KATEGORIA „WIDEOKLIP”

Oto lista filmów przyjętych do konkursu II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w kategorii “WIDEOKLIP”:

BASTARDS (2012, 2’55”), Łukasz Rusinek / Frozen Bird

bastards1Łukasz Rusinek urodził się w 1981 roku; zajmuje się tworzeniem grafiki i animacji; mieszka w lesie niedaleko Opola. W 2005 roku ukończył skrajnie nieartystyczny kierunek, jakim było zarządzanie w przemyśle ciężkim na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nie zdecydował się jednak ruszyć na ratunek rodzimemu górnictwu. Zamiast tego zajął się projektowaniem okładek płyt, plakatów i szeroko pojętą obsługą graficzną prężnie działającego, niezależnego wydawnictwa Karrot Kommando. Przełomowym momentem był dla niego rok 2009, kiedy to postanowił wziąć się za barki z animacją. Wtedy powstał wideoklip do piosenki „Telehon” artysty znanego jako Pablopavo. Teledysk ten zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Yach Film. W latach 2010 i 2011 zdobył na tymże festiwalu kolejne dwie nagrody – za najlepszą animacje i najlepszy wideoklip dla dzieci. Od tamtego czasu stara się w oryginalny sposób łączyć obraz z muzyką. Dalej robi teledyski (dla takich artystów takich jak m.in. Grubson, Lao Che, Vavamuffin, czy folk punkowy kolektyw R.U.T.A.), tworzy wizualizacje koncertowe i spoty telewizyjne. Oprócz tego od 1995 roku, jako gitarzysta ,gra i nagrywa płyty z opolską formacją Paprika Korps.

***

ELITA (2013, 04’10”), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała / Sarius

Sarius Elita zdjecie 2Sebastian Kwidziński – operator, scenarzysta, reżyser. Realizacje: „Dzień z życia św. Mikołaja” (etiuda), „Kierownik swój człowiek” (etiuda), „Winda” (etiuda), Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka” (w produkcji).

Marcin Roszczyniała – animator, grafik, malarz, scenograf. Filmem animowanym zainteresował się 5 lat temu na studiach filmoznawstwa w Bydgoszczy. Realizacje: Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka” (w produkcji).

Za wideoklip do piosenki Ani Dąbrowskiej pt JESZCZE TEN JEDEN RAZ zdobyli BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA na O!PLA 2013. Flapjack DEAD END był nominowany.

***

DZIEWECZKA (2013, 01’52”), Marta Zabłocka / Pochwalone

dzieweczka (386) Marta ZablockaMarta Zabłocka – fotografka, rysowniczka mniej lub bardziej wymyślonych historii. Autorka albumów “Znamy się tylko z widzenia” i “Sierstka”. Zaangażowana w sprawy społeczne. Kiedy tylko może, jeździ rowerem oraz czyta książki. Bardzo lubi chodzić sama do kina. Kocha swoje koty miłością tajemniczą i ponadgatunkową. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz wydawnictwami. Prowadzi stronę zycie-na-kreske.blogspot.com. Razem z kilkoma innymi dziewczynami tworzy komiksowy Dream Team.

***

JULIE’S JOURNEY TO EARTH (2013, 02’54”), Łukasz Swaryczewski / KALINA IN DUB

Julie's journey to earth 2Łukasz Swaryczewski z branżą filmową związany jest od 2003 r. kiedy to rozpoczął pracę w TVP Katowice, na stanowisku montażysty. Od tego czasu współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi oraz domami produkcyjnymi zajmując się postprodukcją, technologią stereoskopową oraz animacją, czego efekty można zobaczyć na kanale vimeo: http://www.viemo.com/swaryczewski

***

KOŁYSANKA KONOPNA (2013, 2’12”), Sylwia Kubus / Kapela Ze Wsi Warszawa (Polska/Niemcy)

hemp_lullaby_003Sylwia Kubus, reżyser filmów animowanych, artysta 2d, malarka, ukończyła animację w PWSFTviT w Łodzi, jak również w Filmakademie Baden Württemberg. Od wielu lat mieszka i pracuje w Berlinie. Strona artystki: www.sylwiakubus.com

***

LOVE LAYS LOW (2013, 03’14”), Izabela Szumen / Daniel Kahn & The Painted Bird

Love Lays Low, fotos 1Izabela Szumen (ur.1986), studiuje Sztukę Nowych Mediów na PJWSTK, buduje mikro-światy z tektury i drutu by poklatkowo ożywiać w nich martwe żuki. Zajmuje się grafiką użytkową i uczy dzieci sztuki.

