STUDENCKA

KATEGORIA STUDENCKA
im. Kazimierza Urbańskiego

DUSZYCZKA (2019, 09:12), Barbara Rupik | PWSFTviT ŁÓDŹ
FALE ETERU (2019, 05:55), Agata Perszutów | UAP POZNAŃ
KAPRYSIA (2019, 08:07), Betina Bożek | ASP KRAKÓW
FAUST (2019, 06:45), Marianna Atłas | ASP WARSZAWA
NOC (2019, 01:56), Alisa Temchenko | PJATK WARSZAWA
ODDYCHAJ! (2019, 04:04), Kamila Jasińska | ASP GDAŃSK
POKROWCE (2018, 05:15), Karolina Borgiasz | PWSFTviT ŁÓDŹ
QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR (2019, 15:00), Julia Orlik | PWSFTviT ŁÓDŹ
ŚWIADOMOŚĆ LALKI (2019, 15:25), Michał Wójcicki | UTH RADOM
TANGO TĘSKNOT (2018, 05:22), Marta Szymańska | PWSFTviT ŁÓDŹ
WCZORAJ WYRÓSŁ MI PRZYJACIEL (2020, 08:10), Adrianna Matwiejczuk | PWSFTviT ŁÓDŹ
WINA (2018, 06:28), Marcjanna Urbańska | PWSFTviT ŁÓDŹ
WINTER BIRD (2019, 05:44), Paulina Kozieł | ASP KATOWICE

***

DUSZYCZKA (2019, 09:12), Barbara Rupik | PWSFTviT ŁÓDŹ

Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Barbara Rupik. Urodzona w 1992 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne.

LAUREATKA NAGRODY SPECJALNEJ FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” DLA „NAJDZIWNIEJSZEJ ANIMACJI NA O!PLA 2018” ZA FILM WCIELENIE

***

FALE ETERU (2019, 05:55), Agata Perszutów | UAP POZNAŃ

Film opowiada historię ojca posiadającego niecodzienne hobby jakim jest krótkofalarstwo. Bohater jest  bardzo zaangażowany w swoją pasję i przez to oddala się od świata rzeczywistego. Zatraca się w świecie zapomnianej radiotelegrafii, chcąc dosięgnąć sygnałów z całego świata. Jego fascynacji z boku przygląda się córka.

Agata Perszutów. Studentka drugiego stopnia na kierunku animacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autorka kilku studenckich etiud, aspirująca do rozwoju w animacyjnym świecie. W wolnym czasie tworzy ilustracje i grafiki. 

***

KAPRYSIA (2019, 08:07), Betina Bożek | ASP KRAKÓW

Kaprysia, główna bohaterka filmu, to wymyślona przez reżyserkę planeta. Animacja jest obrazem krainy rządzącej się kaprysem. Wszystko, co istnieje na Kaprysi jest nieoczywiste, chaotyczne, zmienia swoje kształty i właściwości. Wzajemne przenikanie i przeobrażanie form, zmiana miejsc istot i przedmiotów – to słowa jakie określają charakter filmu. Pomimo pozornego bałaganu, jaki panuje na planecie, jest to miejsce szczęśliwe – dominują w nim jasne i czyste barwy. Stworzony przez autorkę filmowy obraz dziwnej i bajkowej rzeczywistości jest eksplozją radości i surrealizmu.

Betina Bożek – Urodzona w 1993 r. w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Laureatka konkursów międzynarodowych, stypendiów artystycznych i festiwali filmowych. Zajmuje się ilustracją i filmem animowanym.Zrealizowała dotychczas pięć filmów animowanych: Rumor, Kratoteka, Samotność, Ojezu oraz Kaprysia. Mieszka i pracuje w Krakowie.

***

FAUST (2019, 06:45), Marianna Atłas | ASP WARSZAWA

Animacja dyplomowa stworzona w technice połączenia tradycyjnej, przestrzennej animacji lalkowej i animacji cyfrowej. Jest to autorska interpretacja legendy o Fauście, opartej o dramat Johanna Wolfganga von Goethego z 1833 roku, w której uczony borykający się ze znalezieniem istoty sensu życia zawiera układ z diabłem. W filmie alchemik zostaje nawiedzony przez Mefistofelesa, skrywającego się pod postacią czarnego pudla. Animacja nawiązuje do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Bazę stanowiły stworzone odręcznie lalki oraz scenografia.

