KATEGORIA SZKOLNA

Kategoria im. Kazimierza Urbańskiego

filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych (w tym studentów zagranicznych), a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji

***

18 FILMÓW = 82’

BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska, AS SZCZECIN
CHWAST (2017, 04’10”), Adrianna Matwiejczuk, PWSFTviT ŁÓDŹ
C.O.Ś (CZŁOWIEK OBRASTAJĄCY ŚMIERCIĄ) (2017, 06’03”), Katarzyna Piróg, ASP WARSZAWA
GOŚĆ (2017, 2’20”), Aleksander Józefczyk, ASP KRAKÓW
KLUB SENIORA (2016, 06’11”), Agata Mianowska, PWSFTviT ŁÓDŹ
NA JĘZYKACH (2017, 3’49”), Karolina Borgiasz, PWSFTviT ŁÓDŹ
NIE MASZ DYSTANSU (2017, 3’52”), Karina Paciorkowska, PWSFTviT ŁÓDŹ
NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, 6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo, PJATK WARSZAWA
OBŁAWA (2017, 4’), Krzysztof Raczkowski, UAP POZNAŃ
OJEZU (2017, 03’48”), Betina Bożek, ASP KRAKÓW
OSTATNI POKÓJ (2017, 5’47”), Marta Chyła-Janicka, PWSFTviT ŁÓDŹ
SAMURAJ (2016, 7’08”), Tomasz Kucharczyk, PJATK WARSZAWA
SKLEP Z RYBAMI (2017, 3’), Maria Kulpa, UAP POZNAŃ
WCIELENIE (2017, 5’), Barbara Rupik, PWSFTviT ŁÓDŹ
WYBORY MISS KURNIKA (2016, 3’26”), Aleksandra Pietruk, UMCS LUBLIN
ZAMIENIAMY SIĘ W PRZYRODĘ (2017, 4’), Justyna Pazdan, PWSFTviT ŁÓDŹ
ZDROWAŚ? (2017, 04’10”), Ilona Dybka, PWSFTviT ŁÓDŹ
ZJAZD (2017, 03’41”), Jerzy Tabor, PWSFTviT ŁÓDŹ

***

BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska, AS SZCZECIN

„Bajka o powstaniu czarnej dziury” to opowieść o psie – Rulonie, który po spożyciu tajemniczej karmy zaczyna latać. Postanawia spełnić marzenia i leci w kosmos, gdzie napotyka morze słodyczy. Rulon nie potrafi opanować swojego apetytu. W pewnym momencie dopada go jednak samotność. Postanawia więc wrócić do domu…

Karolina Gołębiowska (ur. 1990) pochodzi z okolic Wolina. W 2014 ukończyła grafikę artystyczną na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom artystyczny 2014 roku. Obecnie studentka trzeciego roku fotografii na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Na co dzień prowadzi warsztaty, fotografuje i kręci krótkie formy filmowe.

***

CHWAST (2017, 04’10”), Adrianna Matwiejczuk, PWSFTviT ŁÓDŹ

Główna bohaterka zmaga się z nieśmiałością. Postanawia stawić jej czoła i rusza na imprezę. Jednak nieśmiałość nie objawia się jedynie wewnątrz bohaterki, a zaczyna przyjmować materialną postać.

Adrianna Matwiejczuk urodziła się w 1992 roku w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa na kierunku Scenografia wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie studentka drugiego roku animacji w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

***

C.O.Ś (CZŁOWIEK OBRASTAJĄCY ŚMIERCIĄ) (2017, 06’03”), Katarzyna Piróg, ASP WARSZAWA

Film to metaforyczna historia o człowieku obdarzonym specyficznym darem, który jednocześnie staje się jego przekleństwem. Jest to bardzo osobisty film w którym to nie fabuła jest dominująca lecz obraz budowany za pomocą skojarzeń, domysłów.

