Wspomnienie Roberta Procha na O!PLA

W ramach 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA zapraszamy na łódzką premierę filmu dokumentalnego „PROCH” (reż. Bartek Eider, 2022, 37’) o jednym z najwybitniejszych przedstawicieli urban artu i twórcy oryginalnych filmów animowanych, a także wystawę najsłynniejszych murali Roberta Procha (TONE) oraz wykład Aleksandry Dudek (Fundacja Urban Forms) o polskim street-arcie.

ŁÓDZKA PREMIERA FILMU „PROCH” + PRZEGLĄD FILMÓW ANIMOWANYCH + WYKŁAD
15.04.23 o 18:00
Mediateka MeMo (u. Moniuszki 5, Łódź)
WSTĘP WOLNY

WYSTAWA NA DWÓCH POZIOMACH
06 – 17.04.2023
Mediateka MeMo (u. Moniuszki 5, Łódź)
WSTĘP WOLNY

Tone, Chazme, Sepe, Cekas, Proembrion – Odzyski, ul. Morcinka 4, 2014, fot. Archiwum FUF

Robert Proch (1986-2019) pozostawił po sobie ślad w wielu miastach na świecie, w tym m.in. w Łodzi, gdzie wg jego projektu powstały trzy murale (na OFF Piotrkowska, przy ulicy Legionów 57 oraz — już nieistniejące — bliźniacze murale przy Morcinka 2 i 4). Pokaz filmu „PROCH” w Łodzi jest zatem nieprzypadkowy. 

Seans dokumentu poprzedzony będzie projekcją wszystkich krótkich filmów animowanych zrealizowanych przez Roberta Procha podczas jego studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), a także dwóch wideoklipów zespołu Pink Freud oraz spotów (2008 i 2010) Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Gościem specjalnym pokazu będzie Aleksandra Dudek z fundacji Urban Forms, która opowie o street-arcie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa reprodukcji najważniejszych prac malarskich zmarłego przedwcześnie artysty. 

NA WYDARZENIE 15.04 OBOWIĄZUJĄ ZAPISY PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ, CZYLI TUTAJ

WSTĘP BEZPŁATNY — warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Prosimy o okazanie fiszki przy ladzie.

ZWIASTUN FILMU:
https://youtu.be/DaE5bl1dXkQ

***

Malarz, grafik, street-artowiec, animator – sztuka Roberta Procha nigdy nie dawała się zamknąć w sztywnych ramach. Wymykała – i wciąż się wymyka – tradycyjnym formułkom, szufladkom i prostym kategoriom. To sztuka, która porusza, prowokuje, niepokoi i zachwyca równocześnie. Sztuka, obok której nie sposób przejść obojętnie.

„PROCH” to opowieść o artyście, który zawsze był w ruchu. Który w swojej twórczości nie zatrzymywał się ani na chwilę. Którego sztuka podlegała nieustającej przemianie i który w poszukiwaniu tej zmiany i nowych form artystycznego wyrazu zatracał się bez reszty. Artyście, który kochał ryzyko i na swojej drodze nigdy nie szedł na kompromisy.

Przede wszystkim jednak „PROCH” to opowieść o człowieku. O mężu, o ojcu, o przyjacielu. O człowieku, którego poznajemy poprzez słowa ludzi, którzy Roberta otaczali. Ludzi, których kochał i którzy kochali jego. To opowieść o niezwykłym życiu, które skończyło się zbyt wcześnie…

Robert Proch (1986-2019) był jednym z najbardziej uznanych twórców murali i street artu młodego pokolenia, którego artystyczny ślad na trwałe wzbogacił przestrzeń wielu miast w Polsce i na świecie. Był pierwszym polskim twórcą, który miał indywidualną wystawę w kultowej londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – współpracownika, kuratora i promotora Banksy’ego.

Absolwent Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy z 2005, w 2010 ukończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (specjalność animacja), gdzie później pracował również jako asystent.

GALERIA

Ceniony nie tylko za wielkoformatowe malarstwo, ale również za filmy animowane. W swoim dorobku miał trzy filmy krótkometrażowe: „Fugu” z 2008, „Wirus” z 2009 oraz „Galeria” z 2010, za którą otrzymał II nagrodę na Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy (2012) oraz nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema w Rio de Janeiro (2011).

Twórczość Roberta Procha była prezentowana na kilkudziesięciu wystawach grupowych oraz indywidualnych w Europie i USA.

Robert Proch jest szczególnie ceniony za styl, umiejętność zatrzymania ruchu na płótnie oraz sprawne poruszanie się w świecie złożonych metafor. Jego przywiązanie do detalu, dobór kolorów czy bogactwo kontekstów sprawiają, że każde z dzieł jest wielopłaszczyznową opowieścią.

***

Wydarzenie odbywa się w ramach 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA.

Wystawa i premiera filmu możliwa dzięki uprzejmości Fundacji im. Roberta Procha.

Przegląd filmów animowanych dzięki uprzejmości Katedry Animacji UAP, zaś spotów dzięki Festiwalowi ANIMATOR.

Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Urban Forms.

***

WSPIERAJ O!PLA PRZEZ CAŁY ROK

● postaw O!PLA dobrą kawę: https://buycoffee.to/o!planazywo 

● zostań Patronem/Patronką O!PLA i jej siostry, Lusitani: https://patronite.pl/polska-animacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s