Marianna Atłas – urodzona w 1993 roku w Warszawie. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Grafiki, ukończonym ze specjalizacjami animacji i grafiki warsztatowej. Stara się rozwijać artystycznie w wielu dziedzinach, takich jak animacja (przede wszystkim stop-motion), ilustracja, design, tradycyjne techniki graficzne, malarstwo, fotografia i scenografia. Fascynuje się także muzyką, naturą i sztuką tatuażu, z których czerpie inspirację. Zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu „Akcja Animacja” organizowanym przez telewizję Cartoon Network w roku 2006.

***

NOC (2019, 01:56), Alisa Temchenko | PJATK WARSZAWA

Punktem wyjścia do stworzenia animacji posłużyła piękna ukraińska pieśń “Cicho jest nad rzeką”, którą autorka filmu wraz z mężem codziennie śpiewają na dobranoc swojej córce.

Alisa Temchenko. Rocznik 1989. Urodziła się w Kijowie, Ukrainie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. W 2014 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Kijowie, na Wydziale Rzeźby. Obecnie studiuje na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

***

ODDYCHAJ! (2019, 04:04), Kamila Jasińska | ASP GDAŃSK

Oddychaj! – animowana krótkometrażówka o lęku społecznym, nieśmiałości w podejmowaniu kontaktu z innymi ludźmi. Lęk ten zwizualizowany jest jako rosnąca głowa głównej bohaterki, która w kryzysowych sytuacjach puchnie jak balon. Film ten jest migawką scen z życia: stresujących i zabawnych jednocześnie. Animacja powstała jako praca dyplomowa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Kamila Jasińska – absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Animuje w 2d, ze szczególnym uwielbieniem animacji poklatkowej. Autorka krótkometrażówek: „Oczy” (2017), „Znowu” (2018) i „Oddychaj!” (2019). Oprócz animacji zajmuje się ilustracją i projektowaniem graficznym.

***

POKROWCE (2018, 05:15), Karolina Borgiasz | PWSFTviT ŁÓDŹ

Przedmiotowe spojrzenie na wizerunek i cielesność człowieka.
Ludzka skóra to okładka, pokrowiec na wnętrze.
Życie ubrało nas w ciuchy z metkami aktu urodzenia.
Obleczeni zostaliśmy w jedyne ubranie, które ciągle się brudzi, spiera, pruje, rozciąga, zmienia.
Ciało z datą ważności.
Zostawimy nasze znoszone powłoki jak stare płaszcze w szafie.
Akceptacja nieuniknionego porzucenia.
Natura i cisza.
Wszystko ma początek i koniec.

„Pokrowce” to eksperymentalna animacja poklatkowa łącząca w sobie rzeźbę, ludzkie ciało i naturę.

Karolina Borgiasz. Urodzona 25 września 1995 roku w Krakowie. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Uzyskała dyplom z ceramiki artystycznej w 2015. Aktualnie studentka Animacji i efektów specjalnych w Szkole Filmowej w Łodzi.

LAUREATKA WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA 2018 ZA FILM NA JĘZYKACH (Kategoria Szkolna)

***

QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR (2019, 15:00), Julia Orlik | PWSFTviT ŁÓDŹ

Druciana dziewczyna nie chce już dłużej być z drutu, wyrusza więc w podróż, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

Julia Orlik urodziła się 10.02.1996 roku. Studentka PWSFTviT w Łodzi,  specjalizacja film animowany i efekty specjalne. Autorka filmów ,,Bankiet’’ (2016), „Spodnie i żelazko” (2018), ,,Mój dziwny starszy brat’’ (2018) oraz ,,Quidquid Latine dictum sit, altum videtur” (2019).

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT (Kategoria Studencka), SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA BANKIET (Kategoria Studencka) oraz WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2018 ZA SPODNIE I ŻELAZKO (Kategoria Wczesnoszkolna Konkursu TDMG!).

