Z wielką przyjemnością pragniemy ogłosić, że pełnometrażowe WIERSZYKI DOMOWE NA EKRANIE zagoszczą w programie 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA’21. Ten łączący animację z żywym planem film to niezwykła wędrówka po czterech kątach pewnego domu i spotkanie z jego zwykłymi-niezwykłymi „mieszkańcami” – sprzętami domowymi.
Każdy zakątek domu potrafi po kryjomu pobudzić najwyraźniej dziecięcą wyobraźnię.
WIERSZYKI DOMOWE to film o zwyczajnych sprzętach domowych i najpospolitszych zakątkach domu. Tak pewnie powiedziałby ktoś dorosły, ale każde dziecko dobrze wie, że w domu nie ma nic zwyczajnego. Wystarczy trochę wyobraźni (a, jak wiadomo, dzieci mają jej wielki zapas), żeby zobaczyć dziwności w codzienności. Prysznic zmienia się w słuchawkę aparatu wodociągowo-telefonicznego, pralka wciąga w hipnotyczny wir kolorów (ciemnych, jasnych albo kolorowych, do 40 stopni), wycieraczka wcina kłaczki, a próg podstawia nogę (z czystej złośliwości). Właśnie w takim, wyposażonym w wyobraźnię, domu mieszka rodzina państwa Domaszków. Mama Michalina, tata Bazyli, ich dzieci: Zosia i Jeremi dzielnie radzą sobie z narowistymi sprzętami i dają się im wciągać w fantastyczne przygody. Od czasu do czasu pojawia się też u nich Poeta, żeby wygłosić jedno lub dwa przemądrzałe zdania. Poeta twierdzi, że całą rodzinę i ich przygody wymyślił on sam, ale nie wiadomo, czy aby nie przesadził ze swoją wyobraźnią. Przygodową akcję zapowiada nam, bawiąc się często różnym znaczeniem słów, sam Autor (Michał Rusinek) uzupełniany głosem Lektora (Adam Woronowicz).
Film, jak i poprzedzający go serial, powstały na podstawie książki Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka. autorstwa Michała Rusinka, wtbitnego literaturoznawcy, tłumacza, pisarza, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej.
W filmie wykorzystano odcinki dwóch sezonów animowanych serii pt. „Wierszyki domowe” w reżyserii: Roberta Turło, Mikołaja Pilchowskiego i Szymona Adamskiego.
Producentem filmu jest Marek Rudnicki, dwukrotny laureat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Film dla przedszkolaków i dzieci klas pierwszych szkoły podstawowej, przeznaczony do projekcji w kinach, POJAWI SIĘ NA O!PLA (21.03 – 30.04) NA SPECJALNYCH WARUNKACH. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU KINA I DOMY KULTURY: oplafest@gmail.com
ŚWIETNE FILMY ZREALIZOWANE PRZEZ MŁODYCH TWÓRCÓW PORUSZAJĄ WAŻNE I AKTUALNE TEMATY DAJĄC MOŻLIWOŚĆ PRZEPROWADZENIA DODATKOWYCH ZAJĘĆ, ROZMOWY Z UCZNIAMI NP. NA TEAMS, A DLA INDYWIDULANYCH WIDZÓW I WIDZEK SPORO TEMATÓW DO PRZEMYŚLEŃ I ROZMÓW
BEZPŁATNE ZGŁOSZENIA: oplafest@gmail.com
PYTANIA: oplafest@gmail.com lub 666 585 315
PRZEDSZKOLA I/LUB SZKOŁY PODSTAWOWE(KLASY 1-3)ZAINTERESOWANE POKAZANIEM FILMÓW I ZROBIENIEM GŁOSOWANIA WŚRÓD MŁODYCH WIDZÓW W RAMACH 9. OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ANIMACJI O!PLA PROSZENI SĄ O KONTAKT: oplafest@gmail.com / 666 585 315
Kampania crovdoundingowa na portalu WSPIERAM.TO dobiegła końca! Dzięki nieocenionemu wsparciu Patronek i Patronów udało się zebrać 3870 zł, które posłużą organizacji O!PLA’21 ON!LINE. Każda i każdy z Was może śmiało uważać się za współorganizatorkę i współorganizatora 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Wspólnie udowadniamy, że finansowanie społecznościowe/obywatelskie ma sens i przyszłość, także w odniesieniu do festiwalu filmowego, z założenia nie aplikującego do instytucji państwowych.Dziękuję Wam!
