCZYN > Kino za Rogiem (Gminny Ośrodek Kultury) > KONKURS TDMG! + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP: 28.04
PACANÓW > Kino SZKATUŁKA (Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka) > KONKURS GŁÓWNY: 29.04 – 03.05 + KONKURS TDMG!
RZESZÓW > Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie > KONKURS TDMG! + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP: 03.05
LUBLIN > Pracownia Sztuczka > KONKURS TDMG! + Kinoteatr Projekt > KG: KATEGORIA STUDYJNA: 08.05
POZNAŃ > Kino MUZA > KONKURS GŁÓWNY: 8 – 11 maja
ZGIERZ > Centrum Kultury Dziecka > KONKURS TDMG! + Miejski Ośrodek Kultury > KG: KATEGORIA STUDYJNA: 08.05
KIELCE > Biuro Wystaw Artystycznych > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA STUDYJNA: 11.05
BARTOSZYCE > Bartoszycki Dom Kultury > KONKURS TDMG! + KG: ANIMOWANY WIDEOKLIP: 12.05
KOŹMIN WIELKOPOLSKI > Kino MIESZKO > KONKURS TDMG! + KG: KATEGORIA SZKOLNA
DĘBICA > Kino KOSMOS (Dom Kultury) > KONKURS TDMG!: KATEGRIA WCZESNOSZKOLNA
SOSNOWIEC > Miejski Klub im. Jana Kiepury > KONKURS TDMG!: KATEGORIA PRZEDSZKOLNA
CHODZIEŻ > Kino NOTEĆ > 22.03 / 29.03 / 05.04 / 12.04 / 19.04 / 26.04 + KONKURS TDMG!
KATOWICE > Kino ASP > TERMINY WKRÓTCE

+ …

Antydepresyjna Nominacja Last Minute do O!PLA 2017!

Wspólnie z zakończonym w zeszły weekend Festiwalem Filmów Antydepresyjnych RELANIUM w Łodzi – stałego partnerskiego festiwalu O!PLA – postanowiliśmy w tym roku – w związku z jubileuszem O!PLA – przyznać dodatkową nagrodę w postaci Antydepresyjnej Nominacji Last Minute do O!PLA 2017 (kategoria ANIMOWANE FRASZKI) dla dwóch filmów, które brały udział w tegorocznym RELANIUM: KIEŁBASA Z RYBĄ Michała Suleja oraz WIKING Wiktora Pietrzaka. W związku z tym liczba filmów biorących udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA wzrasta do 120!

9555 Wiking Wiktor Pietrzak 2015

***********************************************************************

Partnerami Strategicznymi O!PLA 2017 są: TISSOTOYS, Kino BODO oraz FESTIWALE: ANIMOCJE, DETOUR ON THE ROAD, EUROSHORTS (FUNDACJA MŁODEGO KINA), FESTIWAL KOMIKSU I GIER, KOCHAM DZIWNE KINO, OPOLSKIE LAMY, RELANIUM, STOPTRIK.

Ogólnopolscy Patroni Medialni WIELKIEGO FINAŁU O!PLA: CO JEST GRANE.PL, Film&TV Kamera”, KINO AMATORSKIE.PL, „Magazyn Filmowy” (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

Autor oprawy graficznej: Tomasz Pawlak

SPOT O!PLA 2017: https://www.youtube.com/watch?v=pS4GrR-IzBA

Główny Organizator: Piotr Kardas (Animation Across Borders)

MAREK SERAFIŃSKI – ZAWODOWIEC

12 lutego 2017 odszedł od nas MAREK SERAFIŃSKI. Powiedzieć o nim, że był reżyserem, scenarzystą, autorem oprawy plastycznej i producentem filmów animowanych to zdecydowanie za mało. Że był jednym z najważniejszych artystów przełomu l. 80/90 XX wieku, a także jednym z najbardziej konsekwentnych twórców polskiej animacji, to już bardziej. Przede wszystkim był jednak Osobowością i Przyjacielem Polskiej Animacji – charyzmatycznym opiekunem dla młodych twórców i prawdziwym liderem dla całego środowiska animacji w Polsce, bardzo aktywnie działając na jego rzecz. Był tez bardzo ważną osobą dla O!PLA, jako starszy kolega, który od samego początku kibicował i wspierał swoim autorytetem „największy na świecie festiwal Polskiej Animacji”.

marek-serafnskiMarek Serafiński (zdj. Stowarzyszenie Filmowców Polskich)

Marek Serafiński urodził się 12 lipca 1954 roku w Warszawie. Od początku studiów wiązał swoją przyszłość z animacją – najpierw studiując film animowany na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie na Wyższym Zawodowym Studium Filmu Animowanego PWSFTViT w Łodzi, które ukończył w 1985 roku.

