KATEGORIA OFF&GO!

Kategoria im. Feliksa Kuczkowskiego

<filmy w pełni niezależne i amatorskie>

***

12 FILMÓW = 78′

BUTTERFLY (2017, 1’44”), Urszula Taraszka (LAF 2017)
KOSMICZNA ROBOTA (2018, 5’56”), Piotr Baluta
LANDRYNKI (2018, 3’45”), Tomasz Pawlak
MIETKOWE INTERWENCJE EWOLUCJI TOLERANCJI EKOLOGICZNEGO KAKTUSA (2018, 2’39”), Daria Kopiec + dzieci uczestniczące w warsztatach Animator Jutra w ramach 11. Animatora (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)
NADCHODZĄ ZIMNI OGRODNICY (2018, 18’55”), Urszula Palusińska
POCZĄTEK ŚWIATA (2018, 10’13”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch
POFRUNĄĆ Z KRUKIEM (2018, 8’10”), Hieronim Januszyk
SEZON OTWARTY (2017, 02’24”), Helena Stańczyk (LAF 2017)
TA KOSZMARNA NIEDZIELA (2018, 2’22”), Kamil Wójcik
TARGET EARTH (2017, 11’16”), Kamil Janko
THE GAME (2017, 8’), Natalia Oliwiak
WŁADCA PIERŚCIENIC (2018, 01’21”), Mariusz Włodarski

***

BUTTERFLY (2017, 1’44”), Urszula Taraszka (LAF 2017)

Uczucia młodego artysty są jak motyle – piekne, ale bardzo delikatne… Film powstał w ramach Letniej Akademii Filmowej – Warsztatów Filmu Animowanego w 2017 roku.

Urszula Taraszka – uczenica trzeciej klasy Liceum Plastycznego im. P. Potworowskiego w Poznaniu. W 2012 i 2013r. brała udział w warsztatach grupowych filmu animowanego Animator Jutra w ramach festiwalu Animator. W latach 2014 – 2017 była wolontariuszem podczas warsztatów Animator Jutra. W roku 2018 była wolontariuszem festiwalu Animator. Od roku 2014 do 2018 tworzyła filmy w Legnickiej Akademii Filmowej – Warsztatach Filmu Animowanego. Jej filmy uczetniczyły w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Na Warsztatach Filmu Animowanego w Legnicy w 2018 jej film „Match” otrzymał GRAND PRIX.

***

KOSMICZNA ROBOTA (2018, 5’56”), Piotr Baluta

Opowieść o inwazji kosmitów na planetę zdumiewająco podobną do Ziemi. Czy niebieska kropka oprze się niesamowitej potędze przybyłej z głębi kosmosu?

Piotr Baluta (Ur. 16.11.1982 w Giżycku) polski grafik, animator i reżyser. Studiował Informatykę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W 2012 roku stworzył film „Olsztyn kontratakuje” który osiągnął niespodziewany sukces w Internecie. Jego kolejny film „Kosmiczna Robota” powstawał 5 lat i miał premierę w 2018 roku.

***

LANDRYNKI (2018, 3’45”), Tomasz Pawlak

Kolonia letnia w Gryficach, rok 1988. Dwóch chłopców z najmłodszej grupy dostaje zadanie wdrożyć nowego kolonistę, który przybywa na miejsce z opóźnieniem i ma problem z otwarciem się na resztę kolegów. Narratorem w filmie jest Dawid Gryza, dyrektor Festiwalu Filmowego Kocham Dziwne Kino w Pabianicach.

Współczesne, zurbanizowane miasto w którym nie ma miejsca na zieleń. Mietek, ekologiczny aktywista, próbuje z tym walczyć, za co trafia do wiezienia. Czy roślina, której bronił, odwdzięczy się za jego poświęcenie? Film powstał podczas warsztatów Animator Jutra w ramach 11. Festiwalu Animator w Poznaniu. Opieka artystyczna: Daria Kopiec

Autorzy: Maria Boińska, Ola Cieślak, Miłosz Czarnecki, Tymoteusz Czarnecki, Dorota Dymalska, Tamara Dymalska, Jagna Filipiak, Jaśmina Findling, Maria Ilasz, Kacper Kalinowski, Mateusz Krawiec, Anna Kuberka, Alan Kurzawa, Angelika Makos, Jowita Mączyńska, Tymoteusz Mączyński, Igor Pieczyński, Aniela Pikiewicz, Maja Polewczyńska, Zosia Rajek, Aleksander Siwiński, Maksymilian Siwiński, Antek Szargan, Franciszka Szczęsna, Julian Trochimiak, Natalia Wardeńska, Gabrysia Waśkiewicz, Tereska Waśkiewicz, Borys Wiśniewski, Olivier Wojciechowski, Szymon Zagdański.

