SZKOLNA

BAJKA O POCZĄTKU (2023. 09:00), Karolina Gołębiowska, Las Sztuki
JEDWABNY SZAL (2023, 13:35), Maciej Kądziela, PJATK w Warszawie
PORTRET KONIA (2023, 05:46), Witold Giersz, FUMI Studio
WIELKI ARCHITEKT (2023, 13:00), Pawlina Carlucci Sforza, Filmograf sp. z o.o.
WIELKI MAŁY GIGANT (2023, 08:16), Jakub Dolny, PWSFTviT w Łodzi
WSTĄŻKI (2023, 04:55), Julia Sieczkowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
ZĘBUSZKA (2021, 06:54), Robin Kasznia, Warszawska Szkoła Reklamy

***

BAJKA O POCZĄTKU (2023. 09:00), Karolina Gołębiowska, Las Sztuki

To opowieść dla ludzi w każdym wieku, która wydarzyła się kilkadziesiąt milionów lat temu, kiedy Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Głównym bohaterem filmu jest REX, wypadający blado w porównaniu z innymi. Nie jest ani przystojny, ani wysportowany, a co więcej – nie posiada żadnych talentów. Jego największy problem stanowią krótkie ramiona, będące obiektem nieustannych kpin, żartów, przyczyną nieszczęść, porażek i poczucia odrzucenia. Pewnego dnia REX wpada na niezwykły pomysł. Postanawia zrobić sweter na drutach. Ku swemu zaskoczeniu odkrywa, że jego krótkie ręce świetnie sprawdzają się w nowym hobby. Wygląda na to, że REX znalazł swoje przeznaczenie. Czy aby na pewno? 

Karolina Gołębiowska ukończyła studia na kierunku grafika warsztatowa, fotografia oraz multimedia i animacja na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka nagrody za najlepszy dyplom artystyczny Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 2014 i finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2019. Zdobywczyni Brązowego Tobołka  na Festiwalu O!PLA 2018  i tytułu Czarny Koń Animacji na Festiwalu Ars Independent w 2023roku. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i pokazach festiwalowych w Polsce i za granicą m.in. w: Polnische Institut w Berlinie – Patrząc z ukosa ale nie zezem, Warszawa w Budowie. Pomnikomania czy Short Waves w Poznaniu. W latach 2018- 2020 asystentka w Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych na wydziale Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, natomiast w latach 2021-2023 r. prowadziła dział Edukacji, Promocji i Informacji w Muzeum Regionalnym im. A. Kaubego w Wolinie. Laureatka nagrody Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2022 w kategorii działalność edukacyjna i wyróżnienia w 2021 w kategorii działalność wystawiennicza. Autorka projektów społecznych i lokalnych inicjatyw z pogranicza sztuki i aktywizmu. Pasjonatka zielarstwa i mydlarstwa.

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 ZA BAJKĘ O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (Kategoria Studencka)

***

JEDWABNY SZAL (2023, 13:35), Maciej Kądziela, PJATK w Warszawie | DYPLOM

W opanowanej przez chorobę Pajęczej Wiosce, młody Alchemik musi wraz ze swoją starszą siostrą wyruszyć w podróż, by zdobyć Skorpionie Antidotum, zanim będzie za późno.

Maciej Kądziela – absolwent Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie i autor filmu pt. Devid, który znalazł się w antologii ANIMATORZY Z UKRAINĄ. W młodym wieku oczarowany został magią kina. Teraz jego celem jest zarażenie swoją pasją innych i sprawianie by ich dzień stał się lepszy.

***

PORTRET KONIA (2023, 05:46), Witold Giersz, FUMI Studio

Malarskie impresje na temat sylwetki konia, jego sprężystych ruchów, kształtu głowy, walki ogierów. Oprócz autorskiej animacji reżyser przedstawia studia nad koniem Leonarda da Vinci, rysunki Pabla Picassa, Saula Steinberga i innych, ale także postacie mitologiczne, jak centaur i pegaz. Pokazuje również, jak malowali konie artyści japońscy, chińscy oraz artyści paleolitu.

Witold Giersz, reżyser filmów animowanych, jeden z najważniejszych twórców światowej animacji. W latach 1950-56 pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, od 1956 roku związał się ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. W latach 1985-92 pełnił funkcję kierownika artystycznego Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich (w latach 1966-1983 i 1987-2022 członek jego Zarządu Głównego), Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

LAUREAT TYTUŁU HONOROWEGO OBYWATELA ANIMACJI – KRAINY NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI PRZYZNANEGO NA O!PLA 2013

***

WIELKI ARCHITEKT (2023, 13:00), Pawlina Carlucci Sforza, Filmograf sp. z o.o.

