PRZEDSZKOLNA

WIEK JURY: 3 – 6

BELLA W BRZUSZKU – GWIAZDA (Polska 2021, 06:10), Jacek Rokosz, Animoon Sp. z o.o.

BOBASKI I MIŚ – LATO (Polska 2022, 03:30), Maja Garmulewicz, KazStudio

LIMONEK I BEZIA – JAJKO NIESPODZIANKA (Polska 2022, 03:30), Ilenia Cotardo / Piotr Ficner, Likaon Sp. z o.o.

OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY – OKULARY (Polska 2021, 05:00), Paweł Czarzasty, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.

SZMATKOWE KRÓLESTWO – POPISY CYRKOWE (Polska 2022, 07:00), Szymon Adamski, Serafiński Studio sp. z o.o.

***

BELLA W BRZUSZKU – GWIAZDA (Polska 2021, 06:10), Jacek Rokosz, Animoon Sp. z o.o.

Nocą na niebie jest tyle błyszczących światełek. To gwiazdy. Choć są bardzo daleko od nas, możemy je oglądać przez specjalne lunety, zwane teleskopami. Podobno, gdy się zobaczy spadającą gwiazdę, trzeba szybko pomyśleć życzenie, bo może się spełni. Benio czeka na to niecierpliwie. Ale niebo bywa kapryśne. Nawet nocą potrafi się zachmurzyć. Trzeba spokojnie poczekać, aż gwiazdy znów rozbłysną.

Jacek Rokosz – twórca filmów animowanych. Współautor efektów specjalnych do nagrodzonego Oscarem fimu „Piotruś i Wilk”. Jako reżyser współpracujący brał udział w pracach przy filmie „Świteź”. Inicjator i organizator filmowego wydarzenia „Najgorsze filmy świata” (odbywającego się w ramach festiwali: Transatlantyk 2010-2013, FKK Katowice 2002-2014 oraz w Kinie Muranów 2009-2014). Od 2010 roku jest wykładowcą i dziekanem w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

***

BOBASKI I MIŚ – LATO (Polska 2022, 03:30), Maja Garmulewicz, KazStudio

Dzieci męczy upał. Miś Zdziś pokazuje im plaże i dba by nałożyły krem przeciwsłoneczny. Treflik z Treflinką bawią się uciekając przed falami. Morze wyrzuca na ląd muszelkę z perełką, która bardzo podoba się Treflince. Chciałaby ją mieć dla siebie…

Maja Garmulewicz urodziła się w Łodzi w 1995 roku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki. W trakcie studiów zrealizowała filmy krótkometrażowe takie jak “Ruah”, “Odbicie”, “Iskra” oraz “Daj”. Wyreżyserowała również spektakl lalkowy dla dzieci, zatytułowany “Złota rybka”. Jego premiera odbyła się w 2017 roku w łódzkim teatrze Arlekin. Pracowała również przy serialu animowanym dla dzieci “Rodzina Treflików”. Zaczynała jako asystent reżysera, ale następnie przyjęła rolę drugiego reżysera. Razem z Markiem Skrobeckim współzeżyseruje serial “Bobaski i Miś”.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2021 ZA FILM BOBASKI I MIŚ: DZIURA 

***

LIMONEK I BEZIA – JAJKO NIESPODZIANKA (Polska 2022, 03:30), Ilenia Cotardo / Piotr Ficner, Likaon Sp. z o.o.

„Limonek i Bezia” to lalkowy serial animowany skierowany do dzieci w wieku 3-6 lat. Głównymi bohaterami są dwa młode kolibry, rodzeństwo, które rozwiązuje różne problemy w każdym odcinku, współpracując i próbując różnych wynalazków. Każda historia kontrastuje ze sobą dwa elementy: realizm i bujną dziecięcą wyobraźnię. Chcielibyśmy, aby dzieci łatwo mogły się identyfikować z bohaterami i ich światem, a jednocześnie mogą oddać się marzeniom i zabawie, odkrywać wszechświat w którym wszystko jest możliwe. JAJKO NIESPODZIANKA jest pilotem serii.

Ilenia Cotardo to filmowczyni z Włoch, obecnie mieszkająca w Polsce. Ukończyła studia ilustracji i animacji w Mediolanie. Piotr Ficner to polski animator i twórca modeli. Pracował jako animator lalkowy oraz animator 2D, zdobywając doświadczenie przy produkcjach z różnych krajów, takich jak Izrael, Słowenia, Czechy, Włochy czy Wielka Brytania.

***

OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY – OKULARY (Polska 2021, 05:00), Paweł Czarzasty, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.

Tomek lubi, jak w przedszkolu dzieje się coś niezwykłego. Kiedy jego kolega Kuba, przychodzi pewnego dnia w okularach, natychmiast stają się one obiektem zainteresowania i zazdrości wszystkich dzieci. Okulary przechodzą z rąk do rąk. Szczególny zachwyt budzi jednak etui, bo można z niego robić kilka fantastycznych rzeczy…

Paweł Czarzasty – reżyser filmów fabularnych i animowanych, twórca efektów specjalnych, animator 3D. Tworzy także filmy dokumentalne oraz reklamy promujące nowo projektowane założenia architektoniczne z wykorzystaniem zaawansowanych technik 3D. Pracuje przy projektowaniu i grafice w dziedzinie multimediów. Współautor zwycięskiego projektu Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Od 2006 współpracuje z TV SFA Sp. z o.o. Laureat kilku nagród międzynarodowych za filmy animowane dla dzieci i nagród za teledyski. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

***

SZMATKOWE KRÓLESTWO – POPISY CYRKOWE (Polska 2022, 07:00), Szymon Adamski, Serafiński Studio sp. z o.o.

Królewna Bianka jest wielką fanką cyrkowca Pana Świerszcza i chce go naśladować. Podczas wieczornego występu mistrza nadarza się okazja, można jak on, przejść po wysoko powieszonej nad ziemią linie. Królewna próbuje to zrobić ale coś się nie udaje i o mało nie dochodzi do tragedii. Widzowie zamierają z przerażenia i tylko Chomik Albert nie traci głowy.

Szymon Adamski urodził się 10 listopada 1983 roku w Węgrowie. Studiował reżyserię na Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Warszawie (2003 – 2006) i kulturoznawstwo na Wyższej Warszawskiej Szkole Humanistycznej (2006-2011).  Przez 10 lat był związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Zamiłowanie: dobry dźwięk i architektura. W swoim dorobku ma odcinki serii „Hip-hip i Hurra”, „Mami Fatale”, „Agatka”, „Żubr Pompik”.

***

Bartosz Zarzycki