KONKURS „WIDEOKLIP”

CHOWAM SIĘ (2013, 3′), Wojciech Retz / STOWARZYSZENIE NA GÓRZE | Grupa Na Górze

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAStowarzyszenie Na Górze, to organizacja realizująca projekty artystyczno-terapeutyczne (m.in. w dziedzinie teatru, muzyki,  literatury, fotografii), których głównymi uczestnikami są osoby z niepełnosprawnością. Obok stowarzyszenia działa grupa rockowa Na Górze, której członkami są m.in. muzycy z niepełnosprawnością. Animacja filmowa, to tylko jedna z form pracy stowarzyszenia. W 2007 roku stworzono teledysk do utworu grupy Na Górze pt. „Co to jest?” – każdy z uczestników projektu animował wyciętą fotografię własnej postaci w wykreowanej przez siebie samego scenografii (Grand Prix – „Motyl 2009” w kategorii filmu amatorskiego na VI Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie).

Tegoroczna produkcja, to druga, po latach podjęta inicjatywa połączenia animacji z innymi formami artystycznymi – plastyką i muzyką. Teledysk do piosenki zespołu Na Górze pt. „Chowam się” został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego przez program „Młodzież w działaniu”, którego głównym efektem jest utworzenie strony na facebook’u pt. „Sztuka N – niedostosowana, naiwna, nienadająca się”.

Wojciech Retz jest opiekunem artystycznym wspomnianych projektów Stowarzyszenia Na Górze oraz jednym z muzyków grupy Na Górze.

***

DEAD END (2012, 04’10”), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała, Studio BM | Flapjack

Dead end FlapjackSebastian Kwidziński – operator, scenarzysta, reżyser. Realizacja „Dzień z życia św. Mikołaja” (etiuda), „Kierownik swój człowiek” (etiuda), „Winda” (etiuda), Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka” (w produkcji).

Marcin Roszczyniała – animator, grafik, malarz, scenograf. Filmem animowanym zainteresował się 5 lat temu na studiach filmoznawstwa w Bydgoszczy. Realizacja Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka” (w produkcji).

***

GOOD DAYS ARE GONE (2012, 04’16″), Honorata Martin | Trupa Trupa

4 stop klatkiHonorata Martin urodziła się i mieszka w Gdańsku.  Z wykształcenia  malarka. Tworzy obrazy zastygłe i poruszone dzięki video, animacji i performance. Płynnie porusza się między dziedzinami sztuki. Tworzy własne światy. Buduje atmosferę na bazie przeżyć oraz obserwacji. Silne emocje i treści równoważy lekką formą i dowcipem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa u prof. Mieczysława Olszewskiego i aneks z intermediów u ad. Wojciecha Zamiary. W 2007 studiowała w Marmara University w Istambule.

***

JESZCZE TEN JEDEN RAZ (2013, 04’02”), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała, Studio BM | Ania Dąbrowska

Jeszcze ten jeden raz Ania DąbrowskaSebastian Kwidziński – operator, scenarzysta, reżyser. Realizacja „Dzień z życia św. Mikołaja” (etiuda), „Kierownik swój człowiek” (etiuda), „Winda” (etiuda), Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka” (w produkcji).

Marcin Roszczyniała – animator, grafik, malarz, scenograf. Filmem animowanym zainteresował się 5 lat temu na studiach filmoznawstwa w Bydgoszczy. Realizacja Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka” (w produkcji).

***

JUŻ KĄPIESZ SIĘ NIE DLA MNIE (2011, 02’05”), Małgorzata Wojtkowiak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | Kabaret Starszych Panów

01Małgorzata Wojtkowiak – studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się filmem animowanym, realizuje teledyski, wizualizacje na koncerty, bierze udział w wystawach i festiwalach filmowych.

