SZKOLNA

ALICE (2015, 3’09”), Joanna Kańka (ANIMA-ART Policealne Studium Plastyczne w Krakowie)
BESTIA (2016, 03’30”), Agnieszka Konarska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
CIPKA (2015, 8’22”), Renata Gąsiorowska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
CZARNA WOŁGA (2015, 3’58”), Marta Wiktorowicz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
FILM CAMEROWY WIELOWARSTWOWY (2015, 3’15”), Aneta Makowska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
FURIA (2015, 3’30”), Paulina Wyrt (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
GLI.TCH (2014, 3’34”), Mikołaj Sęczawa (ASP ŁÓDŹ)
ŁAŃCUSZKI (2015, 8’10”), Alicja Błaszczyńska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
NIEBO NADE MNĄ (2015, 2’50”), Agnieszka Waszczeniuk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
OPOWIEŚĆ O LESIE (2014, 4’46”), Katarzyna Melnyk (PWSFTviT ŁÓDŹ)
OSTATNIA WIOSKA NATURYSTÓW (2015, 3’09”), Wacław Andrzej Marat (ASP WARSZAWA)
PŁOTY (2015, 7’), Natalia Krawczuk (PWSFTviT ŁÓDŹ)
SPACER (2015, 3’37”), Marcin Surma (PWSFTviT ŁÓDŹ)
SUSZA (2014, 6’25”), Sara Divjak (ASP KRAKÓW)
TUBE STORY (2015, 2’31”), Dorota Omiotek (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie)
UDOMOWIENIE (2015, 6’), Sylwia Gaweł (ASP KRAKÓW)
WIÓRY (2015, 6’28”), Agata Mianowska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
ZACZYN (2015, 4’55”), Artur Hanaj (PWSFTviT ŁÓDŹ)
ZAWIESZONY (2015, 4’16”), Aleksandra Hildebrandt (Akademia Animacji 3D i Efektów Specjalnych DRIMAGINE w Warszawie)

***

ALICE (2015, 3’09”), Joanna Kańka (ANIMA-ART Policealne Studium Plastyczne w Krakowie) // T.: animacja rysunkowa //

alice_02Tytułowa Alice w pogoni za białym królikiem przechodzi przez różne rodzaje animacji, od szkicowego konturu na papierze do w pełni kolorowej, stworzonej w programie komputerowym. Podczas swojej wędrówki natrafia na kilka zabawek optycznych, w których ukrywa się uciekające zwierzątko.

Joanna Kańka urodziła się 2 maja 1994 w Krakowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Po ukończeniu liceum w 2013 rozpoczęła naukę w Policealnym Studium Plastycznym „Anima Art”. W 2015 obroniła pracę dyplomową z animacji filmem „Alice” uzyskując tytuł zawodowy plastyk ze specjalizacją techniki graficzne. Obecnie studiuje Ochronę Dóbr Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

***

BESTIA (2016, 03’30”), Agnieszka Konarska (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja wycinankowa/sylwetkowa //

UJ9Matka porzuca syna w dzikim lesie podczas zabawy w chowanego. Zaczyna zapadać zmrok. Chłopiec nie może znaleźć drogi powrotnej do domu. Nagle orientuje się, że nie jest w lesie sam…

Agnieszka Konarska, urodzona 14.08.1993 w Warszawie. Od 2005 uczęszczała na warsztaty filmu animowanego w Legnicy, Dreźnie, Kudowie Zdroju i kilku innych miastach. Od tego czasu uczestniczyła także w festiwalach filmowych, takich jak UNICA Festival, ZOOM Zbliżenia, OKFA w Koninie na których dostawała nagrody. Została także nagrodzona na kilku zagranicznych festiwalach. W 2013 roku dostała się do Szkoły Filmowej w Lodzi.

***

CIPKA (2015, 8’22”), Renata Gąsiorowska (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja mieszana //

cipka_pussy_renata_gasiorowskaMłoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie erotyczną sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Renata Gąsiorowska urodziła się w 1991 roku. W 2010 roku ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie jest studentką piątego roku kierunku Film animowany i efekty specjalne w PWSFTViT w Łodzi.

