II Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych „Dialogi” / „Диалоги”​ , 28 – 30.09, ŁÓDŹ

Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych „Dialogi” / „Диалоги” to wydarzenie stawiające sobie za cel budowanie mostów ponad politycznymi zasiekami. To próba znalezienia porozumienia poprzez sztukę, głównie film i muzykę. To nawiązanie dialogu z naszymi braćmi i siostrami, z którymi jesteśmi połączeni wspólną historią. Nie przypadkowo gościem specjalnym drugiej edycji festiwalu będzie Białoruś, zaś cały festiwal otworzymy projekcją wyjątkowego filmu ANIMATORZY DLA BIAŁORUSI zrealizowanego przez ponad 50 artystów z całego świata. Festiwal Animacji O!PLA jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Program festiwalu podzielony został na trzy tematyczne dni. Wtorek (28.09) to Dzień Rosyjski, podczas którego znakomita rosyjska filmoznawczyni Dina Goder wprowadzi widzów do przygotowanego przez siebie programu najnowszej, niezależnej animacji rosyjskiej. Środa (29.09) to Dzień Białoruski, podczas którego zobaczymy filmy zrealizowane w Polsce przez białoruskich artystów, a następnie spotkamy się i porozmawiamy online/offline z autorkami trzech filmów: Sofyą Nabok, Aksinnią Semyanikhiną i Maryią Yakimovich. Na zakończenie dnia czeka nas PIĘKNA RETROSPEKTYWA wielokrotnie nagradzanej białoruskiej animatorki, Yulii Ruditskaya. W czwartek (30.09) czeka nas spotkanie NOS W NOS Z HISTORIĄ, czyli koncert Adama Frankiewicza do trzech, ponad 100-letnich klasyków Władysława Starewicza, projekcja docenionego m.in. przez publiczność Festiwalu ANIMATOR pełnometrażowego filmu NOS LUB SPISEK ODMIEŃCÓW Andrieja Chrżanowskiego, koncert zespołu KORINNIA I PRZYJACIELE, który oczaruje nas polskimi, rosyjskimi i białoruskimi pieśniami ludowymi. Na zakończenie zobaczymy też efekt warsztatów animacji smartfonem DIALOGI Z ANIMACJĄ, które online poprowadziła Natalia Spychała.

Dzień Rosyjski i Białoruski odbędą się z Klubie 6 dzielnica (Piotrkowska 102, Łódź). Na spotkanie NOS W NOS Z HISTORIĄ zapraszamy do Fabryki Sztuki w Łodzi (Tymienieckiego 3). Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY. 

Ogranizatorami wydarzenia są: Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej RUSOFIL, Festiwal Animacji O!PLA, partnerzy: 6 dzielnica.

Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach X Otwartego Konkursu.

Autorka: Sofya Nabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s