***

KATACHI (2013, 03’05”), Kijek/Adamski | Shugo Tokumaru

Katachi (04376) copyKijek/Adamski. Duet kreatywny pracujący na szeroko pojętym polu wideo, animacji, grafiki, projektowania i tzw. sztuki. Szczególnie zainteresowany tymi obszarami twórczości, na których wymienione dziedziny przenikają się wzajemnie i determinują nową jakość; nieustannie eksperymentujący w poszukiwaniu nowych środków wyrazu.
http://www.cargocollective.com/kijekadamski
http://www.kijekadamski.blogspot.com

***

KTO SIĘ ZANI (2012, 03’49”), Małgorzata Wojtkowiak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | Kapela ze Wsi Warszawa

11Małgorzata Wojtkowiak – studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się filmem animowanym, realizuje teledyski, wizualizacje na koncerty, bierze udział w wystawach i festiwalach filmowych.

***

NIE MA TO JAK W KINIE (2011, 04’26”), Urszula Palusińska | David Kingfire

09Ula Palusińska, ur. 1984, mieszka i pracuje w Krakowie. Jej dotychczasowe realizacje to dyplomowy film „Coś w tym gatunku” oraz debiut „Nie ma to jak w kinie”.

***

POŻEGNANIE MAŁEGO WOJOWNIKA (2011, 04’21”), Zuzanna Szyszak | Czesław Śpiewa

ZuzannaSzyszak_PozegnanieMalegoWojownika2Zuzanna Szyszak (ur. 1990 r.). Ukończyła Grafikę na Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, stypendystka Aalto University of Art and Design w Helsinkach, zajmuje się projektowaniem graficznym i animacją. Autorka animowanych wideoklipów dla takich zespołów jak: Czesław Śpiewa, Sofa, Babu Król. Jej debiut, klip do utworu „Pożegnanie Małego Wojownika”, zdobył Yacha na 21. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film oraz I nagrodę w kategorii Multimedia na X Międzynarodowym Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej AGRAFA 2012, a także wyróżnienia w kraju i zagranicą. Współpracowała z konglomeratem artystycznym „GłębokiOFF”, tworząc animacje do wideoklipów „Defto” Jamala oraz „Biała Lokomotywa” zespołu Babu Król (reżyseria Krzysztof Skonieczny).

***

SPONGE IDEAS (2011, 5′), Katarzyna Nalewajka & Paulina Szewczyk, Fundacja Filmowa Se-ma-for | Paristetris

sponge_00003Katarzyna Nalewajka – urodzona w Warszawie w 1983 roku. Studiowała nauki ścisłe na Uniwersytecie Warszawskim, potem Sztukę Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych. W ramach pracy dyplomowej  na kierunku animacja zrealizowała swój pierwszy krótkometrażowy film „Miejskie hulanki”. Od 2010 roku związana ze studiem filmowym Se-ma-for, gdzie wraz z Pauliną Szewczyk wyreżyserowała teledysk do piosenki zespołu Paristetris.

Paulina Szewczyk – 1981, animatorka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz architektury w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi; „Sponge Ideas” jest jej pierwszym filmem animowanym.

***

STILL LIFE (2012, 04’30”), Wojciech Hoffmann | Baaba Kulka

finally cut (0-04-07-17)Wojciech A. Hoffmann (ur. 1977, Poznań), mieszka i pracuje w Poznaniu. Twórca filmów animowanych i eksperymentalnych, wideoklipów, performansów audiowizualnych, projektów audioartowych, instalacji interaktywnych. W 2002 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Edukację kontynuował w Academie Minerva w Groningen w Holandii (2003). Obecnie jest asystentem w pracowni filmu animowanego prof. Hieronima Neumanna w ASP w Poznaniu. W 2004 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury.

W pracach filmowych, których ważnym elementem jest muzyka, podejmuje różnorodne eksperymenty techniczne, odnajdując nowe aspekty rzeczywistości, zagadkowe analogie (Six Ways, 2001), rytmy i powtarzalność (Blask, 2004). W filmie dyplomowym Someway (2002), rejestrującym kilka poznańskich skrzyżowań, wykorzystał triki, dzięki którym ludzie i samochody znikają i pojawiają się
za wertykalnymi elementami filmowanej przestrzeni. Działa też na polu audioartu, dając koncerty oparte na muzyce hałasu oraz tworząc nowe instrumenty (np. Eee). Gracz frisbee ultimate.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s