WYRÓŻNIONA NA O!PLA 2014 ZA FILM „ŁUKASZ I LOTTA”

***

CZARNA WOŁGA (2015, 3’58”), Marta Wiktorowicz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) // T.: CGI //

1Czarna wołga sieje postrach i spustoszenie w pewnym miasteczku…

Marta Wiktorowicz – Urodzona w 1992 roku. Swoją przygodę z animacją rozpoczęła w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy . Obecnie kontynuuje swoją naukę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na wydziale Animacji. W swoich filmach często ukazuje różnego rodzaju problemy społeczne, które przeważnie przedstawiane są humorystyczny i groteskowy sposób. Jej najnowszy film „Czarna Wołga” to pierwsza większa animacja poprowadzona w tej właśnie konwencji.

***

FILM CAMEROWY WIELOWARSTWOWY (2015, 3’15”), Aneta Makowska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) // T.: animacja kombinowana //

Film_camerowy_wielowarstwowy_Aneta_Makowska_kadr2Film animowany w prosty i zabawny sposób przedstawia pewne różnice w priorytetach mieszkańców miast i wsi. Plastyka oraz dynamika są silnie inspirowane twórczością Juliana Antonisza.

Aneta Makowska urodziła się w 1994 roku w Olecku. W 2014 ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu. Obecnie studiuje na wydziale animacji UAP, oraz pracuje w SQMStudio realizując komercyjne produkcje.

***

FURIA (2015, 3’30”), Paulina Wyrt (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) // T.: animacja materiałów sypkich //

Furia, Paulina Wyrt 1Kameralna rekonstrukcja pewnych dramatycznych wydarzeń, staje się próbą odpowiedzi na pytanie o granice oraz wiarygodność animowanego dokumentu.

Paulina Wyrt – animatorka, ilustratorka, absolwentka wydziału Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. „Furia” jest jej filmem dyplomowym.

***

GLI.TCH (2014, 3’34”), Mikołaj Sęczawa (ASP ŁÓDŹ) // T.: animacja lalkowa/kombinowana //

„KGli.tch_000000137rótkotrwałe zakłócenie” z świecie pewnego nieopierzonego ptaka odmieni jego życie na zawsze…

Mikołaj Sęczawa – student V roku na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Sztuk Wizualnych).

***

ŁAŃCUSZKI (2015, 8’10”), Alicja Błaszczyńska (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja rysunkowa //

Hlancuszki_1istoria 5. ludzi, których świat uważa za dziwaków. Co jeśli ich natręctwa i obsesje mają większe znaczenie niż komukolwiek mogłoby się wydawać? Może wiedzą o świecie coś czego „normalni” nie są w stanie dojrzeć…

Alicja Błaszczyńska urodziła się w 1991 roku w Łodzi. W 2012 rozpoczęła studia na kierunku animacja i efekty specjalne w łódzkiej Szkole Filmowej. Obecnie jest studentką 5-go roku.

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2014 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ PT. „PAC!”

***

NIEBO NADE MNĄ (2015, 2’50”), Agnieszka Waszczeniuk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) // T.: animacja materiałów sypkich //

sky above me.agnieszka waszczeniuk 4Natura, jedność, uniwersalność. Część całości. Jesteśmy tym, co nas otacza / to, co nas otacza, również jest nami.

Agnieszka Waszczeniuk urodziła się w 1989 roku w Białymstoku. Jest absolwentką wydziału Komunikacji Multimedialnej na kierunku Sztuka Rejestracji Obrazu, o specjalności Animacja, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia w/w uczelni na Wydziale Animacji. Bierze udział w różnych akcjach artystycznych/filmowych m.in. „Patrz – Człowiek“, „Filmowe Podlasie Atakuje!”, etc. Od 2009 roku, okazjonalnie współpracuje z Teatrem Wierszalin (multimedia w: „Plastynaci”, „Złoty Deszcz”). Od października 2012 r. prowadzi warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Od września 2013 r. pracuje w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu.

