POZA POLSKĄ

KATEGORIA POZA POLSKĄ
im. Waleriana Borowczyka

39 WEEKS, 6 DAYS (Słowacja 2017, 07:52), Joanna Kożuch & Boris Šima
AHEAD (Wielka Brytania/Portugalia 2019, 05:20), Ala Nunu Leszynska | Royal College of Art/COLA
BROKEN TALE (Irlandia 2016, 09:23), Kasia Zimnoch & Paweł Kleszczewski | Konik Studio
H-IN-WAITING (Wielka Brytania 2019, 04:54), Maciej Piatek | F_F_P
INTO THE FOREST (Francja 2017, 04:04), Karolina Chabier | Ecole des Métiers du Cinéma d’Animation
MOTH (Wielka Brytania 2018, 11:38), Ewa Łuczków | National Film and Television School
NIGEL (Wielka Brytania 2019, 09:00), Natasza Cetner | Royal College of Art
ON THE HORIZON (Francja 2016, 09:25), Izabela Bartosik | Les Films de l’Arlequin
PORTRAIT OF SUZANNE (Francja/Niemcy/Polska 2019, 14:53), Izabela Plucińska | Clay Traces
ROADKILL (Wielka Brytania 2019, 07:48), Leszek Mozga | London College of Communication
RODERICK (Wielka Brytania 2019, 06:04), Ania Leszczyńska

***

39 WEEKS, 6 DAYS (Słowacja 2017, 07:52), Joanna Kożuch & Boris Šima

Na początku nic nie było. Potem urodziła nam się Mila.

Joanna Kożuch. Reżyserka, artystka wizualna, animatorka. Studiowała na Uniwersytecie Artystyczn w Poznaniu, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych (VŠMU) w Bratysławie (gdzie prowadzi pracownię animacji). W chwili obecnej realizuje krótkometrażowy animowany film dokumentalny Było sobie morze...(www.oncetherewasasea.com). W wolnym czasie ucieka pociągiem na Wschód…

LAUREATKA SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2017 ZA FILM FONGOPOLIS (Kategoria POZA POLSKĄ).

Boris Šima. Reżyser, ilustrator, animator. Studiował na Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych (VŠMU) w Bratysławie oraz Vyššej odbornej škole filmovej v Zlíne. W chwili obecnej wspolpracuje przy produkcji seriali Mimi & Liza oraz The Websters (reż. Katarina Kerekesova; www.mimializa.sk, www.foolmoonfilm.com/s/the-websters). W wolnym czasie je…

***

AHEAD (Wielka Brytania/Portugalia 2019, 05:20), Ala Nunu Leszynska | Royal College of Art/COLA

Krótka historia o życiu z głową i bez…

Ala Nunu Leszyńska, ur w 1994, studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Royal College of Art w Londynie i La Poudriere we Francji. Specjalizuje się w animacji poklatkowej. Jej autorskie filmy były wyświetlane na 5 kontynentach w ramach ponad 50 festiwali. Na swoim koncie ma współpracę z między innymi British Film Institute, London National History Museum i The Atlantic. Obecnie mieszka i pracuje we Francji. https://www.instagram.com/ala_nunu/

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ DE HERINACIO. ON THE HEDGEHOG

***

BROKEN TALE (Irlandia 2016, 09:23), Kasia Zimnoch & Paweł Kleszczewski | Konik Studio

Animacja przedstawia podróż dziewczynki przez las do jego wnętrza. Nieodparta siła ciągnie ją do serca lasu, do jeziora ukrytego głęboko w prastarym borze. Jej przewodnikiem i mistycznym opiekunem jest łoś. Podczas podróży spotykają tajemniczych mieszkańców lasu, postacie znane z folkloru ludów europejskich. Fabuła oparta jest na szwedzkiej baśni ludowej „Sagan om lilla älgtjuren Skutt och prinsessan Tuvstarr”.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem polskich twórców filmowych i artystów wizualnych. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 2013 założyli w mieście Cavan, w Irlandi  Konik Studio. Ich prace były pokazywane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i pokazach sztuki, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in festiwali; Fano we Włoszech, Clones w Irlandii i Pilznie w Czechach a także Srebrnego Tobołka O!Pli w roku 2019. W 2018 zostali stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Irlandii, Estonii i Niemczech. Są wykładowcami Akademii Sztuki w Szczecinie.

