KATEGORIA “OFF”

Oto lista filmów przyjętych do konkursu II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w kategorii “OFF”:

A GDYBY… (2013, 04’57”), Kamil Wójcik

a_gdyby_01Kamil Wójcik… Najlepiej oddajmy głos samemu autorowi: Urodziłem się w Łańcucie. Tam robiłem pierwsze komiksy, a później kręciłem różne widea. Od pięciu lat mieszkam we Wrocławiu, gdzie zainteresowałem się animacją, tzn. wcześniej też mnie interesowała, ale w porównaniu z tworzeniem filmów, jest mniej wymagająca – wszystko mogę zrobić sam. Tak więc tym się zajmuję w wolnym czasie, którego niestety coraz bardziej ubywa.

***

ETIUDA GEOMETRYCZNA (2013, 03’06”), Piotr Żołądź

Etiuda geometryczna fot.2Piotr Żołądź, rocznik 93′, ukończył Technikum nr 4 w Tarnowie. Pracuje nad filmami abstrakcyjnymi, interesuję się sztuką awangardową XX w. ETIUDA GEOMETRYCZNA jest jego kolejną realizacją.

***

F.I.T. (2012, 3’), Marcin Giżycki

FIT_396Marcin Giżycki, historyk sztuki i filmu, krytyk, reżyser. Profesor w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. Od 1988 r. związany jest z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence (USA). Jest autorem kilku książek, m.in. “Nie tylko Disney” (2000) i „Wenders do domu” (2006). Zrealizował m.in. następujące filmy: „Providence to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście” (1997), „Wyspa Jana Lenicy” (1998), „Podróże Daniela Szczechury” (2005), „Sycylijska Pchła” (2008), „Alfred Schreyer z Drohobycza” (2010), „Aquatura” (2010), „AE” (2011), „Kinefaktura” (2012), „FFF1” (2013).

***

GLISTA LUCKA (2014, 7’29”), Tomasz Pawlak

Glista Lucka. kadrTomasz Pawlak. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (wydział grafiki i malarstwa), stypendysta Warszawskiej Szkoły Filmowej (wydział animacji i efektów specjalnych). Jak sam mówi: „Historie opowiadane przeze mnie w dużej mierze dotyczą problemów społecznych, ciężkich i złożonych, nie chcąc jednak zanudzać postanowiłem opowiadać je językiem najprostszym z możliwych, stąd wzięła się ta groteskowa ale też zabawna narracja„. Za film POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA zdobył SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2013.

***

KRONIKARZ (2013, 4’33”), Michał Sałata

„Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić”, Éric-Emmanuel Schmitt

kronikarz_01

Michał Sałata urodził się 5 października 1981 roku w Siemianowicach Śląskich. Studiował m.in. grafikę warsztatową na AJD w Częstochowie. Zajmuje się przede wszystkim grafiką komputerową 2d oraz 3d. Portfolio twórcy można zobaczyć on-line pod adresem: michalsalata.pl

***

LOKOMOTYWUS (2013, 02’56”), Maciej W. Sławuski

kadr-lokomotywus2Wojciech Maciej Sławuski pseudonim SlawusPolonus – zaczyna swą działalność terrArtystyczną w 1977r. na terenach Bolesławca. Poszukiwany jako artysta terrorysta gdyż to malarz NIE pokojowy …obecnie wygasły ale nie całkowicie, gdyż nie maluje ale reAnimuje filmy z powstałych własnych obrazów olejnych. I tak od 2012r. skręcił kilkanaście krótkich form animowanych nagradzanych i wyróżnianych na licznych festiwalach w Polsce m.in. za filmy: „Degustacja Malarska” (2012), „Orawus” (2013), „LokoMotywus” (2013), „Sromowcus” (2013), „Kadr z Nocy” (2013), „Wierszyk z zapałkami” (2014), „GrafikusTerrorus” (2014).

***

MEZOS LITHOS (2013, 04’35”), Łukasz Jędrzejewski

IMG_0450dŁukasz Jędrzejewski, ur. w 1989r. w Lublinie, absolwent AFiT w Warszawie. Obecnie operator i montażysta w telewizji internetowej Pollub TV, a także niezależny twórca filmowy realizujący swoje najróżniejsze projekty w całym kraju i na świecie. Założyciel grupy filmowej Skarpark. W świat animacji zagłębił się ok. 2 lata temu realizując serię filmików „Prymitywne Kino Łukasza”.