Mała Abaab budzi się okryta piaskową kołdrą. Zamek z piasku, który zamieszkuje, każdego dnia wygląda inaczej. Abbab wciąż po nim błądzi, odnajdując ślady pozostawione przez Wielkiego Architekta. Nie wie kim on jest i bardzo chce to odkryć.

Pawlina Carlucci Sforza urodziła się w Warszawie. Posiada polskie i włoskie obywatelstwo oraz korzenie bułgarskie i macedońskie. Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła London College of Communication (University of Arts) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształciła się w Warszawskiej Szkole Filmowej i w Accademia Albertina delle Belle Arti w Turynie. Zadebiutowała jako współreżyserka filmu „Nie sądzić”, który zdobył nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny i nominację do nagrody w kategorii Najlepszy Film Polski na Festiwalu Grand Off (2017) oraz nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepsza reżyseria (2018). Premiera jej kolejnego filmu pt. „Wielki Strach” odbyła się  w 2020r. na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film w 2021 r. otrzymał nagrodę główną Grand Prix „Złoty Łucznik” na festiwalu Kameralne Lato w Radomiu; Złote Grono za najlepszy film dokumentalny oraz Nagrodę Specjalną – Werdykt Jury Nagrody im. Andrzeja Milczarkiewicza na 50. festiwalu Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie; Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Off Cinema” w Poznaniu; Wyróżnienie specjalne na festiwalu Gdańsk DocFilm Festival „Godność i Praca” w Gdańsku oraz dwie nagrody na Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto: nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz za reżyserię filmu dokumentalnego. Jej najnowszy film pt.: „Wielki Architekt” finansowany przez Polski instytut Sztuki Filmowej jest jej pierwszym filmem animowanym.

***

WIELKI MAŁY GIGANT (2023, 08:16), Jakub Dolny, PWSFTviT w Łodzi

Adaptacja Irlandzkiej legendy o Groblii olbrzyma. Finn McCool od lat przekrzykuje się ze swoim Szkockim rywalem o to, który z nich jest największym gigantem. Poirytowany ciągłymi sprzeczkami, Finn przekracza morze by zmierzyć się z wrogim olbrzymem. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, z pomocą przychodzi żona Finna – Ooanagh.

Jakub Bożydar Dolny jest twórcą animacji krótkometrażowych realizowanych w wielu różnych technikach. Swój pierwszy film lalkowy Watch out wykonał w 2017 roku jako dyplom w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy. Naukę animacji kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie zrealizował filmy wycinane oraz lalkowe pt. Bait oraz Podział. Jakub obecnie studiuje animację i efekty specjalne w Szkoły Filmowej w Łodzi. W 2022 roku stworzył swój pierwszy film rysunkowy pt. Championsheep, który debiutował na festiwalu Ottawa International Animation Festival oraz został nagrodzony między innymi na festiwalu Animafest Gdańsk jako najlepszy polski film animowany. Jakub interesuje się szeroko pojętą kinematografią oraz pieskami.

***

WSTĄŻKI (2023, 04:55), Julia Sieczkowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu | DYPLOM

Młoda dziewczyna budzi się w znajomym, aczkolwiek nużącym otoczeniu, mając za towarzysza tylko księżyc. Gdy słyszy nieznany dźwięk i odkrywa ścianę kolorowych wstążek postanawia sprawdzić, co się za nimi kryje.

Julia Sieczkowska, ur. w 1999 roku w Warszawie, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Grafika. Laureatka KATAR Film 2022. Poza animacją zajmuje się również sztuką cyfrową i okazjonalnie malarstwem.

***

ZĘBUSZKA (2021, 06:54), Robin Kasznia, Warszawska Szkoła Reklamy

Podczas ciemnej nocy, uliczkami miasta skrada się Wampir. Tuż za nim czai się coś jeszcze straszniejszego: dentystka.

Robin Kasznia – Absolwentka Warszawskiej Szkoły Reklamy. Najbardziej spełnia się w animacji 2D oraz projektowaniu barwnych postaci. Wciąż szuka inspiracji do stworzenia scenariusza kolejnego filmu animowanego.

***