ANIMOWANY WIDEOKLIP

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP
im. Yacha Paszkiewicza

ANYWHERE (2019, 02:29), Szymon Plewiński (PJATK GDAŃSK) | The Scarring Party (wideoklip nieoficjalny)
AZBEST (2019, 03:25), Wiesława Ruta (PJATK WARSZAWA) | Przepych
BRĄZOWY I NIEBIESKI (2019, 04:00), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films) | Pablopavo i Ludziki
CONTROL MECHANISM (2019, 02:21), Kamil Wójcik | Kounterclockwise
DESZCZ (2019, 03:47), Aleksandra Górecka, Hania Oloś, Jędrzej Sosnowik | Sosnowski
DRUGA POMOC (2019, 03:24), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films) | Król
FOX WEDDING (2018, 03:10), Maciej Bączyk, kinoMANUAL | Ruby Karinto
IN (Ian William Craig rework) (2019, 05:55), Mateusz Jarmulski | Resina
KANTERSTRAJK (2018, 04:11), Łukasz Partyka/takie.pany | Fisz Emade
KLINGELING, KLINGELING (2019, 04:10), Łukasz Rusinek | Der Reggaehase Boooo feat. Dr. Klingeling
KŁOPOTY (2019, 03:34), Maciej Bednarek | Elektronikt
LAURA (2019, 04:22), Magdalena Pilecka | Paweł Izdebski
ODDS AND EVENS (2019, 03:36), Michał Czyż | P/GGMENTS
OUT OF CONTROL (2019, 03:21), Dawid Krępski | Plastic
PHOTONS (Polska/Szwajcaria 2019, 4:53), Martyna Koleniec | Kejnu
PLANETS (2019, 3:45), Tomek Ducki | Bass Astral x Igo
PRZECHERZE (2019, 05:16), Tomko Łysakowski | Tsvey
SOUVENIRS CARAIBES (Polska/Francja 2019, 02:43), Anna Chwal | Toboggan
SZMEREM (2019, 03:14), Łukasz Rusinek | Pablopavo i Ludziki
TO CO CHCĘ (2019, 03:38), Andrzej Łukomski | Lomi Lomi
TOYS – „AN UNHEAVENLY CHRISTMAS CAROL” (2019, 06:30), Alek Wasilewski | Coheed and Cambria
WANNA NA WAWELU (2019, 02:46), Rafał Garcarek | Lech Janerka

***

ANYWHERE (2019, 02:29), Szymon Plewiński (PJATK GDAŃSK) | The Scarring Party (wideoklip nieoficjalny)

Szymon Plewiński, ur. w 1997 roku. Mieszka w Gdyni, studiuje grafikę na PJATK w Gdańsku. W 2015 roku opublikował swoją pierwszą animację na platformie YouTube pod pseudonimem „Roszymek”. Jest autorem serii animacji „Moja dziwna historia” (najpopularniejszy odcinek serii ma ponad 1,3 miliona wyświetleń). Jest twórcą 20 kilkuminutowych filmów animowanych. Tworzeniem animacji zajmuje się w każdej wolnej chwili. 

***

AZBEST (2019, 03:25), Wiesława Ruta (PJATK WARSZAWA) | Przepych

Wiesława Ruta, z wykształcenia matematyk. Silnie związana z niezależną sceną muzyczną. Autorka animowanych teledysków: m.in. dla Blue Raincoat, Marszałek Pizdudski. We wrześniu 2019 obroniła dyplom licencjacki o specjalności animacja na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik komputerowych w Warszawie. Zawodowo zajmuje się ilustracją i animacją 2d.

***

BRĄZOWY I NIEBIESKI (2019, 04:00), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films) | Pablopavo i Ludziki

Marcin Podolec – urodzony w 1991 roku w Jarosławiu autor komiksów, animator, założyciel studia Yellow Tapir Films; absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, specjalność Film animowany i efekty specjalne. Swoje albumy komiksowe publikuje w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Jego krótki animowany „Dokument” był wyświetlany i nagradzany na licznych festiwalach, m.in. w Seulu (SICAF), Lipsku (DOK Leipzig) oraz w Clermont-Ferrand.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA DOKUMENT (Kategoria Studencka), ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA COLAHOLIC (Kategoria Profesjonalna) oraz SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 (wspólnie z Kacprem Zamarło) ZA WIDEOKLIP OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA DLA PABLOPAVO I LUDZIKÓW.

