TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! // WCZESNOSZKOLNE!

BLOK I

MAMI FATALE: HERBATKA Z TROLLEM (2014, 10’), Robert Jaszczurowski (Studio Miniatur Filmowych / Grupa Smacznego)
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK (2016, 13’), Joanna Jasińska-Koronkiewicz (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)
DZIEŃ KOSMITÓW (2015, 2’11”), Elwira Kańczugowska & Dzieci (Centrum Artystyczne SZTUKARNIA w Warszawie)
BEAR ME: POCZĄTKI (2014, 3’33”), Kasia Wilk (Animoon)
LATAJĄCY MIS I SPÓŁKA: TROLL (2015, 15’15”), Tomasz Niedźwiedź (BADI BADI)
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI (2016, 13’), Robert Turło (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)
GUCIO ZACZAROWANY (2015, 16’40”), Daria Kopiec (Fundacja Pogranicze)

BLOK II

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: PAWEŁ I GAWEŁ (2016, 13’), Andrzej Gosieniecki (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)
O DZIEWCZYNCE, CO KOT POWIEDZIAŁA (2014, 5’40”), Dotty Kultys (Wielka Brytania)
SCHRONISKO: PIES (2015, 16’05”), Jarosław Szyszko (J&P Studio)
TRZY KOTY (2015, 11’32”), Aleksandra Chrapowicka
TYMEK I MISTRZ: UCZEŃ CZARNOKSIĘŻNIKA (2015, 11’), Tomasz Leśniak, Jakub Tarkowski (SPINKA FILM STUDIO)
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: WARSZAWSKA SYRENKA (2016, 13’), Paweł Czarzasty (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)

***

BLOK I

MAMI FATALE: HERBATKA Z TROLLEM (2014, 10’), Robert Jaszczurowski (Studio Miniatur Filmowych / Grupa Smacznego) // T.: animacja wycinankowa w komputerze //

MF21_Troll_na_herbatce.Still004Jesienną porą Mami ze zwierzakami wybiera się na harcerski piknik do lasu. Prosię nie chce nosić szalika i szybko się przeziębia. Po rozłożeniu obozowiska Mami postanawia przygotować dla niego rozgrzewającą herbatkę z malinami i miodem. Podczas gdy Mami zajęta jest rozpalaniem ogniska, zwierzaki wybierają się po miód. Przy gnieździe pszczół spotykają Trolla. Zwierzaki są przestraszone i Prosię ucieka do obozowiska zostawiając na pastwę losu zwisającą z gałęzi Psinę. Wkrótce okazuje się, że Troll to bardzo dobrotliwa i pomocna istota.

Robert Jaszczurowski – reżyser, współzałożyciel Grupy Smacznego. Od najmłodszych lat rysuje i projektuje. Współtworząc serię „Harry and Toto” (2008) zyskał doświadczenie w reżyserowaniu animacji i prowadzeniu dużych animowanych koprodukcji. Od 2009 roku jest producentem kreatywnym, jego głównym projektem jest seria TV „Mami Fatale” (jako producent delegowany). Aktywny członek Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji, uczestnik najważniejszych wydarzeń w Europie związanych ze światem animacji (Cartoon Forum, Cartoon Movie, MiPJunior, Cinekid, Annecy). W tej chwili pracuje nad seriami telewizyjnymi „Basia” i „Grand Banda” oraz nad filmem pełnometrażowym „Myszy strajkują”.

ODCINEK „MAMI FATALE: ITALIANO” ZDOBYŁ ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015.

