DZIECI MAHARADŻY CZYLI FAJNA FERAJNA W INDIACH NA O!PLA 2022

Jak co roku w ramach Festiwal Animacji O!PLA proponujemy coś więcej. Tym razem wybór padł na „Dzieci Maharadży czyli fajną ferajnę w Indiach” – wyjątkowy, świetnie zrealizowany interaktywny dokument (webdoc), łączący w sobie animację, komiks i archiwalia. Projekt niezwykle ciekawy, wciągający, mądry i bardzo, bardzo aktualny. Webdoc skierowany jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak widzów dorosłych.

Webdoc możecie zobaczyć/przejść pod TYM LINKIEM.

19.04.2022 o 18:00 Gośćmi O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU… będą: Tomasz Stankiewicz, reżyser i scenarzysta oraz Monika Kowaleczko-Szumowska, producentka i scenarzystka. Transmisja będzie dostępna na FB i YT O!PLA, z możliwością zadawania pytań „z sali”.

„Dzici Maharadży…” przedstawia historię dziesięcioletniego Wiesia, jednego z tysiąca polskich dzieci, które z piekła II wojny światowej ocalił indyjski maharadża. W Wielkanoc 1940 roku chłopiec wraz z matką i bratem zostaje aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam dzieli dramatyczny los dziesiątek tysięcy polskich zesłańców. Ocalenie przychodzi z najmniej oczekiwanej strony. 

Tomasz Stankiewicz – Studiował reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Operator i montażysta wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego “Niewidzialne“. Jego debiut dokumentalny “Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci” był wyświetlany na wielu prestiżowych festiwalach m.in. Thessaloniki Documentary Film Festival w Grecji, DocuTiff w Albanii czy Tallgrass, Brooklyn w USA. Film otrzymał nagrody: Best Documentary Award na 18th Olympia International Film Festival, Best Children Film Award na 9th Jaipur International Film Festival, Annie Dodds Special Mention podczas Imperial War Museum Short Film Festival w Londynie. Film miał premierę telewizyjną w TVP ABC. Projekt realizowany przez Tomasza Stankiewicza został zakwalifikowany do programu Real Young Development Programme organizowanego przez EDN and IDFA Academy. Tomasz jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018 w dziedzinie filmu.

Monika Kowaleczko-Szumowska – Ukończyła z tytułami magistra archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, język angielski i slawistykę na Uniwersytecie Stanu Illinois w Urbana-Champaign, USA. Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in. “Gupikowo“, “Wybryki z Ameryki”, “Fajna Ferajna”, “Galop 44”. Specjalizuje się w literaturze historycznej dla najmłodszych. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego jako tłumaczka. Pomysłodawczyni, producentka i współscenarzystka filmu “Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci”.

WSPIERAJ O!PLA

● postaw O!PLA dobrą kawę: https://buycoffee.to/o!planazywo 

● zostań Matronką/Patronem O!PLA i jej siostry, Lusitani: https://patronite.pl/polska-animacja

One thought on “DZIECI MAHARADŻY CZYLI FAJNA FERAJNA W INDIACH NA O!PLA 2022

  1. Pingback: O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU… | O!PLA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s