***

CONTROL MECHANISM (2019, 02:21), Kamil Wójcik | Kounterclockwise

Kamil Wójcik – głównie twórca animacji 2d. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Obecnie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej był absolwentem „plastyka” z Jarosławia. Urodził się na wschodzie Polski – w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2014 ZA FILM A GDYBY… (Kategoria OFF & GO!), ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM TA KOSZMARNA NIEDZIELA (Kategoria OFF & GO!), SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2016 ZA FILM HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA (wspólnie z Maciejem Żukiem / Kategoria Animowane Fraszki) oraz SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 ZA GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (Kategoria Animowane Fraszki).

AUTOR OPRAWY GRAFICZNEJ KONKURSU GŁÓWNEGO NA O!PLA 2020.

***

DESZCZ (2019, 03:47), Aleksandra Górecka, Hania Oloś, Jędrzej Sosnowik | Sosnowski

Aleksandra Górecka, reżyserka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek. Absolwentka warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Pracuje zarówno przy projektach animowanych, jak i live-action. Na na swoim koncie ma zarówno filmy fabularne („Proceder” – 2019, współscenarzystka, „44” – scenariusz i reżyseria), programy telewizyjne („Zagadki Zwierzogromadki”, TVP ABC – scenariusz i reżyseria), teledyski (m.in.”Deszcz”, „Głową w dół”, „Where Do We Go”), spoty komercyjne i charytatywne (Fundacja VIVA!, Multisport), projekty społeczne (dokument „Miłość na Osiedlu Przyjaźń”, stworzony w ramach Archiwum Społecznego Osiedla Przyjaźń) i edukacyjne. Projekty, w których brała udział były pokazywane i nagradzane na takich festiwalach jak m.in. Carmarthen Bay Film Festival (BAFTA Cymru Qualifying Festival), Let’s Cee Film Festival w Wiedniu, The International Vega Awards, Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, Warszawski Festiwal Filmowy, Toffifest, czy Polish Graphic Design Awards. https://vimeo.com/wypiszwymalujgorecka

Hania Oloś, Ilustratorka / Animatorka / Absolwentka WIT w Warszawie na kierunku Grafika. Wyróżniona na Ars Independent Festival, LINOLEUM International Animation and Media Art Festival oraz PGDAwards za animację „Lilije”. Tworzy w zamiłowaniu do geometrycznych form i symetrii. Uwielbia baśnie i horrory – najchętniej jednocześnie. Jeśli akurat nie rysuje można ją znaleźć z nosem w książce lub w poszukiwaniu nowinek filmowych i animacyjnych. https://www.behance.net/hannaolos

Jędrzej Sosnowik, animator, dyrektor artystyczny, absolwent Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na kierunku sztuka nowych mediów, specjalność animacja. Jego praca dyplomowa znalazła się na liście “The best of PJATK” na festiwalu MFFA Animocje. Posiada doświadczenie w produkcji reklamy jak i w twórczości fabularnej. Odpowiada za produkcję seriali (“Wiking Tappi”; “Żubr Pompik”), teledysków ( m.in. “Deszcz”) oraz development filmu pełnometrażowego “Ryjówka Przeznaczenia”. https://www.behance.net/sosnowiec

***

DRUGA POMOC (2019, 03:24), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films) | Król

Marcin Podolec – urodzony w 1991 roku w Jarosławiu autor komiksów, animator, założyciel studia Yellow Tapir Films; absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, specjalność Film animowany i efekty specjalne. Swoje albumy komiksowe publikuje w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Jego krótki animowany „Dokument” był wyświetlany i nagradzany na licznych festiwalach, m.in. w Seulu (SICAF), Lipsku (DOK Leipzig) oraz w Clermont-Ferrand.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA DOKUMENT (Kategoria Studencka), ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA COLAHOLIC (Kategoria Profesjonalna) oraz SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 (wspólnie z Kacprem Zamarło) ZA WIDEOKLIP OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA DLA PABLOPAVO I LUDZIKÓW.