Pamiętajcie, że możecie też wspierać całoroczne działania pomysłodawcy i organizatora O!PLA oraz innych jego przedsięwzięć > PATRONITE
O kolejnych poczynaniach O!PLA i przygotowaniach do tegorocznej, hybrydowej edycji, będziemy Was informować na bieżąco. Bądźcie czujni!
Tylko do końca lutego trwa społecznościowa zbiórka na realizację 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA’21 ON!LINE. Każda i każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tej unikalnej i całkowicie niezależnej inicjatywy stając się tym samym jej współorganizatorką/współorganizatorem. Za wsparcie przewidzianę są nagrody! Zbiórka odbywa się na WSPIERAM.TO: https://wspieram.to/oplafest
Każdego roku Festiwal O!PLA przyznaje tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości twórcom, których filmy, działalność i życiowa postawa wzbudzają podziw i uznanie O!PLA. W 2021 laureatem tego symbolicznego, aczkolwiek zaszczytnego tytułu został ZDZISŁAW KUDŁA.
Zdjęcie pochodzi ze strony Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Zdzisław Kudła (ur. 1937) jest reżyserem, scenarzystą, scenografem i malarzem (absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie), związanym z bielskimi „Rysunkami” od 1963 roku; początkwo jako dekorator (Przygody Błękitnego Rycerzyka, Bolek i Lolek na wakacjach), zaś od 1968 jako reżyser (Arena). Realizację filmów dla dzieci traktował bardziej jako „przepustkę” do autorskich wypowiedzi skierowanych do widzów dorosłych. I to właśnie one, wielokrotnie nagradzane, metaforyczno-dystopijne wizje przepełnione pesymistyczną refleksją nad kierunkiem w jakim podąża ludzkość (Bruk, Szum lasu, Kwiat, Kat, Karaluch, …Ergo sum) stały się jego wizytówką. Zaangażowane, prorocze, w sposób nienachalny interwencyjne, zdają się nabierać aktualności z każdym dniem, szczególnie dziś, w obliczu katastrofy klimatycznej, jakiej jesteśmy świadkami, uczestnikami i – niestety – winowajcami.
Zdzisław Kudła był też współtwórcą opracowań plastycznych wielu filmów, w tym orginalnej koncepcji plastycznej (wspólnie z Alfredem Ledwigiem) serii PORWANIE BALTAZARA GĄBKI, a także współtwórcą dwóch filmów pełnometrażowych: PORWANIE W TIUTIURLISTANIE (1986) oraz GWIAZDA KOPERNIKA (2009). W latach 1993 – 2010 był dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Dotychczasowymi laureatami tytułu Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości zostali: Witold Giersz (2013), Tadeusz Wilkosz (2014), Daniel Szczechura (2015), Kazimierz Urbański (2015), Leszek Gałysz (2016), Marek Serafiński (2017), Yach Paszkiewicz (2018), Józef Robakowski (2019), Ewa Sobolewska (2020).
A więc każdy z trzech równorzędnych konkursów na O!PLA ’21 będzie mieć swój własny, niezależny plakat i spot! Od teraz, obok plakatu i spotu Konkursu Głównego autorstwa Macieja Bednarka oraz Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! autorstwa Kasi Radeckiej, pojawia się niesamowity plakat i spot debiutujacego na O!PLA Konkursu TERAZ MY!, którego autorem jest 14-letni Piotr Kaźmierczak.
Piotr Kaźmierczak chodzi na lekcje malarstwa, rysuje komiksy, tworzy programy w Scratch. Od 2015r. jego główną pasją stała się animacja. Tworzy autorskie filmy w technikach animacji lalkowej, malarskiej, wycinankowej i komputerowej. Jest lauretem wielu konkursów Animacji dziecięcej i młodzieżowej w Polsce i za granicami, w tym m.in. zdobywcą czterech Tobołków Koziołka Matołka na O!PLA.
Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski, Leszek K. Talko, Irena Hussar to kolejni goście cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU. To, co ich łączy, to legendarne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, któremu O!PLA poświęci cały miesiąc.
