MAREK SERAFIŃSKI – ZAWODOWIEC

12 lutego 2017 odszedł od nas MAREK SERAFIŃSKI. Powiedzieć o nim, że był reżyserem, scenarzystą, autorem oprawy plastycznej i producentem filmów animowanych to zdecydowanie za mało. Że był jednym z najważniejszych artystów przełomu l. 80/90 XX wieku, a także jednym z najbardziej konsekwentnych twórców polskiej animacji, to już bardziej. Przede wszystkim był jednak Osobowością i Przyjacielem Polskiej Animacji – charyzmatycznym opiekunem dla młodych twórców i prawdziwym liderem dla całego środowiska animacji w Polsce, bardzo aktywnie działając na jego rzecz. Był tez bardzo ważną osobą dla O!PLA, jako starszy kolega, który od samego początku kibicował i wspierał swoim autorytetem „największy na świecie festiwal Polskiej Animacji”.

marek-serafnskiMarek Serafiński (zdj. Stowarzyszenie Filmowców Polskich)

Marek Serafiński urodził się 12 lipca 1954 roku w Warszawie. Od początku studiów wiązał swoją przyszłość z animacją – najpierw studiując film animowany na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie na Wyższym Zawodowym Studium Filmu Animowanego PWSFTViT w Łodzi, które ukończył w 1985 roku.

Począwszy od debiutu w 1980 roku, aż do roku 1997 związany był ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. „Mówca” (1980), „Dworzec” (1984), „Beton” (1986) – uhonorowany Nagrodą Specjalną za animację na festiwalu filmów animowanych w Krakowie, „Koncert” (1987), „Wyścig” (1989) – znakomity, wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in. w Lipsku i Huesca), „Egzamin” (1992), „Narodziny” (1995) to kolejne stacje bardzo konsekwentnie rozwijanego stylu.

W 1998 zrealizował w poznańskim TvSFA jedną z 14 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII LESZKA KOŁAKOWSKIEGO.

wyscigKadry z filmu WYŚCIG (1989)

W 2004 roku pod szyldem Serafiński Studio Graficzno – Filmowe rozpoczął niezwykle płodny i ważny okres kariery producenckiej, okazjonalnie realizując też własne filmy („Zawodowiec”/2004, „Syn Gwiazd”/2006 (nagrodzony na Ale Kino! w Poznaniu adaptacja prozy Oscara Wilde’a), „Idea”/2007, „Safari”/2009, „Indywiduum”/2013 – ostatni film). Bardzo szybko skupił on wokół siebie uznanych twórców filmu animowanego takich jak m.in.: Piotr Dumała, Jan Steliżuk, Małgorzata Bosek, Grzegorz Koncewicz, Wojciech Wojtkowski, Marcin Giżycki, Ewa Ziobrowska, a także utalentowanych animatorów, plastyków i scenarzystów. W 2009 współpracował także z najsłynniejszym rodzeństwem współczesnej animacji – Braćmi Quay, będąc producentem ich dokumentalnej impresji zrealizowanej w hołdzie Janowi Potockiemu – „Inwentorium śladów”. Marek Serafiński był producentem, a czasem tez opiekunem artystycznym debiutów takich twórców jak Stanisław Furman, Piotr Furmankiewicz, Mateusz Jarmulski, Marcin Jażyński, Adela Kaczmarek, Artur Kordas, Maciej Majewski, Magdalena Pilecka, Maciej Sznabel, Joanna Wójcik. Filmy wyprodukowane w studio zdobyły wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Powstawały tam zarówno filmy animowane dla dzieci, jak i dla dorosłych. Spośród wielu produkcji warto wymienić:  „Dokumanimo” (2007), „Wujek” (2008), „Grzyby burzy” (2008), „Sycylijska pchła” (2008), „Brzytwa” (2009), „Wyspa Gibonów” (2010), „Zielona kredka” (2010), „Dr Charakter przedstawia” (2010), „Dr Charakter przedstawia II” (2012), „Pieska Odyseja 2006” (2012), „Słońce w pełni” (2012), „Dwa żywioły” (2014), „Ta niesforna cielesność” (2015), „Piórnikt” (2016). Był też koproducentem wielokrotnie nagradzanej animacji Ewy Borysewicz pt. „Do serca twego”.

Podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w 2014 uczciliśmy dwuczęściowym przeglądem filmów pierwszą dekadę istnienia studia Marka Serafińskiego.

ideaIDEA (2007)

We własnej twórczości Marek Serafiński wypracował ciekawą, bardzo indywidualną metodę artystyczną, polegającą na łączeniu fotografii i grafiki, w tym grafiki 3D; bazą dla przekształceń graficznych i animacji są tu zdjęcia żywych aktorów co nadaje jego filmom niepowtarzalnego charakteru. Swoistym alter ego reżysera – pojawiającym się w większości jego filmów – stał się znakomity animator – Wojciech Wojtkowski. W filmach Marka Serafińskiego „grali” najczęściej ludzie z najbliższego otoczenia: artyści i przyjaciele, m.in. Włodzimierz Matuszewski (obecnie dyrektor SMF), Małgorzata Bosek (autorka m.in. „Dokumanimo”), Grzegorz Koncewicz (autor m.in. „Brzytwy”), Jan Steliżuk (autor m.in. „Zielonej kredki”), Eugeniusz Gordziejuk (kierownik produkcji). Filmy Marka Serafińskiego stanowiły zazwyczaj – utrzymaną w poetyce surrealizmu i groteski – uniwersalną refleksję społeczno-polityczną.

Marek Serafiński był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2002 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Filmu Animowanego SFP. Bardzo aktywnie działał na rzecz środowiska twórców filmu animowanego.

006INDYWIDUUM (2013) – ostatni film Marka Serafińskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s