***

FOX WEDDING (2018, 03:10), Maciej Bączyk, kinoMANUAL | Ruby Karinto

Maciek Bączyk (1977) – zajmuje się dźwiękiem i obrazem w praktyce i w teorii. Nagrywa płyty i koncertuje od 1999 roku z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty, a obecnie Pin Park i Kristen. Równolegle do aktywności muzycznej rozwija projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwo, film eksperymentalny, instalacja, sound art. W 2006 roku wystawą Niewidzialna mapa Wrocławia debiutował w galerii Awangarda BWA Wrocław. Od lat związany z Galerią Entropia we Wrocławiu, gdzie zainicjował cykl „Audio Entropia” i uczestniczył w wielu projektach i wystawach. Preferuje tradycyjne, analogowe techniki pracy. Dokumentacja upływającego czasu oraz krytyczny stosunek do technologi zapisywania wspomnień, to kluczowe wątki pracy doktorskiej, którą zrealizował w Katedrze Sztuki Mediów Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wspólnie z Agą Jarząb tworzy manufakturę audiowizualną kinoMANUAL. Ich instalacje, performensy i abstrakcyjne filmy są prezentowane na międzynarodowych festiwalach poświęconych filmowej awangardzie. W roku 2018 kinoMANUAL otrzymali drugą nagrodę na festiwalu Punto y Raya za film 25/25, zaś w 2019 uznany za Najlepszy Film Polski na Festiwalu ANIMOCJE.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM 25/25 (wspólnie z Agą Jarząb) ORAZ SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2017 ZA WIDEOKLIP POINTING TO A MARVEL (dla zespołu Lotto)

***

IN (Ian William Craig rework) (2019, 05:55), Mateusz Jarmulski | Resina

Mateusz Jarmulski jest reżyserem filmów animowanych, scenarzystą i animatorem. Ukończył PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacji. Pracował w studiu Se-Ma-For, gdzie zajmował się efektami specjalnymi do filmu „Piotruś i Wilk” (Oscar 2008). Współpracował także przy produkcji filmu „Świteź” Kamila Polaka. Pracował w zespole tworzącym multimedialne projekcje dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego filmy były emitowane, pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach m in. w Stuttgarcie, Seulu, Belgradzie czy Hiroszimie. Obecnie uczy animacji w Polsko-Japońskiej Akademi Technik Komputerowych na wydziale Sztuka Nowych Mediów na scieżce anglojęzycznej. Serial dla dzieci przedszkolnych „Przytul mnie”, który wyreżyserował spotkał się z pozytywnym przyjęciem wśród publiczności telewizyjnej i festiwalowej. Najnowszym filmem są „Łowy” prezentowane w Kategorii Profesjonalnej O!PLA 2020.

***

KANTERSTRAJK (2018, 04:11), Łukasz Partyka/takie.pany | Fisz Emade

Łukasz Partyka – urodzony w 1991, z wykształcenia architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Chalmers w Szwecji. Reżyser, motion designer i 3D generalist reprezentowany przez warszawską agencję Shootme Visual Artists.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA WIDEOKLIP DESZCZ NA BETONIE (wspólnie z takie.pany) DLA TACO HEMINGWAY

***

KLINGELING, KLINGELING (2019, 04:10), Łukasz Rusinek | Der Reggaehase Boooo feat. Dr. Klingeling