WYRÓŻNIONA NA O!PLA 2014 ZA FILM „KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ”

***

OPOWIEŚĆ O LESIE (2014, 4’46”), Katarzyna Melnyk (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja rysunkowa //

of a forest (1)Katarzyna Melnyk w swojej subtelnej animacji kreśli portret psa, który żyje wśród ludzi. Jego codzienność porządkuje rytm ludzkiego dnia wyznaczając pory posiłków czy tresury. Nocą gdy światła w pobliskich domostwach gasną odzywa się nabrzmiały od dźwięków las. W zwierzęciu stopniowo zaczynają dochodzić do głosu stłumione instynkty. Zrealizowana w technice rysunkowej „Opowieść o lesie” to film o tęsknocie za wolnością.

Katarzyna Melnyk – urodzona w 1991 r., od 2011 r. studentka PWSFTviT w Łodzi, na kierunku animacja i efekty specjalne. W 2009 r. brała udział w warsztatach animacyjnych prowadzonych przez  Gila Alkabetza w Krakowie. Jej pierwszym filmem było ,,I nie wydarzy się już nic”, wykonany węglem pod kamerą. „Opowieść o lesie” to film wykonany na drugim roku studiów. Oprócz animacji zajmuje się także scenografią filmową.

***

OSTATNIA WIOSKA NATURYSTÓW (2015, 3’09”), Wacław Andrzej Marat (ASP WARSZAWA) // T.: animacja rysunkowa //

ostatniawioska (3)Animowany mockument. 30 lat temu grupa młodych ludzi postanowiła uciec od cywilizacji. Oto opowieść o ostatnich naturystach w Polsce. Głosu narratorowi użyczył prowadzący teleturniej „Milionerzy” – Hubert Urbański.

Wacław Andrzej Marat, grafik, projektant, twórca animacji i plakatów, ilustrator. Absolwent Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. STRONA: http://www.facebook.com/waclawmaratrysuje/

***

PŁOTY (2015, 7’), Natalia Krawczuk (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja rysunkowa //

ploty_3Ptaszek w klatce, dziecko w kojcu, dwa pieski po dwóch stronach barykady… płoty towarzyszą nam od narodzin do śmierci, a każdy radzi sobie z nimi na swój sposób. Czy naprawdę warto odgradzać się murem od sąsiadów? Krótka refleksja na temat tego, jaką rolę pełnią w naszym życiu „płoty”. Zarówno te prawdziwe, jak i te, które istnieją tylko w naszej głowie.

Natalia Krawczuk – ukończyła wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w agencji PR oraz państwowych instytucjach kultury. Obecnie studiuje na wydziale Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi. Filmografia: „Ping-pong” (2012), „Kapitan” (2014), “Płoty” (2015), „Pies Schroedingera” (2016).

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA WIDEOKLIP „MOJA IDENTYFIKACJA” DLA ZESPOŁU AMPERA

***

SPACER (2015, 3’37”), Marcin Surma (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja kombinowana //

Para wraca ze spotkania do domu…

151209 spacer surma 25fps fin_00229Marcin Surma. Urodzony w 1988 r. w Lublinie. Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie oraz Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. M.in. ilustrator i art director projektu SUPERHOT.

WYRÓŻNIONY NA O!PLA 2015 ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA W KATEGORII FORMANIMY ZA FILM „NENUFARY”

***

SUSZA (2014, 6’25”), Sara Divjak (ASP KRAKÓW) // T.: animacja rysunkowa CGI //

Msusza_klatka02łoda kobieta wyprowadza się z mieszkania. Zauważa, że coś dziwnego dzieje się z jej ciałem i otoczeniem. Wyobraźnia bohaterki uruchamia kolejne obrazy. Kawałek po kawałku jej ciało pęka i przeobraża się, a z jego środka wylewa się woda, która rozlewa się po jej rękach i zalewa wszystko w okolicy.

