PRODUCENCKA

KATEGORIA PRODUCENCKA
im. Marka Serafińskiego

AIRBORNE (2021, 07:36), Andrzej Jobczyk, Letko
INSEKT (2021, 29:50), Marcin Podolec, Yellow Tapir Films
MĘTY (2021, 09:37), Kasia Kurop, Studio Munka
MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU (2021, Polska, Chorwacja, 11:55), Tomasz Siwiński, Letko
ODPŁYW (2021, 09:23), Kasia Nalewajka, Animapol
PLANTARIUM (2020, Polska, Węgry, 06:53), Tamas Ducki, EGo FILM
PSIE POLE (2020, 11:48), Michalina Musialik, FUMI Studio/PWSFTviT
ROZ-POZNANIE (2020, 06:00), Przemysław Świda, PARIS+HENDZEL
TRANSFER (2021, 07:26), Krzysztof Kiwerski, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
WIZYTA (2021, 07:20), Mateusz Jarmulski, Animoon

***

AIRBORNE (2021, 07:36), Andrzej Jobczyk, Letko

Surrealistyczna animacja łącząca świat maszyn latających z królestwem flory i fauny. Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza wielki upadek. Samolot wbija się w koronę drzewa. Tragedia, która zdaje się końcem otwiera nowy etap historii.

Andrzej Jobczyk urodził się w 1985 roku. Wychował się w małej miejscowości na wschodzie Polski – w Chodowie. Jako syn artystki i ogrodnika od dziecka miał styczność ze sztuką i naturą. Edukację artystyczną zaczął w liceum plastycznym w Lublinie gdzie uczył się rysunku, malarstwa i rzeźby w drewnie. Potem zaczął się interesować fotografią i animacją. W 2006 roku zaczął studiować w Szkole Filmowej w Łodzi. W swoich pracach łączy biologię, nauki ścisłe i minimalistyczny surrealizm.

***

INSEKT (2021, 29:50), Marcin Podolec, Yellow Tapir Films

Pascal mieszka z rodzicami w mieście pełnym smogu. W gęstej mgle dochodzi do licznych pomyłek i wypadków. Dym skrywa tajemnice zarówno ludzi, jak i owianych złą sławą… insektów. Odkrycie jednej z tych tajemnic zmienia życie Pascala.

Marcin Podolec – urodzony w 1991 roku twórca komiksów i filmów animowanych, założyciel studia Yellow Tapir Films. Mieszka w Łodzi z żoną Wiktorią i psem.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA DOKUMENT (Studencka), ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA COLAHOLIC (Profesjonalna) oraz SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 (wspólnie z Kacprem Zamarło) ZA WIDEOKLIP OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA DLA PABLOPAVO I LUDZIKÓW.

***

MĘTY (2021, 09:37), Kasia Kurop, Studio Munka

Na ogół instynktownie odrzucamy przewidzenia, zapominamy o nich. Co jednak zrobić, gdy towarzyszą nam w każdej sekundzie naszego życia? Zmęczony mężczyzna przestaje być pewien czy widziane przez niego męty są tylko defektem jego oczu. Animacja inspirowana myodesopsją – zjawiskiem postrzegania mętów ciała szklistego występującym podczas patrzenia na źródło jasnego światła.

Kasia Kurop – reżyserka i animatorka. Absolwentka Wydziału Sztuki UP w Krakowie oraz Architektury w Poznaniu. Technikę animacji dopasowuje do wizji i scenariusza. Jej pasją jest eksperymentowanie; kombinowanie ze sobą metod tradycyjnych i cyfrowych, świata 3D, 2D oraz sięganie do niestandardowych narzędzi twórczych.

