OFF&GO!

KATEGORIA OFF&GO!
im. Feliksa Kuczkowskiego

ALBERT & JOSEPHINE (2019, 07:14), Tomasz Wełna
BAKANEKO (2019, 01:53), Jeremiasz Łabarzewski | LAF – WFA 2019 Legnicka Akademia Filmowa
FOLLOWERS (Polska, Ukraina 2019, 03:25), Robert Kuźniewski | Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego „Fazy 2019”
JAŚ (2019, 02:49), Michał Kotwica
KLEJNOT GÓR (2019, 05:17), Paweł Frąckiewicz | Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka”
KOAN (2018, 05:32), Andrzej Łukomski
KOTY (2019, 02:33), Krzysztof Łączniak
MATCH (2018, 02:53), Urzula Taraszka | LAF – WFA 2018 Legnicka Akademia Filmowa
OSTATNIE KINO (2019, 11:48), Kajetan Pochylski
PSIAKREW (2019, 01:43), Bartosz Kaleta
ŚLEDZIOLOGIA, CZYLI CO SZEPTUCHA SZEPCZE DO UCHA? (2019, 07:40), Agnieszka Waszczeniuk

***

KATEGORIA OFF&GO! PREZENTOWANA BĘDZIE Z KATEGORIĄ FORMANIMY ORAZ Z KATEGORIĄ ANIMOWANE FRASZKI, OCZYWIŚCIE Z OSOBNYM GŁOSOWANIEM PUBLICZNOŚCI.

***

ALBERT & JOSEPHINE (2019, 07:14), Tomasz Wełna

Albert jest pluszowym misiem. Josephine to biała sowa. Mieszkają razem w małym domku w głębi lasu. Pewnego dnia Albert decyduje się wyruszyć w podróż w nieznane… Josephine postanawia odszukać go.

Tomasz Wełna urodzony w 1980 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, animacją i fotografią. Prowadzi warsztaty animacji w ramach Film Spring Open. Miłośnik biegów i podróży i gry na saksofonie.

LAUREAT SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2019 ZA FILM CAŁY TEN SMOG.

***

BAKANEKO (2019, 01:53), Jeremiasz Łabarzewski | LAF – WFA 2019 Legnicka Akademia Filmowa

Dzikie koty mieszkają na trzepakach. Likwidowanie parków i lasów zmusza je do współżycia z ludźmi w mieście. Jak poradzi sobie z tym główny bohater? Film zrealizowany na warsztatach filmowych Legnickiej Akademii Filmowej w 2019 roku.

Jeremiasz Łabarzewski – mieszka w Płocku, uczy się w VI LO w Łodzi. Pierwszy film animowany zrobił w wieku 10 lat. Potem rozwijał swoją pasję najpierw w Płocku podczas warsztatów WATA, a później na warsztatach w Legnicy. Jest fanem kina każdego rodzaju.

***

FOLLOWERS (Polska, Ukraina 2019, 03:25), Robert Kuźniewski | Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego „Fazy 2019”

Krótka plastelinowa historia o ślepym podążaniu za tłumem inspirowana znanymi frazeologizmami „czarna owca” oraz „wilk w owczej skórze”. Film powstał przy współpracy dzieci podczas warsztatów filmowych w Kijowie.

Robert Kuźniewski, poznański animator i twórca filmów animowanych, urodzony w 1988 roku. Specjalizuje się a w animacji plastelinowej. Już jako nastolatek zdobywał nagrody na festiwalach filmowych w Polsce, Niemczech, Czechach czy Rosji. Następnie związany z berlińskim studiem ClayTraces. Animator takich filmów jak m.in. nagradzane Sexy Laundry czy Portret Suzanne . Obecnie student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i mentor na międzynarodowych warsztatach filmu animowanego w Polsce i Niemczech. W czasie warsztatów dla dzieci w Kijowskim studiu dziecięcej telewizji „Veselka Tv”, zrealizował wspólnie z dyrektorką studia Diną Ibrahimovą oraz przy współpracy dzieci film pt. „Followers”

***

JAŚ (2019, 02:49), Michał Kotwica

Chłopcu z problemami w nauce pomaga nauczycielka, która nie spodziewa się jak ta pomoc wpłynie na jego dalsze życie.

Michał Kotwica to młody, 15-letni twórca filmów animowanych z Wrocławia. Przygodę z filmem i animacją rozpoczą jako 10-latek. Od kilku lat bierze udział w wielu warsztatach i festiwalach filmowych.

