SZKOLNA „EMP@TIA” 12+

WIEK JURY: 12 – 15 LAT

ASTRA (Polska/Meksyk 2022, 14:59), Michał Łubiński, Centrum Technologii Audiowizualnych

BLUE 52 (Polska 2021, 09:46),  Katarzyna Stefańska i Klaudia Wysiadecka, ASP Katowice

MOST (Polska/Francja 2022, 24:06), Izumi Yoshida, Likaon

SIOSTRA (Polska 2022, 12:00), Kasia K. Pieróg, Yellow Tapir Films

ZAPOMNIANA KSIĄŻKA (Polska/Czechy 2022, 17:55), Agata Gorządek, Likaon

***

ASTRA (Polska/Meksyk 2022, 14:59), Michał Łubiński, Centrum Technologii Audiowizualnych

„Astra” to film o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i nieuniknionych trudnościach życiowych. Główną bohaterką animacji jest 6-letnia Astra, która próbuje powstrzymać siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak Anna potrzebuje pomocy, dziewczynka nie zawaha się sama polecieć w kosmos.

Michał Łubiński – scenarzysta/reżyser, animator i artysta koncepcyjny z wykształceniem architektonicznym. Jego celem jest opowiadanie mądrze skonstruowanych i emocjonalnie angażujących historii z odrobiną abstrakcyjnego poczucia humoru. Jego pierwszy niezależny film krótkometrażowy „Bed Side Story” prezentowany był na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, zdobył nagrody za najlepszą animację i najlepszy film na ŻubrOFFce i Solanin Film Festival oraz był nominowany do Nagród Polskiego Kina Niezależnego w 2017 roku. „Astra” to jego profesjonalny debiut.

***

BLUE 52 (Polska 2021, 09:46),  Katarzyna Stefańska i Klaudia Wysiadecka, ASP Katowice

Dwunastoletnia dziewczynka imieniem Iris, jest Głucha i porozumiewa się Polskim Językiem Migowym. Mama opowiada dziewczynce historię o wielorybie Blue 52, który jest znany jako najbardziej samotny wieloryb na całym świecie. Posługuje się on innym językiem, którego inni nie rozumieją i jest wykluczony z powodu swojej odmienności. Dziewczynka wyrusza na spotkanie z wielorybem. Jej zmaganiom przygląda się jej ojciec, który nie akceptuje języka migowego i wymaga od niej komunikowania się językiem wyłącznie fonicznym.

Klaudia Wysiadecka – niesłysząca graficzka oraz autorka filmów animowanych: „Family Dog” oraz „Blue 52”, który zdobył uznanie publiczności. Studentka oraz absolwentka Wydziału Projektowego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorka i ilustratorka publikacji dla dzieci „Maluj Migiem!”, jej autorskie teksty znalazły się również w publikacji „Głusza”. Prowadzi warsztaty z języka migowego dla dzieci i rodzin w Muzeum Śląskim.

Katarzyna Stefańska – autorka filmu animowanego „Blue 52” oraz „Family Dog”. Studiowała malarstwo na ASP w Krakowie, po dwóch latach przeniosła się na projektowanie graficzne do Katowic. Jej misją jest tworzenie ilustracji oraz animacji o charakterze dydaktycznym, opowiadających w prosty sposób o skomplikowanych tematach.

***

MOST (Polska/Francja 2022, 24:06), Izumi Yoshida, Likaon

Film inspirowany wydarzeniami z roku 1920, które połączyły dwie nacje: Polskę oraz Japonię. Historia widziana oczami 10-letniego chłopca ukazuje dzieje sierot, które utraciły swoje rodziny, musiały szybko dorosnąć i walczyć o swoje życie. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli zostały uratowane i odzyskały utracone dzieciństwo.

Izumi Yoshida (ur. 1989) – absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2017 wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej pierwszy film „Kinki”, który był nominowany na wielu festiwalach i zdobył wiele nagród, w tym na Split Film Festival w Chorwacji i Animatorze w Polsce. W 2019 była ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie filmu animowanego.

LAUREATKA SPECJALNYCH WYRÓŻNIENIEŃ ZA FILMY KIGO (2013) I KINKI (2016)

***

SIOSTRA (Polska 2022, 12:00), Kasia K. Pieróg, Yellow Tapir Films

Dwie Siostry podróżują przez Krainę Chmur w poszukiwaniu Wielkiego Drzewa. W wyprawie pełnej niepowodzeń, wyrzeczeń, radości i smutków zbliżają się do swojego celu i do siebie samych. Film o dynamice siostrzanej relacji, wzajemnych problemach i wspólnym dojrzewaniu.

Kasia K. Pieróg – urodzona 1995 w Świeciu nad Wisłą. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Reżyserka i animatorka, specjalizująca się w animacji rysunkowej. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

***

ZAPOMNIANA KSIĄŻKA (Polska/Czechy 2022, 17:55), Agata Gorządek, Likaon

Film opowiada o stracie i radzeniu sobie z samotnością. Levi i Toni to ojciec i syn, którzy pewnego dnia znajdują tajemniczy przedmiot – porzuconą książkę, która okazuje się mieć wyjątkową, ukrytą wartość. Aby ją odkryć trzeba poświęcić zapomnianej książce wystarczająco dużo cierpliwości i pracy. Film inspirowany opowiadaniem czeskiego pisarza Arnosta Goldflama pod tym samym tytułem.

Agata Gorządek –  reżyser, art director, animator, ilustrator. Absolwentka Państwoej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, doktor sztuk filmowych. Po dyplomie pracowała przy licznych produkcjach stop motion w studiach takich jak Se-Ma-For Production, Breakthru Films, Animoon, Animapol, Trefl Film Studio, WJTeam i Likaon, oraz jako wiodący animator przy filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Obecni wykłada w PWSFtviT oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziałach animacji.

***

Bartosz Zarzycki