OFF & GO!

A DAVID MACKO (2015, 2’42”), Macko Sławuski
DRUMLA (2015, 12’29”), Tomasz Pawlak
FOREST MONSTER (2015, 5’04”), Martyna Koleniec
GOŁĘBIE (2016, 2’50”), Joanna Jóźwicka
GROTA (2015, 9’00”), Dawid Żurawski
HAIKU (2016, 3’42”), Mariusz Wirski, Piotr Zarzycki
KOLEKCJONER (2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy
KOSMOS (2014, 9’43”), Karolina Głusiec
LABORATORIUM (2015, 8’00”), Natalia Nguyen
MÓJ TATA W MUZEUM (2015, 2’20”), Anna Jagoda Mrożek
POLE (2015, 7’43”), Sebastian Milewski
PRZETRWAĆ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ (2015, 2’29”), Michał Rychławski (STREFA 57)
UTOPIA (2015, 3’59”), Daniel Zagórski

***

A DAVID MACKO (2015, 2’42”), Macko Sławuski // T.: reAnimacja obrazu olejnego/mieszana //

adavid3-kadrFilm jest malarską reWizją wiersza Patryka Czarkowskiego pod tytułem “w dzieciństwie uczono nas hodować kryształy w słoikach”.

Macko Sławuski pseudonim SlawusPolonus – wiek 39. Poszukiwany również jako artysta terrorysta gdyż to malarz NIE pokojowy …obecnie wygasły ale nie całkowicie, bo nie maluje ale skręca filmy z powstałych własnych obrazów olejnych. I tak od 2012r. skręcił kilkadziesiąt krótkich form filmowych (nagradzanych i wyróżnianych na licznych festiwalach w Polsce) m.in. za filmy: „Degustacja Malarska” (2012), „Orawus” (2013), „LokoMotywus” (2013), „Sromowcus” (2013), „Kadr z Nocy” (2013), „GrafikusTerrorus” (2014), „Wierszyk z zapałkami” (2014), „Złomusy” (2015), „À David Macko” (2016). STRONA: artystaterrorysta.art.pl

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2014 ZA FILM „ORAWUS”. WYRÓŻNIENIE NA O!PLA 2014 ZA FILM „LOKOMOTYWUS”.

***

DRUMLA (2015, 12’29”), Tomasz Pawlak // T.: wycinanka w komputerze //

Drumla kadr 3Janko to amator gry na drumli i szybkiej jazdy na rowerze, mieszka z babcią weteranką Powstania Warszawskiego i marzy o wynalezieniu leku na wszystko, ma do tego okazję bo zatrudnia się na okres wakacji w laboratorium farmaceutycznym a w mieście właśnie wybucha epidemia

Tomasz Pawlak – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (wydział grafiki i malarstwa), stypendysta Warszawskiej Szkoły Filmowej (wydział animacji i efektów specjalnych). Jak sam mówi: „Historie opowiadane przeze mnie w dużej mierze dotyczą problemów społecznych, ciężkich i złożonych, nie chcąc jednak zanudzać postanowiłem opowiadać je językiem najprostszym z możliwych, stąd wzięła się ta groteskowa ale też zabawna narracja”.

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA FILM „POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA” ORAZ BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2014 ZA FILM „GLISTA LUCKA”.

***

FOREST MONSTER (2015, 5’04”), Martyna Koleniec // T.: animacja plastelinowa //

screenshot1Zmęczony potwór zasypia w nawiedzonym lesie. Budząc się w środku nocy podąża za jedynym źródłem światła i ciepła…

Martyna Koleniec – artystka urodzona w 1994 roku w Warszawie. W 2015 obroniła pracę dyplomową na temat oprawy graficznej animacji poklatkowej. Zawodowo zajmuje się fotografią i obróbką zdjęć. Jej pasją jest sztuka wizualna w każdej postaci, zaczynając od malarstwa, fotografię, przez filmy i animacje. Jej inspiracją są problemy społeczne, sny oraz własna biografia, które w efekcie końcowym ulegają małemu zniekształceniu.