Katarzyna Piróg. Absolwentka ASP w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni filmu animowanego u prof. Hieronima Neumanna oraz w pracowni projektowania plakatu i grafiki wydawniczej prof.Lecha Majewskiego. Aktualnie doktorantka na Wydziale Sztuki UP im. KEN w Krakowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się głównie animacją rysunkową. Ważnym obszarem jej działań jest też przestrzeń malarska w której łączy zarówno film, dźwięk, obiekt oraz akcje. Działanie w tej materii jest często impulsywne, odbywa się pod wpływem niezaplanowanej potrzeby ekspresji.

***

GOŚĆ (2017, 2’20”), Aleksander Józefczyk, ASP KRAKÓW

Etiuda o malarzu, którego nieoczekiwanie odwiedza mieszkaniec malowanego obrazu. Tytułowy gość łamie granice świata realnego i wykreowanego zmieniając perspektywę naszej percepcji.

Aleksander Józefczyk urodził się w 1994 roku. Student Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Grafiki) w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją i komiksem.

***

KLUB SENIORA (2016, 06’11”), Agata Mianowska, PWSFTviT ŁÓDŹ

Zwyczajne słoneczne popołudnie– mały chłopiec spędza czas z babcią w parku. Jednak ten spacer nie kończy się tak, jak każdy inny. Tego dnia chłopiec pozna prawdziwe oblicze „Klubu seniora”, a świat dorosłych już nigdy nie będzie wyglądać tak samo.

Agata Mianowska urodziła się w 1992 w Warszawie, tam ukończyła Liceum Plastyczne im. Wojciecha Gersona. W 2017 roku obroniła dyplom z animacji na PWSFTviT w Łodzi. Zajmuje się animacją i ilustracją.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „PO MOIM TRUPIE” (KATEGORIA: SZKOLNA).

***

NA JĘZYKACH (2017, 3’49”), Karolina Borgiasz, PWSFTviT ŁÓDŹ

Zwyczajne, szare popołudnie w małej miejscowości. Dzień jak co dzień. Trzy kobiety w podeszłym wieku: Stasieńka, Grażyna i Jadźka siedzą razem na ławce przed starym budynkiem mieszkalnym. W celu zapewnienia sobie rozrywki biorą przechodzących w pobliżu ludzi „na języki”, obgadując ich, wyśmiewając i krytycznie oceniając. Jednak wraz z jednym z obiektów obmowy radość kobiet przemija. Zmienia się w powagę i zaskoczenie po zauważeniu realiów rzeczywistości, przed którymi zostają nagle postawione twarzą w twarz.

Karolina Borgiasz urodziła się 25 września 1995 roku w Krakowie. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Dyplom z ceramiki artystycznej w 2015. Aktualnie studentka III roku Animacji i efektów specjalnych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. „Na językach” jest jej filmem realizowanym na pierwszym roku studiów.

***

NIE MASZ DYSTANSU (2017, 3’52”), Karina Paciorkowska, PWSFTviT ŁÓDŹ

Próba ukazania miejsca kobiet we współczesnym świecie. Inspirowane mediami i (niestety) życiem codziennym.

Karina Paciorkowska, urodzona w 1994 roku w Warszawie, tam też ukończyła Liceum Plastyczne im. Wojciecha Gersona. Obecnie studiuje na wydziale Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie stara się pozostać wierna klasycznym technikom animacji.

***

NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, 6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo, PJATK WARSZAWA

Animacja pozwala nam obserwować codzienność, ale w niecodzienny sposób. Seria różnych scen zaczyna się zwyczajnie i dokładnie tak jak się spodziewamy – ale wkrótce zwyczajne sytuacje zaczynają się stawać coraz bardziej absurdalne i abstrakcyjne. Ogólnym duchem animacji jest pogodzenie się z faktem, że wszyscy jesteśmy pod permanentną inwigilacją – ale za to jaką frajdę mają ci, którzy nas obserwują!

Reżyserami animacji jest para młodych i zakochanych reżyserów – Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo. Studiowali razem na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie odkryli wspólną miłość do animacji. „No weź Kasia, co Ci szkodzi” to ich pierwsze wspólne dzieło, które jest też dyplomem licencjackim. Oboje bardzo dużo rysują, lubią sztukę, filmy, feminizm i ciężką pracę. Ich marzeniem jest dalej wspólnie tworzyć animacje i spełniać się artystycznie.

