KATEGORIA OFF&GO!

ALBEDO (2016, 5’52”), Daniel Zagórski
ALEGORIA EKOLOGICZNA CZYLI LEOKADII I ILDEFONSA ŁYP WSTECZ (2016, 6’17”), Tomasz Pawlak
BASZTA MONTALEMBERTA (2016, 4’50”), Marta Wieczorek i Jędrzej Derouiche, MOK Kędzirzyn-Koźle
DINO OR SOMETHING (2016, 7’26”), Magdalena Pilecka
KRZYK (2016, 2’41”), Szymon Ruczyński, w ramach 24. LAF
MIASTO SNU (2016, 7’14”), Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska
MOON LANDING (2016, 8’30”), Maciej Bednarek
OGNIKI (2017, 2’30”), Joanna Jóźwicka
PĘD (2015, 2’41”), Szymon Ruczyński, w ramach 23. LAF
POWIERZCHNIA DO PAMIĘTANIA FRAGMENTU (2016, 4’52”), Paweł Stasiewicz
SHORTSEEING (2017, 8’), Jakub Romanowicz, Kaszalot Studio
SÓWKA IMPREZÓWKA: ROZMOWY PRZY KARCZOWANIU LASU (2017, 2’45”), Mariusz Szulc, DFP
ŚLEDZIOWO CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI (2016, 7’04”), Agnieszka Waszczeniuk

***

ALBEDO (2016, 5’52”), Daniel Zagórski

Światło jest wszystkim…. skoro odbija się od naszego trwania.

albedo-1baran3Daniel Zagórski. Urodzony w 1949 roku w Łodzi. Artysta grafik warsztatowy: linoryt, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, litografia, CG głownie 3D. Przez ostatnie kilka lat uwikłany w tworzenie autorskich filmów animowanych. Więcej informacji na mojej stronie http://www.danielzagorski.com

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA FILM „BAJKA O JASIU I MAŁGOSI” (KATEGORIA: OFF).

***

ALEGORIA EKOLOGICZNA CZYLI LEOKADII I ILDEFONSA ŁYP WSTECZ (2016, 6’17”), Tomasz Pawlak

Ildefons jest konstruktorem. Właśnie za swój najnowszy wynalazek otrzymał sporą garze i wspólnie z małżonką Leokadią postanawiają przeznaczyć ją na wycieczkę w ustronne i ciche miejsce w którym dawno temu spędzali czasy narzeczeństwa. Niestety na miejscu pojawia się rozczarowanie…

kadr-183Tomasz Pawlak – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (wydział grafiki i malarstwa), stypendysta Warszawskiej Szkoły Filmowej (wydział animacji i efektów specjalnych). Jak sam mówi: „Historie opowiadane przeze mnie w dużej mierze dotyczą problemów społecznych, ciężkich i złożonych, nie chcąc jednak zanudzać postanowiłem opowiadać je językiem najprostszym z możliwych, stąd wzięła się ta groteskowa ale też zabawna narracja”.

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA FILM „POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA”, BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2014 ZA FILM „GLISTA LUCKA” ORAZ BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2016 ZA FILM „DRUMLA” (WSZYSTKIE TOBOŁKI W KATEGORII: OFF&GO!).

***

BASZTA MONTALEMBERTA (2016, 4’50”), Marta Wieczorek i Jędrzej Derouiche, MOK Kędzierzyn-Koźle

Bitwa żelkowych misiów, kula armatnia łamiąca prawa grawitacji i nadęty Francuz wycięty z papieru – czy tak kojarzy Wam się lekcja historii? Dla Montalemberta wszystko jest możliwe.

000116805036_1415113658563467_1938209526_oMarta Wieczorek i Jędrzej Derouiche. Pasja tworzenia łączy, czego dowodem jest „Baszta Montalemberta” – wspólny debiut. Wolą pisać o sztuce niż o sobie.

