BIELSKIE „RYSUNKI” NA ŻYWO, ALE W DOMU

Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski, Leszek K. Talko, Irena Hussar to kolejni goście cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU. To, co ich łączy, to legendarne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, któremu O!PLA poświęci cały miesiąc.

SPOTKANIA ONLINE „O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU”:
07.02.21 o 18:00: Zdzisław Kudła
14.02.21 o 18:00: Andrzej Orzechowski
21.02.21 o 18:00: Leszek K. Talko
28.02.21 o 18:00: Irena Hussar

Zdzisław Kudła jest reżyserem, scenarzystą, scenografem i malarzem, związanym z bielskimi „Rysunkami” od połowy l. 60 (Przygody Błękitnego Rycerzyka, Bolek i Lolek na wakacjach). Realizował zarówno filmy dla dzieci, jak przede wszystkim wielokrotnie nagradzane filmy dla widzów dorosłych (Bruk, Szum lasu, Kwiat, …Ergo sum), charakteryzujących się pesymistyczną refleksją nad kierunkiem w jakim podąża ludzkość. Był współtwórcą dwóch filmów pełnometrażowych: PORWANIE W TIUTIURLISTANIE (1986) oraz GWIAZDA KOPERNIKA (2009) W latach 1993 – 2010 był dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych.

Andrzej Orzechowski, reżyser, scenarzysta, producent, od 1984 związany z bielskimi „Rysunkami”. Był autorem/współautorem scenariuszy serii Między nami bocianami i Podróże kapitana Klipera, oraz współautorem i współreżyserem nagrodzonego na O!PLA serialu Kuba i Śruba. Wspólnie ze Zdzisławem Kudłą zrealizował pełnometrażowy film animowany o dzieciństwie i młodości Mikołaja Kopernika Gwiazda Kopernika. W latach 2010 – 2020 był dyrektorem Studia.

Leszek K. Talko – z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Reporter, felietonista, pisarz. Przez wiele lat pracował w „Gazecie Wyborczej”. Zdobywca nagród Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne. Autor ponad 20 książek, w tym serii o dzieciach Dziecko dla początkujących, a ostatnio Nastolatek dla początkujących. Jest również autorem powieści Staś i Nel – zaginiony klejnot Indii, czyli dalszego ciągu W pustyni i w puszczy, oraz cyklu kryminałów o komisarzu Nemhauserze pisanych pod pseudonimem Wiktor Hagen. W 2020 wydał nakładem Wydawnictwa Czarne książkę KRÓLOWIE BAJEK. OPOWIEŚĆ O LEGENDARNYM STUDIU FILMÓW RYSUNKOWYCH.

Irena Hussar – montażystka i operatorka dźwięku, związana ze Studiem Filmów Rysunkowych od początku l. 70. Współpracowała m.in. z Jerzym Kucią, Zdzisławem Kudłą, Krzysztofem Raynohem, Aleksandrem Sroczyńskim, Bronisławem Zemanem, a nade wszystko z legendarnym dźwiękowcem bielskich „Rysunków”, Otokarem Balcym.

Prowadzenie: Piotr Kardas (O!PLA).

Spotkanie odbędzie się online na Polska Animacja – Festiwal Animacji na FB (aby uczestniczyć w spotkaniu, nie jest potrzebne posiadanie konta na FB).

DOSTĘP BEZPŁATNY

WSPIERAJ O!PLA ’21: https://wspieram.to/oplafest
https://patronite.pl/polska-animacja
https://polskaanimacja.wordpress.com/
https://www.facebook.com/oplafest
https://www.youtube.com/c/PolskaAnimacjaOPLA
https://www.instagram.com/oplafest/

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest jednym z pięciu polskich studiów animacji PRL. Powstało w 1947 roku, zostało założone przez braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka, Alfreda Ledwiga, Mieczysława Poznańskiego, Aleksandra Rohozińskiego, Wiktora Sakowicza, Rufina Struzika i Wacława Wajsera. Działalność rozpoczęło 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji „Trybuny Robotniczej”. W 1948 roku przeniesiono wytwórnię do Wisły a potem do Bielska. Pierwsze filmy studia były przeznaczone dla osób dorosłych. Filmy wykonywane były metodą poklatkową, czyli klatka po klatce, niemniej pełnometrażowa Gwiazda Kopernika (2009) była wykonana już techniką komputerową. W Studiu Filmów Rysunkowych powstało wiele seriali animowanych. Między innymi Wyprawa Profesora Gąbki (w latach 1978-1980), Porwanie Baltazara Gąbki (1969-1970), Reksio (1967-1990) i Bolek i Lolek (1963-1986).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s