KONKURS TDMG! (KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA)

FILMY W KATEGORII WCZESNOSZKOLNEJ PREZENTOWANE BĘDĄ W DWÓCH BLOKACH

BLOK I
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KAMIEŃ NA DNIE JEZIORA (2017, 13’), Jacek Adamczak, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
DORADCY KRÓLA HYDROPSA (2016, 20’24”), Natalia Brożyńska, WJTeam (Łódź)
KOSTKA I KULKA: FLAGA (2015, 4’26”), Tomek Niedźwiedź, Badi Badi (Warszawa)
KUBA I ŚRUBA: PIĘCIU ROZBÓJNIKÓW (2016, 12’30”), Andrzej Orzechowski, Bronisław Zeman, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

BLOK II
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KOBIAŁKA Z ROZUMEM (2017, 13’), Andrzej Kukuła, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
PIOTREK (2016, 5’07”), Elwira Małyszko (Białystok)
MAMI FATALE: WIELKIE MYCIE (2015, 10’), Marcin Wasilewski, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie / Grupa Smacznego (Gdańsk)
PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2016, 9’), Andrzej Gosieniecki, Studio Mansarda (Poznań)
KACPERIADA: ON MA, A JA NIE (2016, 7’), Kuba Tarkowski, Human Ark (Warszawa)

***

BLOK I
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KAMIEŃ NA DNIE JEZIORA (2017, 13’), Jacek Adamczak, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu

‘Kamień na dnie jeziora’, czyli opowieść o tym, że pazerność i chciwość może doprowadzić do śmieszności, a nawet zguby… Pewien zły, chciwy i leniwy Dziedzic, otoczony świtą na wszelkie posługi, jest przekonany, że posiada nieograniczoną władzę i może zaspokoić każdą zachciankę. Postanawia pomnożyć majątek, ale tak, aby się przy tym nie napracować. Dziedzica spotyka zasłużona kara, a bajka z poczuciem humoru i ludową mądrością ośmiesza egoizm, arogancję i prostactwo…

basnie-i-bajki-polskie_kamien-na-dnie-jeziora_2jacek-adamczakJacek Adamczak (ur. 1955, Poznań). Reżyser, scenarzysta, artysta plastyk, animator. Realizuje przede wszystkim autorskie filmy animowane dla dzieci i młodzieży w technikach rysunkowych. Profesor zwyczajny. 2012 – 2008: Prorektor Uniwersytetu Artystycznego /ASP/ w Poznaniu. 2008 – 2005: Członek Komisji Akredytacyjnej Uczelni Artystycznych w Polsce. 2008 – 2002: Prodziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. 2003: Profesor Nadzwyczajny ASP w Poznaniu. 2002: II stopień kwalifikacyjny w dyscyplinie artystycznej – grafika ASP w Poznaniu. Adiunkt Kierunku Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego – specjalność Film Animowany – prowadzi zajęcia z przedmiotu „Rysunek filmowy”. Od 2001: Współpracuje z TV SFA Sp. z o.o. 2000 – 1982: Pracuje w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych, początkowo, jako asystent reżysera i animator, od 1989 jako reżyser filmów animowanych, scenograf i scenarzysta. 1998: I stopień kwalifikacyjny. 1990: Asystent w Pracowni Filmu Animowanego PWSSP w Poznaniu. 1990 – 1985: Studia w PWSSP w Poznaniu. 2008: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis MKiDN”. 19.02.2010: Medal Złoty za Długoletnią Służbę, przyznany przez PR; 01.12.2010: Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez Prezydenta RP. Laureat ponad 30. nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2016 roku otrzymał Platynowe Koziołki za całokształt twórczości podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO! w Poznaniu.

***

DORADCY KRÓLA HYDROPSA (2016, 20’24”), Natalia Brożyńska, WJTeam (Łódź)

Film opowiada historię króla Akwacji Hydropsa oraz jego doradców, którzy otrzymali od władcy zadanie stworzenia następcy tronu. Rywalizacja i intrygi, dotyczące cech jakie miał mieć zaszczepione królewicz, doprowadziły do wszczepienia matrycy „zamiłowania” do rzeczy małych. Tak zrodziła się obsesja zmniejszania się. Zrealizowana w klasycznej technice animacji lalkowej adaptacja „Bajek robotów” Stanisława Lema.