***

KLEJNOT GÓR (2019, 05:17), Paweł Frąckiewicz | Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka”

Chłopak i Dziewczyna mieszkają razem w pięknej chatce w zielonej, górskiej dolinie. Niebawem jednak coś burzy pozorną idyllę… Animacja została bezpośrednio zainspirowana utworem Karola Szymanowskiego (Etiuda b-moll op. 4 nr 3 na fortepian). Znaczną rolę pośród inspiracji plastycznych odgrywają w niej motwy zakopiańskie. Prosta, nieco baśniowa
opowieść podąża dokładnie za napięciami i emocjami zawartymi w muzyce, dodając do niej wizualną warstwę symboliczną. Ważną rolę w historii odgrywa przyroda i otoczenie, które odzwierciedla stany emocjonalne postaci. Film powstał we współpracy z kompozytorką
Anną Marią Huszczą.

Paweł Frąckiewicz. Rocznik 1982. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Akademii Teatralnej w Waszawie. Od 2013 roku pracuje jako operator, montażysta oraz autor animacji w Spółdzielni Socjalnej „Fajna Sztuka” zajmujacej się produkcą filmową. Twórca i współtwórca wielu reportaży filmowych oraz animacji edukacyjnych. Współtwórca scenografii w spektaklach offowych i filmach niezależnych. Od 2005 roku aktor w amatorskiej grupie teatralnej Teatr Kontrapunkt. W 2016 roku zadebiutował w niej jako reżyser „Emigrantami” Sławomira Mrożka, a w 2019 roku, w tym samym teatrze, wyreżyserował „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego. W obu tych spektaklach jest też autorem scenografii. W 2019 roku zadebiutował jako autor dramatyczny sztuką teatralną „Trzeba pogadać”. W swoich projektach równie chętnie porusza się w obszarach teatru oraz filmu, jak i w animacji.

***

KOAN (2018, 05:32), Andrzej Łukomski

Po kilku latach ciężkiej choroby która uniemożliwiała mi normalne funkcjonowanie i jakąkolwiek twórczość zabrałem się za stworzenie animacji poklatkowej, całkowicie sam w swoim pokoju. Po latach problemów i przemyśleń zainspirowany teorią „Czystej Formy” moim zamiarem było stworzenie filmu wolnego od przekazu, sensu i znaczenia. Tak powstał film KOAN, który był moją pierwszą próbą podążania za „Czystą Formą”.

Andrzej Łukomski. Urodzony w 1992 roku, od najmłodszych lat zajmuje się twórczością plastyczną. Początkowo malarstwem i rysunkiem, z czasem także rzeźbą i fotografią. Aktualnie łączy to wszystko w animacji poklatkowej. Wszystkie swoje filmy tworzy od początku do końca całkowicie samodzielnie. Od kilku lat walczy z ciężką chorobą, która ogranicza możliwości twórcze, więc każdy czas wolny od objawów wykorzystuje na tworzenie filmów animowanych. 

***

KOTY (2019, 02:33), Krzysztof Łączniak

Dwa koty zmuszone są dzielić przestrzeń miejską z ptakami, które są nie mniej zarozumiałe od nich samych. Z cienia ich konfliktu, niedługo wyłoni się nowy rywal…

Krzysztof Łączniak, urodzony 24.02.1998 roku w Kaliszu. Rysownik, animator, pasjonat.

***

MATCH (2018, 02:53), Urzula Taraszka | LAF – WFA 2018 Legnicka Akademia Filmowa

Film dotyczy poszukiwania miejsca w społeczeństwie i zastanowienia się, czy należy dostosować się do schematów.

Urszula Taraszka. Uczennica czwartej klasy Liceum Plastycznego im. P. Potworowskiego w Poznaniu. W 2012 i 2013r. brała udział w warsztatach grupowych filmu animowanego Animator Jutra w ramach festiwalu Animator. W latach 2014 – 2017 była wolontariuszem podczas warsztatów Animator Jutra. W roku 2018 była wolontariuszem festiwalu Animator. Od roku 2014 do 2018 tworzyła filmy w Legnickiej Akademii Filmowej – Warsztatach Filmu Animowanego. Jej filmy uczestniczyły w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Na Warsztatach Filmu Animowanego w Legnicy w 2018 jej film Match otrzymał GRAND PRIX.

