TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! // PRZEDSZKOLAKI

BLOK I

AGI BAGI: ZAWODY W SURFOWANIU NA LIŚCIACH (2015, 11’), Waldemar Mordarski (BADI BADI)
ANIMACJA LEGEND LUBELSKICH: PIOSENKA O LUBELSKIM ŻMIJU (2014, 4’05”), Joanna Polak & Dzieci (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”)
BÓŹKA I DZIÓBEK: ZIMOWY TURNIEJ (2016, 4’40”), Maciej Pestka (Mapepi Animacje)
MALUCHOLANDIA: CO W CIELE PISZCZY? (2015, 9’35”), Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio)
NIEZAPOMINAJKA (2015, 1’34”), Agnieszka Świętek
PAN TOTI: PAN TOTI I WIELKIE JAJO (2015, 8’03”), Grzegorz Handzlik i Jaroslav Baran (Orange Studio Animacji)

BLOK II

AGATKA: AGATKA I MYDŁO (2015, 10’), Andrzej Kukuła (Serafiński Studio / TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)
PRZEDSZKOLAKI: NA BASENIE (2014, 4’), Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio, J&P Studio Grafiki Filmowej)
ŻUBR POMPIK: DUŻE I MAŁE (2015, 7’40”), Wiesław Zięba (EGoFILM)
SZCZĘŚLIWA KURKA (2015, 4’38”), Marcin Skorek & Dzieci (Kino Szkoła/Włoszczowskie Studio Filmów Animowanych im. Teresy Ostrowskiej)
PAMIĘTNIK FLORKI 2: POTWORNY BAŁAGAN (2015, 11’), Piotr Rogowski (ANIMA-POL)

***

BLOK I

AGI BAGI: ZAWODY W SURFOWANIU NA LIŚCIACH (2015, 11’), Waldemar Mordarski (BADI BADI) // T.: animacja komputerowa 3D //

photoSerial opowiada o przygodach dwóch głównych bohaterów – Bodzia i Zibiego, mieszkańców planety Agi Bagi. Ich perypetie są tłem dla historii wzajemnych relacji Agingów i Bagingów, czyli dwóch plemion zamieszkujących planetę Agi Bagi. Agingi zajmują się sadzeniem i hodowlą roślin. Po drugiej stronie planety żyją Bagingi – stworzenia lubujące się w środowisku wodnym. Każdy odcinek to osobna opowieść o naturalnych zależnościach w środowisku zamieszkiwanym przez bohaterów planety i niemal w każdym z odcinków Bodzio i Zibi z pomocą postaci drugo- i trzecioplanowych, jak Siłacz, Felek i Myfka, Wódz, Gligluki czy Latajączki przywracają ład i naturalną harmonię na planecie Agi Bagi.

Waldemar Mordarski (ur. 11 grudnia 1978 r. w Krakowie) – polski animator i reżyser. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną im. Leona Schillera w Łodzi, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej, Kierunek Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Jego prace brały udział w międzynarodowych festiwalach filmowych tj. Hiroszima, BIAF, Etiuda, Anima Mundi czy PISAF. Reżyser drugiego sezonu serialu animowanego dla dzieci “Agi Bagi”, którego światowa premiera odbyła się 1 kwietnia 2015 roku w 40 krajach.

ODCINEK „AGI BAGI: ZAGUBIONE JAJO” ZDOBYŁ ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015. NAGRODA POWĘDROWAŁA W RĘCE TOMKA NIEDŹWIEDZIA, REŻYSERA PIERWSZEGO SEZONU SERII.

***

ANIMACJA LEGEND LUBELSKICH: PIOSENKA O LUBELSKIM ŻMIJU (2014, 4’05”), Joanna Polak & Dzieci (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”) // T.: animacja wycinankowa w komputerze //

ANIMACJA LEGEND LUBELSKICH_ PIOSENKA O LUBELSKIM ŻMIJU 1Piosenka jest teledyskiem do filmu „Podziemne Miasto”. Opowiada o przyjaźni dzieci z legendarnym Lubelskim Żmijem.

Joanna Polak, ur. w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu. W 2011 r. otrzymała stopień doktora na UMCS w Lublinie. Joanna Polak działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Jej prace były wyświetlane na ponad 300 prezentacjach, festiwalach i kilkunastu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Artystka zdobyła 21 nagród i wyróżnień (w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wągrowcu, Łodzi, Częstochowie, Budapeszcie – Węgry, Ostrawie – Czechy, Philadelphi – USA, Mińsku – Białoruś). Jest autorką ponad 80 filmów głównie animowanych.

