WCZESNOSZKOLNA RETRO

WIEK JURY: 7 – 9 LAT

CZERWONY PAPIEROWY STATECZEK (Polska/Niemcy 2013, 13′:00), Aleksandra Zaręba, Lena Vurma, DragonFly Films, MiniMondo, Studio Filmowe Odeon, 2001 Marek Rudnicki

FALE ETERU (Polska 2019, 05:55), Agata Perszutów, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

KOSMOGONIA: MY LUDZIE Z KOSMOSU (Polska 2014, 10:30), Andrzej Piotr Morawski, Serafiński Studio

MALI BLOKERSI: CHCEMY WIELKIE DZIEŁO PACNĄĆ (Polska 2010, 10′) Piotr Furmankiewicz, Serafiński Studio

ŚFINKI (Polska 2012, 17:14), Piotr Łańcucki, Darek Dikti Biuro pomysłów

TERRA (Polska 2020, 04:26), Agata Patoła, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

***

CZERWONY PAPIEROWY STATECZEK (Polska/Niemcy 2013, 13′:00), Aleksandra Zaręba, Lena Vurma, DragonFly Films, MiniMondo, Studio Filmowe Odeon, 2001 Marek Rudnicki

„Nic się nie zdarzy, jeśli najpierw nie będziemy marzyć”- Carl Sandburg. Poetycka opowieść o odwadze i odkrywaniu świata. Czerwony papierowy stateczek ma marzenie by odkryć nowy świat. Pomimo faktu, że jest tylko małym stateczkiem, ma on w swym sercu odwagę, by uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Pewnego dnia, wyrusza w podróż, by spełnić swe marzenie. Podróż ta okazuje się wielką przygodą, przygodą która zmieni go na zawsze…

Aleksandra Zaręba-Zeltsch urodziła się i wychowała w Polsce. Studiowała historię kina na Uniwersytecie Łódzkim, oraz produkcję filmową w PWSFTviT w Łodzi. W 2009 r. wydała ilustrowaną książkę o przygodach czerwonego papierowego
stateczka, która stała się punktem wyjścia do projektu filmowego. W 2012 r.  otrzymała stypendium filmowe Robert Bosch Stiftung, dzięki któremu przeniosła się do Berlina, gdzie w międzynarodowym zespole powstał film „Czerwony papierowy stateczek”. Od 2013 roku film wędruje po festiwalach całego świata zdobywając nagrody. W 2014 r. Aleksandra przeprowadziła się wraz z mężem do Londynu. Tworzy wielkoformatowe panoramy do dioram dla muzeów paleontologicznych oraz scenografie do filmów animowanych. W 2019 r. otrzymała stypendium Art&Culture West Way Trust. Wystawa jej prac, wykonanych w technice grafiki komputerowej – Reseen&Unseen, odbyła się w 2020 r. w Muse Gallery w Londynie. Aleksandra jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz dumnym posiadaczem karty pływackiej.

***

FALE ETERU (Polska 2019, 05:55), Agata Perszutów, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Film opowiada historię ojca posiadającego niecodzienne hobby jakim jest krótkofalarstwo. Bohater jest  bardzo zaangażowany w swoją pasję i przez to oddala się od świata rzeczywistego. Zatraca się w świecie zapomnianej radiotelegrafii, chcąc dosięgnąć sygnałów z całego świata. Jego fascynacji z boku przygląda się córka.

Agata Perszutów – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na kierunku animacja. Autorka kilku studenckich etiud. Obecnie swoją animacyjną przygodę kontynuuje w świecie polskiego gamedevu. W wolnym czasie ilustratorka, kucharka amatorka.

***

KOSMOGONIA: MY LUDZIE Z KOSMOSU (Polska 2014, 10:30), Andrzej Piotr Morawski, Serafiński Studio

Sześcioletni chłopczyk, Wituś, spędza pod opieką Dziadka wakacje w górskim, agroturystycznym gospodarstwie. Dziadek, który jest profesorem, stara się w sposób przystępny wytłumaczyć wnukowi, w jaki sposób przez wieki narastała wiedza ludzi o otaczającym ich świecie. Asumptem jest zbiór znaczków, a wśród nich seria poczty nikaraguańskiej temu właśnie poświęcona. Dziadek zdaje sobie sprawę, że do wyobraźni chłopca bardziej przemówi praktyczne zastosowanie poszczególnych odkryć, więc unika jak może skomplikowanych wzorów. Wywód jednak prowadzi do najbardziej bodaj genialnego wzoru w całym naukowym dorobku ludzkości: E = mc2. Tego wzoru ominąć się nie da.