SPOTKANIA ONLINE „O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU”: 07.02.21 o 18:00: Zdzisław Kudła 14.02.21 o 18:00: Andrzej Orzechowski 21.02.21 o 18:00: Leszek K. Talko 28.02.21 o 18:00: Irena Hussar
Zdzisław Kudła jest reżyserem, scenarzystą, scenografem i malarzem, związanym z bielskimi „Rysunkami” od połowy l. 60 (Przygody Błękitnego Rycerzyka, Bolek i Lolek na wakacjach). Realizował zarówno filmy dla dzieci, jak przede wszystkim wielokrotnie nagradzane filmy dla widzów dorosłych (Bruk, Szum lasu, Kwiat, …Ergo sum), charakteryzujących się pesymistyczną refleksją nad kierunkiem w jakim podąża ludzkość. Był współtwórcą dwóch filmów pełnometrażowych: PORWANIE W TIUTIURLISTANIE (1986) oraz GWIAZDA KOPERNIKA (2009) W latach 1993 – 2010 był dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych.
Andrzej Orzechowski, reżyser, scenarzysta, producent, od 1984 związany z bielskimi „Rysunkami”. Był autorem/współautorem scenariuszy serii Między nami bocianami i Podróże kapitana Klipera, oraz współautorem i współreżyserem nagrodzonego na O!PLA serialu Kuba i Śruba. Wspólnie ze Zdzisławem Kudłą zrealizował pełnometrażowy film animowany o dzieciństwie i młodości Mikołaja Kopernika Gwiazda Kopernika. W latach 2010 – 2020 był dyrektorem Studia.
Leszek K. Talko – z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Reporter, felietonista, pisarz. Przez wiele lat pracował w „Gazecie Wyborczej”. Zdobywca nagród Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne. Autor ponad 20 książek, w tym serii o dzieciach Dziecko dla początkujących, a ostatnio Nastolatek dla początkujących. Jest również autorem powieści Staś i Nel – zaginiony klejnot Indii, czyli dalszego ciągu W pustyni i w puszczy, oraz cyklu kryminałów o komisarzu Nemhauserze pisanych pod pseudonimem Wiktor Hagen. W 2020 wydał nakładem Wydawnictwa Czarne książkę KRÓLOWIE BAJEK. OPOWIEŚĆ O LEGENDARNYM STUDIU FILMÓW RYSUNKOWYCH.
Irena Hussar – montażystka i operatorka dźwięku, związana ze Studiem Filmów Rysunkowych od początku l. 70. Współpracowała m.in. z Jerzym Kucią, Zdzisławem Kudłą, Krzysztofem Raynohem, Aleksandrem Sroczyńskim, Bronisławem Zemanem, a nade wszystko z legendarnym dźwiękowcem bielskich „Rysunków”, Otokarem Balcym.
Prowadzenie: Piotr Kardas (O!PLA).
Spotkanie odbędzie się online na Polska Animacja – Festiwal Animacji na FB (aby uczestniczyć w spotkaniu, nie jest potrzebne posiadanie konta na FB).
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest jednym z pięciu polskich studiów animacji PRL. Powstało w 1947 roku, zostało założone przez braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka, Alfreda Ledwiga, Mieczysława Poznańskiego, Aleksandra Rohozińskiego, Wiktora Sakowicza, Rufina Struzika i Wacława Wajsera. Działalność rozpoczęło 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji „Trybuny Robotniczej”. W 1948 roku przeniesiono wytwórnię do Wisły a potem do Bielska. Pierwsze filmy studia były przeznaczone dla osób dorosłych. Filmy wykonywane były metodą poklatkową, czyli klatka po klatce, niemniej pełnometrażowa Gwiazda Kopernika (2009) była wykonana już techniką komputerową. W Studiu Filmów Rysunkowych powstało wiele seriali animowanych. Między innymi Wyprawa Profesora Gąbki (w latach 1978-1980), Porwanie Baltazara Gąbki (1969-1970), Reksio (1967-1990) i Bolek i Lolek (1963-1986).