***

OSTATNIA WYSPA (2013, 9’54”), Daniel Zagórski

wyspa-2Daniel Zagórski (ur. 1949 w Łodzi). Artysta grafik warsztatowy: linoryt, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, litografia, CG głównie 3D. Mistrz Polski w Motolotniarstwie w 1991 roku. Przez ostatnie kilka lat uwikłany w tworzenie autorskich filmów animowanych, czasami z sukcesami. Laureat ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA za film BAJKA O JASIU I MAŁGOSI na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2013. Więcej na: www.danielzagorski.com

 ***

PAJĄK I MUCHY (2013, 3’30”), Tessa Moult-Milewska

pajakimuchy2Tessa Moult – Milewska – stypendystka Warszawskiej Szkoły Filmowej i absolwentka Akademii Filmowej Mirosława Ondricka w Pisku. Reżyserka nagradzanej animacji “Konstruktor”(2012) oraz “Pająk i Muchy”(2013). Zwyciężczyni konkursu filmowego TVP “Dolina Kreatywna”, właścicielka Indemind Studio. Obecnie pracuje nad debiutem w Studiu Munka, animacją “Kreatury”.

***

PROCES (2013, 05’03”), Mariusz Wirski, MWM ART. FILM

Proces 11Mariusz Wirski. Doktorant filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wykładowca akademicki. Studiował filologię polską na UG oraz Intermedia na ASP w Gdańsku, ukończył warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor filmów eksperymentalnych, animowanych i dokumentalnych, prezentowanych na festiwalach w Polsce i na świecie (m.in. European Media Art Festival Gdynia Film Festival, OFAFA, ZOOM-Zbliżenia). Jego wcześniejszy film pt. ŚPIĄCY UMYSŁ startował w konkursie OFF na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2013.

***

VANITAS (2013-2014, 07’10”), Kamila i Mirek Sosnowscy

Vanitas_KMS_2014_v1Kamila i Mirek Sosnowscy to duet – scenograf i fotograf. Oboje ukończyli wyższe szkoły artystyczne, Kamila ASP w Krakowie a Mirek PWSFTViT w Łodzi. Kamila jest autorką dwóch krótkometrażowych filmów „Coraz Ciszej” oraz „Wachlarz”, które brały udział w festiwalach polskich (m.in. O!PLA 2013) i zagranicznych. Razem od trzech lat tworzą małe komercyjne/konkursowe formy animowane zdobywając m.in. główne nagrody w konkursie pokaż swój filmowy horyzont w ramach 12. Festiwalu Nowe Horyzonty za spoty „Tak powinno być” oraz „Nowe horyzonty”, drugie miejsce w konkursie Zaanimuj Łódzkie pod Patronatem 3-ego Se-Ma-For Festiwal za animacje „Łódź inspiruje”. „Vanitas” to ich pierwszy wspólny autorski film animowany.

***

W KLATCE CZASU (2013, 09’54”), Justyna Podżorny

1Justyna Podżorny, ur. 1987 w Cieszynie. Interesuje się animacją 2d i 3d, projektowaniem interaktywnych instalacji oraz postprodukcją. Modeluje i animuje w 3d, a także używa systemu motion capture do nagrywania ruchów ludzkich.

***

ZASMAŻANY FILM #5 (2013, 5’14”), Pedro Ferreira

ZasmazanyFilm_Still02Pedro Ferreira (ur. 1988, Oliveira de Azeméis, Portugalia), ukończył kierunek Multimedia na Politechnice w Bragança oraz Uniwersytet w Porto (tytuł magistra Sztuk Multimedialnych i Kultury). W roku akademickim 2012 rozpoczął ośmiomiesięczne praktyki jako asystent Wojtka Pukocza na kierunku Multimedia/ Media Elektroniczne, na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prowadząc warsztat “Avant-garde and experimental cinema: From film to digital”, który otrzymał specjalne wyróżnienie na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2013, oraz warsztat “Out of the canvas: Live cinema performance”. Jest jednym z twórców i założycieli grupy ASK oraz twórcą DERME – kina na żywo. Obszary jego działalności artystycznej obejmują kino eksperymentalne, filmy non-kamerowe, filmy dokumentalne, sztukę dźwiękową, performans, fotografię i poezję. Mieszka i pracuje jako freelancer we Wrocławiu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s