***

BÓŹKA I DZIÓBEK: ZIMOWY TURNIEJ (2016, 4’40”), Maciej Pestka (Mapepi Animacje) // T.: animacja komputerowa 3D //

Buźka_i_Dzióbek__02„Zimowy turniej” to nowy odcinek przygód bohaterów niezależnego serialu dla dzieci pt. „Buźka i Dzióbek”. W zimowej scenerii Buźka i Dzióbek bawią się w zawody sportowe, do których nieoczekiwanie dołącza ktoś jeszcze.

Maciej Pestka – rocznik 1970 urodzony w Gdańsku, studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, miłośnik animacji.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „ZGUBNE SKUTKI PALENIA VER. 2”

***

MALUCHOLANDIA: CO W CIELE PISZCZY? (2015, 9’35”), Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio) // T.: animacja wycinankowa w komputerze //

MALUCHOLANDIAKaju, Misiu i Pompon odkrywają na strychu Willi Wynalazków tajemniczą kamerę…

Piotr Furmankiewicz urodził się w 1973 roku w Łodzi. Producent i reżyser. Członek SFP oraz KIPA. Z grafiką, mediami i filmem związany od prawie 20-tu lat. Zadebiutował filmem animowanym dla dzieci „Mali Blokersi”. Współtwórca 39-ciu odcinków serii „Przedszkolaki”. Współwłaściciel FUMI Studio – producenta filmów animowanych, które w przeciągu kilku lat zdobyły ponad 70 nagród na festiwalach polskich i zagranicznych.

***

NIEZAPOMINAJKA (2015, 1’34”), Agnieszka Świętek (ASP KATOWICE) // T.: animacja komputerowa 2D //

agnieszka_swietek_Niezapominajka_screen2„Niezapominajka” to historia o starości i przemijaniu. Główna bohaterka uwielbia spędzać czas razem z babcią. Bawią się, uczą i chodzą na spacery, lecz ostatnio coś niepokoi dziewczynkę. Dlaczego babcia czasem jest taka nieobecna? Dlaczego wciąż czegoś zapomina? Czy o niej też kiedyś zapomni?

Agnieszka Świętek – urodzona w 1993 r. Studentka ASP w Katowicach na kierunku Projektowanie Graficzne. W ramach programu Erasmus studiowała Ilustracje i Powieści graficzne na Glyndŵr University we Wrexham. Kilkakrotnie nagradzana w konkursach komiksowych. Zajmuje się animacją, komiksem i ilustracją.

***

PAN TOTI: PAN TOTI I WIELKIE JAJO (2015, 8’03”), Grzegorz Handzlik i Jaroslav Baran (Orange Studio Animacji) // T.: animacja wycinankowa 3D //

Pan Toti i wielkie jajo 11Pan Toti wykopuje w kopalni pudełko, które nie potrafi otworzyć. Poproszony o pomoc jedzie do Hehela, który nie wie co zrobić z pękniętym, wielkim jajem. Gdy przyjaciele stwierdzają, że jajo jest sierotą, Pan Toti roztacza nad nim iście matczyna opiekę. Z jaj wykluwa się skrzydlaty Smok, który bardzo chce latać. Pan Toti najróżniejszymi sposobami próbuje nauczyć latać Smoka. Nieoczekiwanie tajemnicze pudełko otwiera się pod wpływem łzy prawdziwego smutku. To łza Smoka otworzyła pudełko, które spełnia marzenie Smoka. Smok lata.

Grzegorz Handzlik. Założyciel, właściciel Studia Animacji Orange, reżyser, animator, producent. Urodzony w 1953 roku w Kozach koło Bielska- Białej. W 1975 roku rozpoczął pracę zawodową w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej. W 1978 otrzymał I kategorię zawodową – animatora, a w 1979 Państwowa Komisja przy Ministerstwie Kultury i Sztuki przyznała III kategorię zawodową – reżysera filmów animowanych. W 1986 został współzałożycielem „Hanna Barbera” – Poland. 1995 rok założył „Orange” Studio Reklamy w Bielsku- Białej, które następnie przekształciło się w „Orange” Studio Animacji.

Jaroslav Baran. Urodzony 27.03.1957 roku w Bratysławie. Ukończył Słowacką Techniczną Szkołę Wyższą w Bratysławie – Slovenská vysoká škola technická, na Wydziale Architektury, gdzie uzyskał tytuł Inżyniera. W roku 1976 rozpoczął prace w Studiu Filmów Animowanych Koliba, zwanego SAF Koliba jako animator, a później jako reżyser. Od roku 1989 został ostatnim dyrektorem Studia Filmów Animowanych Koliba. Od roku 2000 był nauczycielem w Prywatnej szkole twórczości animowanej UAT w Bratysławie, a od 2007 nauczycielem w SZŠUR – twórczość animowana także w Bratysławie. W roku 2009 był członkiem komisji Funduszu Audiowizualnego MK SR.