9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA ONLINE? TAK! Ale tylko dzięki wsparciu widzek i widzów. O!PLA wystartowała z projektem crowdfundingowym na portalu Wspieram.to > https://wspieram.to/oplafest
Podstawowym celem projektu jest zorganizowanie 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA’21 w wersji ONLINE; tak, aby każdy i każda z Was mógł /mogła uczestniczyć w nim aktywnie – jako widz/ka i juror/ka; tak, aby wasze dzieci albo młodsze rodzeństwo mogło poznać współczesną polską animację i zasmakować, co to znaczy być Jurorem/Jurorką na festiwalu!
Rokrocznie O!PLA dokłada wszelkich, ale to wszelkich starań, aby przygotować dla swoich widzów i widzek to, co najlepsze w polskiej (i nie tylko polskiej) animacji; aby dać Wam wyjątkowe, niezapomniane doznania i garść tematów do refleksji. Nie inaczej będzie i w tym roku!
Za nami dwumiesięczny nabór filmów (w tym roku padł rekord 299 zgłoszeń!), stworzenie plakatów i spotów (w tym roku autorami są: Maciej Bednarek – Konkurs Główny, oraz Kasia Radecka – Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos!), projekcje promocyjne online (m.in. w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji 2020) i stacjonarnie (w Bydgoszczy, Koninie, Łodzi, Płocku, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu). W tym momencie jesteśmy już po ogłoszeniu nominacji, a zatem teraz czas na kolejne etapy, tj.:
przygotowanie kart tytułowych z nazwami kategorii, tytułami i nazwiskami twórców;
zebranie funduszy i wykupienie VIMEO PREMIUM;
przygotowanie programów do projekcji i umieszczenie ich na VIMEO PREMIUM, z odpowiednią aranżacją oraz przygotowanie formularzy do głosowania online;
zakup Koziołków i przygotowanie legendarnych statuetek O!PLA 🙂
zebranie funduszy i zakup sprzętu, który umożliwi podniesienie jakości obrazu i dźwięku cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU, podczas którego będę rozmawiać z twórcami prezentowanych filmów.
To wszystko wymaga jednak WASZEGO WSPARCIA 🙂
Aby pliki filmowe i graficzne mogły być należycie przechowywane, potrzebne są DYSKI ZEWNĘTRZNE. Materiały graficzne i tekstowe będą dodawane do strony internetowej festiwalu, której prowadzenie wymaga „OPŁAT SERWISOWYCH” (wykupienie abonamentu, pamięci, funkcji, etc.). Aby same filmy mogły pojawiś się w Waszych domach, niezbędna jest platforma streamingowa z geoblokadą (taki wymóg producentów). Taką platformą jest np. VIMEO PREMIUM.
Ale O!PLA to także spotkania i rozmowy z twórcami, czyli O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU. Aby ich jakość wizualno-audialna była lepsza, potrzebny jest ODPOWIEDNI SPRZĘT: MIKROFON, KAMERA, GŁOŚNIKI, LAMPY, ETC.
Przed O!PLA wielkie wyzwanie, ale dzięki swoim sympatyczkom i sympatykom / widzkom i widzom, wie, że może odnieść SUKCES!
Serdecznie zapraszamy 31.01.2021 na spotkanie ONLINE z Jackiem Kasprzyckim, malarzem, grafikiem, wideo-artystą, scenarzystą, reżyserem i realizatorem filmów animowanych i dokumentalnych. W ramach cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU porozmawiamy o jego twórczości, studiach w Szkole Filmowej w Łodzi, a nade wszystko o kreatywnym duecie, jaki tworzył z Tamarą Sorbian-Kasprzycką (1952-2020), reżyserką i scenarzystką filmów animowanych i dokumentalnych.
21.01.2021 roku (co więcej, w XXI wieku) o 20:21 rozpoczęła się transmisja O!PLA REALIVE, czyli ogłoszenie nominacji do konkursów w ramach 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. W tym roku padł nowy rekord zgłoszeń – 299 filmów! Po zakończeniu selekcji, nominacje na tegoroczną O!PLA zdobyły 22 filmy w KONKURSIE TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! (2 kategorie), 77 filmów w KONKURSIE GŁÓWNYM! (6 kategorii) oraz 30 filmów w KONKURSIE TERAZ MY! Jest nowa kategoria w KONKURSIE GŁÓWNYM: PROP UP & GO! Jest też całkowicie nowy KONKURS TERAZ MY!, w którym zaprezentują się twórcze dzieci do 12 roku życia i twórcza młodzież 13-18 lat. Nowością będzie też niezależna kategoria skierowana do widzów-jurorów 13-15 lat – ARTYSTYCZNA GIMNASTYKA MŁODEGO ODBIORCY ALBO JESZCZE WYŻSZY POZIOM WTAJEMNICZENIA(10 filmów).W 2021 nie będzie niestety dwóch kategorii: FORMANIMY oraz POZA POLSKĄ.9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA odbędzie się wiosną w formacie hybrydowym. O szczegółach będziemy Was informować na bieżąco!
