O!PLA

SŁOŃCE - FILM BEZ KAMERYSŁOŃCE. FILM BEZ KAMERY (1977), Julian Józef Antonisz

Nie od wczoraj wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się Animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie Ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego. Przed ’89 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. „dodatków” prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych wspaniałych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W nowych, kapitalistycznych realiach, ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki – autorską animacją dla dorosłych, która obecnie, co i rusz potwierdza swoją zasłużoną pozycję w Królestwie Polskiej Kinematografii, broniąc – nie raz jako jedyna – jej dobrego imienia.

***

CZYM JEST „O!PLA”

Odbywający się od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju (INWOKACJA O!PLA) i za granicą (O!PLA ACROSS THE BORDERS), jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

Od samego początku celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim, do mniejszych ośrodków w kraju, zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, mieć znaczący charakter edukacyjny.

Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21. miejscowościach (20. miastach i 1. wsi). Druga edycja (2014) w 44. miejscowościach (39. miastach i 5. wsiach). Trzecia edycja (2015) w 51. miejscowościach (47. miastach i 4. wsiach). Edycja czwarta w 69. miejscowościach (62 miastach i 7 wsiach).

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA jest całkowicie niezależną inicjatywą realizowaną wg zasad DIY.

KAŻDY PROJEKT TO KONKRETNY CZŁOWIEK, CZYLI KTO STOI ZA FESTIWALEM „O!PLA”

Kardas wg Moniki KuczynieckiejPIOTR KARDAS – animator kultury, pomysłodawca oraz koordynator wielu projektów artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych, kurator programów filmowych, juror na festiwalach filmowych. Studiował Filmoznawstwo oraz Nowe Media na Uniwersytecie Łódzkim. W l. 2008-2010 był kierownikiem programowym i artystycznym Kino-Galerii Charlie w Łodzi, gdzie zrealizował wiele autorskich projektów (m.in. KINO NA CENZUROWANYM, POLKI ZA KAMERĄ, KINO GATUNKÓW MADE IN PL, FESTIWAL JANA MACHULSKIEGO, FESTIWAL TWÓRCÓW POWIĘKSZENIE X i XI, PROJEKT „Ch.E.O.S.”). W 2010 roku rozpoczął współpracę ze studiem Se-ma-for jako główny dystrybutor oraz z Fundacją Se-ma-for. Był dyrektorem programowym pierwszych dwóch edycji Se-Ma-For Film Festival oraz pomysłodawcą i koordynatorem przeglądów Se-Ma-For European/Asian Express 2011 oraz Se-Ma-For FF On Tour. Zainicjował także powstanie sekcji oraz konkursu filmów animowanych w ramach festiwalu ARS INDEPENDENT w Katowicach. W l. 2010-2011 organizował w Łodzi cykl koncertów muzyki eksperymentalnej pod nazwą „soundimage4experience”. W lutym 2012 roku założył Animation Across Borders – niezależny projekt związany z dystrybucją oraz promocją filmów animowanych. W 2013 powołał do życia Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA oraz projekt O!PLA ACROSS THE BORDERS.

***

935031_4373177026141_556955056_n

***

Copyright © 2013-2017 Festiwal O!PLA / Animation Across Borders
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s