***

***

***

DINO OR SOMETHING (2016, 7’26”), Magdalena Pilecka

DINO or something – zbiór przygód pełnych absurdu, czarnego humoru, minimalizmu, pastelowych kolorów i małych postaci, zwanych dinkami.

illustration2MadziuszMagdalena Pilecka jest absolwentką wydziału animacji w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Jej film dyplomowy pt. „Chwast” został zrealizowany pod opieką artystyczną prof. Daniela Szczechury. W wolnym czasie zajmuje się rysowaniem najmniejszych postaci i angażowaniem ich w możliwie najkrótsze animowane przygody. Obecnie pracuje nad serialem animowanym ‚DINO or something’.

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „PIESYDENT” (KATEGORIA: OFF&GO!) ORAZ WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2016 ZA JEDNOSEKUNDOWĄ ANIMOWANĄ FRASZKĘ „I AM”.

***

KRZYK (2016, 2’41”), Szymon Ruczyński, w ramach 24. LAF

Nocą, wśród zgliszcz zniszczonego wojną miasta ukrywa się samotny snajper. Mrok rozświetlają płomienie pożarów i błyski wybuchów. Strzelec nieśpiesznie oddaje w ciemność strzał za strzałem. Gdy odpoczywając oddaje się wspomnieniom okazuje się, że jego postać skrywa w sobie tajemnicę.

krzykkadr1rezyserszymonruczynskiSzymon Ruczyński to urodzony w 2000 roku filmowiec-amator z Białowieży. Pierwsze animacje zaczął tworzyć w wieku 7 lat i od tego czasu zajęcie to stało się jego pasją. W ciągu ostatnich 3 lat stworzył 5 filmów animowanych nagradzanych na wielu festiwalach, takich jak FFM -18 oraz Oko Kalejdoskopu w Poznaniu, Halo Echo we Wrocławiu, Młode Albatrosy w Gdyni czy KLAPS w Bydgoszczy. Trzykrotnie zdobył Grand Prix na warsztatach filmowych w Legnicy.

***

MIASTO SNU (2016, 7’14”), Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska

Miasto, sny i artysta, który nagle przestaje śnić. „Miasto snu” to oniryczna, utopijna, słodko-gorzka opowieść o mieście, nasycona snami łódzkich artystów. Autentyczne sny, notowane w notesach snów przez łódzkich artystów, przeplatają się w niej z realistycznymi obrazami Łodzi. To dokumentalna impresja animowana o więzach, marzeniach, rzeczywistości i o tym, jak sny potrafią zmienić miasto i nas samych. Animacja powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi i stypendium MKiDN.

miasto_snu-1justyna_apolinarzak_miasto_snuJustyna Apolinarzak (1985 r.). Absolwentka ASP w Łodzi. Laureatka stypendium MKiDN, stypendium Prezydenta Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego. Na co dzień zajmuje się tworzeniem rzeczy, które wyglądają, ale nie istnieją naprawdę. Interesuje ją przemieszczanie punktów w przestrzeni i wprawianie rzeczy w ruch. Autorka animacji „Księży Młyn”.

marta_ostajewska_miasto_snuMarta Ostajewska (1980 r.). Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie na Wydziale Multimediów. Redaktorka naczelna magazynu artystyczno-naukowego Woof Woof Arf Arf. Laureatka stypendium MKiDN oraz stypendium Prezydenta Miasta Łodzi. Brała udział w wielu międzynarodowych projektach i festiwalach, m.in. w PAB2015, RIAP2014, IMAGINARIUS w Portugalii, BIO50 w Lublanie oraz Human Hotel: Kopenhagen w Danii. Interesuje ją świat ukryty, relacja przestrzeni, ciała i przedmiotu. Wyznawczyni ontologii zorientowanej na obiekt, demokracji przedmiotów i przestrzeni, wyzwalająca je z ich form użytkowych. Autorka animacji „Księży Młyn”.