doradcy-krola-hydropsa-_1directorNatalia Brożyńska urodziła się 13 grudnia 1990 roku w Łodzi. W 2009 roku, po maturze, rozpoczęła studia w PWSFTviT w Łodzi, specjalność: animacja i efekty specjalne. Na pierwszym roku zrealizowała swój pierwszy film animowany, lalkowe ‘Drżące Trąby’ (2010). Drugi rok zakończyła animacją plastelinową ‘Turuntaj, koniec i początek’ (2011). Na trzecim roku zrealizowała ‘Searching For Devo’ – lalkowy teledysk do piosenki ‘Blockhead’ zespołu Devo. W 2015 roku ukończyła studia 20-minutową poklatkową adaptacją opowiadania Stanisława Lema pt. ‘Doradcy Króla Hydropsa’ ze zbioru ‘Bajki Robotów’.

***

KOSTKA I KULKA: FLAGA (2015, 4’26”), Tomek Niedźwiedź, Badi Badi (Warszawa)

Wysłana w kosmos sonda badawcza ulega awarii, na planetoidzie ląduje łazik – BOX01. Zgodnie z procedurą wykonuje próbne badania, i próbuje umieścić na nowo odkrytej planecie flagę. Okazuje się, że planeta jest zamieszkana przez jednookie stworzenie o wyglądzie i zachowaniu „żywego srebra”. Ultra ciekawski, ruchliwy i posiadający szereg umiejętności BALL, doprowadza do szału ziemskiego robota, próbując poznać znaczenie używanych przez niego przedmiotów.

kostka-i-kulka_flaga_1niedzwiedz1Tomasz Niedźwiedź – producent, reżyser i scenarzysta filmów animowanych. Autor koncepcji, współautor scenariusza oraz reżyser serialu dla przedszkolaków „Agi Bagi“, którego światowa premiera odbyła się 1 kwietnia 2015 roku, serial w emisji w 50 krajach.Pomysłodawca i współscenarzysta (razem z Bartoszem Wierzbiętą) przygodowego serialu dla dzieci w wieku szkolnym „Latający Miś i Strażnicy Legend“ (w trakcie realizacji). Autor pomysłu filmu przygodowego dla dzieci w wieku szkolnym „Powrót Strażnika Legend“ (w trakcie realizacji). Producent nagradzanego na ponad 20 festiwalach krótkometrażowego filmu animowanego „The Game“ w reżyserii Marcina Jańca. Reżyser animacji do filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości“ (reż Sławomir Grunberg) nagrodzonego rosyjskim Oskarem (nagroda Ławr). Prowadzący animator przy realizacji filmu „Dudi“ w reż. Andrzeja Dudzińskiego.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA „AGI BAGI: ZAGUBIONE JAJO” (KATEGORIA: TERAZ PRZEDSZKOLAKI MAJĄ GŁOS!).

***

KUBA I ŚRUBA: PIĘCIU ROZBÓJNIKÓW (2016, 12’30”), Andrzej Orzechowski, Bronisław Zeman, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Na co wydać oszczędności zgromadzone w skarbonce? Tym razem wyobraźnię chłopców uruchamia sroka, która z okna ich pokoju kradnie błyszczące auto zabawkę. Kuba i Śruba wkraczają w świat fantazji. Okazuje się, że sroka nie jest zwykłym ptakiem, ale hersztem przestępczej szajki. Osobnik ten nie dość że ukradł autko Śruby, to jeszcze wraz ze swoimi kamratami ma zamiar obrabować bank, w którym chłopcy trzymają swoje oszczędności. Nieoczekiwanie Kuba i Śruba, chcąc zapobiec przestępstwu, sami zostają oskarżeni o napad na bank.

kuba-i-sruba_pieciu-rozbojnikow_1andrzej-orzechowski-01Andrzej Orzechowski – scenarzysta i reżyser. Urodzony w 1955 w Bielsku-Białej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1980). Od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Między innymi jest współautorem scenariuszy filmów pełnometrażowych „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie“ (1986) i „Gwiazda Kopernika” – również współreżyser – (2009) oraz autorem i współautorem scenariuszy do animowanych seriali telewizyjnych: „Między nami bocianami“ (również współreżyser) i „Podróże Kapitana Klipera“. Od 1 lipca 2010 do 30 marca 2011 pełnił obowiązku dyrektora Studia Filmów Rysunkowych. Od 1 kwietnia 2011 roku Prezes Zarządu Studia Filmów Rysunkowych Sp. z o.o.

