KATEGORIA “STUDYJNA”

Oto lista filmów przyjętych do konkursu II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w kategorii „STUDYJNEJ”:

DO SERCA TWEGO (2013, 10’08”), Ewa Borysewicz, Animaso

to4_300dpiEwa Borysewicz dorastała na Białostocczyźnie. Jest absolwentką ASP w Krakowie. Jej debiutancki film animowany „Do serca Twego” był nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale 2014. Ewa odbyła program rezydencji artystycznej AAIR w Tokio (2012) oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2013). Stworzyła również krótkie animacje o treściach społecznych dla TVP Kultura i białostockiej Galerii Arsenał. Jej dyplomowy film „Kto by pomyślał” był jedną z najgłośniejszych polskich animacji początku II dekady XXI w. Mieszka i pracuje w Krakowie.

***

EX ANIMO (2013, 6’52”), Wojciech Wojtkowski, FUMI STUDIO

Ex Animo_02Wojciech Wojtkowski (ur. 1956). Ukończył państwowe liceum sztuk plastycznych w Warszawie w 1976 roku. Od 1982 roku pracuje przy produkcji filmów animowanych jako animator, reżyser, scenograf, scenarzysta, twórca leyoutów i storybordów. Współtwórca wielu filmów, reklam, czołówek, spotów telewizyjnych. Zajmuje się również ilustracja prasową.

***

KOCHANIE (2013, 6’35”), Izabela Plucińska, Clay Traces (Niemcy)

darling (1)Izabela Plucińska urodziła się w 1974 roku w Koszalinie. Studiowała animację w Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz grafikę i design na tamtejszej ASP, a także w poczdamskiej The Film & Television Academy (HFF) „Konrad Wolf”. Spośród licznych plastelinowych animacji największe sukcesy przyniósł jej film Jam Session (2005) uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w Berlinie. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własną firmę produkcyjną Claytraces. Jej wcześniejszy film pt. AFTERNOON prezentowany był w konkursie STUDYJNYM na O!PLA 2013.

***

O RZĄDACH MIŁOŚCI (2013, 13’15”), Adela Kaczmarek, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”

OrzadachMilosci_05_1800_300dpiAdela Kaczmarek urodziła się w 1985 roku w Warszawie. W latach 2003 –2008 studiowała na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. „Zatoka”- jej film dyplomowy z Pracowni Filmu Animowanego Profesora Jerzego Kuci zdobył Nagrodę Specjalną na OFAFA 2008 w Krakowie oraz Nagrodę Główną na festiwalu Pole Widzenia w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W 2012 roku otrzymała stypendium MKiDN i zadebiutowała filmem „Słońce w pełni”. W tym samym roku brała udział w seminarium POLSKA.DOC organizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, w ramach których zrealizowała animowany dokument „O rządach miłości”. Film zdobył Grand Prix na festiwalu Short Waves 2013.

 ***

ON / OFF (2013, 06’27”), Piotr Ludwik, Fundacja Filmowa Se-ma-for

On Off_2Piotr Ludwik przyszedł na świat w 1988 r. w Białymstoku. W 2007 r. razem z Sebą Łukaszukiem zrobił swój pierwszy film animowany pt. „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”. Do 2010 r. współpracował z pracownią animacji na Poznańskiej ASP. W tym samym roku wziął udział w kursie animacji lalkowej, organizowanym przez łódzki Se-ma-for. Następnie powrócił do Białegostoku i przy finansowej pomocy Se-ma-fora stworzył plastelinową animację pt. „ON/OFF”, już prawie nie amatorską. W końcu Se-ma-for stał się jego domem na dobre, kiedy w 2011 r. podjął pracę jako animator przy produkcji bajki „Parauszek i przyjaciele”, już całkiem nie amatorsko.

***

THE ROLLING STONES (2013, 7’52”), Krzysztof Kiwerski, Krzysztof Kiwerski

therollingfoto2Krzysztof Kiwerski. Urodzony w 1948 w Poznaniu. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, grafikę komputerową i motion graphics. Zrealizował 39 filmów animowanych w tym cztery pełnometrażowe (m.in. KRÓLESTWO ZIELONEJ POLANY i – wspólnie z Ryszardem Antoniszczakiem – MIKI MOL I STRASZNE PŁASZCZYDŁO). Brał udział w ponad 100 wystawach, ok. 50 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa, Galerie BWA Kraków, Białystok, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Za THE ROLLING STONES zdobył Złotą Kreskę w kategorii filmu profesjonalnego na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.

 ***

TOTO (2013, 12’), Zbigniew Czapla, Warsztat Filmowy

Jeśli nie znamy słowa aby nazwać zjawisko, to nie wiemy co się zdarzyło.

toto_kadr_85Zbigniew Czapla (ur. 1972) –  scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor eksperymentalnych filmów animowanych. Laureat nagród na festiwalach: International Animated Films Festival KROK, TOFUZI, ANIMATOR, SE-MA-FOR, TINDIRINDIS, MESSAGE TO MAN i innych. Stypendysta Ellizabeth Greenshields Foundation (Kanada), DAAD (Niemcy) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutował w 2010 filmem RYTUAŁ. Za PAPIEROWE PUDEŁKO otrzymał m.in. wyróżnienie na O!PLA 2013. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem.

***

ZIEGENORT (2013, 19’), Tomasz Popakul, NoLabel

ziegenort (1)Tomasz Popakul. Urodzony w 1986 roku w Trzebieży. Swoje pierwsze filmy animowane “Frustratu: Herzleid” (2004) i “Life 1.0” (2006) zrealizował w szkole artystycznej w Szczecinie. W 2007 roku rozpoczął studia na łódzkiej PWSFTviT, gdzie od 2011 studiował równolegle scenariopisarstwo. „Ziegenort” jest jego filmem dyplomowym zrealizowanym w profesjonalnym studiu filmowym, a jednocześnie jedną z najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych polskich animacji ostatnich lat.

 ***

ZMYSŁY PRYSŁY (2013, 6’05”), Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego

05Marcin Wasilewski (1975) od ponad 10 lat tworzy filmy animowane. Współzałożyciel Grupy Smacznego (2004). Jako reżyser zadebiutował filmem krótkometrażowym „Amphora” (2007), współtworzył „Harrego i Toto”, reżyserował „Mami Fatale”, za odcinek „Megaprosilla” otrzymał nagrodę Koguta od dziecięcego jury Festiwalu w Tarnowie (2012). Pisze scenariusze, projektuje, rysuje storyboardy, animuje, prowadzi warsztaty animacji dla dzieci. „Zmysły prysły” to jego autorski pomysł i eksperyment formalny, nagrodzony na Festiwalu SIGGRAPH 2013 i Avanca 2013. Najbliższe plany: animowana seria „Basia” oraz animowany film pełnometrażowy „Myszy strajkują”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s