Począwszy od debiutu w 1980 roku, aż do roku 1997 związany był ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. „Mówca” (1980), „Dworzec” (1984), „Beton” (1986) – uhonorowany Nagrodą Specjalną za animację na festiwalu filmów animowanych w Krakowie, „Koncert” (1987), „Wyścig” (1989) – znakomity, wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in. w Lipsku i Huesca), „Egzamin” (1992), „Narodziny” (1995) to kolejne stacje bardzo konsekwentnie rozwijanego stylu.

W 1998 zrealizował w poznańskim TvSFA jedną z 14 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII LESZKA KOŁAKOWSKIEGO.

wyscigKadry z filmu WYŚCIG (1989)

W 2004 roku pod szyldem Serafiński Studio Graficzno – Filmowe rozpoczął niezwykle płodny i ważny okres kariery producenckiej, okazjonalnie realizując też własne filmy („Zawodowiec”/2004, „Syn Gwiazd”/2006 (nagrodzony na Ale Kino! w Poznaniu adaptacja prozy Oscara Wilde’a), „Idea”/2007, „Safari”/2009, „Indywiduum”/2013 – ostatni film). Bardzo szybko skupił on wokół siebie uznanych twórców filmu animowanego takich jak m.in.: Piotr Dumała, Jan Steliżuk, Małgorzata Bosek, Grzegorz Koncewicz, Wojciech Wojtkowski, Marcin Giżycki, Ewa Ziobrowska, a także utalentowanych animatorów, plastyków i scenarzystów. W 2009 współpracował także z najsłynniejszym rodzeństwem współczesnej animacji – Braćmi Quay, będąc producentem ich dokumentalnej impresji zrealizowanej w hołdzie Janowi Potockiemu – „Inwentorium śladów”. Marek Serafiński był producentem, a czasem tez opiekunem artystycznym debiutów takich twórców jak Stanisław Furman, Piotr Furmankiewicz, Mateusz Jarmulski, Marcin Jażyński, Adela Kaczmarek, Artur Kordas, Maciej Majewski, Magdalena Pilecka, Maciej Sznabel, Joanna Wójcik. Filmy wyprodukowane w studio zdobyły wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Powstawały tam zarówno filmy animowane dla dzieci, jak i dla dorosłych. Spośród wielu produkcji warto wymienić:  „Dokumanimo” (2007), „Wujek” (2008), „Grzyby burzy” (2008), „Sycylijska pchła” (2008), „Brzytwa” (2009), „Wyspa Gibonów” (2010), „Zielona kredka” (2010), „Dr Charakter przedstawia” (2010), „Dr Charakter przedstawia II” (2012), „Pieska Odyseja 2006” (2012), „Słońce w pełni” (2012), „Dwa żywioły” (2014), „Ta niesforna cielesność” (2015), „Piórnikt” (2016). Był też koproducentem wielokrotnie nagradzanej animacji Ewy Borysewicz pt. „Do serca twego”.

Podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w 2014 uczciliśmy dwuczęściowym przeglądem filmów pierwszą dekadę istnienia studia Marka Serafińskiego.

ideaIDEA (2007)

We własnej twórczości Marek Serafiński wypracował ciekawą, bardzo indywidualną metodę artystyczną, polegającą na łączeniu fotografii i grafiki, w tym grafiki 3D; bazą dla przekształceń graficznych i animacji są tu zdjęcia żywych aktorów co nadaje jego filmom niepowtarzalnego charakteru. Swoistym alter ego reżysera – pojawiającym się w większości jego filmów – stał się znakomity animator – Wojciech Wojtkowski. W filmach Marka Serafińskiego „grali” najczęściej ludzie z najbliższego otoczenia: artyści i przyjaciele, m.in. Włodzimierz Matuszewski (obecnie dyrektor SMF), Małgorzata Bosek (autorka m.in. „Dokumanimo”), Grzegorz Koncewicz (autor m.in. „Brzytwy”), Jan Steliżuk (autor m.in. „Zielonej kredki”), Eugeniusz Gordziejuk (kierownik produkcji). Filmy Marka Serafińskiego stanowiły zazwyczaj – utrzymaną w poetyce surrealizmu i groteski – uniwersalną refleksję społeczno-polityczną.

Marek Serafiński był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2002 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Filmu Animowanego SFP. Bardzo aktywnie działał na rzecz środowiska twórców filmu animowanego.

006INDYWIDUUM (2013) – ostatni film Marka Serafińskiego