Łukasz Rusinek. Animator, ilustrator i reżyser animowanych teledysków w jednym. Absolwent absolutnie nieartystycznego kierunku jakim jest bez wątpienia zarządzanie w przemyśle ciężkim, na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zadebiutował w 2009 roku teledyskiem do utworu „Telehon” Pablopavo i od razu dostał za niego Yacha. Ten zaskakujący fakt sprawił, że Łukasz postanowił zająć się animacją na poważnie. Coraz bardziej zaskoczony, odebrał jeszcze dwa Yachy (najlepsza animacja za „Życie jest jak tramwaj” dla Lao Che i najlepszy klip dla dzieci za „Oh Girl” dla Yellow Umbrella). Oprócz tego tworzył teledyski dla artystów takich jak R.U.T.A, Decapitated, Chłopcy z Placu Broni, Grubson i wielu innych. Współpracuje na stałe z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando. Tworzy animowane wizualizacje koncertów i spektakli teatralnych, ilustruje książeczki dla dzieci. Za dużo pracuje. Oprócz tego jest gitarzystą w zespołach Paprika Korps (z którym nagrał 8 płyt i zagrał około 1000 koncertów w ciągu ostatnich 20 lat) oraz August Landmesser (z którym nie nagrał jeszcze żadnej płyty i zagrał kilka koncertów).

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2014 ZA WIDEOKLIP IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY DLA R.U.T.A. oraz DWÓCH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: W 2018 ZA WIDEOKLIP OHOHO DLA GOORAL’A ORAZ W 2019 ZA WIDEOKLIP BÓSTWA DLA ŻYWIOŁAKA

AUTOR OPRAWY GRAFICZNEJ O!PLA 2019

***

KŁOPOTY (2019, 03:34), Maciej Bednarek | Elektronikt

Maciej Bednarek – rocznik 1976, warszawiak. Dziennikarz, muzyk, plastyk. Realizuje głównie wideoklipy. Zrealizował m.in. oficjalne klipy do piosenek „Stopklatka” i „Sylwester S” dla zespołu Super Girl and Romantic Boys. Jest autorem ponad 30 filmowych obrazów do muzyki duetu Elektronikt, który tworzy z Sebastianem Kalotą. Jego ulubioną techniką jest animacja poklatkowa, a materiałem wykorzystywanym w jego filmach – plastelina.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2016 ZA WIDEOKLIP JA JESTEM ZŁODZIEJ DLA ZESPOŁU ELEKTRONIKT ORAZ DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIEŃ O!PLA: W 2017 ZA FILM MOON LANDING (KATEGORIA: OFF&GO!) I W 2019 ZA WIDEOKLIP KURIOZALNE BUTY

LAUREAT NAGRODY SPECJALNEJ FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” DLA „NAJDZIWNIEJSZEJ ANIMACJI NA O!PLA 2019” ZA FILM KURIOZALNE BUTY

***

LAURA (2019, 04:22), Magdalena Pilecka | Paweł Izdebski

Magdalena Pilecka – swoją przygodę z animacją zaczęła w pracowni prof. Daniela Szczechury, gdzie zrealizowała swój film dyplomowy „Chwast”. W 2016  debiutowała w Studio Munka filmem „Piórnikt”. Jej filmy są pełne groteski, absurdu, czarnego humoru i postaci, które nazywa swoimi zmyślonymi przyjaciółmi. Jest autorką serialu „DINO or something’, dostępnego na youtube. Podobno zawsze ma przy sobie kredki i aparat. Wierzy, że jeżeli bardzo się czegoś chce… to można to sobie narysować.

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA DINO OR SOMETHING (Kategoria OFF & GO!), BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA FILM PIESYDENT (Kategoria OFF & GO!) ORAZ WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2016 ZA JEDNOSEKUNDOWĄ ANIMOWANĄ FRASZKĘ I AM.

AUTORKA PLAKATU I SPOTU O!PLA 2018.

