STUDENCKA

KATEGORIA STUDENCKA
im. Kazimierza Urbańskiego

FANATIKUM (Polska 2021, 07:00), Dominik Kotlarz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

HOLLY MOLLY (Polska 2022, 11:10), Kamil Pośnik, PJATK w Warszawie

JA I JA (Polska 2022, 02:37), Adela Górna, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

JOJO I LOLA (Polska 2022, 04:35), Justyna Przystawska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

OCZNIAK (Polska 2022, 08:22), Małgorzata Wowczak, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

POST-PROTO (Polska 2021, 02:45), Aneta Siurnicka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

SIĘ (Polska 2022, 02:48), Ekaterina Shramko-Dąbrowska, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

TO NIE BĘDZIE FILM FESTIWALOWY (Polska 2022, 08:00), Julia Orlik, PWSFTviT w Łodzi

TO NIE KĄPIEL (Polska 2022, 07:48), Pola Włodarczyk, PWSFTviT w Łodzi

Z INNEJ ZIEMI (Polska 2022, 06:00), Damian Tchórzewski, UMCS w Lublinie

ZAWSZE CHCIAŁEM BYĆ PSEM. NAWET NIEŁADNYM (Polska 2022, 04:28), Wojciech Siejak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

***

FANATIKUM (Polska 2021, 07:00), Dominik Kotlarz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie | DYPLOM

Historia istoty, która fanatycznie wymienia swoje części ciała w poszukiwaniu ideału.

Dominik Kotlarz – student Szkoły Filmowej w Łodzi. Wychowywał się na filmach twórców niezależnych, ściąganych i nagrywanych na płyty DVD oraz na twórczości Tolkiena. Fan surrealizmu, absurdu i niepoprawnego rysunku. W wolnym czasie pływa i zbiera nietypowe, porzucone na osiedlach obiekty nadając im nowe życie.

***

HOLLY MOLLY (Polska 2022, 11:10), Kamil Pośnik, PJATK w Warszawie | DYPLOM

Ameryka, lata 60-te XX wieku i typowa amerykańska rodzina…

Kamil Pośnik urodził się 22 stycznia 1997 roku w Warszawie. Dorastał w swoim mieście rodzinnym – Grójcu. W 2016 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia stacjonarne I stopnia, kierunek Grafika na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na specjalizacji animacja. We wrześniu 2019 roku obronił swoją pracę licencjacką jaką był film animowany „Ragnarok – ostatni kres bogów” wykonany w technice 3D oraz 2D. Następnie 3 lata później obronił swoją pracę magisterską jaką była animacja wycinankowa „HollyMolly”.

***

JA I JA (Polska 2022, 02:37), Adela Górna, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Skonfrontowani sami ze sobą  często docieramy do mrocznych uczuć i doświadczeń. Taki stan przeżywa właśnie bohaterka animacji  – uosobienie świadomego ja. W rzeczywistości, w której jawa miesza się z koszmarem sennym, „ja” stawia czoło swoim największym lękom, wykreowanym przez samą siebie. 

Adela Górna (ur. 2001 w Lublinie) – artystka wizualna, autorka animacji i ilustracji. Studentka Sztuki Mediów w ASP we Wrocławiu. W swojej twórczości eksploruje tradycyjne techniki rysunkowe w kontraście do nowych mediów. Fascynuje ją groteska oraz oraz wszystkie sprawy mniej lub bardziej dotyczące człowieka. Największą inspirację czerpie z codzienności. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

LAUREATKA WYRÓZNIENIA IV MIEJSCA O!PLA 2022 ZA FILM KRÓTKA HISTORIA MOJEJ ŚMIERCI (Animowane Fraszki)

***

JOJO I LOLA (Polska 2022, 04:35), Justyna Przystawska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie | DYPLOM

Historia opowiada o dwóch znajomych – Jojo i Loli, którzy są razem na spotkaniu i oboje mają pewne problemy, z których nie do końca chcą się sobie zwierzać.

Justyna Przystawska – absolwentka Grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Aktualnie kontynuuje studia na kierunku Art&Design. Najbardziej lubi opowiadać historie, dlatego interesuje się komiksem, ilustracją i animacją.

***

OCZNIAK (Polska 2022, 08:22), Małgorzata Wowczak, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | DYPLOM

Film opowiada historię żółtego tworu – Oczniaka. Jest to horror, którego akcja toczy się w lesie. Jest także historią o relacji pomiędzy człowiekiem a naturą.

Małgorzata Wowczak – absolwentka Wydziału Grafik na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2018 roku brała udział w wymianie w ramach programu Erasmus, gdzie studiowała na Wydziale Animacji na uczelni KASK w Gandawie. Zajmuje się animacją, ilustracją i rysunkiem.

***

POST-PROTO (Polska 2021, 02:45), Aneta Siurnicka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | DYPLOM

Post-Proto to kilkuminutowy film animowany wykonany w technice poklatkowej. Wizualizuje poszukiwanie w sobie elementu pierwotności i idę powrotu do korzeni. 

