BANANOWY WIELKI FINAŁ O!PLA 2019 W OPOLU!

27. kwietnia 2019 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu miał miejsce Wielki Finał 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA podczas którego poznaliśmy laureatów trzech Konkursów odbywających się w ramach Festiwalu; laureatów wybranych tradycyjnie przez ogólnopolską publiczność – jedyne Jury na O!PLA.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w dniach 01.03 – 14.04 w rekordowej ilości 105. miejscowości, ale w 139. lokacjach wśród których znajdziemy centra, domy i ośrodki kultury, biblioteki, kina, galerie sztuki, licea plastyczne, szkoły podstawowe, przedszkola, Akademie Sztuk Pięknych, Uniwersytety, puby…

W skład Jury Konkursu Głównego weszło 4.954 widzów 16+ i dorosłych z 46. miejscowości, natomiast w Jury Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! zasiadło aż 16.754 młodych i najmłodszych widzów. Każdy widz mógł wybrać od jednego do trzech filmów w każdej kategorii.

Najwięcej głosów, czyli Złote Tobołki Koziołka Matołka otrzymały: w Kategorii Studyjnej COLAHOLIC Marcina Podolca (Yellow Tapir Films), w Kategorii Studenckiej MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT Julii Orlik ze Szkoły Filmowej w Łodzi, w kategorii OFF&GO TA KOSZMARNA NIEDZIELA Kamila Wójcika, w Kategorii Animowany Wideoklip BÓSTWA Łukasza Rusinka dla Żywiołaka, w Kategorii Animowane Fraszki ŚNIADANIE Bartosza Zarzyckiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w kategorii formaniny ROK Małgorzaty Bosek-Serafińskiej, w Kategorii Przedszkolnej BUŹKA I DZIÓBEK: JEDZIEMY NA NARTY Macieja Pestki (Mapepi Animacje), w Kategorii Wczesnoszkolnej MAMI FATALE: DZIKOŁAK Łukasza Kacprowicza (Grupa Smacznego/Studio Miniatur Filmowych), w Kategorii Wczesnoszkolnej Junior (filmy zrealizowane przez dzieci) PRZYGODY BOBRA TAMARKA: TAMAREK LISTONOSZEM Piotra Kaźmierczaka. Międzynarodowy Konkurs „Oh! People Love Animation” wygrała z kolei wstrząsająca japońska animacja lalkowa MY LITTLE GOAT w reżyserii Tomoki Misato (Tokyo University of the Arts).

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ LAUREATÓW

Jak zawsze podczas Wielkiego Finału przyznano też szereg wyróżnień specjalnych i zaproszeń poza selekcją do konkursów zaprzyjaźnionych festiwali (Animocje, CRAFT, Kocham Dziwne Kino, Euroshorts, Opolskie Lamy, Relanium, StopTrik). Przyznano także trzy nominacje do NAGRODY POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO w kategorii najlepszy film animowany.

Nieodzownym elementem Wielkiego Finału O!PLA są także Dyplomy Uznania, które w tym roku powędrowały do Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pół wieku kreatywnego istnienia,FUMI STUDIO w Warszawie za konsekwentne wspieranie debiutantów, Adeli Kaczmarek-Siwińskiej za film JANKA oraz Tomasza Wełny za film CAŁY TEN SMOG.

Przyznawany od początku istnienia Festiwalu O!PLA Tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości otrzymał w tym roku Profesor Józef Robakowski.

Na Wielki Finał O!PLA przybyło do Opola większość laureatów. Każdy z nich – oprócz statuetek Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka oraz Dyplomów – otrzymał m.in. banana. Był to symboliczny wyraz sprzeciwu wobec cenzurze w sztuce, a przy okazji nadanie nowego znaczenia obchodzonemu w sobotę Dniu Wolnej Sztuki.

Wydarzeniem towarzyszącym Wielkiemu Finałowi O!PLA był wernisaż audio-wizualnej wystawy ŁUKASZA RUSINKA, podwójnego laureata O!PLA oraz autora plakatu i spotu tegorocznej edycji Festiwalu.

Organizatorami Wielkiego Finału O!PLA w Opolu było Stowarzyszenie Opolskie Lamy we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego i Animation Across Borders.

Zdj. Marta Wolna


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s