WARSZTATY ANIMACJI & LICEA PLASTYCZNE

WIEK TWÓRCÓW/TWÓRCZYŃ: 15 – 18* / JURY: 15 – 18

BAŃKA (Polska 2022, 04:46), Karolina Ostrowska, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

BINARY (Polska 2022, 03:01), Ari Stroik, WARSZTATY UAP 2022 | MALARSKA, WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

CENA (Polska 2022, 03:07), Michał Kotwica, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

DEHUMANIZACJA (Polska 2022, 02:32), Nina Bączyk, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

FALE (Polska 2022, 01:48), Helena Bączyk, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

FANTAZMAT (Polska 2022, 02:30), Paulina Norkowska, PLSP Łomża | ANIMACJA KOMPUTEROWA 2D

KOGO? CZEGO? MANI (Polska 2022, 01:05), Olga Kamińska, PLSP Nowy Wiśnicz | ANIMACJA KOMPUTEROWA 2D

UKOJENIE (Polska 2022, 03:08), Julia Orzoł, PLSP Łomża | ANIMACJA KOMPUTEROWA 2D

WIDZENIE 2022 Polska 03:17, Emilia Jaworska, LAF-WFA 2022 | MALARSKA, RYSUNEK NA REGIPSIE

ZIELONY MOST (Polska 2022, 03:00), Antonina Szwarc-Bereżecka, Pracownia Animacji CK Zamek Poznań | LALKOWA

*w momencie realizacji filmu

***

BAŃKA (Polska 2022, 04:46), Karolina Ostrowska, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

Film „Bańka” ukazuje kruchość i ulotność upływającego czasu, a dokładniej 12 miesięcy składających się na rok, który przedstawiony został pod postacią delikatnej bańki mydlanej. Tytułowa bańka kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co podkreśla motyw przemijalności. Występuje tylko jedna postać, podążająca dzielnie przez życie przepełnione zarówno trudnościami, jak i dobrymi chwilami towarzyszącymi bohaterce. W filmie znajdują się także nawiązania do wydarzeń bieżących, jakimi są pandemia oraz wojna w Ukrainie. Wszystkie elementy zostały ręcznie wykonane i zanimowane w technice tradycyjnej. Dużą rolę odgrywa muzyka stworzona przez Łukasza Kościelnego. Montaż wykonał Jacek Łuczyński. Film „Bańka” został zrealizowany podczas warsztatów LAF WFA 2022, których tematem przewodnim był „rok” i wyróżniono go nagrodą Grand Prix.

Karolina Ostrowska (17 lat) pochodzi z Legnicy. To właśnie tam, w rodzinnym mieście, już od dziecka rozwija swoje artystyczne talenty w zakresie sztuk plastycznych. Pasjonuje się malarstwem i rysunkiem, a doskonalone przez nią w tych dziedzinach umiejętności umożliwiają jej również tworzenie animacji. Zarówno malarstwo, jak i animacja są dla niej doskonałym sposobem na wyrażanie wizji artystycznej. W niedalekiej przyszłości planuje rozpocząć studia na Akademii Sztuk Pięknych. Niemal co roku bierze udział w Legnickiej Akademii Filmowej, a podczas ubiegłorocznych warsztatów, za film „Bańka”, otrzymała nagrodę Grand Prix. Karolina to entuzjastka kinematografii, uwielbia filmy i seriale, także animowane, a szczególnie interesujący jest dla niej proces ich powstawania i warstwa wizualna.

***

BINARY (Polska 2022, 03:01), Ari Stroik, WARSZTATY UAP 2022 | MALARSKA, WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

Binarność zakłada istnienie dwóch płci kulturowych, którym trzeba podporządkować tożsamość i ekspresję płciową. Nie każdy mieści się w jej zakresie.

Ari Stroik, urodzony 26 lutego 2005 roku, to uczeń dwujęzycznej klasy o profilu humanistycznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Interesuje się nauką języków obcych oraz różnymi rodzajami sztuki. Lubi pisać i rysować, ale to z tworzeniem filmów planuje związać swoją przyszłość. W wolnej chwili tańczy i jeździ na łyżwach. Film Binary to jego pierwszy film, stworzony podczas warsztatów animacji poklatkowej organizowanych przez UAP. Jako transpłciowy twórca przedstawia w swoich pracach punkt widzenia odmienny od przyjętych w świecie heteronormatywnych i cis-normatywnych ”norm” społecznych.