Aneta Siurnicka – studentka animacji na Wydziale Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesują ją przede wszystkim tradycyjne techniki animacji, zwłaszcza animacja lalkowa.

LAUREATKA DWÓCH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: W 2020 ZA PODWÓRKO I W 2021 ZA BETWEEN oraz BRĄZOWEGO W 2022 ZA ODDECH

***

SIĘ (Polska 2022, 02:48), Ekaterina Shramko-Dąbrowska, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Ten proces może się przytrafić każdemu, kto rozpuszczając się w jakieś czynności na dłuższą niż zwykle chwilę przestaję zadawać sobie pytania „Kim jestem?”, „Co Ja robię?”, a tylko doświadcza i tym doświadczeniem bez jego interpretacji całkowicie się staje. Często to nazywa się procesem kontemplacji. Poklatkowa animacja zainspirowana książką Edwarda Stachury „Się”, w połączeniu z wyrazistą recytacją i śpiewem Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego (Henry no Hurry) pod wspólnie z autorką filmu stworzoną muzyką.

Ekaterina Shramko-Dąbrowska – urodzona na Syberyjskiej Wyspie na jeziorze Bajkał. Ku utrapieniu rodziców, lubiła „tracić czas” godzinami wpatrując się w fale. Choć posługuję się językiem grafiki, wideo i animacji to słowo malarka (według jej samej) opisuję ją najlepiej. Zachwyt nad prostymi rzeczami i procesami jest przewodnim motywem jej sztuki. minimalizm w grafice, zatracenie i odnajdywanie granic w malarstwie i pisanie opowieści ruchem w animacji to jest tym co fascynuję ją najbardziej. Studiowała grafikę warsztatową i malarstwo, teraz jest studentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu fakultetu Fotografii i Multimedia. Obecnie żyje i pracuję w Górach Kaczawskich.

***

TO NIE BĘDZIE FILM FESTIWALOWY (Polska 2022, 08:00), Julia Orlik, PWSFTviT w Łodzi | DYPLOM

Film o studentce szkoły filmowej, która pracuje nad swoim filmem dyplomowym.

Julia Orlik – absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT), specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne. Urodzona w Katowicach w 1996 roku, mieszkanka Krupskiego Młyna, gdzie w rodzinnym garażu powstały jej wszystkie dotychczasowe filmy. Oprócz animacji interesuje się również krwawymi efektami specjalnymi, charakteryzacją filmową oraz prowadzeniem warsztatów filmowych z dziećmi i młodzieżą.

LAUREATKA TRZECH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: W 2020 ZA QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR, W 2019 ZA MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT, W 2021 ZA JESTEM TUTAJ, ORAZ SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA BANKIET I WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2018 ZA SPODNIE I ŻELAZKO

***

TO NIE KĄPIEL (Polska 2022, 07:48), Pola Włodarczyk, PWSFTviT w Łodzi

Mieszkańcy kamienicy są zmuszeni do radzenia sobie w trudnej sytuacji, w jakiej po raz kolejny stawia ich sąsiad z najwyższego piętra.

Pola Włodarczyk – urodzona w 1999 roku w Łodzi. Obecnie studiuje animację w Szkole Filmowej w Łodzi.

***

Z INNEJ ZIEMI (Polska 2022, 06:00), Damian Tchórzewski, UMCS w Lublinie

Uznawany za symbol siły, długowieczności i mocy. Stare dęby czczono jako bóstwa – wierzono, że mają magiczną moc. A co jeśli była/jest to moc spoza naszej Ziemi?

Damian Tchórzewski – student grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, specjalizujący się w grafice i animacji 3D.

***

ZAWSZE CHCIAŁEM BYĆ PSEM. NAWET NIEŁADNYM (Polska 2022, 04:28), Wojciech Siejak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | DYPLOM

Nielinearna narracja krąży między światami metafory, wspomnień i hiperbolicznej rzeczywistości. Mieszkańcy każdego z wymiarów mierzą się z wyzwaniami, na które nie są przygotowani. Co zrobić kiedy racjonalność staje się nie do zniesienia?

Wojciech Siejak urodzony w Poznaniu w 1997 roku. Animator i reżyser filmów animowanych. Specjalizuje się w animacji komputerowej oraz łączeniu jej z tradycyjnymi środkami plastycznymi. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Animacji i Intermediów UAP w czerwcu 2022 roku.

LAUREAT SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA JURY MŁODYCH NA O!PLA 2021 ZA FILM KEEP IT… 

***

Przed programem STUDENCKIM zaprezentowany zostanie film HAPPY EGGS (2022, 02:58), Stanisław Maciejewski, UAP.

Stanisław Maciejewski, ur. 2001 roku w Poznaniu – młody artysta, twórca ilustracji, komiksów i gier komputerowych. Student Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W wolnym czasie uwielbia pielęgnować swój fanpage na Instagramie, tworzyć muzykę elektroniczną i grać na perkusji. W swojej twórczości czerpie inspirację ze świata science fiction, kultury klubowej oraz historii sztuki.

***

Kasia Zimnoch & Paweł Kleszczewski (Konik Film Studio)