zeman-bronislaw-01Bronisław Zeman (ur.2.04.1939 w Starej Wsi). Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej i Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracę w Studiu Filmów Rysunkowych rozpoczął w r.1958. Najpierw był animatorem,a od r.1967 reżyserem. Debiut filmem pt.”Papieros” (1967). Jest reżyserem, scenarzystą (m.in. autorem lub współautorem seriali: „Pampalini, łowca zwierząt”,”Kangurek Hip-Hop”,”Zielone Ludziki czyli Historie nie z tej ziemi”, „Podróże kapitana Klipera” i wielu innych scenariuszy do filmów seryjnych i indywidualnych) oraz autorem opracowań plastycznych .

LAUREACI WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA W KONKURSIE TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! (KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA) NA O!PLA 2015 FILMEM „KOCIDRAPKA”.

***

BLOK II
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: KOBIAŁKA Z ROZUMEM (2017, 13’), Andrzej Kukuła, TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu

„Kobiałka z rozumem”, czyli opowieść o tym, że chciwość, niegodziwość i podstęp, prędzej czy później zostaną ukarane, a bezinteresowna dobroć nagrodzona… o czym przekonali się chciwy i niegodziwy Kasztelan, jego podstępny sługa Szpon oraz chłopiec o dobrym sercu o imieniu Jaś. A wszystko za sprawą tajemniczej Pięknej Pani, której dary na zawsze odmieniły losy bohaterów opowieści…

basnie-i-bajki-polskie_kobialka-z-rozumem_1andrzej_kukulaAndrzej Kukuła – reżyser filmów animowanych, autor opracowań plastycznych, animator, realizator programów multimedialnych i gier dla dzieci, ilustrator, rysownik i karykaturzysta. Związany ze środowiskiem artystów uprawiających rysunek satyryczny, brał udział w konkursach i wystawach. Jako rysownik współpracował z redakcjami czasopism m. in.: Karuzela, Szpilki, Wieczór Wrocławia, Gazeta Robotnicza, Gazeta Wrocławska. Od 2002: Współpracuje z TV SFA Sp. z o.o. 1997 – 1995: Opracowuje plastycznie oraz realizuje programy multimedialne i gry komputerowe dla dzieci m. in. Książę i Tchórz, animowane reklamówki, prezentacje. Od 1994: Współpracuje z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych. 1991 – 1985: Pracuje w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Wydział Animacji. 1986: Status Twórcy, przyznany przez MKiS. 1984: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Laureat ponad 10. nagród i wyróżnień, w tym Gold Remi Award w Houston, Children Audience Award w Bratysławie. Członek Stowarzyszenia Karykaturzystów Polskich. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

***

PIOTREK (2016, 5’07”), Elwira Małyszko (Białystok)

Opowieść o marzeniach, inności, potrzebie akceptacji i sile podwórkowej przyjaźni. Piotrek wygląda jak każdy inny dziesięciolatek, ale jego siostra uważa, że jest Kosmitą – prawdziwym. Pola jest rowerowym mistrzem jazdy po szynie. Nikt z jej podwórkowych przyjaciół nie ma pojęcia, że ma brata i na dodatek Kosmitę. Co się stanie, kiedy jej tajemnica wyjdzie na jaw? Zrealizowana w technice animacji plastelinowej animacja porusza temat Zespołu Aspergera.

piotrek_116300432_10154983142777485_8635942999601951312_oElwira Małyszko – absolwentka kierunku historii Uniwersytetu w Białymstoku, „Akademii Filmu!” Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz kierunku Etiuda filmowa i animacja na UMCS w Lublinie. Laureatka Przystanku Młodzi Gazety Wyborczej w Białymstoku, nauczyciel, animator kultury. Autorka projektów edukacyjno-artystycznych m. in. „Zachodzący Białystok”, „Za siedmioma górami”, „Doświadczyć Historii”, autorka wielu filmów animowanych. Prowadzi Pracownię Animacji i Filmu w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

***

MAMI FATALE: WIELKIE MYCIE (2015, 10’), Marcin Wasilewski, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie / Grupa Smacznego (Gdańsk)