KONKURS GŁÓWNY
ANIMOWANE FRASZKI (Patron: Andrzej Czeczot) > 15 FILMÓW BAD GUY ANIMATED (2020, 01:01), Szymon Plewiński BEZ TYTUŁU (2020, 01:02), Michał Kotwica (16) BLUE MONDAY (2020, 01:19), Katarzyna Orłowska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu BUSZUJĄCY W ZBOŻU (2020, 00:59), Joanna Trejter, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku CZASZKA (2020, 01:13), Zuzanna Rogala (Harat), Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku DINO OR SOMETHING – LET’S GROW UP (2020, 00:39), Magdalena Pilecka FAUNA (2019, 01:07), Agata Patoła, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu GENIUS LOCI (2019, 00:50), Hania Męczyńska, Pracownia Animacji CK Zamek I WANNA BY LIKE (2019, 01:07), Natalia Wróbel, Phase, Kudowa-zdrój, 2019 LETHE (2020, 01:09), Wojciech Siejak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu NASTĘPNA ZIMA (2020, 00:55), Kamil Wójcik OD-RODZENIE (2020, 01:00), Grzegorz Oleśniewicz ONLY US AND FISH (2020, 00:51), Agata Piasecka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu PATOLOGICZNA KRAWCOWA – ZŁY DZIEŃ (2019/2020, 01:00), Agata Szwarc, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu STUDNIA (2020, 01:18), Zuzanna Szor, Szkoła Filmowa w Łodzi
ANIMOWANY WIDEOKLIP (Patron: Yach Paszkiewicz) > 17 FILMÓW ALL THE EARS – Spoons&Bones (2020, 02:23), Janek Koza BLOKI – Elektronikt (2020, 03:56), Maciej Bednarek BLOKU SKALP – Michał Miegoń (2020, 02:39), Joanna Kucharska BROADCASTER – Squid (2020, 06:10), Wiesława Ruta DZIEWCZYNA Z FILMU PORNO – Hiob Dylan (2020, 04:44), Janek Koza HIDDEN – Hidden Beams (2020, 03:10), Martyna Koleniec JAK KAMIEŃ – Christopher Watson (2019, 03:26), Marcin Roszczyniała LUXTORPEDA – Hańba! (2020, 04:11), Jagna Firek MIZUGUMO – Astma (2020, 04:52), Tomek Popakul MY MUSIC (GURGOTELEDYSK) – julek ploski (2020, 04:00), Jacek Gabis #NIKIFORSZCZECINSKI – Łona i Webber (2020, 03:49), Piotr Pauk „Lump”, Marek Kowalczyk ORCHESTRA – Emiter (2020, 03:09), Karolina Głusiec PUDEŁKO NA BUTY – Maciej Tacher (2020, 05:00), Kajetan Pochylski SREBRO RYB – Odpoczno (2020, 04:56), Anita Kwiatkowska-Naqvi THE CRY OF THE BANSHEE – Dr Slacke & The Palpitations (2020, 04:14), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski TOKYO – ARS LATRANS Orchestra (2020, 05:01), Agnieszka Kucharska VOICELESS – Hearsh (2020, 02:58), Maciek Stępniewski
OFF & GO! (Patron: Feliks Kuczkowski) > 12 FILMÓW BITWUS WARSZAWUS 2.020 (2020, 02:25), Maciej Sławuski BULBA (2019, 06:00), Olga Kałagate DELINSY’S MADNESS (2020, 03:24), Kamil Wójcik DZIEŃ Z ŻYCIA KOTA (2020, 12:49), Bartłomiej Buczak GREEN TREE (2020, 02:52), Filip Szuksztul GURGO LANDAJ 4 – STAN WOJENNY (2020, 10:39), Jacek Gabis KACZKA DZIWACZKA (2020, 03:30), Bartosz Kaleta KUMPLE (2020, 02:13), Amelia Baj LŚNIJ (2020, 03:17), Wiktor Kowalczyk PIEŚŃ WESELNA (2019, 01:23), Bożena Paluch PSOTNIK W SZKLANEJ PUŁAPCE (2020, 02:44), Kamil Wójcik WIZYTA (2021, 09:45), Daniel Zagórski