Daria Wiktoria Kopiec – reżyser filmowy i teatralny. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2009). Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukselii (2006/2007). Obecnie studentka IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2010), Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni (2006), stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2013), stypendium twórczego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), stypendium Młoda Polska (2018). Uczestniczka programu Berlinale Talents (2017). Laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich nagród za filmy animowane oraz spektakle teatralne. Od roku 2013 do dnia dzisiejszego współpracuje z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” reżyserując między innymi filmy z Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza: „Opowieści Pogranicza”, „Opowieści Krasnogrudzkie”, „Misteria dzieciństwa”, „Pamiątki”, „Gucio Zaczarowany”. Wyreżyserowany przez nią spektakl pod tytułem ”Córki Leara” zdobył 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych, a spektakl telewizji „Sprawa Rity G.” zdobył Grand Prix na festiwali Teatroteka Fest 2018. Aktualnie pracuje nad nowym filmem animowanym w ramach projektu Młoda Animacja produkowanego przez Studio Munka.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA „RZEKI” (Kategoria Animowane Fraszki).

***

NADCHODZĄ ZIMNI OGRODNICY (2018, 18’55”), Urszula Palusińska

Ludzie zaprzestali codziennych zajęć, leniwa manifestacja przeradza się w dekonstrukcję tkanki miasta. Na tle kryzysu obserwujemy dwie jednostki, które według tradycji – powinny stać na straży porządku – Króla i Superbohatera. W momencie gdy świat wyrywa się spod kontroli są zbyt pochłonięci swoim życiem emocjonalnym, by móc sprostać przypisanym im rolom.

Urszula Palusińska (ur. 1984). Twórczyni filmów animowanych i książek obrazkowych. Jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki „Brzuchem do góry”, która zdobyła tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 w kategorii graficznej oraz Chen Bochui International Children’s Literature Award 2017 na Targach Książki Dziecięcej w Szanghaju. Mieszka w Krakowie. Filmografia: Coś w tym gatunku (2010), Nie ma to jak w kinie (2012), Nadchodzą zimni ogrodnicy (2018).

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA „NIE MA TO JAK W KINIE” (Kategoria Animowany Wideoklip).

***

POCZĄTEK ŚWIATA (2018, 10’13”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch

Początek świata to pierwsza animacja obrazująca mit kosmogoniczny Słowian. Scenariusz filmu został oparty na ludowych podaniach, a także na rekonstrukcjach wybitnych historyków i kulturoznawców. Film powstał w dwuosobowym zespole Konik Studio, w technice animacji malowanej na szkle w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski pracują w duecie. Ich filmy były prezentowane na ponad czterdziestu międzynarodowych festiwalach filmowych zdobywając nagrody dla Najlepszej Animacji XXIX Festiwalu Filmowego Fano, we Włoszech, Clones w Irlandii a także wyróżnienia specjalne festiwali: Animánie w Pilznie w Czechach oraz O!PLA Polska Animacja.

Artyści są tegorocznymi stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska oraz Stypendium Twórczego Miasta Szczecina. W latach 2013-2018 otrzymywali Nagrody Artystyczne Hrabstwa Cavan w Irlandii. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Estonii, Irlandii i Niemczech. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pochodzą ze Szczecina.

LAUREACI WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO NA O!PLA 2018 ZA FILM „STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE” (Kategoria Wczesnoszkolna Konkursu TDMG!).

***

POFRUNĄĆ Z KRUKIEM (2018, 8’10”), Hieronim Januszyk

Poetycka baśń o samotniku, który odnalazł przyjaciela pośród ptaków. Reguła kazała postrzegać kruki jako stworzenia skalane złem. Bohater filmu złamał to prawo i musi ponieść karę. Czy uniwersalna potęga przyjaźni zwycięży ponad przesądami i wrogością?

Hieronim Januszyk. Urodzony 15 czerwca 1995 w Krakowie, reżyser, animator, grafik, operator kamery i kompozytor muzyki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Europejskiego Wydziału Sztuk Vistula University w Warszawie. Operator kamery i asystent reżysera w filmie fabularnym „Trzy Upadki Świętego”. Operator kamery w fabularyzowanym filmie dokumentalnym „Dotknięcie Anioła” nagrodzonym kilkunastoma nagrodami międzynarodowych festiwali filmowych. W filmie animowanym, autor porusza sprawy ważne w życiu jednostki. Poprzez ukazanie w ascetycznej formie dramatu ludzkiego, stara się zwrócić uwagę odbiorcy na wartości humanitarne. W swoim debiucie „Pofrunąć z Krukiem” ukazuje przyjaźń ze zwierzęciem, którego średniowieczny przesąd obciążył złem. Tym samym autor konfrontuje się z aktualnym dziś problemem wyobcowania jednostki ze społeczeństwa.

***

SEZON OTWARTY (2017, 02’24”), Helena Stańczyk (LAF 2017)

Sezon na polowanie czas zacząć… Laureat GRAND PRIX XXV Legnickiej Akademii Filmowe – Warsztatów Filmu Animowanego w 2017.

Helena Stańczyk jest uczennicą drugiej klasy Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, uczęszcza do klasy o specjalizacji realizacji intermedialnych. Animacją po raz pierwszy zajęła się cztery lata temu, na warsztatach Legnicka Akademia Filmowa i od wtedy co roku wraca na warsztaty, by tworzyć nowe animacje. Tam też powstał jej film ,,Sezon Otwarty”.