***

GOŁĘBIE (2016, 2’50”), Joanna Jóźwicka // T.: animacja rysunkowa CGI //

stopklatka_2_RGB„Gdybym miał skrzydła jak gołąb, uleciałbym i spoczął / uciekłbym daleko, zamieszkałbym na pustyni” (Ps 55, 7-8)

Joanna Jóźwicka urodziła się w 1989 roku w Bydgoszczy. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Podczas studiów uczęszczała do Pracowni Obrazowania Cyfrowego oraz Pracowni Rysunku Narracyjnego na Wydziale Grafiki. Interesuje się reklamą i projektowaniem graficznym. Jest laureatką I nagrody konkursu na plakat/citylight do kampanii społecznej Don’t Text And Drive Golden Drum International Advertising Festival 2014. Zajmuje się też animacją. W roku 2015 otrzymała Wyróżnienie za animację „Danse macabre” na Screen And Sound Fest w Krakowie.

***

GROTA (2015, 9’00”), Dawid Żurawski // T.: animacja rysunkowa //

GROTA 1Jak głosi legenda, wysoko w górach znajduje się grota a w niej tajemnicze źródło nieśmiertelności. Poszukiwacze przygód, Beros i Randal, przemierzają szczyty w celu odnalezienia źródła. Kierując się mapą, docierają do skrytej we mgle jaskini. Wchodząc do środka i odkrywają, że nie są pierwszymi poszukiwaczami w tej grocie. Zagłębiając się w ciemności, nie wiedzą jeszcze z jakimi niebezpieczeństwami przyjdzie im się zmierzyć.

Dawid Żurawski (urodzony 15 sierpnia 1983 roku w Świeciu n/ Wisłą). Pracuje jako grafik komputerowy. Od 2006 roku tworzy swoje własne niezależne filmy animowane (m.in. „Jesień” i animowany dokument „Energia dla Gdyni”). Swoje filmy prezentował na kilku festiwalach oraz przeglądach o charakterze zarówno krajowym jak i międzynarodowym. STRONA: http://domowestudioanimacji.republika.pl/ .

***

HAIKU (2016, 3’42”), Mariusz Wirski, Piotr Zarzycki // T.: animacja kombinowana //

Haiku (2016) 4' Full HD.mp4_snapshot_01.38_[2016.02.10_17.19.59]Animacja traktująca o przygodności egzystencji. Czarne postacie pojawiające się w filmie świadczą o anonimowości i ich bezpodmiotowym trwaniu w czasie i przestrzeni. „Haiku” to z jednej strony eksperymentalna opowieść o charakterze kontemplacyjnym, z drugiej jest świadomym i ironicznym podejściem do formuł filmu artystycznego

Mariusz Wirski (ur. 1984). Absolwent Filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, doktorant filmoznawstwa. Studiował Intermedia na ASP w Gdańsku. Autor filmów animowanych, eksperymentalnych i dokumentalnych w niezależnej grupie MWM Art Film, m.in. Performance, Somnus Redux, Passerby, Past Perfect, Krzyż, 45-39. Wiele z nich prezentowano na festiwalach i przeglądach w Polsce i na świecie (European Media Art Festival, Cologne One Minute Film Festival, FPFF w Gdyni, OFAFA, CSW Zamek Ujazdowski). Redaktor naukowy książek Wstręt i obrzydzenie oraz Wykluczeni. Definicja, odmiany, recepcja. STRONA: http://mwm-artfilm.pl/

Piotr Zarzycki (ur. 1978). Z wykształcenia fizyk. Z zawodu programista. Ponadto hobbystycznie zajmuje się malarstwem akwarelowym, fotografią oraz komponowaniem muzyki. Od wielu lat współpracuje z grupą filmową MWM Art Film głównie komponując muzykę do filmów oraz współtworząc animacje.