***

CENA (Polska 2022, 03:07), Michał Kotwica, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

Mały kotek postanawia ukraść puszkę sardynek ze sklepu. Nie jest on nawet w stanie wyobrazić sobie, jakie będą na niego czekały konsekwencje…

Michał Kotwica tworzy filmy filmy animowane od kiedy był dzieckiem. Jego filmy były często nagradzane na festiwalach filmowych. Do jego zainteresowań należą film, sztuka, komedia, grafika. 

MICHAŁ KOTWICA JEST LAUREATEM SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2020 ZA FILM JAŚ (TERAZ MY!)

***

DEHUMANIZACJA (Polska 2022, 02:32), Nina Bączyk, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

Film opowiada o fabryce psów i mrocznych okolicznościach jej powstania.

Nina Bączyk jest uczennicą 2 klasy liceum plastycznego we Wrocławiu. Interesuje się animacją i ilustracją, rysuje już od zawsze, najchętniej w stylu komiksowym. Większość czasu układa puzzle, rozmyśla nad ucieczką ze szkoły w Bieszczady i ogląda zdjęcia niedźwiedzi polarnych. Inspirację bierze ze wszystkiego wokół, ale przede wszystkim z natury i muzyki. Do jej osiągnięć można zaliczyć 2 miejsce na Legnickiej Akademii Filmowej w kategorii wiekowej 15 lat i namalowanie muralu dla klubu Firlej we Wrocławiu. Ma dużą wiedzę w dziedzinie niepotrzebnych do życia rzeczy. Lubi podróżować i zapisywać swoje obserwacje w postaci ilustracji. Interesuje się muzyką i gra na gitarze. W domu ma dwóch przyjaciół niedoli, czyli psa Kajtka i siostrę.

***

FALE (Polska 2022, 01:48), Helena Bączyk, LAF-WFA 2022 | WYCINANKA KLASYCZNA POD KAMERĄ

Główna bohaterka jest naukowcem. Opowiada o eksperymencie polegającym na zbadaniu ludzkiego mózgu od wewnątrz. W trakcie jego realizacji nie wszystko poszło zgodnie z planem, co mocno wpłynęło na ostateczny wynik badania.

Helena Bączyk chodzi do trzeciej klasy liceum plastycznego we Wrocławiu. Jest na specjalizacji techniki druku artystycznego, na którą dostała się przez przypadek, ale bardzo jej to odpowiada. Szczególnie lubi projektować pięciokolorowe linoryty tracone i technikę suchej igły. Ponadto interesuje się animacją, literaturą i filmem. Od dwóch lat chodzi do MDK-u na zajęcia z pisarstwa, okazjonalnie jej teksty publikowane są w tamtejszej gazetce, ostatni numer został nawet publicznie odczytany. W wolnych chwilach pochłania słuchowiska w niezdrowych ilościach, spotyka się ze znajomymi, stara się jak może, żeby uczestniczyć we wszystkich organizowanych przez szkołę wycieczkach i pomaga w szkolnych wydarzeniach. W przyszłości chciałaby stworzyć jakiś większy projekt, a jeśli to nie wyjdzie, to widzi siebie pracującą nad jakąś pracą naukową. Kocha chodzić po muzeach, zwłaszcza z przyjaciółmi i spędzać czas ze swoją wspaniałą siostrą. 

***

FANTAZMAT (Polska 2022, 02:30), Paulina Norkowska, PLSP Łomża | ANIMACJA KOMPUTEROWA 2D

Postać o nieznanym imieniu wyrusza w podróż warszawskim metrem. Wraz z każdą mijaną stacją rzeczywistość, w której się znajduje, drastycznie się zmienia.

Paulina Norkowska – od najmłodszych lat interesowała się sztuką, w szczególności dziedziną animacji. W 2018 roku rozpoczęła naukę w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży, gdzie kontynuowała rozwijanie swoich zainteresowań na specjalizacji realizacje intermedialne. W 2022 obroniła tytuł artysty plastyka, tym samym prezentując swoją pierwszą etiudę animacyjną. Obecnie kształtuje się na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku animacja.

***

KOGO? CZEGO? MANI (Polska 2022, 01:05), Olga Kamińska, PLSP Nowy Wiśnicz | ANIMACJA KOMPUTEROWA 2D

Maryja stwierdza, że chce wziąć życie we własne ręce i znowu stać się Manią. Jej decyzja powoduje dużą lukę w lokalnym krajobrazie. Puste miejsce ktoś musi zająć.