***

MOON LANDING (2016, 8’30”), Maciej Bednarek

„Moon Landing” to opowieść o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu, 20 lipca 1969 r. Jest hołdem dla wszystkich, dzięki którym lądowanie na Srebrnym Globie i podbój kosmosu przestały być marzeniem. To uznanie też dla zwierząt, które przecierały kosmiczne szlaki, zanim na orbitę poleciał pierwszy człowiek (w filmie pojawia się pies Łajka). „Moon Landing” łączy trzy pasje autora: podglądanie kosmosu, muzykę (jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu) oraz tworzenie filmów animowanych.

moon_landing2My beautiful pictureMaciej Bednarek – rocznik 1976, Warszawiak. Dziennikarz, muzyk, plastyk. Od sześciu lat kręci amatorskie filmy, głównie wideoklipy. Zrealizował oficjalne teledyski do piosenek „Stopklatka” i „Sylwester S” zespołu Super Girl and Romantic Boys. Jest autorem ponad 30 filmowych obrazów do muzyki duetu Elektronikt, który tworzy z Sebastianem Kalotą. Najchętniej kręci animacje poklatkowe. Ulubionym materiałem wykorzystywanym w jego filmach jest plastelina.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2016 ZA ANIMOWANY WIDEOKLIP „JA JESTEM ZŁODZIEJ” (MUZYKA: ELEKTRONIKT).

***

OGNIKI II (2017, 2’30”), Joanna Jóźwicka

Animacja „Ogniki” jest wypowiedzią na temat czyśćca, zainspirowaną jego opisem zawartym w pismach mistycznych (opis ów pochodzi z „Dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej”).

joanna-jozwicka_ogniki2_300dpijjozwicka-zdjJoanna Jóźwicka ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się animacją i jest laureatką kilku nagród w tej dziedzinie. Obecnie prowadzi firmę http://www.kanwastudio.com

LAUREATKA WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO NA O!PLA 2016 ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA W KATEGORII OFF&GO! Z FILMEM „GOŁĘBIE”.

***

PĘD (2015, 2’41”), Szymon Ruczyński, w ramach 23. LAF

Na dworcu kolejowym dwie konkurujące ze sobą firmy prześcigają się w zaoferowaniu najszybszych połączeń kolejowych. Właściciele postanawiają założyć się o to, kto szybciej pokona całą trasę. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig, który kończy się w gwałtowny i nieoczekiwany sposób.

pedkadr1rezyserszymonruczynskiSzymon Ruczyński to urodzony w 2000 roku filmowiec-amator z Białowieży. Pierwsze animacje zaczął tworzyć w wieku 7 lat i od tego czasu zajęcie to stało się jego pasją. W ciągu ostatnich 3 lat stworzył 5 filmów animowanych nagradzanych na wielu festiwalach, takich jak FFM -18 oraz Oko Kalejdoskopu w Poznaniu, Halo Echo we Wrocławiu, Młode Albatrosy w Gdyni czy KLAPS w Bydgoszczy. Trzykrotnie zdobył Grand Prix na warsztatach filmowych w Legnicy.

***

POWIERZCHNIA DO PAMIĘTANIA FRAGMENTU (2016, 4’52”), Paweł Stasiewicz

„Powierzchnia do pamiętania fragmentu” jest pracą o rzeczach z dzieciństwa i o teraz. O powierzchniach, w których odkłada się pamiętanie w człowieku. O obszarach, na których przypominają się wydarzenia i mogą powstawać obrazy z różnych momentów osi czasu. O zapominaniu i mieszaniu wspomnień.Warstwie tekstowej towarzyszą proste rysunki w obrębie dwóch pól z zeszytu w kratkę i dźwięk ładującej się gry Atari „Last Starfighter” dobiegający z taśmy magnetofonowej.

