KONKURS „OFF”

BAJKA O JASIU I MAŁGOSI (2012), Daniel Zagórski; 17’39”

Bajka-fotos-1Film animowany o obozie koncentracyjnym dla Dzieci Polskich (1942-45) „Jugendverwahrlager” ukrytym w środku łódzkiego Getta.
Twarze na marionetkach dzieci to fotografie bezimiennych więźniów z dokumentacji obozowej. MUZYKA: Sergiej Rachmaninow, Maksymilian Palczerski. TECHNIKA: animacja komputerowa.

WIĘCEJ O AUTORZE

***

CHWILA MUZYKI (2012), Jacek Gonciarz; 1’34”

Jeszcze moment, jeszcze chwila, i wirtuoz zacznie grać… MUZYKA: Jacek Gonciarz. TECHNIKA: animacja rysunkowa.

1. Chwila muzyki (1024x957)Jacek Gonciarz, ur. w 1978r. w Skarżysku – Kamiennej, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Akademii świętokrzyskiej w Kielcach (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) – specjalność malarstwo sztalugowe. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem satyrycznym. Obecnie pracownik Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


***

KWADRATACJA (2012), Michał Mróz; 3’

Fantazja twórcza na temat kwadratu, który tworzy swój własny świat. Film animowany klasyczna techniką na wieloplanie. MUZYKA: Sebastian Szymański.

kwadratacja

Michał Mróz. Reżyser, scenarzysta, grafik oraz miłośnik i popularyzator filmu animowanego. Swoją przygodę z filmem zaczął w wieku 14 lat tworząc swój pierwszy film animowany poklatkowo w domowych warunkach. Ukończył studia w Warszawskiej Szkole Reklamy w Warszawie na wydziale grafiki.  Autor 9 krótkometrażowych filmów animowanych za które zdobył łącznie ponad 50 nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Uczestniczył w warsztatach filmowych w BBC i Panavision (Londyn), Malmo oraz Dreźnie.  Prowadził wykłady z historii filmu animowanego dla warszawskich licealistów, a także zajęcia resocjalizacyjne oparte na tworzeniu filmu lalkowego dla osób osadzonych w areszcie śledczym w Białymstoku.  Stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

***

POLOWANIE (2012), Agnieszka Konarska; 2’12” (Polska/Niemcy)

Historia uwięzionego w lesie kruka. Kiedy uporczywie stara się on uwolnić, okazuje się, że nie jest sam. Zewsząd pojawiają się inni mieszkańcy lasu, od których los ptaka jest zależny… MUZYKA: Damian Czajka. TECHNIKA: animacja wycinankowa klasyczna.

Sequence 01.Still005Agnieszka Konarska. Urodzona 14.08.1993 w Warszawie. W 2005 zaczęła swoją historię z filmem animowanym na warsztatach filmowych LAF WFA w Legnicy, następnymi latami systematycznie brała udział w podobnych imprezach w różnych polskich miastach, a także w Niemczech. Aktualnie zajmuje się reżyserią i scenografią filmów oraz teledysków niezależnych, krótkometrażowych, jednak planuje także większe produkcje. Została nagrodzona na takich festiwalach jak UNICA w 2009, ClipAward (Mannheim, DE), OKFA, Electric December (Bristol, UK) w 2012 roku.

***

POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA (2012), Tomasz Pawlak; 9’16”

W gąszczu europejskich blokowisk stoi mała polska kamienica; ostoja psich kupek, pozerstwa i gnuśnienia… Jedynie wojna jest w stanie wykrzesać z mieszkańców rycerską postawę i potrzebą solidarności. MUZYKA: Doktor Metafor. TECHNIKA: animacja wycinankowa w komputerze.

kadr 3Tomasz Pawlak. Absolwent Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendysta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Laureat ponad czterdziestu nagród. FILMOGRAFIA: Po drugiej stronie Są kobiety piękniejsze (2005), Przypadek Marka K.(2005), Poszukiwacze zaginionej ławki (2005), Historia pewnej promocji (2008), Ostatnia podróż Profesora Igreka (2008), Druga zmiana (2008), Potencjalne problemy dozorcy Mariana (2012).

***

RESURRECTION (2011), Wojciech Sankiewicz / Ferajna Filmowa KaPok; 2’05”

Czasem bardzo trudno pogodzić się z nieoczekiwaną wiadomością… MUZYKA: Rafał Sankiewicz. TECHNIKA: animacja lalkowa.

RESURRECTION_kadr_z_filmu_02Wojciech Sankiewicz to pochodzący z Bełchatowa artysta plastyk. Wśród jego wielu różnorodnych zainteresowań twórczych od lat centralne miejsce zajmuje film animowany. Stosunkowo niedawno także z jego inicjatywy powołano do życia Ferajnę Filmową KaPoK. Grupę zdeklarowaną wyłącznie na tworzenie animacji, zrzeszającą kilkoro bełchatowian. Resurrection jest jednym z pierwszych owoców ich współpracy pod szyldem KaPoK-a. Wcześniejsza Pipeta zdobyła m.in. nagrodę na OFAFA w Krakowie.