***

OSTATNIE KINO (2019, 11:48), Kajetan Pochylski

Tematem filmu jest historia mojego dziadka Jerzego, który – jak mówi babcia – prowadził ostatnie kino oświatowe w Polsce. Film budowany jest za pomocą opowieści mojej babci Krystyny. Narratorem w tej opowieści jest mój syn Tymon, a w rolę dziadka Jerzego wcielili się mój tata Witold oraz syn. Przedstawione w filmie pokolenia korespondują z techniką wykonania filmu na zasadzie „stare i nowe” Film został zrealizowany autorską metodą, łączącą w sobie techniki cyfrowe i analogowe. Został on wykonany za pomocą kamery cyfrowej i analogowej oraz typowych narzędzi rysunkowych, malarskich. Podczas realizacji filmu powstało około 8200 ręcznie wykonanych klatek. Celem było doprowadzenie procesu tworzenia filmu autorskiego do formy rękodzieła.

Łukasz Kajetan Pochylski. Urodzony w 1984 w Mogilnie. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalność rysunek, oraz AMA Film Academy w Krakowie, kierunek operatorski. Doktor w dziedzinie sztuki. Zajmuje się filmem dokumentalnym, autorskim filmem eksperymentalnym. Dwukrotny stypendysta Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuka filmowa. Twórca filmów niezależnych. Jego dokumenty brały udział w festiwalach w Polsce oraz poza granicami zdobywając na nich nominację.

***

PSIAKREW (2019, 01:43), Bartosz Kaleta

Jeżeli po spacerze w lesie zauważysz ukąszenie kleszcza, natychmiast delikatnie go usuń – uchwyć pęsetą za główkę i pociągnij. Miejsce ukłucia zdezynfekuj. Jeśli jednak urodziłeś się psem, bardzo mi przykro, ale nie możesz nic z nim zrobić. Krótka etiuda o psiej krwi i zakażonym kleszczu.

Bartosz Kaleta to 26-letni, początkujący animator z Warszawy. Czas na tworzenie animacji znajduje po pracy oraz w każdej wolnej chwili.

***

ŚLEDZIOLOGIA, CZYLI CO SZEPTUCHA SZEPCZE DO UCHA? (2019, 07:40), Agnieszka Waszczeniuk

Ciekawski Człowiek z Kamerą zagaduje napotkaną na białostockim Rynku Kościuszki Babkę. Z pozoru zwykła kobieta zaskakująco dużo wie o podlaskich uzdrowicielach ludowych. Kim są szeptuchy? Skąd biorą swoją moc? Czego używają do leczenia? Jakimi chorobami najczęściej się zajmują? Czemu wiatr jest niebezpieczny? Jak można się nabawić urokliwych oczu? I co wspólnego ma kołtun z bólem brzucha? Na te wszystkie pytania, niezupełnie spokojnie, stara się odpowiedzieć Babka…

„Śledziologia…” po filmie „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” jest drugą z serii animowaną kreskówką w dorobku Agnieszki Waszczeniuk, dotyczącą podlaskiej – niezwykłej – codzienności.

Agnieszka Waszczeniuk. Urodzona w 1989 roku w Białymstoku. Od 2016 absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Specjalizuje się w technice animacji sypanej paloną kawą oraz animacji rysunkowej. Współpracowała z teatrami: Teatr Wierszalin w Supraślu („Plastynaci” 2009, reż. Rafał Gąsowski, „Złoty Deszcz” 2015, reż. Piotr Tomaszuk), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („O dziewczynce, która podeptała chleb” 2017, reż. Przemysław Jaszczak), Wrocławski Teatr Współczesny („Panna Nikt” 2017, reż. Paweł Passini), Wrocławski Teatr Lalek („Odd i Luna” 2018, reż. Przemysław Jaszczak), Teatr Ludowy w Krakowie („Mistrz i Małgorzata” 2018, reż. Paweł Passini). Zrealizowała szereg animowanych czołówek dla kabaretu Fair Play Crew. W latach 2013-2016 pracowała w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Swoje realizacje pokazywała na ponad 70 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. FILMOGRAFIA: 2019 Śledziologia, czyli co szeptucha szepcze do ucha, 2016 Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji , 2016 Ślady ulotne, 2015 Niebo nade mną, 2014 Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą, 2013 Ty tu bywasz

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM ŚLEDZIOWO CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI (Kategoria OFF&GO!), ORAZ DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIEŃ O!PLA: W 2014 ZA KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ ORAZ W 2017 ZA ŚLADY ULOTNE

Autor: Kamil Wójcik / komary w czekoladzie