***

ODDS AND EVENS (2019, 03:36), Michał Czyż | P/GGMENTS

Michał Czyż – projektant graficzny i artysta audio-wizualny. Na co dzień zajmuje się projektowaniem m.in. identyfikacji wizualnych, plakatów, fotografią, motion designem. Tworzy także wideoklipy. Współpracował z niezależną wytwórnią Requiem Records. Po godzinach zajmuje się muzyką elektroniczną. W 2019 roku wydał dwie płyty w tym jedną solową z projektem PIGGMENTS. Jego teledysk do utworu Odds and Evens był pokazywany na festiwalach w Sydney, Oslo, Nowym Yorku oraz zdobył główną nagrodę na słowackim festiwalu animacji Fest Anča.

***

OUT OF CONTROL (2019, 03:21), Dawid Krępski | Plastic

Dawid Krępski. Urodzony w 1984 roku w Warszawie. Kulturoznawca, reżyser reklam i teledysków. Dwukrotnie nominowany do najważniejszej brytyjskiej nagrody za teledyski UKMVA w kategorii „Best pop music video”. Laureat nagród takich jak Fryderyki 2012, Kodak 2009, Sony PSP 3000 Competition. Twórca i gwiazda najlepiej oglądającego się polskiego programu MTV – „52- Nowe oblicze iluzji”. Interesuje go kino bezkompromisowe, eksperymenty formalne podporządkowane narracji, i wszystko na pograniczu kiczu i pretensji. Oficjalna strona: http://www.dawidkrepski.com/

***

PHOTONS (Polska/Szwajcaria 2019, 4:53), Martyna Koleniec | Kejnu

Martyna Koleniec (25l) urodzona w Warszawie jest niezależną reżyserką, animatorką filmów animowanych w technice poklatkowej, na codzień pracującą w Pradze, Czechy. Jej teledyski “Alien Scars”, “Lullaby” i “Photons” były wyświetlane na festiwalach na całym świecie. Była jedną z głównych animatorów przy wielokrotnie nagradzanym filmie krótkometrażowym “The Kite”, reż. Martin Smatana. Obecnie pracuje jako animatorka przy filmie “Living large”, reż. Kristina Dufkova, który będzie miał premierę w 2020 roku oraz pracuje nad filmem pełnometrażowym dla dzieci jako twórca i reżyserka.

***

PLANETS (2019, 3:45), Tomek Ducki | Bass Astral x Igo

Tomek Ducki (ur. w Budapeszcie) – reżyser animacji i grafik. Twórca filmów animowanych. Ukończył reżyserię animacji w Moholy-Nagy Művészeti Egyetem w Budapeszcie oraz w National Film and Television School w Londynie. Współpracował z festiwalami animacji oraz brał udział w produkcjach seriali i filmów autorskich. Reżyser wielokrotnie nagradzanych animowanych filmów krótkometrażowych, takich jak „Łaźnia” (2013) czy „Linia Życia” (2007), nominowany m.in. do Cartoon d’Or. Autor teledysków i wizualizacji dla zespołów takich jak Basement Jaxx czy Zhu.

LAUREAT DWÓCH WYRÓŻNIENIEŃ ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA: W 2015 ZA WIDEOKLIP UNICORN DLA BASEMENT JAXX, ORAZ W 2019 ZA WIDEOKLIP MAN IN THE MOON DLA LCAW.

***

PRZECHERZE (2019, 05:16), Tomko Łysakowski | Tsvey

Tomko Łysakowski, urodzony w 1994 r. niezależny grafik i animator. Zajmuje się głównie technikami 3d oraz formami generatywnymi, poszukując nowych środków wyrazu. Jako autor okładek oraz teledysków, związał swoje działania ze światem muzyki elektronicznej. Zawodowo zajmuje się grafiką socialmediową. 