***

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK (2016, 13’), Joanna Jasińska-Koronkiewicz (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) // T.: animacja komputerowa CGI //

29_apolejka i jej osiolek (4)APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK, czyli opowieść o tym, że wdzięk, skromność i afirmacja życia przynoszą szczęście… Baśń Marii Krüger urzeka prostotą, skromnością i siłą przekazu. W wysokiej wieży żyje królewna Apolejka. Do jej komnaty prowadzi sto siedemdziesiąt sześć stopni krętych schodów, dlatego Apolejka bardzo nie lubi schodzić do ogrodu. Aż pewnego razu słyszy, że ktoś śpiewa o niej piosenkę, widzi Królewicza, ale kiedy zbiega z wieży, przy studzience stoi nie Królewicz, tylko Osiołek…

Joanna Jasińska-Koronkiewicz – reżyser, scenarzysta, scenograf, animator, operator. Realizuje filmy autorskie w technikach animacji malarskiej bezpośrednio pod kamerą i w technikach wycinankowych. 2010: Doktor Sztuki Filmowej w PWSFTViT; 2005: Debiut i stała współpraca z TV SFA Sp. z o.o. Od 2005: Asystent na Wydziale Animacji w PWSFTViT w Łodzi. 2003: Dyplom z oceną celującą na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej – Kierunek Animacja, PWSFTViT w Łodzi. Laureatka ponad 20. nagród i wyróżnień. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmografia (wybór): To pewna wiadomość! (2014), Ballada (2010), Złota jabłoń (2008), Dies Irae (2006), Len (2005), Dunia – tam i z powrotem (2003, dyplom), Mileńka (2001).

***

DZIEŃ KOSMITÓW (2015, 2’11”), Elwira Kańczugowska & Dzieci (Centrum Artystyczne SZTUKARNIA w Warszawie) // T.: animacja wycinankowa //

dzień kosmitów_2„Dzień kosmitów” opowiada historię przybycia na ziemię przedstawicieli obcej cywilizacji. Niezidentyfikowane jednostki namierzają naszą planetę jako cel swojej wizyty. Wielka, naziemna antena po latach milczenia, otrzymuje wyraźny sygnał z przestrzeni kosmicznej. Odpowiada serią drgań z zakodowaną informacją, co mobilizuje do przybycia na ziemię. Dzięki teleportacji, nocą w dzikim, niezaludnionym miejscu dochodzi do spotkania dwóch kultur – kosmitów i ludzi.  Skutkuje to nalotem na Ziemię i licznymi bombardowaniami oraz zniszczeniami. To dopiero zapowiedź prawdziwego pojedynku. Ostatecznie Planeta Matka wygrywa starcie, a przegrani kosmici wycofują się do dalszych rewirów galaktyki. Następuje uhonorowanie najdzielniejszego człowieka i wręczenie mu medalu zasług dla Ziemi i jej mieszkańców. Animacja wykonana metodą wycinankową z elementami rysowanymi. Smaku i dodają nietuzinkowe efekty dźwiękowe.

Elwira Kańczugowska – animatorka sztuki i animatorka filmów w jednym. Absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na co dzień prowadzi warsztaty artystyczne i propaguje animację poklatkową jako środek wyrazu artystycznego i sposób na opowiedzenie swojej historii. Studiowała również w Danii na kierunku „Animacja jako narzędzie nauczania”. Jako artystka zajmuje się również malarstwem olejnym, ilustracją, grafiką i jej projektowaniem oraz sztuką dokumentu i montażu.

Nicola Fedak, Bartek Szurała, Krzyś Wykrytowicz, Szymon Wypych – mali artyści, którzy w czasie wakacji zainteresowali się zajęciami zatytułowanymi „Studio Filmowe”. W ramach warsztatów zapoznali się z podstawowymi technikami animacyjnymi i wykonali film „Dzień Kosmitów”. Są uczniami 4-6-ych klas warszawskich szkół podstawowych.

***

BEAR ME: POCZĄTKI (2014, 3’33”), Kasia Wilk (Animoon) // T.: animacja rysunkowa 2D //

Bear Me Series_poczatki 3Pewnego dnia Lili spotyka na przystanku autobusowym misia. Nie zastanawiając się długo decyduje się zabrać go do domu. To niespodziewane spotkanie stanie się początkiem wielkiej przyjaźni, która jak każdy związek przeżyje swoje wzloty i upadki. „Bear me” to pełna humoru opowieść o wspólnym życiu pod jednym dachem. Seria jest oparta na krótkometrażowym filmie animowanym pod tym samym tytułem, wyreżyserowanym przez Kasię Wilk. Film zdobył 18 nagród na festiwalach w Polsce (m.in. na O!PLA 2013) i za granicą.

