2013

czyli I Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA (05.04.2013 – 09.06.2013)

PLAKAT O!PLA (autor Monika Kuczyniecka)(plakat O!PLA 2013 autorstwa Moniki Kuczynieckiej)

***

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dn. 05.04.2013 – 09.06.2013, w 20 miastach i Pacanowie, przyciągając ponad 5000 widzów

Na konkurs najnowszej polskiej animacji dla dorosłych napłynęły w tym roku 103 zgłoszenia, z których ostatecznie wybrano 60 tytułów w 4 kategoriach: studyjnej, szkolnej, off i wideoklip. Program pokazów towarzyszących wypełniła wielka retrospektywa Studia Miniatur Filmowych z Warszawy (z okazji jego 55-lecia) oraz przegląd prac Moniki Kuczynieckiej i duetu Kijek/Adamski.

Jednym z najważniejszych elementów O!PLA byływarsztaty animacji plastelinowej poprowadzone w Wągrowcu (6-7.04.2013), Słupsku (12-13.04.2013) i Lublinie (17-18.05.2013) przez MONIKĘ KUCZYNIECKĄ. Efektem warsztatów O!PLA’STELINA! jest kilkanaście filmów animowanych stworzonych przez utalentowanych uczestników:

W ramach Festiwalu z widzami spotkali się: Witold Giersz (Wielki Finał O!PLA w Łodzi), Łukasz Kacprowicz (O!PLA w Górze Kalwaria), Monika Kuczyniecka (O!PLA w Wągrowcu, Słupsku i Kołobrzegu). Ponadto, w większości miast prelekcje przed pokazami poprowadził Piotr Kardas, pomysłodawca i dyrektor Animation Across Borders i Festiwalu O!PLA.

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA”, dzięki otwartości i bezcennemu zaangażowaniu lokalnych partnerów, powstał w ścisłej współpracy ze wszystkimi miejscami, które zdecydowały się wziąć udział w festiwalu.

To dzięki partnerom O!PLA, widzowie w niektórych miastach będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach animacji plastelinowej prowadzonych przez Monikę Kuczyniecką (Wągrowiec, Słupsk, Lublin), obejrzeć dodatkowo dwa głośne animowane tytuły – DROGĘ NA DRUGĄ STRONĘ Anci Damian oraz ŚWITEŹ Kamila Polaka (Wągrowiec), spotkać się z twórcami (w Górze Kalwarii z Łukaszem Kacprowiczem, w Wągrowcu, Słupsku, Lublinie i Kołobrzegu z Moniką Kuczyniecką), wysłuchać animowanych opowieści Piotra Kardasa, pomysłodawcy i dyrektora O!PLA, wziąć udział w koncertach (m.in. Wolfgang in a Truck w Opolu, Hoszpital w Wągrowcu), wernisażach (POCZĄTEK DROGI w Wągrowcu), warsztatach (warsztaty animacji plastelinowej z Moniką Kuczyniecką „O!PLA’STELINA” w Wągrowcu, Słupsku i Lublinie, „Fabryka O!PLA” w Opolu, warsztaty animacji komputerowej z Pawłem „Szawłem” Płóciennikiem w Górze Kalwarii).

Honorowy Patronat nad całym festiwalem objęło Studio Miniatur Filmowych z Warszawy, zaś nad Wielkim Finałem – Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej oraz Studio Filmowe ANIMA-POL z Łodzi.

Ogólnopolscy Patroni Medialni: KLATKA PO KLATCE.PL, MAŁE KINO.PL, QLTURKA.PL, INDEPENDENT.PL, PORTAL FILMOWY.PL oraz miesięcznik KINO.

Pierwsza edycja OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI „O!PLA” udowodniła, że polska publiczność (w każdym wieku!) chce oglądać i poznawać polską animację, zaś poprzez warsztaty, uczyć się sztuki animacji.

ZOBACZ LAUREATÓW O!PLA 2013

***

logotypy_ninaBiala

***

Oficjalna strona festiwalu: www.polskaanimacja.pl

Głównym Organizatorem OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI jest ANIMATION ACROSS BORDERS

***

Copyright © 2013 Festiwal O!PLA / Animation Across Borders
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s