Andrzej Piotr Morawski – reżyser i animator, urodzony w 1948 roku. Zrobił wiele filmów animowanych dla dzieci, wielokrotnie nagradzanych. Najważniejsze produkcje przy których pracował to: “Dziwne przygody Koziołka Matołka”, “Pomysłowy Dobromir”, “Jacek i Placek”, “Żubr Pompik”. Zmarł nagle w wieku 72 lat, 06 sierpnia 2020 roku (ZOBACZ ARTYKÓŁ O ARTYŚCIE)

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA’21 ZA AGATKA I LIŚCIE (KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA) ORAZ DWÓCH WYRÓŻNIEŃ IV MIEJSCA W KATEGORII PRZEDSZKOLNEJ: W 2017 ZA WIKING TAPPI: ZAMIESZANIE Z ZIMOWYMI ZAPASAMI ORAZ W 2019 ZA OPOWIASTKI: WIELKIE MARZENIA MAŁEJ ŻABKI

***

MALI BLOKERSI. CHCEMY WIELKIE DZIEŁO PACNĄĆ (Polska 2010, 10′) Piotr Furmankiewicz, Serafiński Studio

Trójka osiedlowych ziomków przygotowuje się do osiedlowej akcji. Chcą pacnąć imponujące graffiti. Od pomysłu do realizacji jest jednak długa droga, a efekt końcowy wstrząśnie samym komendantem policji!

Piotr Furmankiewicz – urodzony 11 maja 1973 w Łodzi. Doktor sztuki filmowej, wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Współzałożyciel FUMI Studio w Warszawie. Współtwórca i producent wielu filmów fabularnych i animowanych, m.in. „Dom”, „Przedszkolaki”, „Olbrzym”, „Galaxi Taxi”. 

LAUREAT WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA W KATEGII WCZESNOSZKOLNEJ ZA FILM HISTORYJEK NA TROPIE – ZAWISZA CZARNY

***

ŚFINKI (Polska 2012, 17:14), Piotr Łańcucki, Darek Dikti Biuro Pomysłów

Fisia, Dora i Iloraz to trzy zabawne świnki zamieszkujące bajkowy park. Pewnego dnia w parku pojawia się obcy. Świnki przeczuwają najgorsze, wręcz wpadają w panikę, bo ów tajemniczy przybysz jest groźnie wyglądającym psem. A może nawet wilkiem? Gdy splot śmieszno-strasznych wydarzeń sprawia, że w łapki świnek trafia pamiętnik psa, są już pewne – on jest niebezpieczny i zły. Ależ będzie im wstyd, gdy okaże się, że oceniły „nowego” tendencyjnie, pochopnie, po pozorach, podczas gdy ten okazał się miłym jegomościem, a w krytycznym momencie pospieszył świnkom z pomocą.

Piotr Łańcucki (ur. w 1978 r.) – animator filmów reklamowych, edukacyjnych, gier komputerowych i sieciowych. Krótkometrażowy film animowany dla dzieci pt. „Świnki” to jego debiut reżyserski, zrealizowany według własnego pomysłu.

***

TERRA (Polska 2020, 04:26), Agata Patoła, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Po tajemniczej wyspie podróżuje Duch, przedstawiający sobą siły natury stwór o ulotnym charakterze. Kraina znajduje się w opłakanym stanie, została tam zaburzona równowaga: w jej górnej części panuje susza, dolna zaś tonie w wodzie. Pomiędzy jest zaśmiecona. Duch stara się ratować faunę i florę jedynym znanym sobie sposobem – za pomocą naturalnych cyklów.

Agata Patoła – obecnie studentka drugiego roku magisterskiego na kierunku Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Chwilowo skupiona jest głównie na przekazywaniu spostrzeżeń na temat natury oraz ekologii w tworzonych ćwiczeniach oraz filmach.  

***

AUTOR: Bartek Zarzycki