PROP UP & GO! (Patron: Canis de Canis) > 7 FILMÓW AJTIA DLACZEGO DIABEŁ KULEJE (2020, 05:21), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski LICHO NIE ŚPI (2020, 07:15), Nawojka Wierzbowska MY DEAR QUARANTINE (2020, 05:19), Ewa Maria Wolska NIECODZIENNIK EPIDEMIOLOGICZNY / SIERPIEŃ (2020, 02″50), Agnieszka Waszczeniuk POZYTYWKA (2020, 04:37), Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szół Społecznych STO w Szczecinku, GRUPOWO SZTANDAR SZTANDAR (2020, 04:43), Ola Wasilewska WIEŻA Z KLOCKÓW (2021, 14:01), Krzysztof Kuźnicki, Magdalena Myszkiewicz, Stowarzyszenie Kamera
PROFESJONALNA / STUDYJNA (Patron: Marek Serafiński) > 7 FILMÓW IDOL (2018, 13:00), Grzegorz Koncewicz, Marek Serafiński, Serafiński Studio SŁUCHAJ (2020, 04:00), Kijek/Adamski, Animoon THE CURSE (2020, 07:40), Piotr Kabat, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej VITAE AZILIA (2019, 07:14), Joanna Wapniewska, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej WE HAVE ONE HEART (2020, 11:20), Katarzyna Warzecha, Studio Munka WŁASNE ŚMIECI (2020, 06:26), Daria Kopiec, Studio Munka WYSZŁA Z BRZEGÓW (2020, 09:20), Sofya Nabok, Likaon / Szkoła Filmowa w Łodzi
STUDENCI (Patron: Kazimierz Urbański) > 19 FILMÓW 0 (2020, 05:00), Agata Wyrwicka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu DAR NATURY (2020, 02:50), Jerzy Górski, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie JESTEM TUTAJ (2020, 15:00), Julia Orlik, Szkoła Filmowa w Łodzi MILLENIUM (2020, 08:17), Daria Godyń, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie NIE STRAĆ JEJ PIĘKNA (2020, 02:24), Mateusz Błaszczyk, Collegium Da Vinci w Poznaniu NIEZROZUMIAŁKI (2019, 03:53, Polska, Ukraina, Włochy), Dana Danylova, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu OBY CIEBIE NIE NOSIŁA ZIEMIA (2019, 03:33), Rozalia Ogonowska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu PRAWO I BEZPRAWIE (2019, 07:43), Maciej Wierzejski, Szkoła Filmowa w Łodzi PrzywiązAnia (2019, 05:50), Anna Jurga, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu ROZWIĄZANIE (2020, 07:56), Szymon Ruczyński, Szkoła Filmowa w Łodzi SŁOŃ (2019, 06:52), Dominika Wilkosz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie SŁOŃ (2019, 03:09), Marta Gabiga, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach SUBWAY (2020, 05:00), Robert Kuźniewski, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu TERRA (2020, 04:26), Agata Patoła, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu TRZY SKOKI DO SZCZĘŚCIA (2020, 11:54), Artur Hanaj, Szkoła Filmowa w Łodzi VIA (2019, 06:28), Piotr Malanowski, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie WE CAN STILL BE FRIENDS (2020, 05:14), Ewa Sztefka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu WŁOSY (2020, 06:55), Agata Koszulińska, Akademia Teatralna im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Z CZOSNKOWYM WZIEŁEM (2019, 06:10), Zuzanna Stach, Szkoła Filmowa w Łodzi
***
KONKURS TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!