***

OBŁAWA (2017, 4’), Krzysztof Raczkowski, UAP POZNAŃ

W gęstym lesie trwa bestialska obława na wilki. Bezbronna wataha próbuje uciec i ocalić ciężarną wilczycę, a człowiek… człowiek ponownie chce zamanifestować swoją „wyższość” nad naturą…

Krzysztof Raczkowski urodził się 05.07.1991 roku w Białymstoku. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku animacja. Specjalizuje się w budowie lalek i scenografii animacyjnych, prowadzeniu warsztatów animacyjno – filmowych, montażu filmowym, animacji poklatkowej, animacji 2D i video mappingu.
Obecnie jest nauczycielem w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu oraz prowadzi zajęcia z zakresu animacji filmowej w Miejskim Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży.

***

OJEZU (2017, 03’48”), Betina Bożek, ASP KRAKÓW

Bohaterami filmu są zwykli ludzie targani wewnętrznymi namiętnościami, nieporadni w wyrażaniu uczuć, ciągle oczekujący na to prawdziwe „wielkie spełnienie”. Spędzając czas na zwykłych, niepotrzebnych zajęciach, rozpływają się w codziennym niebycie targani emocjami i potrzebą miłości. Muzyka gra, bohaterowie toną w emocjach i rozlanych drinkach, a orkiestra próbuje nadać ton. Jednak wielka nieudolność wydaję się być nie do przezwyciężenia. O Jezu…

Betina Bożek urodziła się w 1993 r w Krakowie. Jest absolwentką liceum plastycznego oraz studentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Nagrodzona na plenerach malarskich, konkursach międzynarodowych, laureatka stypendiów. Brała udział w festiwalach filmowych (Międzynarodowy Festiwal Animacji Animart w Łodzi, Festiwal Polenmarkt w Greifswaldzie). Zajmuje się ilustracją, malarstwem i animacją.

***

OSTATNI POKÓJ (2017, 5’47”), Marta Chyła-Janicka, PWSFTviT ŁÓDŹ

Dobrze zaprojektowane mieszkanie, w spokojnej okolicy, z postindustrialnym wystrojem wnętrz i miłymi sąsiadami. Miało być na zawsze, tak jak ich małżeństwo. Po siedmiu latach okazuje się jednak, że nic nie trwa wiecznie, więc apartament trzeba sprzedać. Para spotyka się z potencjalnym kupcem w ostatnim pokoju i tam stopniowo odsłania powody swojego rozstania. Ironia i sarkazm pojawiają się w każdym zdaniu sprawiając, że animacja zamienia się w żart na temat kryzysów w związku i psychoterapii.

Marta Chyła-Janicka urodziła się w 1984 roku. Ukończyła polonistykę ze specjalizacją teatralną na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi na specjalności filmu animowanego. Zrealizowała animowane filmy krótkometrażowe – ,,Wysokie Napięcia”, ,,Niech żyje król”, ,,Neony”, ,,Dalej”, ,,Ostatni pokój”. Pisze scenariusze, dramaty i prozę. Strona internetowa: martachyla.pl

***

SAMURAJ (2016, 7’08”), Tomasz Kucharczyk, PJATK WARSZAWA

Poszukiwania młodego samuraja nareszcie dobiegają końca. To tutaj, w mrocznych czeluściach japońskiego pałacu, więziona jest jego ukochana. Jednak by ją uratować, musi stawić czoła czyhającemu złu. Nie będzie to łatwy pojedynek – na próbę zostaną wystawione nie tylko szermiercze umiejętności samuraja, ale także odwaga i siła ducha. Czy i tym razem dobro wygra ze złem, a bohater odzyska swoją miłość?

