Żegnaj Antonius!

MIKI MOL I STRASZNE PŁASZCZYDŁO (1996)

17.07.2021 zmarł Ryszard Antoniszczak (1947 – 2021) – scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów animowanych, a także muzyk. Przez lata związany z krakowskim Studiem Filmów Animowanych. Laureat licznych nagród festiwalowych. Młodszy brat reżysera filmów animowanych Juliana Józefa Antonisza.

Był absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ucząc się równolegle animacji w tamtejszej Pracownii Rysunku Filmowego. Od 1974 związany z krakowskim Studiem Filmów Animowanych, gdzie zadebiutował filmem ŻEGNAJ PARO! (1974), świadomie nawiązującym (poetyką i plastyką) do „beatlesowskiej” ŻÓŁTEJ ŁODZI PODWODNEJ (1968) George’a Dunninga. W krótkim rockowym musicalu ŻEGNAJ PARO! – nagrodzonym Brązowym Lajkonikiem w Krakowie – perypetie bohatera komentowała muzyka współzałożonego przez reżysera w 1966 zespołu Zdrój Jana. Zamiłowanie do smuścizny światowej animacji rysunkowej – od disnejowskiej kreski i plamy po poetykę pop-artu – widać będzie także w kolejnych filmach Ryszarda Antoniszczaka, choć z czasem zacznie on odchodzić od tradycyjnej animacji rysunkowej na rzecz animacji komputerowej.

Od roku 1981 mieszkał w Szwecji, gdzie jako Antonius Richard prowadził firmę Antonius Animation, równolegle – jako Ryszard Antonius-Antoniszczak – realizującym filmy w krakowskim SFA. Jego dorobek w większości wypełniają filmy skierowane do młodego widza, co doceniło np. Jury Dziecięce XII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu (1994) przyznając mu nagrodę Marcinka za serial BAJKI ZZA OKNA, ale także w 1975 za wspomnianą ŻEGNAJ PARO!

Pamiętnym bohaterem filmów Ryszarda Antoniszczaka był zdecydowanie Miki Mol, czyli Mol Książkowy wspominający dzieje swego burzliwego życia w filmach MIKI MOL (1975), KALEJDOSKOP MIKI MOLA (1978), serialu BAJKI ZZA OKNA (1992-1998), oraz pełnometrażowym filmie MIKI MOL I STRASZNE PŁASZCZYDŁO (1996), wyreżyserowanym wspólnie z Krzysztofem Kiwerskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s