CZŁOWIEK, KTÓRY ZNAŁ 75 JĘZYKÓW – POLSKA PREMIERA NA O!PLA’21

W końcu polska publiczność będzie mogła zobaczyć ten wyjątkowy film o wyjątkowym człowieku, który posiadał zdolność o jakiej wielu z nas może tylko marzyć – znał wiele, bardzo wiele języków. Polska premiera pełnometrażowego animowanego dokumentu CZŁOWIEK, KTÓRY ZNAŁ 75 JĘZYKÓW w reżyserii Anne Magnusson i Pawła Dębskiego odbędzie się 04.05.2021 o 19:00 na stronie Ninateka.pl.

CZŁOWIEK, KTÓRY ZNAŁ 75 JĘZYKÓW opowiada o niemieckim filozofie i językoznawcy Georg Sauerwein (1831-1904).

Sauerwein był poliglotą – pisał w 30, mówił w 75, a ogółem poznał ponad 200 języków i dialektów. Uchodził za najwybitniejszego językoznawcę swojej epoki. W 1875 zamieszkał w Kłajpedzie, opanowując do perfekcji język litewski. Współpracował z lokalnymi działaczami litewskimi na rzecz obrony dziedzictwa kulturowego Litwy Pruskiej. Jest autorem pieśni „Lietuviais esame mes gimę” („Litwinamiśmy się urodzili”), przez działaczy na Litwie Pruskiej uznawanej za hymn narodowy. Na Litwie dzisiaj jest uważany za bohatera narodowego. Występował w obronie praw narodowych i kulturalnych Walonów, Ormian, Polaków, Bułgarów, Finów i Łużyczan.

Reżyserka filmu Anne Magnussen początkowo chciała zrobić klasyczny dokument o postaci Sauerweina. Pierwszy szkic przez lata ewoluował i autorka doszła do wniosku, że w głównej mierze musiałaby oprzeć się na materiałach archiwalnych, ponieważ nie ma już osoby, która mogła znać językoznawcę osobiście. Wraz z Igorem Devoldem napisała scenariusz. Wtedy wpadła na pomysł połączenia dokumentu z animacją. I tak trafiła do Polski, do Studia Fumi, zajmującego się od lat animacją komercyjną i artystyczną („Drwal” Pawła Dębskiego, „Hipopotamy” Piotra Dumały). Film jest koprodukcją polsko-norwesko-litewską.

TRAILER: https://youtu.be/1_TvRN-jRyo

WIZYTA NA PLANIE: https://youtu.be/Y-QkWmVZ4wo 

Projekcja odbędzie się w ramach 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s