Międzynarodowy Dzień Animacji 2020

Jak co roku o tej porze, razem z ASIFA – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Twórców Filmu Animowanego, świętujemy Międzynarodowy Dzień Animacji. Obchody 2020 są szczególne, nie tylko ze względu na COVID-19, ale przede wszystkim 60. urodziny powołania przez Normana McLarena, ASIFA czyli Association Internationale du Film d’Animation. Pandemia ma też niestety wpływ na ich przebieg, który przyjmie formę hybrydową, tj. część programów zobaczycie on-line, a na część zapraszamy do Kina BODO w Łodzi. 
On-line, ale TYLKO NA STRONIE WYDARZENIA NA FB, zobaczycie wyborne programy z Finlandii, Iranu i Szwajcarii, a także mieszany program łączący kontynenty czyli amerykańsko-australijsko-grecko-indyjsko-tajwański!
Pierwszym, globalnym wydarzeniem MDA/IAD 2020 będzie premiera on-line wyjątkowego filmu zrealizowanego przez animatorów z Australii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Finlandii, Grecji, Indii, Iranu, Szwajcarii i USA – „Spiritus Mundi: Animating the World”.
▲ HARMONOGRAM PROJEKCJI ON-LINE:
● 28.10 o 20:20: FINLANDIA
● 04.11 o 20:20: IRAN
● 11.11 o 20:20: SZWAJCARIA
● 13.11 o 20:20: AUSTRALIA, GRECJA, INDIE, TAJWAN, USA
Kuratorem programów krajowych jest Piotr Kardas (O!PLA)
▲ HARMONOGRAM PROJEKCJI W KINIE BODO:
Nie można też nie wspomnieć, że jak co roku program O!PLA FOCUS ON POLAND będzie prezentowany na seansach organizowanych przez lokalne oddziały ASIFA w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji. W tym roku O!PLA zawędruje do Hollywood, Kairu i Portland.
Idea Międzynarodowego Dnia Animacji zrodziła się na początku XXI wieku dla upamiętnienia pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Powszechnie uznaje się to wydarzenie za symboliczny początek historii animacji. Od 2002 roku MDA jest flagowym wydarzeniem organizowanym na całym świecie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA), we współpracy z licznymi organizacjami i festiwalami.

Plakat: Regina Pessoa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s