„Love Lays Low” to jej animatorski debiut. Mieszka w Warszawie.

***

IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY (2012, 4’15”), Łukasz Rusinek / R.U.T.A.

Ius Primae Noctis 2Łukasz Rusinek urodził się w 1981 roku; zajmuje się tworzeniem grafiki i animacji; mieszka w lesie niedaleko Opola. W 2005 roku ukończył skrajnie nieartystyczny kierunek, jakim było zarządzanie w przemyśle ciężkim na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nie zdecydował się jednak ruszyć na ratunek rodzimemu górnictwu. Zamiast tego zajął się projektowaniem okładek płyt, plakatów i szeroko pojętą obsługą graficzną prężnie działającego, niezależnego wydawnictwa Karrot Kommando. Przełomowym momentem był dla niego rok 2009, kiedy to postanowił wziąć się za barki z animacją. Wtedy powstał wideoklip do piosenki „Telehon” artysty znanego jako Pablopavo. Teledysk ten zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Yach Film. W latach 2010 i 2011 zdobył na tymże festiwalu kolejne dwie nagrody – za najlepszą animacje i najlepszy wideoklip dla dzieci. Od tamtego czasu stara się w oryginalny sposób łączyć obraz z muzyką. Dalej robi teledyski (dla takich artystów takich jak m.in. Grubson, Lao Che, Vavamuffin, czy folk punkowy kolektyw R.U.T.A.), tworzy wizualizacje koncertowe i spoty telewizyjne. Oprócz tego od 1995 roku, jako gitarzysta ,gra i nagrywa płyty z opolską formacją Paprika Korps.

***

MOSAICON (2013, 03’10”), Alicja Adamkiewicz / Antonio Vivaldi (wyk. John Harrison)

mosaicon2Alicja Adamkiewicz, urodzona w 1988 roku w Szczecinie. Obecnie studentka V roku Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w Pracowni Grafiki Multimedialnej prowadzonej przez prof. Leszka Kiljańskiego. Poza uczelnią zajmuje się pracą w Studenckim Zespole Redakcyjnym UMK TV, gdzie odpowiedzialna jest za montaż i oprawę graficzną programów. Zajmuje się przede wszystkim grafiką, animacją i rysunkiem. W swojej twórczości wykorzystuje klasyczne, eksperymentalne techniki graficzne oraz techniki cyfrowe. Inspiracje czerpie głównie z natury co później przekłada na abstrakcyjne formy.

 ***

NIE MA KRAJU (2013, 3’34”), Łukasz Rusinek / Kasia Dereń

nie ma kraju 1Łukasz Rusinek urodził się w 1981 roku; zajmuje się tworzeniem grafiki i animacji; mieszka w lesie niedaleko Opola. W 2005 roku ukończył skrajnie nieartystyczny kierunek, jakim było zarządzanie w przemyśle ciężkim na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nie zdecydował się jednak ruszyć na ratunek rodzimemu górnictwu. Zamiast tego zajął się projektowaniem okładek płyt, plakatów i szeroko pojętą obsługą graficzną prężnie działającego, niezależnego wydawnictwa Karrot Kommando. Przełomowym momentem był dla niego rok 2009, kiedy to postanowił wziąć się za barki z animacją. Wtedy powstał wideoklip do piosenki „Telehon” artysty znanego jako Pablopavo. Teledysk ten zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Yach Film. W latach 2010 i 2011 zdobył na tymże festiwalu kolejne dwie nagrody – za najlepszą animacje i najlepszy wideoklip dla dzieci. Od tamtego czasu stara się w oryginalny sposób łączyć obraz z muzyką. Dalej robi teledyski (dla takich artystów takich jak m.in. Grubson, Lao Che, Vavamuffin, czy folk punkowy kolektyw R.U.T.A.), tworzy wizualizacje koncertowe i spoty telewizyjne. Oprócz tego od 1995 roku, jako gitarzysta ,gra i nagrywa płyty z opolską formacją Paprika Korps.