LAUREACI III MIEJSCA W KONKURSIE TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! NA O!PLA 2015 ZA FILM „PAN TOTI: PAN TOTI I UFOLUDKI”

***

BLOK II

AGATKA: AGATKA I MYDŁO (2015, 10’), Andrzej Kukuła (Serafiński Studio / TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) // T.: animacja 2D Toon Boom //

agatka-i-mydlo-26W filmie „Agatka i Mydło”, Mama upomina Agatkę, aby po przesadzaniu kwiatów umyła ręce. Agatka, mimo protestów Chomika Cyryla, zabiera go ze sobą do łazienki. Nagle Zielone Mydełko wyskakuje z rąk Agatki i nurkuje w umywalce. Agatka wraz z nim przenosi się do świata mydeł. Właśnie w Mydłolandii trwają zawody w biciu piany i puszczaniu mydlanych baniek. Agatka i Cyryl kibicują swojemu przyjacielowi, a kiedy Zielone Mydełko, z powodu niesportowego zachowania jednego z zawodników, chce wycofać się z konkursu, Agatka motywuje go do dalszych występów, dzięki czemu Zielone Mydełko odnosi zwycięstwo. W realnym świecie Agatka już nie protestuje, gdy Mama prosi ją, aby myła ręce zawsze, gdy się choć trochę pobrudzą…

Andrzej Kukuła – reżyser filmów animowanych, autor opracowań plastycznych, animator, realizator programów multimedialnych i gier dla dzieci, ilustrator, rysownik i karykaturzysta. Od roku 1994 współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Stowarzyszenia Karykaturzystów Polskich. Związany ze środowiskiem artystów uprawiających rysunek satyryczny, brał udział w konkursach i wystawach. Jako rysownik współpracował z redakcjami czasopism m. in.: z Karuzelą, Szpilkami, Wieczorem Wrocławia, Gazetą Robotniczą, Gazetą Wrocławską. Opracowuje plastycznie oraz realizuje programy multimedialne i gry komputerowe dla dzieci m. in. Książę i Tchórz (95-97), animowane reklamówki, prezentacje. FILMOGRAFIA (wybór): BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: O ZEFLIKU I SMOKU (2009), BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KOZUCHA KŁAMCZUCHA (2008), BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: BAZYLISZEK (2004).

***

PRZEDSZKOLAKI: NA BASENIE (2014, 4’), Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio, J&P Studio Grafiki Filmowej) // T.: animacja 2D Toon Boom //

PRZEDSZKOLAKI_NA BASENIE_2Krótkie opowieści o przedszkolnym życiu, otaczającej przyrodzie, ciekawych zjawiskach i ekologii. W każdym odcinku opowiadamy jedno wydarzenie z życia przedszkolaków. Nie ma tu księżniczek, elfów, rycerzy i innych bajkowych postaci. Bohaterami są przedszkolaki i ich fascynujący świat, który nam dorosłym często wydaje się szarą codziennością, natomiast dla dzieci jest kolejnym, nowym i wartym zapamiętania odkryciem.

Piotr Furmankiewicz urodził się w 1973 roku w Łodzi. Producent i reżyser. Członek SFP oraz KIPA. Z grafiką, mediami i filmem związany od prawie 20-tu lat. Zadebiutował filmem animowanym dla dzieci „Mali Blokersi”. Współtwórca 39-ciu odcinków serii „Przedszkolaki”. Współwłaściciel FUMI Studio – producenta filmów animowanych, które w przeciągu kilku lat zdobyły ponad 70 nagród na festiwalach polskich i zagranicznych.

***

ŻUBR POMPIK: DUŻE I MAŁE (2015, 7’40”), Wiesław Zięba (EGoFILM) // T.: animacja 2D Toon Boom //

POMPIK_BAnimacja „Żubr Pompik” powstała na podstawie książek dr Tomasza Samojlika, pasjonata puszczy i zwierząt, autora publikacji dziecięcych. Przedstawia losy rodziny żubrów, której głównym bohaterem jest mały żubr Pompik.