Kasia Wilk urodziła się w Łodzi w 1984 roku pewnego pięknego, wrześniowego dnia. Od najwcześniejszych lat życia interesowała się sztuką, zwłaszcza rysunkiem. Pierwsze „dzieło” popełniła w wieku czterech lat tworząc improwizowany rysunek za pomocą kiełbaski na ścianie w domu jej babci. Długo szukała dla siebie odpowiednich środków ekspresji, aż w końcu odnalazła się w animacji.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA FILM „BEAR ME”.

***

LATAJĄCY MIS I SPÓŁKA: TROLL (2015, 15’15”), Tomasz Niedźwiedź (BADI BADI) // T.: animacja komputerowa 3D //

Latający_Miś_i_spółka_photoTomasz Niedźwiedź (ur. 21 kwietnia 1974 r. w Jarosławiu) – producent, reżyser i scenarzysta filmów animowanych, współzałożyciel studia animacyjnego Badi Badi. Pracował jako supervisor przy projektowaniu i realizacji ponad 2000 reklam oraz kilkudziesięciu polskich teledysków. W 2003 roku razem z Tomaszem Paziewskim i Arkadiuszem Paziewskim założył w Warszawie studio postprodukcyjne i animacyjne Badi Badi. Współautor strategii produkowanych marek, tj. Agi Bagi, Latający Miś i Spółka oraz Kostka i Kulka. Producent filmu animowanego The Game. Autor projektów kilkunastu opraw graficznych programów dla stacji TV m.in. MTV, TVP, TVN.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „AGI BAGI: ZAGUBIONE JAJO”.

***

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI (2016, 13’), Robert Turło (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) // T.: animacja rysunkowa //

32_o niezwykłej przyjazni (2)O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI, czyli opowieść o życiu, które naturalnie prowadzi do starości i o tym, że szacunek do innych jest częścią dobrego życia… W pewnym lesie spotykają się wyrzucone przez ludzi stare zwierzęta: Osioł – bo nie miał już sił pracować, Pies – bo nie upilnował gospodarstwa, Kot – bo nie polował na myszy i Kogut – bo o świcie przestał piać. Wraz z nadejściem nocy, postanawiają razem wyruszyć w świat i znaleźć nowy dom…

Robert Turło. Reżyser, scenograf, scenarzysta, animator, grafik 2D i 3D. Doktor sztuki filmowej. Realizuje autorskie filmy animowane w technikach klasycznych i komputerowych. Tworzy wizualizacje video na żywo do muzyki współczesnej. Od 2009: Wykładowca ASP w Gdańsku. 2008: Współprojektant ekspozycji multimedialnej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Od 2003: Współpracuje z TV SFA Sp. z o.o. 1998: Absolwent ASP w Warszawie. Laureat ponad 20. nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych, w tym: Gold World Medal w Nowym Jorku, Special Remi Award w Houston, nominacja do ‘Złotej Palmy’ w Cannes za antywojenny, brawurowy film krótkometrażowy W.A.L. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmografia (wybór): Dar Skarbnika (2009), Gdzie Jest Księżyc? (2007), Miś Fantazy (2005 – 2007).

***

GUCIO ZACZAROWANY (2015, 16’40”), Daria Kopiec (Fundacja Pogranicze) // T.: animacja lalkowa/obiekt //

1Film GUCIO ZACZAROWANY opowiada historię chłopca, który za swoje lenistwo został przez wróżkę ukarany przemianą w muchę. Na swojej drodze spotyka pająka, rozmawia z nimi i przekonuje się, że każda, nawet drobna istota, ma swoje zadanie do wykonania. Świat z perspektywy małego latającego stworzonka-muchy jest zupełnie inny niż świat widziany oczami chłopca. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. Wróżka obdarza Gucia czerwoną czapeczką, stanowiącą znak, że jest przemienionym człowiekiem i nie wolno robić mu krzywdy. Zmiana perspektywy z jakiej przyszło Guciowi oglądać świat zmienia jego stosunek do rzeczywistości.