***

TA KOSZMARNA NIEDZIELA (2018, 2’22”), Kamil Wójcik

Kiedy nieubłaganie nadchodzi wolna niedziela, a wokoło rozbrzmiewa chichot rodzin przepychających się pośród parków, zaś galerie i sklepy są zamknięte, niektórzy przeżywają koszmar. Zamknięci w czterech ścianach, przygnieceni natłokiem myśli toczą walkę o przetrwanie. Kiedy praca zdaje się być chwilą wytchnienia, wtedy dzień wolny staje się tragedią.

Kamil Wójcik – głównie twórca animacji 2d. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Obecnie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej był absolwentem „plastyka” z Jarosławia. Urodził się na wschodzie Polski – w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2014 ZA FILM „A GDYBY…” (Kategoria OFF & GO!), SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2016 ZA FILM „HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA” (wspólnie z Maciejem Żukiem / Kategoria Animowane Fraszki) oraz WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2018 ZA „GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ” (Kategoria Animowane Fraszki).

***

TARGET EARTH (2017, 11’16”), Kamil Janko

Animacja sci-fi zrealizowana metodą stop-motion przy pomocy klocków Lego. Opowiada o relacjach ludzi z obcą cywilizacją i konsekwencjach braku przygotowania na nadchodzący kataklizm.

Kamil Janko jest 21-letnim filmowcem-samoukiem, studentem trzeciego roku Automatic control and robotics, electronics and telecommunication, informatics – kierunku wykładanego w j.angielskim na Politechnice Śląskiej. Ostatnie pół roku spędził w University of Bradford w Wielkiej Brytanii. Prowadzi kanał na YouTube ze swoimi animacjami tworzonymi w zaciszu domowym. Do tej pory uzbierały one ponad 10 milionów wyświetleń i są nagradzane na festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Poza nimi realizuje również filmy aktorskie jak ,,Cofnąć czas na Karskiego” emitowany w TVP Historia (pomimo, że został zrealizowany gdy uczęszczał jeszcze do liceum, zebrał wiele nagród), czy Red Dream wykonany na międzynarodowy konkurs NASA i SciArt Exchange, w którym to film dostał się do finału jako jedynej ekipy z Polski, a przy tym był oceniany m.in. przez reż. Star Wars Rogue One – Garetha Edwardsa. Aktywnie poszerza swoją wiedzę filmową uczestnicząc w festiwalach filmowych jak CamerImage, plenery Film Spring Open czy Transatlantyk. W przyszłości ma nadzieję swoje wykształcenie powiązać z dziedziną filmową.

***

THE GAME (2017, 8’), Natalia Oliwiak

Animacja krótkometrażowa fulldome (dostosowana do projekcji na kopule planetarium), poruszająca problem hazardu, utrzymana w stylu vintage. Film ukazuje historię mężczyzny, który swojego szczęścia próbuje szukać w kasynie. Uruchamia on automat – grę,
w której rozpędzona kula, będzie odzwierciedleniem jego losu.

Natalia Oliwiak – artystka specjalizująca się w animacji fulldome czyli do wyświetlania na kopule planetarium. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe, a także stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2014 i 2016) oraz stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-
Pomorskiego (2014). Obecnie pracuje jako specjalistka w Dziale Planetarium w EC1 w Łodzi. Twórca filmów takich jak: Kręgi Czasu, Fantazja, The colors of the swing, Cüstrin-dzisiejsz Kostrzyn, The Game, Cztery żywioły. Jej animacje pokazywane były na wielu zagranicznych festiwalach tj. Fulldome Festival w Jenie, East European Film Festival w Cottbus, IFSV DomeFest w Tokio, Astra Film Festival w Sibu, SAT Fest w Montrealu, India Cine Film Festival, Mumbai, International Fulldome Festival, Yaroslavl. Nieustannie poszukuje nowych środków ekspresji, eksperymentuje, łącząc cyfrowe media z tradycyjnymi, aby stworzyć swój niepowtarzalny język w przestrzeni sferycznego ekranu.

***

WŁADCA PIERŚCIENIC (2018, 01’21”), Mariusz Włodarski

„Dawno, dawno temu, do domu pewnej dżdżownicy zapukał niespodziewany gość…”

Mariusz Włodarski. Reżyser, Animator i Rysownik.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pracował przy serialach: Blok Ekipa, Koń Rafał, Kurczak Pindol, Czesiek Hydraulik, Miś Puszapek, Koleś Git, Generał Italia, Adwersarze, Człowiek Biegunka, Mami Fatale, Hip-Hip i Hurra, Agatka. Jego internetowy komiks “Pan Mucha” w 2011 został uhonorowany nagrodą Komiks Roku. Prowadzi swój kanał na YouTube “Człowiek Animator”

***

Przed programem zaprezentowany zostanie spot Stowarzyszenia Otwarte Klatki