***

ŚWIADOMOŚĆ LALKI (2019, 15:25), Michał Wójcicki | UTH RADOM

Zrobotyzowana przyszłość. Świat niezwykle inteligentnych maszyn, towarzyszących przeciętnie inteligentnym ludziom. Świat, w którym nauka udowodniła istnienie duszy i odkryła sposób na jej wykorzystanie. Kosma, genialny, lecz niestabilny psychicznie robotyk, zostaje zwerbowany do przełomowego projektu technologii dusz. Jego jedyną towarzyszką jest lalka, której poświęca całą swoją uwagę…

Michał Wójcicki – Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Animacją zajmuje się od 6 lat. W 2015 roku zdobył Grand Prix dla najlepszej animacji 6. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej “Kamera Akcja” w Łodzi za film Journey, a w 2016 Nominację do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego dla filmu Reveille podczas 9. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu.

***

TANGO TĘSKNOT (2018, 05:22), Marta Szymańska | PWSFTviT ŁÓDŹ

Film jest malarską opowieścią o niezwykłej naturze tanga – tańca, który kojarzy nam się głównie z pożądaniem i namiętnością. Tymczasem tango to ‚smutna myśl, którą się tańczy’, to nieustająca tęsknota i poszukiwanie satysfakcji, ukojenia – zarówno subtelnie, jak i rozpaczliwie. W filmie bohaterowie – tancerze opowiadają nam o swoich tęsknotach, pragnieniach i relacjach z innymi właśnie poprzez taniec. Choć to, czego pragną zdaje się być na wyciągnięcie ręki – wciąż im umyka, jest nieuchwytne, nieobecne. Poszukiwanie ukojenia i satysfakcji może nigdy się nie skończyć.

Marta Szymańska, ur. w 1991 r. w Warszawie, reżyserka filmów animowanych i animatorka, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej (Film animowany i efekty specjalne); wcześniej absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej animacje ‘Pomarańczarka’ i ‘Moko’ były wyświetlane na wielu międzynarodowych festiwalach. Film „Tango tęsknot” jest jej filmem dyplomowym, łączącym zamiłowanie do malarstwa z animacją.

***

WCZORAJ WYRÓSŁ MI PRZYJACIEL (2020, 08:10), Adrianna Matwiejczuk | PWSFTviT ŁÓDŹ

W świecie, w którym wszystko zdaje się kręcić wokół przyjaźni, samotny mężczyzna postanawia wypróbować niekonwencjonalne metody, aby odnaleźć swoją bratnią duszę. 

Adrianna Matwiejczuk, urodzona w 1992 roku w Szczecinie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Scenografia. Od 2017 roku studentka specjalizacji Film Animowany i Efekty Specjalne Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej,Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

***

WINA (2018, 06:28), Marcjanna Urbańska | PWSFTviT ŁÓDŹ

Opowieść o trudnych relacjach matki i córki. Dzieciństwo pełne miłości zostaje skonfrontowane z problemem depresji i alkoholizmu rodzica. Jest to słodko-gorzka opowieść o dwóch zagubionych kobietach, które starają się wygrać z demonami codzienności.

Marcjanna Urbańska – studentka III roku Kierunku Animacja i efekty specjalne na wydziale operatorskim w Łódzkiej Szkole Filmowej. Pracuje jako grafik i ilustrator.

***

WINTER BIRD (2019, 05:44), Paulina Kozieł | ASP KATOWICE

Franek, główny bohater, podejmuje się walki z żałobą po utracie ukochanej Amelki. Znajduje ukojenie w snach, które powoli mieszają się z rzeczywistością. Animacja oparta na prawdziwych wydarzeniach, dedykowana zmarłym Dziadkom Autorki. Muzyka oparta na utworze Aurory Aksnes.

Paulina Kozieł – absolwentka ASP w Katowicach. Pracująca jako projektant graficzny, hobbystycznie zajmująca się animacją poklatkową. Dumna posiadaczka kota Pafnucego.

Autor: Kamil Wójcik