Tomasz Kucharczyk, Warszawiak i geek z krwi i kości. Rocznik 90’ty. Od urodzenia jego pasje skupiały się w kierunku artystycznym jednak nigdy nie myślał, że zwiąże z nimi swoją przyszłość. Okoliczności sprawiły, że trafił do Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie (PJATK), gdzie poszerzał swoje horyzonty oraz zainteresowania kinematografią i sztuką animacji. Po ukończeniu studiów z tytułem magistra, doskonalił swoje umiejętności w warszawskim studiu animacji.Obecnie pracuje w branży gier mobilnych na stanowisku Marketing Video Producer, a po godzinach realizuje własne projekty. Film „Samuraj” jest jego dyplomem magisterskim.

***

SKLEP Z RYBAMI (2017, 3’), Maria Kulpa, UAP POZNAŃ

Animacja inspirowana filmami klasy B z gatunku horroru i komedii. Akcja rozgrywa się w sklepie rybnym. Oto w jego progach pojawia się mała dziewczynka, a wszechobecne cierpienie ryb wzbudza jej współczucie. Wbrew obojętności dorosłych dziewczynka postanawia odmienić smutny los ryb. Podejmuje próbę przywrócenia im wolności, ale na jaw wychodzi prawdziwa natura tych stworzeń, a role ofiar i oprawców zamieniają się…

Maria Kulpa urodziła się w Bukowcach, ukończyła wrocławskie liceum plastyczne i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu na wydziale animacji. Obecnie pracuje w krakowskim studiu Animacji. Od zawsze jej największą pasją są filmy, zwłaszcza te kiepskie, klasy B. Poza pracą zajmuje się tworzeniem swojego nowego filmu.

***

WCIELENIE (2017, 5’), Barbara Rupik, PWSFTviT ŁÓDŹ

Krew, brud i unoszące się nad umierającym ciałem muchy tworzą przerażającą atmosferę rozkładu. W tej naturalistycznej, wzbudzającej odrazę scenerii rozgrywa się krótka historia o życiu i śmierci. Ich wzajemne oddziaływanie na siebie jest nieuniknione, tak jak i związek człowieka z naturą. W walce o zachowanie równowagi w przyrodzie ktoś będzie jednak musiał przegrać.

Barbara Rupik urodziła się w 1992 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne.

***

WYBORY MISS KURNIKA (2016, 3’26”), Aleksandra Pietruk, UMCS LUBLIN

Najpiękniejsze kurki walczą o „zaszczytny” tytuł Miss Kurnika.

Aleksandra Pietruk urodziła się 20.11.1991 r. w Lublinie. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. W 2016 r. obroniła magistra sztuki, na kierunku grafika projektowa, w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych, pod opieką artystyczną prof. Grzegorza Mazurka oraz dr Joanny Polak. Obecnie mieszka i pracuje w Lublinie.

***

ZAMIENIAMY SIĘ W PRZYRODĘ (2017, 4’), Justyna Pazdan, PWSFTviT ŁÓDŹ

Głęboko transowa animacja o połączeniu między człowiekiem a naturą.

Justyna Pazdan urodziła się w Oświęcimu w 1993 roku. Absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach na specjalizacji metaloplastyka. Obecnie studiuje na piątym roku filmu animowanego w łódzkiej Szkole Filmowej. Interesuje się zbieraniem grzybów i kulturą LGBT.

***

ZDROWAŚ? (2017, 04’10”), Ilona Dybka, PWSFTviT ŁÓDŹ

Ilona Dybka urodziła się 05.06.1994 roku w województwie Łódzkim. Przez rok studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Grafika. Od 2015 roku studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, na kierunku Animacja. Film „Zdrowaś?” jest pierwszym filmem animowanym jaki wykonała na zaliczenie pierwszego roku studiów w szkole filmowej, pod opieką artystyczną Marka Skrobeckiego, Agaty Gorządek i Aleksandry Chrapowickiej.

***

ZJAZD (2017, 03’41”), Jerzy Tabor, PWSFTviT ŁÓDŹ

Pasażerowie tramwaju pogrążają się w somnambulicznym tańcu.

Jerzy Tabor urodził się w 1991 roku w Warszawie. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiuje animację w PWSFTviT w Łodzi.