O!PLA festiwalem kwalifikującym do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego!

Z radością informujemy, że Stowarzyszenie FILMFORUM przyznało Ogólnopolskiemu Festiwalowi Polskiej Animacji O!PLA status festiwalu kwalifikującego do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Pięć lat konsekwentnego podążania za intuicją i pasją oraz ciągłego rozwijania idei festiwalu zostało tym samym wymownie docenione. Dziękujemy!

Po rozmowie z organizatorami Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego ustaliliśmy, że w tym roku – ze względu na zawieszenie na rok kategorii OFF&GO! – nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego dotyczyć będą jedynie laureatów Złotych Tobołków Koziołka Matołka w kategorii STUDYJNEJ i SZKOLNEJ.

***

Odbywający się od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) postawił sobie za cel (od)budowanie relacji pomiędzy widzem w każdym wieku, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocję, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Od samego początku O!PLA dociera ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju, zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje i Lekcje Animacji, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, ma znaczący charakter edukacyjny. To, co charakteryzuje O!PLA w sposób szczególny, to Jurorzy, którymi są wszyscy widzowie biorący udział w projekcjach, a także skala przedsięwzięcia. Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21. miejscowościach (20. miastach i Pacanowie). Druga edycja (2014) w 44. miejscowościach (39. miastach i 5. wsiach). Trzecia edycja (2015) w 51. miejscowościach (47. miastach i 4. wsiach). Edycja czwarta w 69. miejscowościach (62 miastach i 7 wsiach). Edycja piąta w 65. miejscowościach. Edycja szósta dotrze do rekordowej liczby 80. miejscowości w kraju – ZOBACZ MAPĘ.

Bardzo ważnym elementem O!PLA jest całoroczny projekt O!PLA ACROSS THE BORDERS promujący polska animację za granicą. W ciągu dotychczasowych pięciu edycji projektu laureaci O!PLA prezentowani byli w niemal 200 miastach na 6. kontynentach – ZOBACZ MAPĘ.

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” jest całkowicie niezależną inicjatywą realizowaną wg zasad DIY, w ścisłej współpracy z lokalnymi organizatorami. Pomysłodawcą koncepcji i spiritus movens O!PLA jest Piotr Kardas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s