Olga Kamińska jest uczennicą PLSP im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, na specjalizacji renowacja elementów architektury. Inspiruje ją m.in szeroko pojęta polskość, oraz motywy  głęboko zakorzenione w świadomości Polaków. Poza animacją wśród jej zainteresowań znajduje się też grafika i performance. Nadrzędną wartością dla Olgi, jest możliwość zabrania głosu w ważnych dla niej kwestiach, przy zachowaniu ciekawej i estetycznej formy wyrazu. 

***

UKOJENIE (Polska 2022, 03:08), Julia Orzoł, PLSP Łomża | ANIMACJA KOMPUTEROWA 2D

“Ukojenie” opowiada historię o stanie mentalnym osoby wysokowrażliwej. Jest to podróż rozpoczynająca się w głębi własnej psychiki, będącej jednocześnie lustrem lęku wykluczenia. W tym stanie nasza własna głowa staje się udręką, pragniemy ją zagłuszyć za wszelką cenę w celu wyrwania się z ucisku narzuconych przez nas samych ograniczeń. Podjęcie tego kroku niesie wiele konsekwencji, jednak towarzyszy im także nadzieja.

Julia Orzoł – po skończeniu gimnazjum w rodzinnej miejscowości, rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży na specjalizacji realizacje intermedialne. Pierwszego prawdziwego zetknięcia z filmem animowanym doświadczyła przy realizacji końcoworocznej pracy dyplomowej zatytułowanej “Ukojenie”. Do tworzenia najbardziej inspirują ją kino oraz własne wewnętrzne
doświadczenia. Aktualnie mieszka i uczy się w Łodzi, gdzie studiuje na kierunku film animowany i efekty specjalne w Wyższej Szkole Filmowej.

***

WIDZENIE 2022 Polska 03:17, Emilia Jaworska, LAF-WFA 2022 | MALARSKA, RYSUNEK NA REGIPSIE

Pełna emocji historia o pięknej, ale krótkiej chwili życia. Opowieść prawdopodobnie zaskakująco bliska każdemu z nas.

Emilia Jaworska to bardzo młoda, ale przy tym uważna obserwatorka rzeczywistości. W animowanych kadrach umiejętnie chwyta emocje. Uczennica 8 klasy szkoły podstawowej w chwili tworzenia filmu, aktualnie 1 klasy II LO w Legnicy. Uczestniczka i laureatka 23, 24, 25,26, 27 edycji Legnickiej Akademii Filmowej Warsztaty Filmu Animowanego. Pomimo młodego wieku miała już szansę pracować pod okiem znakomitych, doświadczonych opiekunów artystycznych m.in. Pana Juliana Zawiszy. Pana Stanisława Lenartowicza, Pana Witolda Giersza (np. 2017r film „Indeks”; 2018 film „Pamięć”). Laureatka 36 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Warszawa Dozwolone do lat 21/Uptu 21. Zajęła II miejsce w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych Przez dzieci Oko Kalejdoskopu 2019.

***

ZIELONY MOST (Polska 2022, 03:00), Antonina Szwarc-Bereżecka, Pracownia Animacji CK Zamek Poznań | LALKOWA

Pięknie przedstawiona w języku animacji lalkowej, przejmująca opowieść o tym jak delikatna jest dzika natura w konfrontacji z cywilizacją.

Antonina Szwarc-Bereżecka, „Tosia” – licealistka fascynująca się animacją, muzyką i przyrodą. Od dzieciństwa tworzy animacje, które w obrazowy sposób wyrażają jej przemyślenia i rozterki. Próbuje spojżeć na świat z innej perspektywy, żeby następnie przekazać ją przez ekran. Najlepiej czuje się w lesie, który kryje wiele niezapisanych tajemnic roślin, zwierząt, ale i człowieka. Próbuje, chociaż w niewielkim stopniu, pomóc zagrożonej przyrodzie poprzez sztukę. 

LAUREATKA DWÓCH TOBOŁKÓW O!PLA W KONKURSIE TERAZ MY!: SREBRNEGO W 2021 ZA DRZEWIEC – THE SHORT STORY OF SMOG ORAZ BRĄZOWEGO W 2022 ZA JASKINIĘ PLATOŃSKĄ

***

Eryka Wolna