LAUREACI SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM POCZĄTEK ŚWIATA (Kategoria OFF&GO!)

***

H-IN-WAITING (Wielka Brytania 2019, 04:54), Maciej Piatek | F_F_P

Bliżej nieokreślone mikro struktury unoszące się w powietrzu zatruwają ludziom umysły. Ludzie stają się coraz bardziej zagubieni. W rezultacie niektórzy zaczynają kwestionować otaczającą ich rzeczywistość. Niestety nie wszystkim będzie jednak dane zrozumieć istotę epidemii, brakującym ogniwem tej układanki jest czynnik c, zagubiony element procesu ewolucji.

Maciej Piątek (znany również jako Vj Pietrushka) jest polskim artystą wizualnym i filmowcem, na stałe mieszkającym w Wielkiej Brytanii. W swoich filmach bardzo często porusza tematykę emigracji, utraty więzi z krajem pochodzenia, nierówności społecznych i i szeroko rozumianej polityki. Swoje zainteresowanie problemami współczesnego świata zawdzięcza krótkiemu pobytowi na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym to studiował nauki polityczne. Jako twórca wideo poematów, filmów inspirowanych poezją, uzyskał uznanie na takich festiwalach jak Zebra PoetryFilm Festival w Berlinie czy Liberated Words Film Festival w Bristolu. Krótkie filmy nie ograniczają jego pola działań artystycznych – jako zdeklarowany eksperymentator wizualny i VJ współpracuje na stałe z muzykami awangardowej grupy Shepherds of Cats, z którymi improwizuje na scenie, generując w czasie rzeczywistym obrazy video, tworzące integralne byty z muzyką. Ich współpraca zaowocowała serią koncertów w takich miejscach jak Cafe OTO w Londynie czy rezydencją artystyczną projektu Butoh Techno w londyńskim Iklectik. Zdarza się, iż Maciej prowadzi gościnne zajęcia z wideo poezji w siedzibie IOU Theatre w Halifaxie. Prywatnie na co dzień wraz z żona Anną starają się być przykładnymi obywatelami Zjednoczonego Królestwa, nie zawsze z sukcesami.

***

INTO THE FOREST (Francja 2017, 04:04), Karolina Chabier | Ecole des Métiers du Cinéma d’Animation

Mała dziewczynka próbuje odzyskać koszyk ukradziony przez wilka. Odnalezienie zguby nie będzie łatwe, bowiem w środku puszczy nic nie jest takie jakim się wydaje.

Karolina Chabier interesuje się wszystkim co dotyczy baśni i legend. Od kilku lat mieszka i pracuje we Francji. Aktualnie pracuje nad swoim nowym krótkim metrażem w rezydencji Maison des Auteurs w Angoulême.  „Dans les bois” / „Into The Forest” („W las”) jest jej filmem dyplomowym.

***

MOTH (Wielka Brytania 2018, 11:38), Ewa Łuczków | National Film and Television School

Skacząc pomiędzy rzeczywistością i fantazją Mabil ucieka przed chłodem rodziców w ramiona wymyślonego przeyjaciela. „Ćma” jest historią dramatu rodzinnego widzianego oczami dziecka.

Ewa Łuczków. Po ukończeniu Polskiej Szkoły Filmowej z tytułem magistra, Ewa kontynuowała studia w National Film and Television School na wydziale reżyserii animacji. Jej filmy były wyświetlane na wielu festiwalach filmowych, a ostatni z nich: „Ćma” zdobył nagrodę najlepszego filmu studenckiego na Stop Motion Film Festival w Montrealu. Obecnie pracuje jako freelancer w Londynie .

***

NIGEL (Wielka Brytania 2019, 09:00), Natasza Cetner | Royal College of Art

Krótki film oparty na prawdziwej historii Nigela, samotnego gluptaka z wyspy Mana, który nieszczęśliwie zakochał się w betonowej statuetce. Jego tragiczna opowieść o idealizacji i złudzeniach odzwierciedla nasze własne błędne pojęcia w miłości.