Daria Wiktoria Kopiec. Reżyser filmowy i teatralny, realizator teledysków. Urodzona w 1983r. W 2003r. ukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowo. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Od listopada 2006r. do marca 2007r. stażystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Od 2010r. członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2010r. laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2013r. laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi. Laureatka stypendium twórczego w 2014 roku z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmografia (wybór): Rzeki (2014), Zuzanna (2010), Anunnaki (2004).

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ PT. „RZEKI”.

***

BLOK II

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: PAWEŁ I GAWEŁ (2016, 13’), Andrzej Gosieniecki (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) // T.: animacja rysunkowa //

30_pawel i gawel-bibp (4)PAWEŁ I GAWEŁ, żartobliwa opowieść inspirowana klasyczną bajką Aleksandra Fredry, o sąsiadach skrajnie różniących się temperamentami. W krzywym zwierciadle pokazane zostały sąsiedzkie relacje w wymiarze ponadczasowym i w wielowątkowym ujęciu problemu, czyli opowieść o tym, że prawdą jest stare przysłowie, jak ty, komu, tak on tobie…

Andrzej Gosieniecki – reżyser filmów animowanych, scenarzysta, scenograf, artysta plastyk. Realizuje przede wszystkim filmy autorskie w technikach rysunkowych. Od 2004: Współpracuje z TV SFA Sp. z o.o. 2000: Dyplom z wyróżnieniem ASP w Poznaniu, Pracownia Filmu Animowanego pod opieką prof. Hieronima Neumanna. Realizuje także czołówki programów telewizyjnych i filmy reklamowe. Laureat ponad 15. nagród i wyróżnień. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmografia (wybór): Ognisty Ptak (2010), Szewc Kopytko i Kaczor Kwak (2009), Krawiec Niteczka (2005).

***

O DZIEWCZYNCE, CO KOT POWIEDZIAŁA (2014, 5’40”), Dotty Kultys (Wielka Brytania) // T.: animacja wycinankowa w komputerze //

The_Girl_Who_Spoke_Cat_still_1Ciekawska dziewczynka wiedzie nudny żywot w drętwym, zorganizowanym świecie. To, jak się chodzi, wygląda — a nawet je zupę — podlega tam surowym prawidłom. Jej próby wprowadzenia do życia odrobiny radości spotykają się z silnym oporem jej matki, która ściśle przestrzega obowiązujących zasad. Pewnego dnia dziewczynka natrafia na dziwnego kota, który nie do końca pasuje do czarno-białych norm społecznych. Postanawia za nim podążyć…

Dotty Kultys ukończyła studia animacji (MA Animation, University of the West of England) oraz aktorstwa (BA Acting, East 15 Acting School) w Wielkiej Brytanii. Jest reżyserką, scenarzystką i projektantką opowieści animowanych. Jej film dyplomowy, The Girl Who Spoke Cat (O dziewczynce, co kot powiedziała) został zakwalifikowany do wielu światowych festiwali, m.in. New York International Children’s Film Festival, Clermont-Ferrand Short Film Festival, Encounters Short Film and Animation Festival, Animafest Zagreb oraz Zlin Film Festival. W Polsce film brał udział w festiwalach ŻubrOFFka (Białystok), KINOLUB (Kraków) oraz Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny). Dotty obecnie pracuje nad kolejnym animowanym projektem — Coat Tales — we współpracy z Peterem Lordem, współzałożycielem słynnego studia animacji Aardman w Bristolu.