powierzchniadopamietaniefragmentu_f1stasiewicz_photoPaweł Stasiewicz (ur. 1982). Artysta wizualny, autor obrazów wideo i filmów animowanych. Twórca obiektów i prac dźwiękowych. Pracuje głównie w oparciu o przedmioty znalezione, materiały codziennego użytku i tekst. Laureat FRAPA 2016 w kategorii forma (Gorzów Wielkopolski). Zdobywca Szpilman Award 2014 (Berlin). Za film „No signal” otrzymał Minute Trophy Award 07.2014 (Cotia, Brazylia). Brał udział m.in. w festiwalach: INTERFERENCE FESTIVAL „Freedom of Form 2016”, Gdańsk / CÓDEC – Festival de Vídeo Y Creaciones Sonoras, Meksyk / VIDEOMEDEJA, Museum of Contemporary Art of Vojvodina, Serbia / SIMULTAN Festival, Rumunia / Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA, Jelenia Góra. Pokazywał swoje prace w ramach wystaw, między innymi w: konnektor – Forum für Künste, Niemcy / FOFA Gallery, Kanada / KARST, Wielka Brytania / Galeria Starter, Warszawa / Roman Susan Gallery, USA / Biennale WRO 2015 Wrocław. Mieszka i pracuje w Żyrardowie.

***

SHORTSEEING (2017, 8’), Jakub Romanowicz, Kaszalot Studio

Kim jest zamaskowana postać, która każdego dnia „maluje” budynki suchymi pędzlami? Po co wciąż wychodzi na ulice, powtarzając te same czynności na kolejnych ścianach? Twórczość tajemniczego artysty nie daje spokoju dzielnicowemu, odkąd wszystkie jego patrole kończą się niezręcznym spotkaniem z indywiduum.

shortseeing_screen_-1romanowicz_photoJakub Romanowicz, urodzony w 1987 r. w Łodzi. Studia ukończone w 2013 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współpracuje z wytwórniami filmowymi i agencjami reklamowymi w zakresie animacji i kompozycji ruchomego obrazu. Reżyseruje prywatne produkcje oraz filmy animowane pod szyldem KASZALOT Studio. Nagrodzony pierwszym miejscem w konkursie Tribeca Interactive & Interlude: A Music Film Challenge na animowany teledysk dla Damona Albarna w ramach festiwalu Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. W 2017 ukończył debiutancki film krótkometrażowy pt. „Shortseeing”.

***

SÓWKA IMPREZÓWKA: ROZMOWY PRZY KARCZOWANIU LASU (2017, 2’45”), Mariusz Szulc, DFP

Leśne otoczenie sówki i jej przyjaciół drastycznie uległo zmianie. Sówka zwołuje naradę, jednak okazuje się, że pewnym wewnętrznym zmianom ulegli jej towarzysze.

sowka_imprezowka_01mariusz-szulcMariusz Szulc, urodzony w Hallowen 1981 roku w Łodzi, twórca grupy filmowej „Ded Flaj Prodakszynz”. Z zawodu piekarz-ciastkarz-polonista. Z zamiłowania filmowiec-animator-kinoamator. Jest współwłaścicielem kameralnego kina Bodo w Łodzi. Współtworzy także Festiwal Filmów Antydepresyjnych „Relanium”.

***

ŚLEDZIOWO, CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI (2016, 7’04”), Agnieszka Waszczeniuk

Rysunkowy film animowany z przymrużeniem oka, traktujący m.in. o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi. Film powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białystok.

sledziowo-2agnieszka-waszczeniuk-zdjAgnieszka Waszczeniuk – Urodzona w 1989 roku w Białymstoku. Od 2016 absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Współpracuje z teatrami (Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu), wykonywała szereg animowanych czołówek dla Kabaretu Fair Play Crew. Od października 2012 r. prowadzi warsztaty filmu animowanego dla dzieci. W latach 2013-2016 pracowała w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Filmy pokazywała na ponad 50 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą.

LAUREATKA WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO NA O!PLA 2014 ZA FILM „KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ” (KATEGORIA: SZKOLNA)

Reklamy