Sara Divjak – urodziła się w 1990 roku w Zagrzebiu. Na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych zdobyła tytuł licencjata na kierunku Animacja i Nowe Media. Jej prace znalazły się antologii „Women’s comics” i wielu innych magazynach. „Dermatillomania”, jej pierwszy komiks zostały opublikowany w 2012. „Susza” jest jej dyplomem na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

***

TUBE STORY (2015, 2’31”), Dorota Omiotek (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie) // T.: animacja ubrań + CGI //

tube kadr1Film opowiada o naszym uzależnieniu do urządzeń mobilnych – które nawet psa może wyprowadzić z równowagi.

Dorota Omiotek, ur. 1983 w Biłgoraju. Studiowała Sztukę Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Pracuje jako freelancer, zajmuje się produkcją materiałów wideo.

WYRÓŻNIONA NA O!PLA 2014 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ PT. „DWA KROKI”

***

UDOMOWIENIE (2015, 6’), Sylwia Gaweł (ASP KRAKÓW) // T.: animacja wycinankowa w komputerze //

Domestication 1„Udomowienie” to film opowiadający o dość osobliwej relacji człowieka ze zwierzętami. Bohater, kolekcjoner egzotycznych gadów i ptaków żyje w mieszkaniu pełnym klatek i akwariów. W gąszczu bujnych roślin codziennie pielęgnuje zwierzęta, jednocześnie starannie kontroluje ich zachowanie. Przyniesiony do domu mały kajman niespodziewanie zburzy cierpliwie wypracowany porządek. W swojej animacji Sylwia Gaweł odkrywa sedno ludzkiej dominacji.

Sylwia Gaweł jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. „Udomowienie” jest jej filmem dyplomowym, który zrealizowała w Pracowni Film Animowanego ASP pod opieką Roberta Sowy. Jest animatorką i zajmuje się także grafiką.

***

WIÓRY (2015, 6’28”), Agata Mianowska (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja rysunkowa //

wiory_001Załamany sercowymi niepowodzeniami drwal poznaje w lesie swoją kolejną miłość. Czy tym razem będzie to ta jedyna?

Agata Mianowska urodziła się w 1992 roku w Warszawie, tam ukończyła Liceum Plastyczne im. Wojciecha Gersona. Obecnie studiuje w Szkole Filmowej w Łodzi.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „PO MOIM TRUPIE”

***

ZACZYN (2015, 4’55”), Artur Hanaj (PWSFTviT ŁÓDŹ) // T.: animacja plastelinowa //

LEAVEN_1Chcąc, żeby ciasto dobrze wyrosło trzeba wpierw mąkę z drożdżami i mlekiem rozczynić, gotowy zaczyn w ciepłe odstawić żeby ciasto podrosło. Później dobrze wszystko zagnieść, do tortownicy przełożyć i do pieca wsadzić. Uważać aby ciasto nie opadło.

Artur Hanaj – urodzony 11.10.1992 r. w Lublinie.
Aktualnie student Szkoły Filmowej w Łodzi, na specjalizacji film animowany i efekty specjalne. Ukończył Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie o profilu projektowanie zabawek. Oprócz realizacji filmów animowanych interesuje się grafiką i scenografią.

***

ZAWIESZONY (2015, 4’16”), Aleksandra Hildebrandt (Akademia Animacji 3D i Efektów Specjalnych DRIMAGINE w Warszawie) // T.: animacja komputerowa 3D //

kadr_01Uwięziony w mrocznej pustelni, drewniany chłopiec z beznadzieją obserwuje i marzy o otaczającym go barwnym świecie. Jest zrezygnowany, a jego spętane zawieszenie zdaje się być wieczne. W tej ponurej rzeczywistości pojawia się nagle mała dziewczynka, zrywa krępujące go więzy i pozwala zakosztować cudownej wolności. Obdarowywany szczęściem spostrzega, że ma ono straszliwą cenę.

Aleksandra Hildebrandt urodzona w 1984 r. w Krakowie, absolwentka Wydziału Technologii Żywności UR, Szkoły Grafiki Komputerowej Globlife oraz Akademii Animacji 3D i Efektów Specjalnych Drimagine. Aktywność zawodowa: grafika komputerowa 2D i 3D, olejne malarstwo portretowe. Współautorka dyplomowego filmu pt. „Zawieszony”.

Reklamy