***

SCHRONISKO: PIES (2015, 16’05”), Jarosław Szyszko (J&P Studio) // T.: animacja rysunkowa //

final-10_01_0123Do schroniska przybywa zaniedbany, wychudzony pies z naderwanym uchem i bliznami na ciele. Nie wszystkie zwierzęta są z tego zadowolone. Podejrzewają, że jest bardzo zły. Okazuje się jednak, że osądzili przybysza zbyt pochopnie. Zawstydzone, namawiają go na zwierzenia. Pies opowiada swoją historię: od chwili, gdy jako gwiazdkowy prezent zyskuje dom i przyjaciela – małego chłopca, poprzez smutne i tragiczne życie psa łańcuchowego na wsi, ucieczkę do lasu, gdzie czuje się wolny i szczęśliwy, do momentu, kiedy bez czucia pada na ziemię jako ofiara myśliwych.

Jarosław Szyszko – warszawski animator, twórca storyboardów, ilustrator. Z animacją związany od 1988 roku. Oprócz polskich produkcji, pracował przy projektach europejskich: francuskich, norweskich, duńskich, niemieckich, hiszpańskich, włoskich. Kierował grupą animatorów przy projektach amerykańskich. Filmy z ich animacją zdobywały nagrody Primetime Emmy, ASIFA i Peabody. Laureat 58 nagrody Primetime Emmy’ za animację do filmu „The Hippo Dance”. Autorski film „Schronisko – Pies” jest jego reżyserskim debiutem.

***

TRZY KOTY (2015, 11’32”), Aleksandra Chrapowicka // T.: animacja rysunkowa //

3K025A (0-00-04-12)Film składa się z trzech części prezentujących różne historie trzech kotów ; Romea, Margo i Akinsa. Kot dachowy – Romeo opowiada o swoim zauroczeniu pudlicą Julcią i co z tego wyniknęło. Kocica Margo tęskni do przeszłości , kiedy to była królewną i mieszkała w pięknym pałacu. Kot egipski Akins wspomina z kolei czasy kiedy władza nie sprawiała mu przyjemności i dlatego wyruszył w świat , żeby zaznać przygód , sprawdzić siebie i pokonać Mysiego Króla. Losy trzech bohaterów przeplatają sie wzajemnie , aby w końcu razem się spotkać i stwierdzić , że to, co w życiu naprawdę się liczy to przyjaźń i najważniejsze , że mogą na siebie liczyć i wspólnie dalej wyruszać w podróż w poszukiwaniu kolejnych przygód.

Aleksandra Chrapowicka urodzona w 1971 roku w Łodzi, gdzie studiowała na kierunku grafika w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im . Wł. Strzemińskiego, następnie odbyła studia na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne – na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie pracuje do dziś prowadząc zajęcia ze studentami.
Od wielu lat zainteresowana twórczością dla dzieci. W 2009 roku realizacja krótkometrażowego filmu ‘’Gdzie jest bajka ?’’. Przez kilka lat współpracowała przy realizacji programów dla młodej widowni z filharmoniami w całej Polsce. Pracowała również jako scenograf i kostiumolog przy realizacjach filmowych i teatralnych. Obecnie pracuje nad nowym projektem animowanym pod roboczym tytułem ‘’Wilczek Lupi i Baranek Bobek‘’, który również adresowany jest do dzieci . Przewidziana premiera czerwiec 2016.

***

TYMEK I MISTRZ: UCZEŃ CZARNOKSIĘŻNIKA (2015, 11’), Tomasz Leśniak, Jakub Tarkowski (SPINKA FILM STUDIO)

tymek_i_mistrz_s01_e01_3359Tymek to nastoletni chłopiec, który marzy o tym, by zostać cenionym czarodziejem. Autorytet widzi w sędziwym, ekscentrycznym magu – Mistrzu, który staje się mentorem chłopca po świecie magii. Tego z kolei cieszy towarzystwo i aprobata Tymka. Razem tworzą idealny duet. Młodzieńczy entuzjazm Tymka wspaniale równoważy się z latami doświadczeń Mistrza.

