PRODUCENCKA

KATEGORIA PRODUCENCKA
im. Marka Serafińskiego

3 geNARRACJE (Polska 2021, 08:30), Paulina Ziółkowska, FUMI Studio

BYŁO SOBIE MORZE… (Polska/Słowacja 2021, 16:24), Joanna Kożuch, BFilm/Anima-Pol

FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE I (Polska/Kanada 2021, 16:01), Marta Pajek, Animoon/NFB

GUILTY PLEASURE (Polska 2021, 12:57), Michał Orzechowski, FUMI Studio

KRAB (Polska/Francja 2022, 08:42), Piotr Chmielewski, WJTeam

KWITNĄCY MÓZG (Polska 2022, 10:05), Edyta Adamczak, Serafiński Studio

SLOW LIGHT (Polska/Portugalia 2022, 10:59), Kijek/Adamski, Animoon

TWIERDZA (Polska 2021. 12:56), Sławek Zalewski, MEDIA DESIGN

***

3 geNARRACJE (Polska 2021, 08:30), Paulina Ziółkowska, FUMI Studio

Rodzi się dziecko. Córka staje się matką. Matka staje się babcią. Babcia…. ona po prostu chce umrzeć. Zmiana pokoleń. Członkowie rodziny muszą wejść w cudze buty, wstąpić w nowe role. Ale czyżby? Czy to jest po prostu krok, który się stawia, czy zaproszenie do dziwnego tańca pokoleń? Jeden krok do przodu, dwa kroki do tyłu, aby nie zamienić się we własną matkę.

Paulina Ziółkowska jest absolwentką łódzkiej PWSFTviT na kierunku animacja i efekty specjalne, studiowała również historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2017 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. Jej film „O Matko!” (2017) zrealizowany w FUMI Studio był wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach (m.in. nagroda FANtastic na festiwalu Trickfilm w Stuttgarcie, Grand Prize na Cinanima w Espinho, nagroda dla najlepszego filmu studenckiego na ReAnima w Bergen, Grand Prix na Golden Kruger w Sofii oraz Złoty Tobołek Koziołka Matołka na festiwalu O!PLA). Za short „Na zdrowie” (2018) zdobyła m.in. wyróżnienie specjalne w sekcji Generation 14 Plus na Berlinale, wyróżnienie specjalne na festiwalu AnimaFest w Zagrzebiu oraz nagrodę dla najlepszej animacji na CineMAiubit w Bukareszcie. Na swoim koncie ma również etiudę „Blok” (2012), a obecnie pracuje nad animacją „Procrastination Yoga” w ramach stypendium DAAD na Filmuniversität KONRAD WOLF w Poczdamie.

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 ZA FILM O MATKO! (Kategoria PRODUCENCKA)

***

BYŁO SOBIE MORZE… (Polska/Słowacja 2021, 16:24), Joanna Kożuch, BFilm/Anima-Pol

Dawno, dawno temu było sobie morze… Morze Aralskie. Morze, które wyschło…Wraz z morzem zniknęło i nadmorskie życie, rybacy stracili pracę, zamknięto fabryki, nawet wyspa Odrodzenia (gdzie znajdowała się tajna sowiecka baza wojskowa, wykorzystywana do testowania broni biologicznej) przestała być wyspą. Pozostał tylko martwy pustynny teren i rozrzucone na piasku wraki ogromnych łodzi… oraz ludzie, którzy od lat mieszkają na brzegu suchego portu i marzą o „wielkiej wodzie”… I tylko słona pustynia staje się coraz większa a suche kryształki soli migotają na dawnym dnie morza.

Joanna Kożuch – reżyserka, artystka wizualna, animatorka. Studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych (VŠMU) w Bratysławie (gdzie prowadzi pracownię animacji). W wolnym czasie ucieka pociągiem na Wschód…

LAUREATKA SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2017 ZA FILM FONGOPOLIS (Kategoria POZA POLSKĄ)

***

FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE I (Polska/Kanada 2021, 16:01), Marta Pajek, Animoon/NFB

Po wielkim wybuchu w opustoszałym mieście zostało tylko kilku staruszków. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. Otaczają ją fasady pustych domów z geometrycznie podzielonymi płaszczyznami, pomniki przypominające o dawnych, zupełnie już dziś nieistotnych zwycięstwach i martwe manekiny na sklepowych wystawach. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą. Pierwsza część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Tryptyk Marty Pajek jest oparty na koncepcji figur niemożliwych.

Marta Pajek – urodziła się w 1982 roku w Kielcach. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Styl Marty kształtuje zainteresowanie sztuką, projektowaniem graficznym, a także tańcem, psychologią, duchowością i ludzkimi przeżyciami. Reżyserka w swoim dorobku ma kilka krótkich filmów animowanych, w tym „Po Jabłkach” (2004), „Za ścianą” (2005) oraz wielokrotnie nagradzaną „Snępowinę” (2011), prezentowaną na pierwszej O!PLA. W 2016 roku skończyła pierwszy film (a zarazem drugą część) trylogii. „Figury Niemożliwe i inne historie II” zadebiutowały w Cannes, a następnie odniosły znaczący międzynarodowy sukces zdobywając wiele nagród. Podobnie drugi (czyli trzeci) film III. Ostatnia, a zarazem pierwsza część trylogii jest koprodukcją warszawskiego Animoon i National Film Board of Canada.