***

NIEPRZYSIADALNOŚĆ (2013, 5’11”), Katarzyna Pereta, ZSMC WA UMCS LUBLIN / ŚWIETLIKI

nieprzysiadalnosc-1Katarzyna Pereta (ur.1990). Studentka ostatniego roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom licencjacki, animacja pt. „Czego nie widać” obroniona w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazurka i dr Joanny Polak w 2012 roku. Działa w zakresie animacji, ilustracji i projektowania graficznego. Na co dzień zajmuje się projektowaniem grafik i realizacją spotów reklamowych. W swoich pracach korzysta zarówno z technik tradycyjnych jak i cyfrowych.

***

ODROBINA TEJ RADOŚCI (2013, 4’16”), Łukasz Rusinek / Vavamuffin

odrobina tej radosci 2Łukasz Rusinek urodził się w 1981 roku; zajmuje się tworzeniem grafiki i animacji; mieszka w lesie niedaleko Opola. W 2005 roku ukończył skrajnie nieartystyczny kierunek, jakim było zarządzanie w przemyśle ciężkim na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nie zdecydował się jednak ruszyć na ratunek rodzimemu górnictwu. Zamiast tego zajął się projektowaniem okładek płyt, plakatów i szeroko pojętą obsługą graficzną prężnie działającego, niezależnego wydawnictwa Karrot Kommando. Przełomowym momentem był dla niego rok 2009, kiedy to postanowił wziąć się za barki z animacją. Wtedy powstał wideoklip do piosenki „Telehon” artysty znanego jako Pablopavo. Teledysk ten zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Yach Film. W latach 2010 i 2011 zdobył na tymże festiwalu kolejne dwie nagrody – za najlepszą animacje i najlepszy wideoklip dla dzieci. Od tamtego czasu stara się w oryginalny sposób łączyć obraz z muzyką. Dalej robi teledyski (dla takich artystów takich jak m.in. Grubson, Lao Che, Vavamuffin, czy folk punkowy kolektyw R.U.T.A.), tworzy wizualizacje koncertowe i spoty telewizyjne. Oprócz tego od 1995 roku, jako gitarzysta ,gra i nagrywa płyty z opolską formacją Paprika Korps.

***

ORAWUS (2013, 09’15”), Wojciech M. Sławuski / Wojciech Kilar

plakatus3Wojciech Maciej Sławuski pseudonim SlawusPolonus – zaczyna swą działalność terrArtystyczną w 1977r. na terenach Bolesławca. Poszukiwany jako artysta terrorysta gdyż to malarz NIE pokojowy …obecnie wygasły ale nie całkowicie, gdyż nie maluje ale reAnimuje filmy z powstałych własnych obrazów olejnych. I tak od 2012r. skręcił kilkanaście krótkich form animowanych nagradzanych i wyróżnianych na licznych festiwalach w Polsce m.in. za filmy: „Degustacja Malarska” (2012), „Orawus” (2013), „LokoMotywus” (2013), „Sromowcus” (2013), „Kadr z Nocy” (2013), „Wierszyk z zapałkami” (2014), „GrafikusTerrorus” (2014).

 ***

PRZEMIANA (2013, 5’), Dorota Skupniewicz, Martyna Kuźma / Trzy Maszty

_DSC0317Dorota Skupniewicz, ur. 23 czerwca 1989 roku, studiuje Animację w  pracowni Animacji Materii dr hab. Piotra Muszalskiego (wcześniej również studentka Edukacji Artystycznej na UMK), rodowita Torunianka. Twórczyni festiwalu filmów animowanych CTRLanima oraz członkini grupy arytstycznej SZARAŃCZECZE. Pisze, tworzy filmy (zarówno fabularne, jak i animowane), maluje, rysuje. Do jej ukochanych tworów należy teledysk i opowiadanie. Kreacje do animacji tworzy z drutu, plasteliny, wycinanki.