STRONA: http://www.piotrzarzycki-art.pl/

***

KOLEKCJONER (2015, 07’09”), Kamila i Mirek Sosnowscy // T.: animacja lalkowa //

Kolekcjoner_foto_16x9_3Symboliczna opowieść o szczególnej bibliotece. Dziwacznym organizmie pełnym katalogowych szufladek, wypełnionych zapiskami Oskara Kolberga. Dzięki niemu ożywają ocalone od zapomnienia melodie i obrazy nieistniejących już pejzaży polskiej XIX wsi. Film powstał w ścisłej współpracy z duetem folkowym InFidelis (Helena Matuszewska i Marta Sołek).

Kamila i Mirek Sosnowscy tworzą niezależny duet artystyczny. Oboje ukończyli szkoły artystyczne – Kamila scenografię na ASP w Krakowie, Mirek fotografię na PWSFTViT w Łodzi. Animacyjnie realizują się w technice stop motion. W 2014 roku debiutowali autorskim filmem animowanym „Vanitas”, który brał udział w festiwalach polskich i zagranicznych m.in.: FNS Katowice (Najlepsza scenografia), QL Festiwal (Najlepsza animacja), Nakręceni (Grand Prix), O!PLA 2014 (wyróżnienie), Młodzi i Film, Nowe Horyzonty, Athens Animfest, Teheran Animation Festiwal i inne. W zeszłym roku zakończyli pracę nad dwoma animacjami – wideoklipem „Siedem” dla zespołu Same Suki oraz filmem na motywach życia Oskara Kolberga „Kolekcjoner”. Obecnie pracują nad scenariuszem do bajki dla dzieci pt. „Burza”. STRONA: http://www.kmsosnowscy.com

WYRÓŻNIENIE NA O!PLA 2014 ZA FILM „VANITAS”

***

KOSMOS (2014, 9’43”), Karolina Głusiec // T.: animacja rysunkowa //

kosmos1Najpierw powstała muzyka, czyli album Etamski – KOSMOS EP – opublikowany w 2009 roku, a oficjalnie wydany na taśmie zapakowanej w drewnianym, ręcznie malowanym pudełku w 2013 roku przez wytwórnię Latarnia. „Kosmos” to film narysowany do muzyki. Dźwięki są odległe i przypominają słuchowisko, albo jakąś audycję w radio, którą mogło się usłyszeć, gdy było się dzieckiem, ale nie do końca ją zrozumieć. Rakiety lecą w kosmos, gwiazdy spadają do talerza. Dobranoc. Tak w krótki sposób opisuje film Karolina Głusiec.

Karolina Głusiec, rysowniczka, autorka filmów animowanych, absolwentka prestiżowej uczelni Royal College of Art w Londynie, m.in. zwyciężczyni jednej z najważniejszych nagród dla rysowników – Jerwood Drawing Prize z filmem VELOCITY, nagrodzonym również na słynnym Ann Arbor Film Festival w USA.

***

LABORATORIUM (2015, 8’00”), Natalia Nguyen // T.: animacja lalkowa //

Balet_001_43_X1_0142W tajemniczym laboratorium Konstruktor pracuje nad stworzeniem swojego nowego wynalazku – mechanicznej Baletnicy, którą ożywia za pomocą miedzianej nakrętki. Pomaga jej stawiać pierwsze kroki i uczy tańca. Baletnica nie chce się stosować do jego wskazówek i próbuje tańczyć po swojemu. Dochodzi do konfliktu.

Natalia Nguyen – urodzona w 1984 we Wrocławiu. W 2005 ukończyła studium animatorów kultury na wydziale filmowym. W 2010 skończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Grafika/ specjalizacja Sztuka Mediów. 2008/2009 w ramach programu ERASMUS studiowała w Institut d’Art Visuel w Orleanie we Francji. Zajmuje się realizacją autorskich filmów animowanych oraz prowadzeniem warsztatów filmu animowanego dla dzieci i młodzieży. W 2012 prowadziła „Wielokulturowe Warsztaty Filmu Animowanego” w Warszawie oraz warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci w ramach Festiwalu Artloop w Sopocie. Zajmuje się również działaniami teatralnymi, m.in. teatrem lalkowym oraz teatrem cieni, z którym podróżuje po różnych krajach.

