WIERSZYKI DOMOWE NA EKRANIE O!PLA’21!

Z wielką przyjemnością pragniemy ogłosić, że pełnometrażowe WIERSZYKI DOMOWE NA EKRANIE zagoszczą w programie 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA’21. Ten łączący animację z żywym planem film to niezwykła wędrówka po czterech kątach pewnego domu i spotkanie z jego zwykłymi-niezwykłymi „mieszkańcami” – sprzętami domowymi.

Każdy zakątek domu
potrafi po kryjomu
pobudzić najwyraźniej
dziecięcą wyobraźnię.

WIERSZYKI DOMOWE to film o zwyczajnych sprzętach domowych i najpospolitszych zakątkach domu. Tak pewnie powiedziałby ktoś dorosły, ale każde dziecko dobrze wie, że w domu nie ma nic zwyczajnego. Wystarczy trochę wyobraźni (a, jak wiadomo, dzieci mają jej wielki zapas), żeby zobaczyć dziwności w codzienności. Prysznic zmienia się w słuchawkę aparatu wodociągowo-telefonicznego, pralka wciąga w hipnotyczny wir kolorów (ciemnych, jasnych albo kolorowych, do 40 stopni), wycieraczka wcina kłaczki, a próg podstawia nogę (z czystej złośliwości). Właśnie w takim, wyposażonym w wyobraźnię, domu mieszka rodzina państwa Domaszków. Mama Michalina, tata Bazyli, ich dzieci: Zosia i Jeremi dzielnie radzą sobie z narowistymi sprzętami i dają się im wciągać w fantastyczne przygody. Od czasu do czasu pojawia się też u nich Poeta, żeby wygłosić jedno lub dwa przemądrzałe zdania. Poeta twierdzi, że całą rodzinę i ich przygody wymyślił on sam, ale nie wiadomo, czy aby nie przesadził ze swoją wyobraźnią. Przygodową akcję zapowiada nam, bawiąc się często różnym znaczeniem słów, sam Autor (Michał Rusinek) uzupełniany głosem Lektora (Adam Woronowicz).

Film, jak i poprzedzający go serial, powstały na podstawie książki Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka. autorstwa Michała Rusinka, wtbitnego literaturoznawcy, tłumacza, pisarza, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej.

W filmie wykorzystano odcinki dwóch sezonów animowanych serii pt. „Wierszyki domowe” w reżyserii: Roberta Turło, Mikołaja Pilchowskiego i Szymona Adamskiego.

Producentem filmu jest Marek Rudnicki, dwukrotny laureat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film dla przedszkolaków i dzieci klas pierwszych szkoły podstawowej, przeznaczony do projekcji w kinach, POJAWI SIĘ NA O!PLA (21.03 – 30.04) NA SPECJALNYCH WARUNKACH. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU KINA I DOMY KULTURY: oplafest@gmail.com

One thought on “WIERSZYKI DOMOWE NA EKRANIE O!PLA’21!

  1. Pingback: WIERSZYKI DOMOWE NA DOMOWYM EKRANIE! | O!PLA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s