Wiesław Zięba – grafik, satyryk, rysownik, reżyser filmów animowanych. Debiutował w 1972 w tygodniku „Szpilki”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-­‐Białej, a od roku 1983 w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie. Stale współpracuje z wydawnictwami książek dla dzieci i młodzieży oraz jest ilustratorem podręczników szkolnych w Wydawnictwie Szkolnym i Pedagogicznym. Od wielu lat prowadzi zajęcia z młodzieżą szkolną na terenie całego kraju i poza nim z zakresu sposobu realizacji filmów animowanych prezentując jednocześnie dorobek polskiej animacji. Prowadząc warsztaty filmowe w odległych małych miejscowościach przyczynia się do popularyzacji filmu animowanego. Zajęcia prowadzone są również z młodzieżą upośledzoną umysłowo i niepełnosprawną. W 2008 roku został odznaczony Orderem GLORIA ARTIS za wybitne osiągnięcia dla kultury polskiej . W 2014 r. otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza w 2014r. FILMOGRAFIA (wybór): MAGICZNA GWIAZDA (2003), DAWID I SANDY (1988), TAJEMNICE WIKLINOWEJ ZATOKI (1985).

***

SZCZĘŚLIWA KURKA (2015, 4’38”), Marcin Skorek, Grzegorz Krzywonos & Dzieci (Kino Szkoła/Włoszczowskie Studio Filmów Animowanych im. Teresy Ostrowskiej) // T.: animacja wycinankowa //

IMG_0115Zrealizowana przez dzieci bezpretensjonalna animacja wycinankowa na podstawie opowiadania Teresy Ostrowskiej ze zbioru „Opowiadania z zagrody Babci i Dziadka”. Historia pewnej kurki, która bardzo chciała być mamą…

Marcin Skorek. Doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, autor programów edukacji filmowo-medialnej, specjalizuje się w zagadnieniach audiowizualnej komunikacji kulturowej, manipulacji i perswazji w mediach. Wiedzę kulturoznawczą wykorzystuje do badań nad potrzebami edukacyjnymi nauczycieli i uczniów. Obszar zainteresowań dopełnia tematyka pracy magisterskiej i rozprawy doktorskiej obejmująca zagadnienia tożsamości kulturowej badanej poprzez teksty kultury: komiks i film animowany. Jego pierwszy zawód – aktora – pomaga w prowadzeniu interaktywnych zajęć z dziećmi. Szczególnie lubi tworzyć z dziećmi i młodzieżą filmy animowane i aktorskie. Przez wiele lat zasiadał w zarządzie Tyskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury Młodych, organizując imprezy filmowe oraz kultową już cykliczną imprezę „Reggae na lodzie”. Do czasów zamknięcia prowadził Kina „Ars” w Dąbrowie Górniczej i „Adria” w Mikołowie.

Grzegorz Krzywonos – kierownik Kina „MUZA” we Włoszczowie. Koordynator Festiwali O!PLA i Grand OFF oraz projektu „KinoSzkoła” i „Moja historia w moim kinie” we Włoszczowie. Współtwórca sali kinowo-widowiskowej we Włoszczowie. Dzięki jego staraniom Dom Kultury we Włoszczowie otrzymał dofinansowanie z PISF-u na zakup projektora cyfrowego 3D. Popularyzator wydarzeń sportowych, oper, baletów oraz koncertów na dużym ekranie. Pomysłodawca wakacyjnych warsztatów w ramach których powstał film SZCZĘŚLIWA KURKA.

***

PAMIĘTNIK FLORKI 2: POTWORNY BAŁAGAN (2015, 11’), Piotr Rogowski (Studio Filmowe ANIMA-POL w Łodzi) // T.: animacja wycinankowa 3D //

8Florka ma kłopot. Rodzice w kółko zwracają jej uwagę, że żeby dbała o porządek. A przecież ona dba! I to bardzo. To nie jej wina, że te okropne zabawki jej nie słuchają i ciągle rozbiegają się po pokoju. Ponieważ mimo prób nie udaje się Florce zapanować nad bałaganem w swoim pokoju, Florka zaczyna podejrzewać, że to wszystko jest sprawką Bałaganowego Potwora. Postanawia zastawić na niego pułapkę i przyłapać na bałaganieniu. Czy jej się to uda?

Piotr Rogowski urodził się 24. grudnia 1980 w Warszawie. W młodości hobbystycznie zajmował się rysunkiem i rzeźbą. W 1995 roku przeniósł swój warsztat na komputer, ograniczając rysunek i na zawsze porzucając rzeźbę na rzecz grafiki 3D. Od roku 2006 związany się z branżą filmową; zarówno z animacją jak i fabułą. Specjalizował się w efektach specjalnych, później w animacji. We wrześniu 2012 zaczął tworzyć technologię serialu „Pamiętnik Florki” dla studia Anima-Pol, której to technologii patronem jest do dziś. Odcinek POTWORNY BAŁAGAN jest jego debiutem reżyserskim.