***

MÓJ TATA W MUZEUM (2015, 2’20”), Anna Jagoda Mrożek // T.: animacja lalkowa //

kadr z filmu2Animacja ukazuje głęboką relację miedzy ojcem a córką. Nie tylko łączą ich więzy rodzinne, ale również zamiłowanie do sztuki. Możliwość przyglądania się procesowi tworzenia dzieł przez tatę jest dla dziewczynki odkrywaniem innego świata. Tata jest dla niej artystą, którego podziwia. Jest jej inspiracją i autorytetem. Specyficzne wykorzystanie w filmie techniki animacji lalkowej jest dla autorki próbą odnalezienia własnej drogi w świecie animacji a także uznaniem dla twórczości jej taty.

Anna Jagoda Mrożek – Urodziła się 23.01.1993 w Nowym Targu. Studentka grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Z zamiłowania reżyser krótkometrażowych filmów animowanych pokazywanych m.in. na festiwalu w Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Krakowie. Wciąż poszukuje swojej techniki w animacji. Uczestniczka Festiwalu Internacional de Cinema Baia Formosa w Brazylii w 2012 roku.

***

POLE (2015, 7’43”), Sebastian Milewski // T.: animacja rysunkowa //

kadr1Wizja człowieka pożeranego przez społeczne oraz wewnętrzne napięcia. Kontrole nad nim przejmuje podświadomość.

Sebastian Milewski, ur. 1995 w Aleksandrowie Kujawskim, obecnie studiuje na pierwszym roku grafiki na wrocławskiej ASP. Człowiek intermedialnie poszukujący w dziedzinach znanych szerzej jako malarstwo, grafika, rysunek, intermedia, film eksperymentalny, muzyka oraz animacja.

***

PRZETRWAĆ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ (2015, 2’29”), Michał Rychławski (STREFA 57) // T.: animacja rysunkowa CGI //

puszcza_2Dwóch starych przyjaciół, wielkich pasjonatów sztuki przetrwania, postanawia celowo zgubić się w Puszczy Białowieskiej. Bez jakiegokolwiek sprzętu i łączności ze światem chcą przeżyć przygodę życia i przetrwać w dziczy…

Michał Rychławski (ur. 08.11.1985 r) – Od najmłodszych lat pasjonat filmów animowanych. Jeszcze na studiach z przyjemnością zasiadał do posiłku oglądając „Atomówki”, „Laboratorium Dextera” czy „Jam Łasica”. Na ostatnim roku studiów z troski o swoją przyszłość postanowił zapisać się na kurs grafiki komputerowej gdzie rozpoczął, trwający nieprzerwanie do dziś, płomienny romans z programem „Adobe Flash”. W 2009 roku założył Studio Grafiki Komputerowej STREFA 57, które z coraz większymi sukcesami nadal prowadzi. Aktualnie wykorzystuje swoje umiejętności z zakresu animacji tworząc kursy i szkolenia e-learningowe. STRONA: http://www.strefa57.pl

***

UTOPIA (2015, 3’59”), Daniel Zagórski // T.: animacja komputerowa 3D //

utopia-1Utopia……czyli, samonakręcanie Nakręconych.

Daniel Zagórski – urodzony w 1949 roku w Łodzi. Artysta grafik warsztatowy: linoryt, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, litografia, CG głownie 3D. Przez ostatnie kilka lat uwikłany w tworzenie autorskich filmów animowanych. Więcej informacji na autorskiej stronie http://www.danielzagorski.com

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA FILM „BAJKA O JASIU I MAŁGOSI”.