Martyna Kuźma, ur. 3 lipca 1987 roku, studiowała Rzeźbę oraz Działania Przestrzenne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz na Akademii Umieni w Banskiej Bystrzycy na Słowacji. Z racji predyspozycji oraz wykształcenia ze szczególnym oddaniem poświęca się pracy fizycznej. Niezwykle chętnie tworzy w plastelinie, zajmuje się nią od ponad 20 lat. Słuszność dokonanego przed laty, całkowicie intuicyjnego wyboru materiału, zdaje się potwierdzać konsekwencja, z którą do niego powraca.

***

SEARCHING FOR DEVO (2013, 4’43”), Natalia Brożyńska, PWSFTviT / DEVO

kwadrycy_12533Natalia Brożyńska urodziła się 13 grudnia 1990 roku w Łodzi. W 2009 roku, po maturze, rozpoczęła studia w PWSFTviT w Łodzi, specjalność: animacja i efekty specjalne. Na pierwszym roku zrealizowała swój pierwszy film animowany, lalkowe „Drżące Trąby” (2010), które stały się jedną z najpopularniejszych polskich animacji początku II dekady XXI wieku. Drugi rok zakończyła animacją plastelinową „Turuntaj, koniec i początek” (2011; nominacja w kategorii SZKOLNEJ na O!PLA 2013), a trzeci –  lalkowym teledyskiem „Searching for Devo”, nagrodzonym na Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM. Obecnie studiuje na piątym roku animacji i efektów specjalnych.

 ***

SILNY KAC (2012, 3’54”), Jacek Łuczyński / MC-Makler

MC-silny kac 2Jacek Łuczyński “ artysta plastyk, absolwent Wydziału Sztuk Plastycznych Politechniki Radomskiej, specjalizujący się w grafice komputerowej i nowych mediach. Wśród jego twórczych pasji szczególne miejsce zajmuje animacja poklatkowa. To właśnie ona zapewniła mu liczne nagrody w konkursach takich jak: FrytkaOff („Serfer” I miejsce), Zrób to w Vegas! („Montaż w Sony Vegas Video” I miejsce) „Inny świat” (III miejsce i wyróżnienie za filmy „Mućka” oraz „Dywan”), a także nominację w kategorii innowacja i pozycję w ścisłej czołówce walczących o laur na Festiwalu Yach Film 2013.

***

SNAJPER (2013/2014, 02’22”), Jakub Majcherczyk, Kinga Wójtowicz / WJT

Kadr1Jakub Majcherczyk, lat 29 z Niepołomic. Z wykształcenia informatyk, aktualnie studiuje Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Akademii Krakowskiej. Z zamiłowania fotograf i pasjonat filmowy. Uczestnik Niepołomickiego Klubu Filmowego w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Ponadto trenuje Karate Kyokushin, akrobatykę.

Kinga Wójtowicz, lat 23 z Podłęża. Absolwentka Liceum Plastycznego w Krakowie. Wizażystka. Na co dzień pracuje jako bodypainter w słynnej formacji baletowej Art Color Ballet. Oprócz tego posiada doświadczenie przy licznych sesjach zdjęciowych i realizacjach filmowych. Prowadzi w Nowohuckim Domu Kultury zajęcia plastyczne.

***

THE TRICK (2013, 03’13”), Kamil Wójcik / Acid Drinkers

the_trick_02Kamil Wójcik… Najlepiej oddajmy głos samemu autorowi: Urodziłem się w Łańcucie. Tam robiłem pierwsze komiksy, a później kręciłem różne widea. Od pięciu lat mieszkam we Wrocławiu, gdzie zainteresowałem się animacją, tzn. wcześniej też mnie interesowała, ale w porównaniu z tworzeniem filmów, jest mniej wymagająca – wszystko mogę zrobić sam. Tak więc tym się zajmuję w wolnym czasie, którego niestety coraz bardziej ubywa.