Natasza Cetner jest polską reżyserką i ilustratorką; tegoroczną absolwentką Animacji na Royal College of Art oraz licencjatem Animacji z University of Westminster. Jest zafascynowana absurdem dookoła nas i surrealizmem codziennego życia. Większość jej prac skupia się na interpretacji nieświadomości i lęków umysłu bezsennego. Okazjonalnie, lubi robić animowane filmy o dziwacznych ptakach. Obecnie pracuje nad nowym filmem we współpracy z irlandzkim studiem Cardel Entertainment.

***

ON THE HORIZON (Francja 2016, 09:25), Izabela Bartosik-Burkhardt | Les Films de l’Arlequin

Mężczyzna i kobieta przygotowują łódź, aby razem wybrać się na rejs. Ten wspólny projekt zbliża ich do siebie. Oboje są pasjonatami, stają się sobie bardzo bliscy. Ich związek jest zmysłowy i delikatny. Jednak po długim okresie nieustannej pracy zaczynają odczuwać znużenie… a ich życie i łódź dryfują.

Izabela Bartosik-Burkhardt. Reżyser i scenarzystka filmów animowanych, grafik, malarka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała animację także w słynnej francuskiej szkole La Poudrière. Tworzy rozmaite dzieła plastyczne, między innymi freski w miejscach publicznych oraz okładki książkowe. Pracuje we Francji jako twórca animacji do filmów.

***

PORTRAIT OF SUZANNE (Francja/Niemcy/Polska 2019, 14:53), Izabela Plucińska | Clay Traces

Mały hotel, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani swoją lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni… To jednak dopiero początek surrealistycznej historii o samotności, zazdrości i miłości. Groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora ulepiona z plasteliny, w której zachwyca każdy szczegół.

Izabela Plucińska. Reżyserka filmów animowanych. Urodziła się w Polsce, obecnie mieszka w Niemczech. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: wzornictwo) oraz animacji filmowej na Wydziale Operatorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie uzyskała również tytuł doktora w zakresie filmu animowanego. Specjalizuje się w animacji w plastelinie. Jej filmografia obejmuje m.in. „Jam Session” (2005) – zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, „Esterhazy” (2009), „Sexy Laundry” (2015). Obecnie wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, równocześnie prowadząc swoją własną firmę produkcyjną ClayTraces, i powraca z nowym filmem – „Portret Suzanne”, zainspirowanym opowiadaniem Rolanda Topora.

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM SEKS DLA OPORNYCH / SEXY LAUNDRY (Kategoria POZA POLSKĄ)

***

ROADKILL (Wielka Brytania 2019, 07:48), Leszek Mozga | London College of Communication

Roadkill to animowany thriller. W świecie, w którym jelenie są dominującym gatunkiem, samiec alfa jedzie na wieczorną przejażdżkę samochodem i ma niefortunny wypadek samochodowy.

Leszek Mozga. Scenarzysta, montażysta, reżyser i animator. Pracował w wielu technikach, od tradycyjnych ręcznie rysowanych i poklatkowych po cyfrowe prace 3D i projekty motion capture. Urodził się w 1983 roku w Łodzi. W 2005 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie pracował jako animator i grafik. W 2019 roku ukończył Master of Arts in Animation na London College of Communication. Jego debiutancki film animowany „Don McCullin – Umysł artysty” był pokazywany na wielu festiwalach i otrzymał m.in. nagrodę FilmOneFest Julie Gartenberg Memorial Award za obiecującą nagrodę dla nowych talentów. Jego krótkometrażowy film animowany „Roadkill” miał premierę w Cannes w konkursie studenckim Cinefondation Selection.

***

RODERICK (Wielka Brytania 2019, 06:04), Ania Leszczyńska

Roderick patrzy na bezmiar wszechświata ale widzi tylko swoją daremność. Film o próżni w której istniejemy i czy da się w niej nie oszaleć. 

Ania Leszczyńska. Urodzona w Jastrzębiu-Zdroju, wychowana w Zamościu, studiowała animacje w Edynburgu gdzie też animuje do dnia dzisiejszego.

***

Autor: Kamil Wójcik / komary w czekoladzie