im. LESZKA GAŁYSZA
PRZEDSZKOLAKI (wiek widzów-jurorów: 3 – 6 lat) > 13 FILMÓW BOBASKI I MIŚ: DZIURA (2020, 03:30), Marek Skrobecki, Maja Garmulewicz, KAZstudio BUŹKA I DZIÓBEK: WICHURA (2020, 05:00), Maciej Pestka, MAPEPI Animacje CO ROBIĄ ŚWISTAKI? (2020, 03:23), Monika Szarek, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie FOCZKA FLO: PRAWDZIWY WYPOCZYNEK (2020, 06:00), Mateusz Jarmulski, Animoon KACZKA DZIWACZKA – Wiersz Jana Brzechwy w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (2019, 02:07), Agata Droga-Bazan, Fundacja im.Ireny Kwiatkowskiej LEW (2020, 02:38), Magdalena Pilecka, Maria Holka, Jerzy Stuhr, Blesz OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY: NARTY (2021, 05:00), Paweł Prewencki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o. w Poznaniu PAN KULECZKA: LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE (2020, 02:12), Michał Rychławski PRZYTUL MNIE: FAJNE ŻYCIE (2019, 06:00), Anna Błaszczyk, Animoon SŁOŃCE I WODA (2019, 01:24), Wojtek Wawszczyk i Gucio Wawszczyk SROKA – Wiersz Jana Brzechwy w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (2017, 01:40), Waldemar Mordarski, Fundacja im.Ireny Kwiatkowskiej TORU SUPERLIS: ZAWIERUCHA (2020, 07:30), Piotr Szczepanowicz, Animoon ŻUBR POMPIK: ECHO (2019, 07:00), Szymon Adamski, EgoFILM
WCZESNOSZKOLNA (wiek widzów-jurorów: 6 – 9) > 9 FILMÓW AGATKA I LIŚCIE (2019, 10:00), Andrzej Piotr Morawski, Serafiński Studio GALAXI TAXI: SYRENI ŚPIEW (2019, 13:00), Jan Steliżuk, FUMI Studio NIE TAKI KROKODYL STRASZNY (2020, 10:30), Grzegorz Koncewicz, Serafiński Studio POJAZD MARZENIE (2020, 07:57), Michał Mróz PRAKTYCZNY PAN (2020, 10:00), Michał Poniedzielski i Dominik Litwiniak, Running Rabbit Films PRZYGODY SMOKO-ORŁO-DINO-WAMPIRA (2019, 02:53), Wojtek Wawszczyk i Gucio Wawszczyk RE-QUEST (2020, 06:21), Veronika Klyushnik, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu UPIORNE PRZEDSZKOLE (2019, 04:24), Aleksandra Maciejewska, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie WY-ALIENOWANY (2020, 05:06), Kamila Szetela, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
***
KONKURS TERAZ MY!
(w nawiasie podano wiek twórcy)
TERAZ MŁODZI TWÓRCY MAJĄ GŁOS! (wiek twórców do 12 lat / wiek widzów-jurorów: 10 – 12 lat) > 10 FILMÓW DIVINDO WILKOŁAK (2020, 01:10), Bazyli Jędrzejewski (11), Pracownia Animacji CK Zamek w Poznaniu, INDYWIDUALNIE EKO-BOGOWIE (2020, 01:46), Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szół Społecznych STO w Szczecinku, GRUPOWO (opieka artystyczna: Jolanta Sierpińska) FLY (Polska/Indie 2020, 02:07), Franciszek Chmielewski, Mikołaj Członkowski, Karol Golczak, Gabriela Pawelczak, Agata Przybylska, Shreya Mukherjee, Athina Premji, Ishaa Dev Ramalingam, Tiara Raval, Adlai Timminis, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu / Toon Club – Międzynarodowe warsztaty online „Wakacje z animacją”, GRUPOWO (opieka artystyczna: Tehzeeb Khurana) GDZIE ZAMIESZKAĆ? (2019, 01:19), Hania Makowska (11), Kreska za Kreską – Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu, INDYWIDUALNIE MAGIA LASU (2020, 00:00:34), Helena Sacharuk (10), Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, INDYWIDUALNIE MAŁE DELICJE (2020, 00:00:36), Iwo Domagalski (12), INDYWIDUALNIE PEŁEN UL (2020, 01:25), Jakub Gromadzki, Anfisa Kemerova, Nadia Wawrzyniak, Olivier Wojciechowski, Koło Filmowe Animiaki, Gminny Ośrodek Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym, GRUPOWO (opieka artystyczna: Julia Talaga) PODRÓŻ DO RZYMU (2019, 01:33), Ola Walkowiak (11), Kreska za Kreską – Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu, INDYWIDUALNIE SOS (2020, 03:55), Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szół Społecznych STO w Szczecinku, GRUPOWO (opieka artystyczna: Jolanta Sierpińska) STOP SMOG (2019, 01:22), Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim, GRUPOWO (opieka artystyczna: Julia Orlik)