***

MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU (2021, Polska, Chorwacja, 11:55), Tomasz Siwiński, Letko

Prehistoryczna ryba robi pierwszy krok na suchym lądzie, przytulone tyranozaury czekają na śmierć po uderzeniu meteorytu, w Polsce jest rok 1963 i właśnie w najlepsze trwa Zima stulecia, a kominy radośnie wypluwają z siebie kłęby czarnego dymu. Tu spotykamy młodego robotnika załadowni węgla, który do nieprzytomności kocha piękną operatorkę dźwigu. Miłosny żar nie pozwoli mu zamarznąć, gdy będzie walczył z przeszywającym mrozem i pchany pożądaniem brodził w zaspach śniegu. Nasi bohaterowie, jeszcze zupełnie nieświadomi ocieplenia klimatu i nadmiernej emisji dwutlenku węgla, odegrają swoje role w ludzkiej komedii miłości i śmierci.

Tomasz Siwiński (ur. 1982) jest twórcą autorskich, malarskich filmów animowanych. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP oraz w Pracowni Filmu Animowanego Jerzego Kuci. W 2014 r. wyreżyserował film Niebieski Pokój, który miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Curtas Vila do Conde (Portugalia) oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Poza autorskimi filmami realizuje również animacje dokumentalne, jak np. Sprawa Moczarskiego (Vimeo Staff Pick). Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach , m.in. Annecy, Clermont-Ferrand, Cannes, Hiroszimie, Zagrzebiu, Uppsali, Hongkongu.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA NIEBIESKI POKÓJ (Studyjna)

***

ODPŁYW (2021, 09:23), Kasia Nalewajka, Animapol

Wesoły krab o imieniu Korneliusz spędza wieczór w podwodnym barze. Towarzyszą mu przyjaciele – rozgwiazda Maurycy oraz kalmar Ignacy. Koledzy, zajęci grą w karty, nie zauważają, że z daleka obserwuje ich Worecznica – paskudny pasożyt, który żeruje na krabach. Gdy pijany Korneliusz zostaje w barze sam, Worecznica podstępnie wrzuca mu do napoju narkotyk. Odurzony krab mdleje. Od tego czasu jego życie zmienia się nie do poznania…

Kasia Nalewajka – urodzona w Warszawie. Studiowała nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim, potem Sztukę Nowych Mediów na Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Animacji poklatkowej uczyła się w studio filmowym Se-ma-for (Łódź), gdzie wyreżyserowała (wraz z Pauliną Szewczyk) swój pierwszy teledysk ‘Sponge Ideas’ (dla zespołu Paris Tetris). W 2014 r. ukończyła wydział Reżyserii Animacji w szkole filmowej w Anglii (The National Film and Television School). Jej film dyplomowy ‘Pineapple Calamari’ odniósł międzynarodowy sukces na festiwalach filmowych. “Odpływ” to jej film debiutancki.

***

PLANTARIUM (2020, Polska, Węgry, 06:53), Tamas Ducki, EGo FILM

W ciemnej jaskini znajduje się niezwykły ogród uprawiany przez samotnego mężczyznę. Pewnego dnia, podczas przycinania roślin ogrodnik znajduje w doniczce małego chłopca. Jego paznokcie są długie niczym dzikie pędy.

Tomek Ducki jest polsko-węgierskim reżyserem urodzonym w Budapeszcie w 1982 r. Studiował animację na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie i National Film and Television School w Londynie. Przez ostatnie lata mieszka i pracuje w Polsce. W jego indywidualnym wizualnym języku dostrzec można silne wpływy zarówno polskiej jak i węgierskiej szkoły plakatu oraz animacji. Ten niepowtarzalny styl charakteryzuje się mieszaniem różnych technik, hipnotyzującą grą kolorów oraz wciągającą fabułą.

LAUREAT DWÓCH WYRÓŻNIENIEŃ ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA: W 2015 ZA WIDEOKLIP UNICORN DLA BASEMENT JAXX ORAZ W 2019 ZA WIDEOKLIP MAN IN THE MOON DLA LCAW.

***

PSIE POLE (2020, 11:48), Michalina Musialik, FUMI Studio/PWSFTviT

Zamknięte w mieszkaniu, wraz z rozkładającym się ciałem właścicielki, zwierzęta próbują przetrwać. W tej trudnej sytuacji jeden z psów odkrywa, że miłość do właścicielki jest mocniejsza niż zwierzęcy instynkt.

Michalina Musialik (1994) – animatorka, reżyserka filmów animowanych. Urodziła się na Śląsku, uczęszczała do Zespołu Sztuk Plastycznych w Katowicach. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Współpracowała ze studiami filmów animowanych takich jak Yellow Tapir Films, Animapol, Fumi Studio czy Letko. Pracowała w Muzeum Kinematografii w Łodzi na stanowisku edukatora, prowadziła tam warsztaty z animacji dla dzieci oraz lekcje muzealne z zakresu historii filmu.

***

ROZ-POZNANIE (2020, 06:00), Przemysław Świda, PARIS+HENDZEL

Garnitur, kapelusz, teczka – bohater animacji wygląda jak przedstawiciel pokolenia yuppie lub pracownik korporacji. Tym razem jednak w swojej teczce nie ma dokumentów. Czy mężczyzna ucieka przed sobą, czy siebie próbuje dogonić? Abstrakcyjna wizja kształtowania własnej osobowości w stylistyce prasowego komiksu. Wizualne zabawy czarną kreską i obrazami pozwalają na swobodne przenikanie się kolejnych kadrów, a z geometrycznych figur, plam o nieregularnych kształtach i charakterystycznych przedmiotów budowana jest tożsamość bohatera.

Przemysław Świda  –  twórca filmów animowanych, grafik, projektant. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracował przy realizacji wielu filmów autorskich. Otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia. Aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie. 

***

TRANSFER (2021, 07:26), Krzysztof Kiwerski, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Poddawany codziennemu reżimowi karmienia, uwięziony w klatce ptak na skutek wydarzeń dziejących się za oknem, uświadamia sobie swoją mało komfortową sytuację. Prowokowany przez dokazującego, wolnego ptaszka, zaczyna rozpaczliwą i dramatyczną walkę o zmianę swojego statusu. Podejmowane liczne próby i sposoby uwolnienia są mało skuteczne, ale wydarzenia za oknem potęgują jego determinację.

Krzysztof Kiwerski, urodzony w 1948 roku w Poznaniu. Skończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową i motion graphics. Zrealizował 38 filmów animowanych, w tym cztery pełnometrażowe. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i zagranicą (50 wystaw indywidualnych). Filmy Krzysztofa Kiwerskiego miały swoje pokazy na licznych festiwalach filmowych m. in. w Poznaniu, Krakowie, Oberhausen, Annecy, Cannes, Huesca, Tours, Chicago, New York i były wielokrotnie nagradzane (ok. 18 nagród).

***

WIZYTA (2021, 07:20), Mateusz Jarmulski, Animoon

Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą na ciemnej twarzy. Postać, a dokładniej szympansica oddycha ciężko uciekając przez dżunglę. Przestraszone zwierzę dociera do pięknej kolonialnej willi. Zaciekawiona szympansica wchodzi do środka. Opuszczając swoje naturalne środowisko stanie przed ważnym wyborem. „Wizyta” to film, który zadaje pytanie o to, gdzie zaczyna się człowieczeństwo.

Mateusz Jarmulski jest reżyserem filmów animowanych, scenarzystą i animatorem. Ukończył PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacji. Pracował w studiu Se-Ma-For, gdzie zajmował się efektami specjalnymi do filmu „Piotruś i Wilk” (Oscar 2008). Jego filmy (w tym ostatni “Łowy”) były pokazywane i nagradzane na kilkudziesięciu festiwalach m.in. w Stuttgarcie, Seulu, Belgradzie czy Hiroszimie. Obecnie uczy animacji w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Reżyser krótkometrażowych filmów „Łowy” i „Wizyta”. Autor teledysków animowanych. 

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2021 ZA FOCZKA FLO – PRAWDZIWY WYPOCZYNEK (Przedszkolna)

***

Autorka: Martyna Koleniec