LAUREATKA DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIEŃ O!PLA: W 2017 ZA FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II I W 2019 ZA III

***

GUILTY PLEASURE (Polska 2021, 12:57), Michał Orzechowski, FUMI Studio

Na skraju lasu stoi dom, w którym mieszka małżeństwo i dwóch dorosłych synów. Podglądamy ich codzienne życie. Dzwoniący budzik daje znak, że oto nadszedł czas na rozpoczęcie specjalnego pokazu. Ojciec i syn Andrzej występują przed matką, ale drugi syn, Stephen, czeka na przybycie swojej dziewczyny. Ta wkrótce pojawia się pod domem na motocyklu. Stefan szybko wkłada garnitur i wyskakuje przez okno. Para odjeżdża.

Michał Orzechowski – przygotowania warsztatowe do zawodu animatora rozpoczął w 2009 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2010 roku uzupełnił studia o animację w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim, Animacji i Efektów Specjalnych. Dotychczas nakręcił pięć filmów. W 2016 roku rozpoczął pracę nad swoim filmem dyplomowym, współfinansowanym przez PISF, pt. „Horyzont Zdarzeń” (film brał udział w O!PLA). Ponadto tworzy animowane teledyski, ilustracje oraz maluje obrazy.

***

KRAB (Polska/Francja 2022, 08:42), Piotr Chmielewski, WJTeam

Film ten jest próbą przyjęcia perspektywy kraba i odkrycia światów, w których żyje poprzez jego oczy i uszy. Zwierzęta są niemymi świadkami naszej historii; towarzyszyły nam podczas największych porażek i sukcesów w naszej historii. Ścieżka ich życia jest równoległa do naszej – zjadamy je, używamy ich jako narzędzia, a czasem po prostu ich nie zauważamy. Lecz co się stanie, gdy postaramy się przyjąć ich perspektywę? Jak wydarzenia, które wszyscy znamy z lekcji historii wyglądają widziane oczami zwierząt?

Piotr Chmielewski jest animacyjnym samoukiem, który tworzy filmy kampanijne oraz edukacyjne dla organizacji pozarządowych i stawia pierwsze kroki na ścieżce reżysera filmowego. Piotr jest twórcą, który w swojej pracy stara się podejmować społecznie ważne tematy. Animacja zatytułowana „Krab” jest jego studyjnym debiutem i pierwszą częścią serii filmów pokazujących znane wydarzenia historyczne z perspektywy zwierząt.   

***

KWITNĄCY MÓZG (Polska 2022, 10:05), Edyta Adamczak, Serafiński Studio

Ida jedzie pociągiem. W trakcie podróży traci części ciała; rękę, nogę… a mózg zakwita! Współpasażerowie nic nie zauważają. Surrealna, poetycka metafora choroby neurologicznej. Film jest dedykowany brazylijskiemu neurologowi dr Coimbra oraz wszystkim, którzy doświadczają choroby SM (stwardnienie rozsiane).

Edyta Adamczak – ukończyła ASP w Krakowie. Autorka krótkometrażowych animacji. Poprzedni film „Się zjada” (2018) był pokazywany na międzynarodowych festiwalach filmowych; m.in. 58.Krakowski FF, 61.DOK Leipzig, 21.Guanajuato IFF, 43.Hongkong IFF, 21. Mecal IFF, 9.Animage. Nagrody: 25 Etiuda i Anima oraz 2.Green Festival w Krakowie. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi warsztaty filmu animowanego. Wykłada animację w Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Aktualnie realizuje pełnometrażowy debiut dokumentalny „Traficantes de Palavras”.

***

SLOW LIGHT (Polska/Portugalia 2022, 10:59), Kijek/Adamski, Animoon

Film o człowieku, który wszystko, na co spojrzał, widzi dopiero po siedmiu latach, ponieważ jego oczy tak powoli przepuszczają światło. Spóźniony ogląd zdarzeń rzutuje na niedojrzałość emocjonalną bohatera i życiowe niepowodzenia.

Kijek/Adamski (Kasia Kijek & Przemek Adamski) – Duet kreatywny pracujący na szeroko pojętym polu wideo, animacji i grafiki. Szczególnie zainteresowany tymi obszarami twórczości, na których wymienione dziedziny przenikają się wzajemnie; nieustannie eksperymentujący w poszukiwaniu nowych środków wyrazu.

www.kijekadamski.com

LAUREACI ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA WIDEOKLIP KATACHI DLA SHUGO TOKUMARU, WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA 2015 ZA WIDEOKLIP BEST FRIEND DLA WE CUT CORNERS ORAZ WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA 2017 ZA FILM DEBIUT

***

TWIERDZA (Polska 2021. 12:56), Sławek Zalewski, MEDIA DESIGN

Władze miasta ogłaszają stan oblężenia. Dowódcą zostaje niedowidzący staruszek. Zmanipulowani mieszkańcy ufają propagandzie. Miasto staje się zamkniętą twierdzą. Władze dla podkreślenia zagrożenia decydują o strzeleniu z armaty w kierunku domniemanego wroga. Chociaż nic nie pozostaje, wszystko jest pod kontrolą. Twierdza staje się historią, ale demony wojny nigdy nie zasypiają …

Sławek Zalewski v ZALESKY’S – rysownik, designer, animator, reżyser filmów animowanych. Outsider i koneser muzyki poważnej i mniej poważnej. Urodzony w Zamościu, studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Dyplom uzyskał u prof. Jerzego Kuci. Nawiązał współpracę ze Studiem Filmów Animowanych w Krakowie i zadebiutował średniometrażowym filmem „Akuku”. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, filmem i fotografiką. Posiada własną ławkę w parku i jest ulubieńcem wolnych psów. http://satyryczne.blogspot.com/

***

Kasia Zimnoch & Paweł Kleszczewski (Konik Film Studio)