ANIMOWANE PIERWIOSNKI (wiek twórców 13-15 / wiek widzów-jurorów: 13 – 15 lat) > 7 FILMÓW BŁĄD SYSTEMU (2020, 04:33), Piotr Kaźmierczak (14) CHWILE (2020, 02:07), Piotr Kaźmierczak (14) GENIUS LOCI (2019, 00:50), Hania Męczyńska (13), Pracownia Animacji CK Zamek SYSTEM (2019, 01:53), Grzegorz Pokrzycki (13), Pracownia Animacji CK Zamek THE SHORT STORY OF SMOG (2019, 00:59), Antonina Szwarc-Bereżecka (13), Pracownia Animacji CK Zamek ZUPA CEBULOWA (2019, 02:06), Jędrzej Dolata (13), Pracownia Animacji CK Zamek ŻYCIE TO PESTKA (2020, 03:01), Filip Szuksztul (15)
LICEA PLASTYCZNE & WARSZTATY ANIMACJI (wiek widzów-jurorów: 15 – 19) > 13 FILMÓW ADAPTACJA(2020, 01:23), Jakub Koprianiuk (19), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie AWARE(2020, 01:34), Maja Furmaniak (18), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie BUL BUL(2020, 02:00), Natalia Wróbel (17), Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego „Fazy 2020”, Kudowa-Zdrój GOODNIGHT(2019, 01:06), Eryka Wolna (16), Stanisław Adamski (17) i Natalia Wróbel (17), Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego „Fazy 2019”, Kudowa-Zdrój JAM RAID(2020, 01:24), Kinga Garncarz (18), Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie im. Artura Grottgera (film powstawał niezależnie) KWADRATURA KOŁA(2020, 01:07), Konstancja Taraszka (16), Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego KWIATKI(2020, 01:12), Maja Tapert (17), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie (film powstawał niezależnie) MÓJ KSZTAŁT(2019, 02:52), Joanna Trejter (20), Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego MÓJ ŚLAD(2020, 00:47), Patrycja Ośka (18), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie NIE MAM GŁOWY DO KAPELUSZY(2019, 01:57), Marta Grzegorek (18), Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego NIE UCIEKAJ(2020, 02:03), Urszula Taraszka (20), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu PRZYSTANEK(2020, 02:58), Bożena Paluch (19), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu WYZWOLENI(2019, 02:03), Joanna Trejter (20), Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego „Fazy 2019”
art-animowanaGIMNASTYKA MŁODEGO ODBIORCY ALBO JESZCZE WYŻSZY POZIOM WTAJEMNICZENIA (wiek widzów: 13 – 15) > 10 FILMÓW BLOB (2019, 02:54), Paulina Jaklik, Julia Kwatro, Magdalena Szpyt, Klaudia Ptasińska, Mateusz Pajerski, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie BETWEEN (2020, 02:50), Aneta Siurnicka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu DENNE WAKACJE (2020, 04:41), Katarzyna Wołczyńska, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie CHMURNIK (2020, 05:26), Tatiana Hawrylec, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie FABRYKA SZTUKI 2.0: Historia Licznika Ludwika (2020, 05:30), Michał Zieliński i młodzież, Wawerskie Centrum Kultury INNER FEELING (2020, 05:28), Anna Malinowska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu KEEP IT… (2019, 04:46), Wojciech Siejak, Alicja Grotuz, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu RODZINNE SKARBY: AKRODEON DZIADKA REMKA (2019, 02:44), Daria Kopiec i młodzież, Pracownia Kronik Sejneńskich – Ośrodek Poganicze: Sztuk, Kultur, Narodów TURYSTA (2020, 05:52), Joanna Jaworska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie TUTU (2020, 04:47), Jakub Kanarek, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu