WCZESNOSZKOLNA

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA
im. Leszka Gałysza

JURY W WIEKU 7 – 11 LAT

BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA (2022, 07:00), Kacper Zamarło, EGoFILM
THE GRAND MOTHER (2023, 10:00), Julia Hazuka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
MELODIA PRZYSZŁOŚCI (2023, 08:38), Piotr Chmielewski, Fundacja Emic
SZALONE WYNALAZKI: SMARTFON (2023, 06:00), Tomek Niedźwiedź, Bad Badi
SZMARAGDOWA SIEĆ (2023, 05:19), Anastasiya Misiukevich, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
WIELKIE ZMARTWIENIE (2023, 26:00), Zbigniew Kotecki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.

***

BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA (2022, 07:00), Kacper Zamarło, EGoFILM

Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska, a kierunek wyznaczają im tajemnicze światła na niebie.

Kacper Zamarło urodził się w 1986 roku. Reżyser i scenarzysta filmowy. Animator, fotograf i dźwiękowiec. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor animowanych opraw festiwalowych, a także czołówek filmowych, telewizyjnych oraz twórca zwiastunów. Organizator przeglądów animacji i warsztatów. Wielokrotny laureat państwowych stypendiów, m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor krótkometrażowych filmów animowanych: „Powiew” (2007), „Trójkąt” (2008), „Wieczór wielce osobliwy” (2009), „Casting” (2011) i „Marchewkowe pole” (2016).

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 ZA MARCHEWKOWE POLE (Ktegoria Producencka)

***

THE GRAND MOTHER (2023, 10:00), Julia Hazuka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu | DYPLOM

Wielka Pajęczyca łapie krople światła słonecznego na swoją sieć i zbiera je w dużym słoju. Z jednej z tych kropli stworzy pierwszego Człowieka, którego wychowa i nauczy życia.

Julia Hazuka w 2022 roku ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na kierunku Animacja. Specjalizuje się głównie w klasycznej animacji rysunkowej, ale chętnie eksperymentuje z innymi technikami. Największe inspiracje czerpie z mitologii i opowieści ludowych. By zgłębiać istotę ruchu, rytmu i przestrzeni – tak ważnych dla animacji – trenuje Capoeirę oraz manipulację kijem ogniowym.

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2022 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ SHOW(er)

***

MELODIA PRZYSZŁOŚCI (2023, 08:38), Piotr Chmielewski, Fundacja Emic

Melodia przyszłości powstała z intencją stworzenia przestrzeni do dyskusji na tematy migracji, uchodźstwa, integracji, asymilacji i różnych postaw oraz emocji, które te zagadnienia mogą wzbudzać. Może być z powodzeniem wykorzystywana do inicjowania dyskusji podczas lekcji szkolnych, warsztatów, jak i prywatnych rozmów z dziećmi i dorosłymi. Na stronie Fundacji Emic znaleźć można dodatkowe materiały ułatwiające prowadzenie zajęć z grupą przy wykorzystaniu animacji Melodia przyszłości.

Piotr Chmielewski jest animacyjnym samoukiem, który tworzy filmy kampanijne oraz edukacyjne dla organizacji pozarządowych i stawia pierwsze kroki na ścieżce reżysera filmowego. Piotr jest twórcą, który w swojej pracy stara się podejmować społecznie ważne tematy. 

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2023 ZA FILM KRAB (Kategoria Producencka)

***

SZALONE WYNALAZKI: SMARTFON (2023, 06:00), Tomek Niedźwiedź, Bad Badi

Główny bohater serialu Jasiek Kumacki prowadzi edukacyjny vlog internetowy, w którym w ciekawy i atrakcyjnie zwizualizowany sposób tłumaczy rówieśnikom zasady działania przedmiotów i zjawisk z jakimi spotykają się na co dzień.

Tomasz Niedźwiedź – polski producent, reżyser i scenarzysta filmów animowanych, współzałożyciel studia animacyjnego Badi Badi. Ukończył liceum plastyczne w Rzeszowie i Warszawie. W latach 1994-1997 studiował animację na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1996 do 2010 roku pracował jako supervisor przy projektowaniu i realizacji ponad 2000 reklam oraz kilkudziesięciu polskich teledysków. Wyreżyserował około 30 animowanych reklam i 6 wideoklipów polskich zespołów m.in. Reni Jusis, Blue Cafe, 1984, Kari Amirian. W 2003 roku razem z Tomaszem Paziewskim i Arkadiuszem Paziewskim założył w Warszawie studio postprodukcyjne i animacyjne Badi Badi, które w 2011 roku rozpoczęło kreowanie i produkcję własnych seriali animowanych oraz gier na platformy mobilne. Współautor strategii produkowanych marek, tj. Agi Bagi, Latający Miś i Strażnicy Legend. Producent nagradzanego na ponad 20 festiwalach filmu animowanego The Game. Autor koncepcji, współautor scenariusza oraz reżyser serialu dla dzieci Agi Bagi, którego światowa premiera odbyła się 1 kwietnia 2015 roku w 40 krajach. Autor projektów kilkunastu opraw graficznych programów dla stacji TV m.in. MTV, TVP, TVN.

LAUREAT DWÓCH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA ZA ODCINKI SERIALU AGI BAGI; W 2015 ZA ZAGUBIONE JAJO ORAZ W 2022 ZA GOŚĆ Z KOSMOSU. TOMASZ NIEDŹWIEDŹ JEST PONADTO LAUREATEM BRĄZOWGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM KOSTKA I KULKA – FLAGA (Wczesnoszkolna)

***

SZMARAGDOWA SIEĆ (2023, 05:19), Anastasiya Misiukevich, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Jest to opowieść o dziewczynce, która urodziła się w mieście zanieczyszczonym przez odpady fabryczne. Zrządzeniem losu trafia do odległego miejsca, w którym żaden człowiek nigdy nie postawił stopy. Zostaje odnaleziona przez istotę o imieniu Liściorek. Stworzenie to jest duchem drzewa, które jest z nim połączone; tak długo jak jedno żyje, drugie będzie żyć.  Dziewczynka dorasta wśród natury i leśnych stworzeń, gdzie uczy się doceniać i szanować rośliny i zwierzęta, to jest jej dom. Ale po pewnym czasie i tutaj trucizna z miast rozprzestrzenia się i zagraża jej domowi śmiercią. W tym momencie musi zdecydować, co zrobić, aby chronić swój dom, którym jest nasza planeta.

Anastasiya Misiukevich to artystka z Białorusi, która przyjechała do Polski w 2020 roku, studiować Grafikę na Akademii Sztuk pięknych w Gdańsku. Teraz jest absolwentką 1 stopnia. Animacja «Szmaragdowa sieć»  to praca dyplomowa, w której artystka próbowała przekazać swoje odczucia dotyczące ekologii, niepokoju, lęków i ciągłego oczekiwania na nowe ekologiczne katastrofy.

***

WIELKIE ZMARTWIENIE (2023, 26:00), Zbigniew Kotecki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.

Pewien rezolutny i przemądrzały Wróbel spotyka na sawannie samotnego i smutnego Nosorożca, który pragnie latać tak jak ptaki. Wróbel, korzystając ze swoich doświadczeń, namawia Nosorożca do nauki latania. Próby kończą się widowiskową katastrofą, największym CHLUP! na świecie po tym, jak Nosorożec spada do jeziora, a błoto zalewa sawannę. Zawiedziony Nosorożec płacze i wzdycha z żalu, a zawstydzony i zniechęcony Wróbel porzuca nowego przyjaciela. Szloch Nosorożca sprawia, że tam, gdzie on jest, ciągle pada deszcz więc inne zwierzęta uciekają w głąb sawanny. Oglądamy opowieść, którą snuje stary i mądry Marabut pisklętom w gnieździe, a te o niczym innym nie marzą tak, jak o pierwszym samodzielnym locie.

Zbigniew Kotecki – reżyser, operator obrazu, scenarzysta, fotografik, pedagog. Absolwent – Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi, 1979. Doktorat PWSFTViT w Łodzi, 2008. Od 1980 współpracuje z TV SFA w Poznaniu jako operator i reżyser. W latach 1999-1980 operator obrazu i reżyser w Studiu Filmowym Se-Ma-For. Realizuje cykle fotograficzne poświęcone łódzkiej architekturze, uczestniczy w zbiorowych wystawach fotograficznych, publikuje swoje fotografie w autorskich albumach fotograficznych. Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis MKiDN, 2008. Laureat ponad 30. nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

***