***

SOUVENIRS CARAIBES (Polska/Francja 2019, 02:43), Anna Chwal | Toboggan

Anna Chwal obecnie jest studentką Łódzkiej Szkoły Filmowej na 4 roku. Jesienią 2019 roku studiowała na Royal Institute for Theatre, Cinema and Sound w Brukseli w ramach wymiany studenckiej. Jej poprzedni film „Kawalerka” zrobiony w ramach studiów pojawił się na wielu festiwalach m.in. Młodzi i Film w Koszalinie i Animator.pl

***

SZMEREM (2019, 03:14), Łukasz Rusinek | Pablopavo i Ludziki

Łukasz Rusinek. Animator, ilustrator i reżyser animowanych teledysków w jednym. Absolwent absolutnie nieartystycznego kierunku jakim jest bez wątpienia zarządzanie w przemyśle ciężkim, na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zadebiutował w 2009 roku teledyskiem do utworu „Telehon” Pablopavo i od razu dostał za niego Yacha. Ten zaskakujący fakt sprawił, że Łukasz postanowił zająć się animacją na poważnie. Coraz bardziej zaskoczony, odebrał jeszcze dwa Yachy (najlepsza animacja za „Życie jest jak tramwaj” dla Lao Che i najlepszy klip dla dzieci za „Oh Girl” dla Yellow Umbrella). Oprócz tego tworzył teledyski dla artystów takich jak R.U.T.A, Decapitated, Chłopcy z Placu Broni, Grubson i wielu innych. Współpracuje na stałe z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando. Tworzy animowane wizualizacje koncertów i spektakli teatralnych, ilustruje książeczki dla dzieci. Za dużo pracuje. Oprócz tego jest gitarzystą w zespołach Paprika Korps (z którym nagrał 8 płyt i zagrał około 1000 koncertów w ciągu ostatnich 20 lat) oraz August Landmesser (z którym nie nagrał jeszcze żadnej płyty i zagrał kilka koncertów).

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2014 ZA WIDEOKLIP IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY DLA R.U.T.A. oraz DWÓCH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: W 2018 ZA WIDEOKLIP OHOHO DLA GOORAL’A ORAZ W 2019 ZA WIDEOKLIP BÓSTWA DLA ŻYWIOŁAKA

AUTOR OPRAWY GRAFICZNEJ O!PLA 2019

***

TO CO CHCĘ (2019, 03:38), Andrzej Łukomski | Lomi Lomi

Andrzej Łukomski: Urodzony w 1992 roku, od najmłodszych lat zajmuje się twórczością plastyczną. Początkowo malarstwem i rysunkiem, z czasem także rzeźbą i fotografią. Aktualnie łączy to wszystko w animacji poklatkowej. Wszystkie swoje filmy tworzy od początku do końca całkowicie samodzielnie. Od kilku lat walczy z ciężką chorobą, która ogranicza możliwości twórcze, więc każdy czas wolny od objawów wykorzystuje na tworzenie filmów animowanych. 

***

TOYS – „AN UNHEAVENLY CHRISTMAS CAROL” (2019, 06:30), Alek Wasilewski | Coheed and Cambria

Alek Wasilewski. Reżyseruje, animuje i produkuje filmy, teledyski oraz gry. Zdobywca różnych nagród na zagranicznych i krajowych festiwalach.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA FILM LUCKY DAY FOREVER (Kategoria Profesjonalna/Studyjna)

AUTOR PLAKATU O!PLA 2014

***

WANNA NA WAWELU (2019, 02:46), Rafał Garcarek | Lech Janerka

Rafał Garcarek pochodzi z Wrocławia. W latach 90′ ubiegłego wieku studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej a potem na ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Już w trakcie nauki prócz udziału w licznych wystawach zdobywał doświadczenie jako grafik w branży reklamowej. Od ponad pięntnastu lat pracuje jako dyrektor artystyczny w agencjach kreatywnych we Wrocławiu. Pasja do animacji zaowocowała debiutanckim klipem do piosenki „Rower” Lecha Janerki, za który otrzymał nagrody Grand Prix oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM. „Rower” również został uznany za najlepszy polski wideoklip w 2005 roku i został uhonorowany nagrodą Fryderyka. Od tego momentu przygoda z animacją trwa nieprzerwanie. Oprócz niezliczonych produkcji komercyjnych jest również autorem wideoklipów dla różnych polskich artystów. W wolnych chwilach Rafał zajmuje się również tworzeniem muzyki w dwóch wrocławskich zespołach.

***

Autor: Kamil Wójcik / komary w czekoladzie