Niesforne Prosię nie chce się umyć przed pójściem spać. Skutki tego będą bardzo, ale to bardzo niemiłe… Plamy brudu z jego różowego ciała zmienią się w nocy w złośliwego duszka Brudacza, który zacznie skutecznie uprzykrzać życie nie tylko Prosięciu, ale i bogu ducha winnej Psinie i Mami Fatale. Czy jest na to jakaś rada? Trzeba się śpieszyć, bo Brudacz staje się coraz większy i większy!

mami-fatale_wielkie-mycie_1marcin-wasilewski_jpgMarcin Wasilewski – doświadczony reżyser, autor niezależnych filmów krótkometrażowych „Amphora” (2007), „Argonaut” (2009) i „Lost Senses” (2013), nagrodzonego m.in. na SIGGRAPH 2013 i Avanca Festival. Scenarzysta, projektant, animator i storyboardzista. Interesują go nowe technologie animacji, nieustannie rozwija swoją wiedzę o narzędziach do produkcji animacji i budowania narracji filmu animowanego. Jako wykładowca brał udział w licznych warsztatach dla animatorów. Obecnie reżyseruje serie telewizyjne „Basia” i „Grand Banda”.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2014 ZA FILM „ZMYSŁY PRYSŁY” (KATEGORIA: STUDYJNA).

***

PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2016, 9’), Andrzej Gosieniecki, Studio Mansarda (Poznań)

„Pan Maluśkiewicz i wieloryb” jest autorskim filmem animowanym zrealizowanym na podstawie jednego z najbardziej znanych wierszy Juliana Tuwima. Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza staje się pretekstem do opowieści filozoficznej o małym człowieku, który pragnie zmierzyć się z niepojmowalnym ogromem. Opowieść prowadzi ballada w znakomitej kompozycji i wykonaniu Włodzimierza Korcza.

pan-maluskiewicz-i-wieloryb_2andrzej_gosienieckiAndrzej Gosieniecki – reżyser filmów animowanych, scenarzysta, scenograf, artysta plastyk. Urodził się w 1973 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu gdzie w
2000 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Filmu Animowanego pod opieką prof. Hieronima Neumanna. W swoich filmach poszukuje autorskich technik plastycznych i animacyjnych. Prestiżowe nagrody zdobył m.in. na festiwalach: Sichuan Television Festival – International Gold Panda Award, Cairo International Film Festival , MFFMW Ale Kino, OFAFA.

***

KACPERIADA: ON MA, A JA NIE (2016, 7’), Kuba Tarkowski, Human Ark (Warszawa)

Eryk jest chory. Kacper idzie do kolegi z lekcjami niechętnie, ale na miejscu jest oczarowany wystrojem pokoju Eryka: to setki najnowszych i najdroższych zabawek, z których większość jest nierozpakowana. Po powrocie do domu Kacper zostaje oskarżony przez mamę Eryka o kradzież jednej z zabawek. Chłopiec jest zszokowany. Ada sugeruje konfrontację z Erykiem, która finalnie przynosi nieoczekiwane rozwiązanie.

kacperiada_on-ma-a-ja-nie_1jakub-tarkowskiKuba Tarkowski ukończył Wydział Operatorski (specjalizacja Animacja) Polskiej Wyższej Szkoły Filmowej. Reżyser i animator, twórca storyboardów. W 2003 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Ridleya Scotta (w kategorii efektów specjalnych) za storyboard do pełnometrażowej animacji „Le Bab”. Pracował dla Moving Pictures Company z Londynu, przygotowując projekty do Harry’ego Pottera IV oraz jako animator efektów specjalnych do „Królestwa Niebieskiego” Ridleya Scotta. Tworzył animowane projekcje do spektakli teatralnych, wideoklipy i spoty reklamowe. Współtwórca pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy”, gdzie wraz z Wojtkiem Wawszczykiem i Tomaszem Leśniakiem odpowiadał za reżyserię. Poza serialem „Kacperiada” pracował także przy pilotażowym odcinku „Tymka i Mistrza”, który w 2016 zdobył Złoty Tobołek Koziołka Matołka na czwartej O!PLA w kategorii WCZESNOSZKOLNEJ konkursu Teraz Dzieci Mają Głos!

PILOTAŻOWY ODCINEK „KACPERIADY” PT. „NAJLEPIEJ BYĆ SOBĄ” W REŻYSERII WOJTKA WAWSZCZYKA ZDOBYŁ ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA W KONKURSIE TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! (KATEGORIA: WCZESNOSZKOLNA) NA O!PLA 2014.

Reklamy