***

SÓWKA IMPREZÓWKA – MUCHOMOR (2011), Mariusz Szulc / DFP; 2’03”

Sówka, podczas specyficznego stanu „osowienia”, filozofię swą nadmienia… MUZYKA: Mariusz Szulc. TECHNIKA: Flash.

sówka 02Mariusz „Marian” Szulc. Twórca grupy filmowej Ded Flaj Prodakszynz. Urodzony w Hallowen 1981 roku w Łodzi. Z zawodu piekarz-ciastkarz-polonista. Z zamiłowania filmowiec i animator materii w tym nieożywionej. Początki działalności filmowej datuje na rok 2000.


***

ŚPIĄCY UMYSŁ (2012), Mariusz Wirski / Grupa Filmowa MWM; 05’02”

Pogrążony we śnie bohater doświadcza niepokojących wizji końca świata… MUZYKA: Mariusz Wirski. TECHNIKA: animacja lalkowa/kombinowana.

sleeping mind4Mariusz Wirski. Absolwent filologii polskiej, obecnie doktorant polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz wykładowca akademicki. Autor filmów eksperymentalnych, animowanych i dokumentalnych. Wiele z nich prezentowano na festiwalach w Polsce (Gdynia Film Festival, KAN, OFAFA) i na świecie (European Media Art Festival). FILMOGRAFIA: Et Cetera (2012), The Great Feed (2012), Passerby (2012), Nożyczki (2012), Somnus Redux (2012), Fa(e)ces (2012), Silentium (2012), Śpiący umysł (2012), Performance (2011), Las żywych trupów (2011), Nocna wyprawa (2011), Ostatni seans (2011), Possession (2011), Ostatni rozdział (2011), Ad Rem (2011), Przebudzenie (2010), Somnus (2010), Trash (2010), Mdłości (2010), Człowiek z kamerą (2010), Padlina (2010), Parking godz. 16 (2009), Torsje (2009), Kaprys dziecięcej wyobraźni (2009), Sen (2009), Wyrok (2009), Przygoda z Wandą (2008), Wypadek (2006), Chaos (2005).

***

TANCERKA (2012), Anna Olech; 1’22”

Co w przyszłości stanie się z naszymi pasjami i marzeniami? Czy pozostaną tylko wspomnieniem? Taniec, to sztuka, dla którego bezlitosny jest upływ czasu. Co czuje tancerka, które odebrane zostały siły, by robić to, co jest jej największa miłością? MUZYKA: Damian Czajka. TECHNIKA: animacja rysunkowa.

kadr2Anna Olech – urodziła się w Warszawie i w Warszawie mieszka. Tegoroczną maturą kończy naukę w renomowanym warszawskim liceum, następnie zamierza studiować matematykę w UW lub w Anglii. Od zawsze rysuje, maluje, tworzy. Przygodę z filmem rozpoczęła dwa lata temu, biorąc udział w Letniej Akademii Filmowej w Legnicy. Na tychże warsztatach zdobyła wyróżnienie za film „Kreacja Konsternacja”, a rok później pierwszą nagrodę za „Tancerkę”. Animacja rysunkowa to jedna z jej największych pasji, którą postrzega za najlepszy środek twórczego wyrazu.

***

ZABAWA W CHOWANEGO (2011), Jan Rychter; 5’54”

Utrzymany w klimacie filmów Davida Lyncha film opowiada z pozoru błahą historię o zabawie w chowanego. Główny bohater w trakcie rozwoju akcji szuka swojej towarzyszki. Po pokonaniu wszelkich przeciwności losu wreszcie udaje mu się osiągnąć cel, choć finał będzie dla niego niemałą niespodzianką… TECHNIKA: animacja lalkowa.

DSC_2134Jan Rychter ma 31 lat, mieszka w Łodzi. Jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Od około trzech lat zajmuje się amatorsko filmem. Jest autorem kilku krótkometrażowych filmów oraz kilku amatorskich teledysków. Areną filmowej twórczości reżysera jest jak dotąd Internet. W wolnych chwilach pisze powieść lub maluje obrazy.

***

ZDROWIE I TRZEŹWOŚĆ (2011), Zofia Gramz; 3’34”

Gorzka impresja na temat współczesnej Warszawy, w której narodowe symbole zatopione są w alkoholowym delirium… MUZYKA: Zofia Gramz. TECHNIKA: animacja plastelinowa.

scena 4Zofia Gramz – urodzona w 1981 r. w Szczecinie, mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy rysunki, filmy animowane i video. W 2008 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. W 2011 otrzymała roczne Stypendium m.st. Warszawy Dzielnicy Śródmieście. 2012Międzynarodowy konkurs Henkel Art. Award – nagroda w polskim etapie konkursu za serię rysunków. Wzięła udział w wystawach m.in. w CSW, galerii Heppen Transfer, galerii Klimy Bocheńskiej, Zachęcie, a także w pokazach filmowych na festiwalu Dwa Brzegi i Festiwalu Filmów Frapujących w Gorzowie Wlkp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s