KRÓLOWIE BAJEK. OPOWIEŚĆ O LEGENDARNYM STUDIU FILMÓW RYSUNKOWYCH.

Na taką książkę zasługuje każde studio filmów animowanych w Polsce! Napisana lekkim piórem, ale ze znawstwem tematu, wciągająca, pełna zaskakujących anegdot i bogato ilustrowana daje wgląd w niezwykłą historię jednago z najważniejszych europejskich studiów animacji. LESZEK K. TALKO i  KAROL VESELY zrobili kawał świetnej roboty!

Pięknie wydaną książkę – w formie tradycyjnej lub jako e-book – możecie zamówić na stronie Wydawcictwa Czarne czyli TUTAJ

Każdy zna Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę, ale nie każdy wie, że wszystkie te postaci są efektem pracy jednego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię. A co działo się za zamkniętymi drzwiami? Pojawiali się i znikali tajemniczy milionerzy, a wraz z nimi obiecane pieniądze, rozgrywały się sceny zazdrości, w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął też sam dyrektor. A może to tylko fikcja wymyślona przez królów bajek? Jedno jest pewne: w studiu działy się rzeczy nadzwyczajne. Podział na „bolkowców” i „reksiowców”, tajna ściana otwierana na ustalone hasło, wykorzystywanie sztucznego miodu zamiast kleju.

A tak o książce pisał Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży: Pasja, talent, namiętność, zawiść, upór, manko… Tak rodziły się nie kryminały, lecz dobranocki. Bywało, że zanim Reksio wyszedł z budy, umierali dyktatorzy – animowanie filmów wymagało cierpliwości nie z tego świata. Wspomnienia o niektórych kolegach z podwórka stopniowo się zacierają, ale Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę zapamiętamy na zawsze. No a po przeczytaniu tej książki już zawsze będziemy widzieli w Reksiu neurotycznego artystę, którym aż trzęsie od ambicji!

Ta książka to nostalgiczna opowieść o nieposkromionej wyobraźni i o twórcach, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej animacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s