PROP UP & GO!

KATEGORIA PROP UP & GO!
im. Canisa de Canisa

KRZĄTACZKA (2021, 05:07), Dominika Wyrobek
MEBLOŚCIANKA (2021, 09:47), Joanna Polak
ON TIME (2021, 05:30), Zbigniew Czapla
SUPRA LUNAM (2020, 06:07), Mariusz Kleszczewski
UNDONE (2021, 04:42), Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall

***

KRZĄTACZKA (2021, 05:07), Dominika Wyrobek

Film animowany „Krzątaczka” opowiada o kobiecie, która zmęczona natłokiem codziennych czynności kładzie się spać. Na jawie, a może we śnie odkrywa, iż w jej ścianie znajduje się dziura, poprzez którą przechodzi do innego świata. W świecie tym czuje się wolna, blisko natury, eksplorując go z zaciekawieniem zachowuje się jak zwierzę. Następnego ranka wraca do swojej codzienności, jednak świat z za ściany próbuje znów się wydostać. 

Dominika Wyrobek – urodziła się w Gliwicach, od 27 lat żyje i tworzy w Szczecinie. W 2018 roku uzyskała tytuł magistra sztuki, na kierunku malarstwo, Akademii Sztuki w Szczecinie. Po ukończeniu studiów została asystentką w pracowni animacji. W 2019 otrzymała Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Szczecin, a jej dyplomowa animacja została zakupiona do Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej.

***

MEBLOŚCIANKA (2021, 09:47), Joanna Polak

Zdezelowana meblościanka jest symbolem monotonnego życia pewnego czterdziestolatka mieszkającego w szarym, brudnym po PRL-owskim blokowisku. Gdy tuż po swoich urodzinach mężczyzna przeżywając kryzys wieku średniego postanawia odmienić swoją nudną i rutynową egzystencję na drodze staje jego żona.

Joanna Polak urodziła się w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu (kolejne stopnie: dr w 2011 na UMCS w Lublinie, dr hab. w 2019 na ASP we Wrocławiu, prof. PJATK w 2019 na PJATK w Warszawie). Działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Ciągle eksperymentując w animacji posługuje się kilkudziesięcioma odmianami technik tradycyjnych i cyfrowych. Jej filmy były wyświetlane na ponad 800 prezentacjach, festiwalach i kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły 62 nagrody i wyróżnienia (Polska, Węgry, Czechy, Słowenia, USA, Białoruś, Chorwacja, Rosja, Irlandia, Włochy, Indie). Jest reżyserem ponad 100 filmów głównie animowanych.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM WEŁNIAKI (Studyjna) 

***

ON TIME (2021, 05:30), Zbigniew Czapla

Intensywne doświadczenie podróży, w czasie kiedy stały się prawie niemożliwe. Japońskie pociągi. Przypadkowe spotkania. Od haiku Matsuo Basho po obrazy ginącego świata stworzone przez Hokusai w katalogach Manga.

Zbigniew Czapla – scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor eksperymentalnych filmów animowanych. Laureat nagród na festiwalach: ANIMATOR, MESSAGE TO MAN, ANN ARBOR, KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY i innych. Stypendysta Ellizabeth Greenshields Foundation (Kanada), DAAD (Niemcy) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 ZA DZIWNY PRZYPADEK ORAZ DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIENIEŃ O!PLA: W 2013 ZA FILM PAPIEROWE PUDEŁKO ORAZ W 2014 ZA FILM TOTO

***

SUPRA LUNAM (2020, 06:07), Mariusz Kleszczewski

W antycznej otchłani, nurtem mrocznej rzeki, ludzkie dusze podążają ku światłu zaćmionego księżyca.

Supra Lunam to animowany wideoklip do utworu Karola Szymanowskiego „Etiuda b-moll opus 4 nr 3”. Projekt jest rodzajem hołdu dla wybitnego kompozytora, ma także na celu promocję polskiej muzyki poważnej w nowatorskiej formie, łączącej w sobie rejestracje muzyki wykonywanej na żywo z animacją komputerową. Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci 2020.

Mariusz Kleszczewski jest absolwentem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Zajmuje się animacją oraz realizacją telewizyjną. Współpracując z Filharmonią Narodową w Warszawie specjalizuje się w realizacji transmisji koncertów muzyki poważnej. Jest współtwórcą studia filmowego Konik, którego filmy były pokazywane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

***

UNDONE (2021, 04:42), Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall

„Undone” to krótkometrażowa animacja wykonana w technice wycinankowej. Film opowiada historię o marzeniu, które pozwala wyrwać się z życia w niewoli. Surrealistyczna podróż w głąb myśli głównego bohatera jest utopijną wizją świata w którym wszystkie organizmy są ze sobą połączone. Inspirowany Hipotezą Gai film łączy oryginalną plastykę z muzyką i dźwiękiem stworzonymi przez muzyków jazzowych Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego.

Duet twórczy Grażyna Rigall & Konrad KulczyńskiOd kilku lat współtworzą autorskie filmy animowane oraz animowane wideoklipy muzyczne, głównie w technice wycinankowej, czasem z elementami technik malarskich.

Grażyna Rigall – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Malarka, autorka animacji, ilustratorka książek dla dzieci, graficzka, autorka okładek płyt muzycznych. Projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach. Mieszka i tworzy w Sopocie. www.grazynarigall.com

Konrad Kulczyński – Twórca filmów animowanych, dokumentalnych, artystycznych i eksperymentalnych, autor teledysków, oraz wielu filmów promocyjnych i reklamowych, montażysta, fotograf. Studiował montaż w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi własne studio produkcyjne „Kulczyński Filmlab” w Sopocie. www.k-filmlab.com

***

Autorka: Martyna Koleniec