***

TRZEJ KRÓLOWIE – PASTORAŁKA (2014, 03’20”), Anna Błaszczyk / Jan Duszyński

3K BandAnna Błaszczyk. Reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Anna Błaszczyk urodziła się w 1981 roku w Łodzi. Jest absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Animacja i Efekty Specjalne. Debiutowała filmem „Caracas” (2006), nagradzanym na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. Grand Prix festiwalu BALKANIMA w Belgradzie, pierwsza nagroda International Festival of Animation Films BIMINI w Rydze, nagroda specjalna jury Filmfest Dresden 2007, Grandprix Sopot Film). Absolwentka European Animation Masterclass w Halle (Niemcy) – gdzie zrealizowała film NANNYLESS (nagrody Weimar Unicato Awards 2007, Kurzsuechtig 2007 Leipzig). Uczestniczka kilku edycji European Exchange Forum – Perspectives for Animated Film w Dreźnie. W ramach stypendium DAAD, reżyserowała w Berlinie następną animację: „Return” w koprodukcji ze Szkołą Filmową w Poczdamie HFF Konrad Wolf oraz łódzkim studiem Se-ma-for. Jest autorką wizualizacji do festiwalu OPEN’ER 2008 oraz videoclipu promującego piosenkę Kory & 5th Element – „Szare Miraże”, nominowanego do nagrody YACH 2008. Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową – publikowała swoje prace m.in. w tygodniku „WPROST”, magazynie „Lampa” i Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Jej prace były wystawiane w Polsce i zagranicą (cykl „Baśnie Braci Grimm” – Blogna Book Fiere 2008 w Bolonii, wystawa indywidualna w „Małej Literze” w Łodzi, Cityuations – Consumed Society w Berlinie 2008). Anna Błaszczyk była animatorem przy produkcji pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy” (reż. Wojtek Wawszczyk, Kuba Tarkowski, Tomek Leśniak). Jest autorką rysunkowego bloga: www.notobuh.blogspot.com

 ***

TY ALBO ŻADNA (2013, 03’30”), Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk (ESY-FLORESY Pracownia Animacji) / Makabunda

Makbunda_screen3Urszula Morga ukończyła studia na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i TV na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała jako asystent reżysera (m.in. „Moje Miasto” reż. Marek Lechki), kierownik produkcji (m.in. teatr TV „Inka 1946” reż Natalia Koryncka-Gruz) oraz reporter radiowy (Radio Gdańsk). Od 2006 roku prowadzi pracownię animacji Esy-floresy w ramach której realizuje autorskie projekty zarówno komercyjne (m.in. reklamy, prezentacje), jak i artystyczne (wideoklipy, wizualizacje itp.). Jest współautorką m.in teledysków dla grupy Habakuk, Noviki, Pinneweli i Kasi Klich. Za wideoclipy dla grupy Habakuk, Pinnaweli i Makabundy była nominowana do Nagród Yach Film Festiwal (m.in. debiut, animacja, i Grand Prix).

Bartosz Mikołajczyk ukończył studia na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Pracował jako operator w telewizjach TVN, TVP oraz przy niezależnych produkcjach filmowych i telewizyjnych a także zrealizował wiele projektów fotograficznych. Jego pasja to animacja i ilustracja, które rozwija równolegle. Od 2006 roku realizuje autorskie projekty w ramach pracowni animacji Esy-floresy. Jest współautorem m.in teledysków dla grupy Habakuk, Noviki, Pinneweli i Kasi Klich. Za videoclipy dla grupy Habakuk był dwukrotnie nominowany do Nagród Yach Film Festiwalu (w 2010 w kategorii debiut i animacja, w roku 2011 w kategorii Grand Prix). Otrzymał także nominację w do Nagrody Sztorm Roku 2011 w kategorii multimedia. W roku 2010 zrealizował swój pełnometrażowy operatorski debiut fabularny pt. „Heniek” (reż. Eliza Kowalewska i Grzegorza Madej) który otrzymał m.in. Wielkiego Jantara 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” i Nagrodę Publiczności na Off Plus Camera Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie. Za zdjęcia do „Heńka” otrzymał w 2011 roku nominację w konkursie o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka w kategorii najlepszy debiut operatorski.

***

UNTIL THERE IS NO END (2013, 02’54”), Bartosz Wojda / LORN

Lorn - Until There Is No End (2)Bartosz Wojda – urodzony w 1988 roku, mieszkaniec Gliwic. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którą ukończył w 2013 roku. W czasie studiów na poziomie magisterskim specjalizuje się w animacji, czego efektem jest m.in. teledysk pt. „Christofer Luca feat. Stabol – Napad” wykonany dla wytwórni Urban Records.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s