Tomasz Leśniak (REŻYSER) – artysta grafik, rysownik i animator. Wspólnie z Rafałem Skarżyckim stworzył niezwykle popularną serię komiksów Jeż Jerzy oraz Tymka i Mistrza. Laureat Grand Prix konkursu MFK za Jeża Jerzego w 1999 roku, zdobywca brązowego medalu KTR 2009 w kategorii „Ilustracja” i wielu innych nagród. Absolwent Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Publikował w „Świerszczyku”, „Ślizgu”, „Przekroju”, „Newsweeku”, „Machinie”, „Filipince”, jak również na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Twórca legendarnej kreskówki fanzinu „Mięso”. Jeden z trzech reżyserów Jeża Jerzego (2011).

RAFAŁ SKARŻYCKI (SCENARZYSTA) – wykształcony filozof, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca komiksów o Jeżu Jerzym, współpracował z Tomaszem Leśniakiem przy tworzeniu serii Tymek i Mistrz. Autor tekstów dla dzieci i młodzieży. Jego prace publikowano m.in. w czasopismach dla dzieci „Świerszczyk” i „Miś – przyjaciel najmłodszych” oraz w magazynach „Fraza” i „Quriozum”. Jego pierwsza powieść Teleznovela została opublikowana w 2009 roku. Napisał scenariusz do filmu fabularnego Jeż Jerzy. bidi-font-style:normal’>Jeża Jerzego (2011).

JAKUB TARKOWSKI (REŻYSER) – absolwent PWSTViT w Łodzi. Jest reżyserem, animatorem i storyboardzistą. Autor kilkunastu krótkometrażowych animacji, m.in.: „Autobahn” 1999, „O Jureczku” 2000, „Iliada” 2001. W 2003 wygrał nagrodę Ridleya Scotta w kategorii SFX za storyboard pełnometrażowego filmu animowanego „Le Bab”. Współpracował z Londyńską firmą Moving Pictures Company. W ramach tej współpracy przygotowywał layouty m.in. do Harry’ego Pottera IV, i jako VFX animator pracował przy filmie „KingdomOf Heaven”. W 2006 zrealizował spot promocyjny na inaugurację odnowionego Muzeum Historii Polski. Ściśle współpracował z Rafałem i Tomkiem jako współreżyser przy projekcie „Jeż Jerzy”.

***

BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: WARSZAWSKA SYRENKA (2016, 13’), Paweł Czarzasty (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) // T.: animacja rysunkowa //

33_warszawska syrenka (1)WARSZAWSKA SYRENKA, czyli opowieść o tym, że umiłowanie wolności jest w życiu najważniejsze, a próbę odebrania jej komukolwiek, spotka z zasłużona kara… Pewna ciekawa świata Syrenka popłynęła w głąb nieznanego lądu. Nisza w zakolu Wisły daje jej schronienie, a ryby i raki stają się jej nowymi przyjaciółmi. Syrenka często śpiewa i jej piękny śpiew zachwyca rybaka Szymka. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy odkrywa, że Ojciec i brat uwięzili Syrenkę i chcą sprzedać ją Księciu…

Paweł Czarzasty – reżyser filmów fabularnych i animowanych, twórca efektów specjalnych, animator 3D. Tworzy także filmy dokumentalne oraz reklamy promujące nowo projektowane założenia architektoniczne z wykorzystaniem zaawansowanych technik 3D. Pracuje przy projektowaniu i grafice w dziedzinie multimediów. 2008: Współautor zwycięskiego projektu Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Od 2006: Współpracuje z TV SFA Sp. z o.o.. 2003: Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. 1996: Dyplom na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Aix-Marseille w Aix en Provence, Francja. Laureat kilku nagród międzynarodowych za filmy animowane dla dzieci i nagród za teledyski. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmografia (wybór): Busola Latariusza (2007), 1409 – Afera na zamku Bartenstein (2005, fabuła).